25.07.2003 - Trepca.net

Bebja e parė nė epruvetė feston 25 vjetorin


   
25 korrik 2003 “ Zėri i Amerikės”
 
Fėmija i parė i lindur me anė tė fekondimit laboratorik, festoi tė premten 25-vjetorin.
 
Louise Brown, u bė bebja e parė nė epruvetė, siē quhet, kur lindi nė spitalin Oldham tė Anglisė nė vitin 1978.
 
Prindėrit e zonjushės Brown nuk arrinin tė lindnin fėmijė nė rrugė natyrale.
 
Louisa e cila punon tani nė njė postė nė Bristol, do tė festojė ditėlindjen tė shtunėn bashkė me fėmijė tė tjerė tė lindur pėrmes metodave ndihmėse.
 
Kjo procedurė, e cila konsiderohet si revolucionare nė fushėn e vet, ishte frut i punės sė mjekut gjinekolog, Patrick Steptoe, dhe profesorit tė Universitetit tė Kembrixhit, Robert Edwards, Mė shumė se njė milionė fėmijė kanė lindur pėrmes metodave tė tilla.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.