25.07.2003 - Trepca.net

Shi dhe breshėr e copa akulli pėrfshinė komunėn e Podujevės


- Mirvete Fazliu (1973) nga Perani si dhe disa tė rinjė tė lėnduar dhe tė traumatizuar tė lajmėruar nė shtėpinė e shėndetit.
 
Podujevė, 25 korrik 2003 / ora: 21.00 / (TN)  - Shirat e pėrcjellura me breshėr dhe copa akulli kanė shkatėrruar shumė shtėpi duke thyer xhama tė banesave e shtėpive nė qytet dhe fshatra, pastaj xhama veturash tė shumta si dhe ka ērregulluar furnizimin e qytetarėve me rrymė elektrike dhe ujė tė pijshėm. Qyteti i Podujevės pėr dy orė ka qenė totalisht i bllokuar nga shiu dhe breshėri, megjithėse rreth orės 19.00 gjendja ka filluar tė stabilizohet.
 
Menjėherė ėshtė mbledhur Komiteti i krizės nga SHPK-ja, TMK-ja, Brigada e Zjarrfikėsve, Drejtoria e emergjencės i kryesuar nga kryetari i komunės Agim Veliu.
 
Komunėn e Podujevės pėr tė identifikuar dėmet e shkaktuara dhe pėr t’iu dalė nė ndihmė qytetarėve qė kanė pėsuar nga ky mot i lig.
 
Shiu dhe breshėri ka pėrfshirė fshatrat veriore tė rajonit tė Pollatės, Kėrpimehut, Metehisė, Bajēinė, Bradash, Obranēė, Peran, qytetin e Podujevės, fshatrat e rajonit tė Sfeēlės e deri nė Bellopojė.
 
Pėrgjegjėsit e njėsisė sė KEK-ut  kanė shkyqur rrymėn pėr ti ikur rrezikut tė mundshėm.
 
Nga pasojat e motit tė lig, sipas Shemdi Nishefcit kryepunėtor nė kėtė njėsi janė dėmtuar shumė pėrēues tė rrymės elektrike dhe shtylla qė janė rrėzuar sidomos tek Tjegullorja, tek Tabet e Llapashticės, tek Motel “Besiana”. Pastaj nė fshtarat Sfeēėl, Sekiraēė, Gllamnik, Llapashticė, Dobėrdol, etj. Njė numėr i kėtyre shtyllave kanė rėnė edhe nė shtėpitė e banueshme tė cilat janė dėmtuar. Pėrgjegjėsit e KEK-ut nė Podujevė kanė premtuar se do tė evitojnė dėmet nė rrejtin elektrik por vetėm nė qytetin e Podujevės, por jo edhe nė fshatra ku ende nuk janė identifikuar dėmet.
 
Para orės 20.00 nga fshati Batllavė Komiteti i krizės ėshtė njoftuar se gjendja ėshtė alarmante dhe se nė rrezik janė edhe banorėt e asaj ane nga vėrshimet qė u shkaktuan nga moti i lig. Lagja e ashkalive e fshatit Batllavė ka kėrkura ndihmė nga Komiteti i krizės dhe sipas Rafet Dervishollit, anėtar i Komitetit tė Krizės nga SHPK-ja deklaroi se ndihma u ėshtė dėrguar drejtėpėrdejt nga ky komitet. Kėto familje janė evakuar nga shtėpitė e tyre, njoftoi Bajram Gashi.
 
Moti i lig me breshėr ka dėmtuar shumė tė lashta nė rajonet e pėrfshira, mirėpo dėmet sonte nuk mund tė vlerėsohen edhe pse ato llogariten tė jenė shumė tė mėdha.
 
Nga Shtėpia e shėndetit nė Podujevė njoftohemi se janė paraqitur disa raste nga lėndimet por edhe traumat. Nga mjeku kujdestar Arsim Ajeti njoftohet se ka pasur raste tė lėndimeve tė shkaktuara nga breshėri dhe copat e akullit. Lėndime kanė shkaktuar edhe thyerja e xhamave nėpėr shtėpi dhe rėnia e tjegullave.
 
Nė fshatin Peran ėshtė goditur njė e re nga rrufeja e cila pas ndihmės sė parė nė Shtėpinė e shėndetit nė Podujevės ėshtė dėrguar nė Qendrėn Emergjente nė Prishtinė. Nė shtėpinė e shėndetit tė Podujevės janė paraqitur edhe disa raste tė shqetėsimeve psiqike tė tė rinjėve nga frika e rrufesė dhe e copave tė akullit, tha ai.
 
Komitetit tė krizės vazhdimisht po i lajmėrohen qytetarėt qė kanė pėsuar nga kėto tė reshura nė telefonin e hapur 570-130 dhe 570-621. Shqetėsimet e tyre po i paraqesin edhe qytetarėt llapjanė nga bota e jashtme qė vazhdimisht po lajmėrohen nė telefon pėr tu njoftuar me gjendjen. Drejtoria pėr Mbrojtje Civile dhe Emergjencė ka kyqur tė gjithė punėtorėt qė po pėrcjellin gjendjen nė terren, njoftoi kryetari i komunės Agim Veliu.
 
Rreth 200 qytetarė janė paraqitur pėr tė kėrkuar ndihmė nga organet komunale, SHPK-ja, etj.
 
Vargu i qytetarėve qė po kėrkojnė ndihmė ėshtė i gjatė edhe tash kur po lajmėrohemi.
 
Komiteti i krizės i udhėhequr nga Kryetari Veliu janė mbledhur dhe po shqyrtojnė situatėn dhe po ndėrmarrin veprimet e nevojshme pėr ti ndihmuar qytetarėt. Podujeva dhe fshatrat ende mbeten pa rrymė.
 
Pleq tė shumtė dhe njerėz tė moshura nuk mbajnė mend njė mot tė tillė tė lig.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.