25.07.2003 - Trepca.net

Kryesia e LDK-sė e dėnon fuqishėm sulmin e mbrėmshėm nė Mitrovicė


   
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Kryesia e LDK-sė vlerėson se sulmi i mbrėmshėm nė Mitrovicė ėshtė sulm kundėr tė ardhmes sė Kosovės dhe pavarėsisė sė saj.

"Lajmi pėr aktin e mbrėmshėm kriminal- terrorist nė Mitrovicė, ku humbi jetėn njė qytetar dhe u plagosėn katėr tė tjerė, ishte tejet i rėndė dhe shqetėsues.
 
Ky akt, si edhe aktet tjera tė ditėve tė fundit, ėshtė dėshmi e qartė dhe argument i fuqishėm se nė Kosovė, pėrkundėr progresit dhe zhvillimeve gjatė viteve tė pasluftės, ka individė dhe grupe qė janė tė interesuar dhe punojnė kundėr stabilitetit politik, kundėr rendit demokratik, kundėr tė ardhmes sė Kosovės dhe pavarėsisė sė saj.

Padyshim, njerėzit e tillė kanė pėr qėllim dhe synim qė nė Kosovė tė krijojnė pasiguri dhe, nė kėtė mėnyrė, tė zbehin imazhin e Kosovės para botės demokratike.

LDK-ja i dėnon ashpėr aktet e tilla dhe kėrkon nga policia e UNMIK-ut, SHPK-ja, KFOR-i dhe organet e hetuesisė qė kryesit e veprave tė tilla tė nxirren sa mė parė para organeve tė drejtėsisė.

LDK-ja u bėn apelo tė gjithė qytetarėve tė Kosovės qė tė kenė kujdes dhe tė jenė vigjilentė, nė mėnyrė qė tė ruhet trendi i pėrmirėsimit tė gjendjes sė sigurisė nė Kosovė.

Familjes sė tė ndjerit i shprehim ngushėllimet mė tė thella, ndėrsa tė lėnduarve urojmė shėrim sa mė tė shpejtė", thuhet nė reagimin e Kryesisė sė LDK-sė.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.