25.07.2003 - Trepca.net

Lajme

E premte 25 korrik 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova dėnoi ashpėr shpėrthimet e mbrėmshme nė Mitrovicė

 • Nexhat Daci dėnoi shpėrthimet nė Mitrovicė

 • KMDLNJ e cilėson akt terrorist sulmin e mbrėmshėm nė Mitrovicė

 • Ministria e Jashtme e Shqipėrisė gjykon serinė e sulmeve tė fundit nė Kosovė

 • Nexhat Daci: "Kosova ėshtė vend kyē pėr stabilizimin e rajonit"

 • Skender Hyseni: "Statusi i Kosovės do tė vendoset nė bazė tė vullnetit politik tė popullit tė Kosovės"

 • Nexhat Daci priti pėrfaqėsuesit e AKM-sė

 • Ministri Zef Morina vizitoi sot Pejėn

 • Agim Ēeku priti Marek Antoni Novickin

 • Policia e UNMIK-ut: "Sulmi me granata ėshtė akt terrorist kundėr Kosovės"

 • Faruk Spahia: "Shpėrthimet nė Mitrovicė synojnė destabilizimin

 • Kryesia e LDK-sė e dėnon fuqishėm sulmin e mbrėmshėm nė Mitrovicė

 • Xheladin Rama ėshtė lėshuar nga spitali

 • Alarm i rremė pėr mjet shpėrthyes nė Podujevė

 • Lutfi Haziri: Bojkoti nuk ėshtė interesin e askujt nė Gjilan

 • Bashkim Rama vizitoi sot Gjilanin

 • Gjilani kėrkon hapjen e njė pike kufitare nė Stanēiq

 • Sot nė Gjilan hapet manifestimi kulturor "Gurra popullore 2003"

 • AER mbėshtet njė program pėr pėrmirėsimin e kushteve tė banimit nė Kosovė

 • Sajmon Hajzellok: UNMIK-u do tė jetė asnjanės nė bisedimet shqiptaro-serbe

 • Nė dy shpėrthimė qė ndodhėn mbrėmė nė Mitrovicė humbi jetėn njė dhe u plagosėn katėr kalimtarė rasti

 • Ēarls Brajshou: "Rezoluta 1244 e lė tė hapur statusin e Kosovės"

 • Peter Rondorf: "Bashkėsia ndėrkombėtare nuk ka dėshtuar nė Mitrovicė"

 • Nė Ēikatovė tė Vjetėr ka filluar zhvarrimi i 117 kufomave

 • Pėrmirėsohet situata energjetike nė Kosovė - redukimet do tė jenė 5 me rrymė dhe 1 pa tė

 • Erik Mekinli thotė se PTK ėshtė pronė e AKM-sė

 • U largua nga Kosova aeroplani i fundit me eprorė tė KFOR-it rus

 • Policia e Malit tė Zi mori edhe formalisht kontrollin e kufijve me Kosovėn

 • Kryetari i KK tė Preshevės Skėnder Destani ka dhėnė dorėheqje

 • Pauell shpreh mbėshtetje pėr reformat nė Serbi e Mal tė Zi

 • Forcat amerikane kanė arrestuar sot 16 persona nė Bagdad

 • Tė paktėn 11 civilė janė vrarė nė kuartin diplomatik nė Monrovia

 • Njė ushtar izraelit e ka vrarė njė fėmijė palestinez pesėvjeēar dhe ka plagosur dy motrat e tij

 • Nė luftimet e sotme nė Nepal ėshtė vrarė njė kryengritės maoist

 • Njė bombė ka shpėrthyer pranė njė gjykate nė Spanjė dhe ka plagosur njė person

 • Njė burg palestinez ėshtė goditur me granatė - 10 tė burgosur janė plagosur

 • Njė gjykatės argjentinas ka urdhėruar arrestimin e 46 ish-zyrtarėve tė lartė ushtarakė

 • Bėhen publike fotografitė e kufomave tė djemve tė Sadamit

 • Kongresi amerikan kritikon shėrbimet sekrete pėr shkak tė sulmeve tė 11 shtatorit

 • Shtohet ankthi nė Liberi


 
Presidenti Rugova dėnoi ashpėr shpėrthimet e mbrėmshme nė Mitrovicė
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, dėnoi ashpėr shpėrthimet e mbrėmshme nė Mitrovicė, duke i cilėsuar si akte kriminale tė drejtuara kundėr lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.
"I dėnojmė ashpėr shpėrthimet e mbrėmshme nė Mitrovicė, afėr stacionit tė policisė, ku u vra Kadir Rashiti, dhe u lėnduan rėndė katėr persona.

Kėto akte kriminale qė po bėhen nė Kosovė qe njė javė, janė tė drejtuara kundėr institucioneve demokratike tė Kosovės dhe kundėr jetės sė qytetarėve tė Kosovės. Po ashtu, kėto akte kriminale janė tė drejtuara kundėr lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės, qė po e ndėrtojmė pėrditė e mė shumė.

Kėrkojmė nga policia t'i ndjekė aktorėt e krimeve tė tilla dhe t'i nxjerr para drejtėsisė sė Kosovės. Aktorėt e veprave tė tilla kriminale veprojnė edhe kundėr tė ardhmes sė fėmijve tė tyre.

Familjes Rashiti i shprehim ngushėllimet tona tė thella dhe tė lėnduarve u dėshirojmė shėrim tė shpejtė", thuhet nė deklaratėn e Presidentit tė Kosovės, dr. Ibrahim Rugova.
 
 
Nexhat Daci dėnoi shpėrthimet nė Mitrovicė
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, e dėnoi ashpėr sulmin e mbrėmshėm nė afėrsi tė stacionit tė policisė nė Mitrovicė.

"Tė gjithė ne jemi tė shokuar me ngjarje tė kėtilla", deklaroi z. Daci, duke theksuar se ato janė tė drejtuara kundėr imazhit tė mira qė e ka fituar Kosova.

"Cili prej nesh ka menduar qė katėr vjetėsh nė liri nuk do tė jetė i sigurtė as nė korzo, as nė vendbanim, as nė vendin e punės?", shtroi pyetjen z. Daci.

Ai kėrkoi njė bashkėpunim mė tė fmirė midis qytetarėve dhe Shėrbimit Policor tė Kosovės dhe njė profesionalizėm mė tė lartė tė shėrbimeve tė sigurisė.
 
 
KMDLNJ e cilėson akt terrorist sulmin e mbrėmshėm nė Mitrovicė
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut nė Prishtinė, nėpėrmjet njė deklarate pėr shtyp, e dėnon ashpėr sulin e mbrėmshėm nė Mitrovicė.

"Ditėve tė fundit nė Kosovė janė shpeshtuar sulmet ndaj stacioneve policore dhe objekteve tė institucioneve tė tjera. Sulmi i mbrėmshėm nė Mitrovicė ėshtė vetėm njėri prej kėtyre sulmeve. Ky sulm pati pasoja mė tė rėnda - njė qytetar i vdekur dhe sė paku 6 tė tjerė tė lėnduar (sipas njoftimeve tė Qendrės Rajonale tė KMDLNJ-sė nė Mitrovicė).

Sikurse nė shumicėn e rasteve tė sulmeve tė kėtilla apo tė ngjashme autori apo autorėt e sulmeve dhe motivet pėr kėtė mbeten tė panjohura.
 
Por, njė gjė ėshtė mė se e qartė - kushdo qofshin autorėt e kėtyre sulmeve, pasojat e tyre po bėhen gjithnjė e mė tė rėnda dhe mė serioze: plagosja dhe humbja e jetėve tė njerėzve si dhe dėmet materiale, pa i anashkaluar edhe dėmet dhe pasojat e tjera, pra rrėnjosja e frikės dhe e pasigurisė te qytetarėt dhe tendenca pėr destabilizimin dhe krijimin e kaosit nė Kosovė.

KMDLNJ e vlerėson kėtė akt tė tmerrshėm si akt terrorist tė drejtuar kundėr jetės dhe sigurisė sė qytetarėve dhe pėrpjekje pėr destabilizimin e Kosovės, pikėrisht tash nė kohėn kur Kosova po veēohej si njė vend me ngritje tė nivelit tė sigurisė dhe tė pėrparimit tė demokracisė.

Ėshtė koha e fundit qė tė parandalohen kėto dhe akte tė tjera tė ngjashme. Policia duhet tė angazhohet shumė mė tepėr dhe mė seriozisht pėr ndriēimin e akteve tė tilla dhe zėnien e autorėve tė tyre. Nė kėtė aspekt edhe qytetarėt duhet tė bashkėpunojnė mė shumė me policinė.
 
Ndriēimi i kėtyre akteve dhe vėnia e autorėve tė tyre para organeve tė drejtėsisė ėshtė nė interes tė tė gjithė qytetarėve tė Kosovės", thuhet nė deklaratėn e KMDLNJ.
 
 
Ministria e Jashtme e Shqipėrisė gjykon serinė e sulmeve tė fundit nė Kosovė
 
Tiranė, 25 korrik 2003 - Ministria e Punėve tė Jashtme shpreh keqardhjen pėr serinė e sulmeve qė kanė ndodhur gjatė kėsaj jave nė qytete tė ndryshme tė Kosovės, tė cilat janė pritur me indinjatė nga qytetarėt e saj.

"Shpėrthimet e fundit qė kanė ndodhur nė Prishtinė, e mė pas nė Mitrovicė, ku humbi jetėn edhe njė banor i kėtij qyteti, janė akte tė patolerueshme, dhe si tė tilla janė maksimalisht tė dėnueshme nga ēdo individ apo shoqėri demokratike.

Veprime tė tilla kriminale tė cilat synojnė prishjen e ekuilibrave tė brendshėm si dhe ngrirjen e procesit tė kthimit dhe integrimit tė tė gjitha komuniteteve nė Kosovė, nuk do tė mund tė zbehin arritjet pozitive tė deritashme qė janė shėnuar nė drejtim tė stabilitetit dhe sigurisė atje.

Shprehim bindjen se UNMIK-u, institucionet vetėqeverisėse dhe populli i Kosovės do tė pėrballojnė denjėsisht ēdo provokacion qė cenon sigurinė dhe nxit destabilitetin nė Kosovė, duke bashkėpunuar ngushtė pėr tė nxjerrė pėrpara drejtėsisė autorėt e kėtyre akteve tė shėmtuara", thuhet nė deklaratėn e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė.
 
 
Nexhat Daci: "Kosova ėshtė vend kyē pėr stabilizimin e rajonit"
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, priti sot shefin e Zyrės sė Holandės nė Kosovė, Peter Bas Baker, i cili u interesua lidhur me fillimin e bisedimeve midis Prishtinės e Beogradit.

Pas takimit, z. Daci deklaroi se Qeveria e Kosovės e gėzon pėrkrahjen e plotė tė kuvendit pėr fillimin e kėtyre bisedimeve. Ai tha se zgjidhja sa mė e shpejtė e problemit tė Kosovės ėshtė me interes tė shumanshėm, jo vetėm pėr qytetartėt e saj.

"Kosova ėshtė vend kyē pėr stabilizimin e rajonit", thekdsoi z. Daci.

Ai tha se 13 nga 14 partitė parlamentare janė pėr pavarėsi, tė cilėn e vėshtrojnė si zgjidhjen mė fatlume pėr Kosovėn, dhe shtoi se institucionet dhe qytetarėt e Kosovės janė pėr hapėsirė tė lirė qarkullimi, pra pėr kufij tė hapur, ashtu si tė shteteve tė Bashkimit Evropian.

Kryetari i Kuvendit, Nexhat Daci, tha se institucionet e Kosovės angazhohen pėr kthimin e serbėve dhe tė zhvendosurve tjerė, duke vlerėsuar se ky proces ėshtė njė prej faktorėve pėr procese tė tjera tė stabilizimit tė gjendjes nė Kosovė.
 
 
Skender Hyseni: "Statusi i Kosovės do tė vendoset nė bazė tė vullnetit politik tė popullit tė Kosovės"
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Skender Hyseni, Kėshilltar i Lartė Politik i Presidentit tė Kosovės, vlerėson se statusi i Kosovės do tė vendoset nė bazė tė vullnetit politik tė popullit tė Kosovės.
 
Nė deklaratėn e z. Hyseni thuhet:

"Statusi i Kosovės do tė vendoset nė bazė tė vullnetit politik tė popullit tė Kosovės dhe me miqtė e Kosovės, e kjo ėshtė pavarėsia e Kosovės, e shpallur mė 1991 dhe e verifikuar me referendum nė tė njėjtin vit.

Deklaratat irituese dhe krejtėsisht tė papranueshme tė Beogradit, tė transmetuara pėrmes Ēoviqit, kanė pėr qėllim destabilizimin e Kosovės dhe rajonit nė pėrgjithėsi.

Kjo fushatė e Beogradit bėhet nė kohėn kur Kosova, me pėrkrahjen e bashkėsisė ndėrkombėtare, po e shton progresin nė tė gjitha fushat e jetės e nė tė mirė tė tė gjithė qytetarėve tė saj", thuhet nė deklaratėn e z. Hyseni.”
 
 
Nexhat Daci priti pėrfaqėsuesit e AKM-sė
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, priti sot zėvendėsdrejtorin e Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit (AKM), Ahmet Shalėn, dhe kryesuesin e procesit tė privatizimit nė AKM, Johanes Johanson. Nė takim u bisedua pėr procesin e privatizimit dhe pėr bashkėpunimin midis e AKM-sė dhe Kuvendit tė Kosovės.

Pas takimit, z. Daci shprehu mbėshtetje pėr punėn e AKM-sė lidhur me procesin e privatizimit nė Kosovė, duke e vlerėsuar atė si faktor tė pėrshpejtimit tė zhvillimit ekonomik tė Kosovės. Me kėtė rast, ai u bėri apel biznismenėve kosovarė qė tė bashkojnė mjetet dhe t'i blejnė ndėrmarrjet shoqėrore.

Z. Daci i cilėsoi tė dėmshme grevėn e pėrgjithshem, tė paralajmėruar nga Bashkimi i Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės, pėr datėn 3 shtator. Ai tha se ky do tė ishte njė hap qė do tė shkaktonte paralizimin e ekonomisė dhe do tė ishte njė hap prapa nė proceset zhvillimore.

Z. Johanson nga ana e tij shpreh i kėnaqur me qasjen e Kuvendit tė Kosovės ndaj procesin e privatizimit. Ai tha se takimi i sotėm ėshtė edhe njė dėshmi e transparencės sė punės sė AKM-sė rreth privatizimit.

Ndėrekaq, z. Shala theksoi se privatizimi ėshtė sfida kryesore pėr tė gjitha shoqėritė nė tranzicion. Ai theksoi se AKM-ja ėshtė e gatshme tė bashkėpunojė me institucionet e Kosovės, me qėllim tė avancimit tė procesit tė zhvillimit ekonomik tė Kosovės.
 
 
Ministri Zef Morina vizitoi sot Pejėn
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Ministri i Transportit e Postė Telekomunikacionit tė Kosovės, Zef Morina, vizitoi sot Pejėn, ku u takua me drejtues tė pushtetit lokal lidhur me infrastrukturėn rrugore. Nė kėtė takim u bisedua edhe pėr mundėsitė e ndėrtimit tė rrugės Pejė - Rugova dhe pėrpėrfundimin e disa segmenteve tė rrugės qė lidh me fshatrat e Lugut tė Baranit.

Ministri Morina deklaroi se rruga Pejė - Rugova ka rėndėsi tė veēantė jo vetėm pėr Pejėn, por pėr mbarė Kosovėn. Ai shprehu bindjen se Ministria dhe Kuvendi Komunal i Pejės do tė gjejnė mundėsi pėr realizimin e kėtyre dy projekteve.
 
 
Agim Ēeku priti Marek Antoni Novickin
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Komandanti i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK), gjeneral-lejtnant Agim Ēeku, priti sot ombudspersonin e Kosovės, Marek Antoni Novickin. Nė takim u bisedua pėr respektimin e tė drejtave tė pjesėtarėve tė TMK-sė.

Nė njoftim thuhet se gjeneral Ēeku ka shprehur shqetėsimin e tij lidhur me masat disiplinore ndaj pjesėtarėve tė TMK-sė. Ai ka thėnė se pezullimi apo largimi i pjesėtarėve tė TMK-sė duhet tė jetė i bazuar nė ligj, tė jetė transparent dhe i mbėshtetur nė fakte.

Me kėtė rast, ai kėrkoi nga institucioni i ombudspersonit mbėshtetje pėr mbrojtjen e tė drejtave tė pjesėtarėve tė TMK-sė.
  
  
Policia e UNMIK-ut: "Sulmi me granata ėshtė akt terrorist kundėr Kosovės"
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Policia e UNMIK-ut e ka cilėsuar si sulm terrorist i drejtuar kundėr saj dhe Kosovės nė tėrėsi sulmin e mbrėmshėm nė Mitrovicė.

Komandati i policisė rajonale nė Mitrovicė, Berri Polin, ka bėrė tė ditur se disa persona janė marrė nė pyetje, dy prej tė cilėve dyshohet tė kenė qenė tė pėrshirė nė sulm.

"Ne jemi duke intervistuar njė numėr dėshmitarėsh lidhur me kėtė rast. Nė veēanti jemi tė interesuar pėr dy persona qė janė marrė nė pyetje dhe janė paraburgosur", ka thėnė Polin.

Ai ka bėrė tė ditur se ata janė banorė tė Mitrovicės, por nuk ka njoftuar identitetin e tyre.

Sipas policisė, motivet e sulmeve ndaj organeve policore dhe atyre tė drejtėsisė, mund tė jenė tė lidhura me vendimin e trupit gjykyes ndėrkombėtar tė Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė pėr dėnimin e katėr eprorėve tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tė njohur si grupi tė Llapit.
 
 
Faruk Spahia: "Shpėrthimet nė Mitrovicė synojnė destabilizimin
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Kryetari i komunės sė Mitrovicės, Faruk Spahia, ka dėnuar fuqishėm ulmet e mbrėmshme me bomba nė Mitrovicė, tė cilat lanė njė tė vdekur dhe 4 tė plagosur.

"Mendoj se ėshtė njė akt shumė i shėmtuar, tė cilin e dėnojnė besoj tė gjithė qytetarėt e Mitrovicės, pa marrė parasysh motivet," ka thėnė Spahia.

"Kujtoj se ku akt i ėshtė drejtuar destabilizimit tė Mitrovicės dhe ėshtė njė ngarkesė shtesė pėr Mitrovicėn, e cila po ballafaqohet me probleme tė shumta", ka shtuar ai.

Faruk Spahia ka thėnė se kishte shpresuar se Mitrovica do tė kursehej nga sulmet e tilla.
 
 
Kryesia e LDK-sė e dėnon fuqishėm sulmin e mbrėmshėm nė Mitrovicė
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Kryesia e LDK-sė vlerėson se sulmi i mbrėmshėm nė Mitrovicė ėshtė sulm kundėr tė ardhmes sė Kosovės dhe pavarėsisė sė saj.

"Lajmi pėr aktin e mbrėmshėm kriminal- terrorist nė Mitrovicė, ku humbi jetėn njė qytetar dhe u plagosėn katėr tė tjerė, ishte tejet i rėndė dhe shqetėsues.

Ky akt, si edhe aktet tjera tė ditėve tė fundit, ėshtė dėshmi e qartė dhe argument i fuqishėm se nė Kosovė, pėrkundėr progresit dhe zhvillimeve gjatė viteve tė pasluftės, ka individė dhe grupe qė janė tė interesuar dhe punojnė kundėr stabilitetit politik, kundėr rendit demokratik, kundėr tė ardhmes sė Kosovės dhe pavarėsisė sė saj.

Padyshim, njerėzit e tillė kanė pėr qėllim dhe synim qė nė Kosovė tė krijojnė pasiguri dhe, nė kėtė mėnyrė, tė zbehin imazhin e Kosovės para botės demokratike.

LDK-ja i dėnon ashpėr aktet e tilla dhe kėrkon nga policia e UNMIK-ut, SHPK-ja, KFOR-i dhe organet e hetuesisė qė kryesit e veprave tė tilla tė nxirren sa mė parė para organeve tė drejtėsisė.

LDK-ja u bėn apelo tė gjithė qytetarėve tė Kosovės qė tė kenė kujdes dhe tė jenė vigjilentė, nė mėnyrė qė tė ruhet trendi i pėrmirėsimit tė gjendjes sė sigurisė nė Kosovė.

Familjes sė tė ndjerit i shprehim ngushėllimet mė tė thella, ndėrsa tė lėnduarve urojmė shėrim sa mė tė shpejtė", thuhet nė reagimin e Kryesisė sė LDK-sė.
 
 
Xheladin Rama ėshtė lėshuar nga spitali
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Nga Qendra Emergjente e Prishtinės njoftohet se Xheladin Rama, i cili ishte plagosur nė sulmin e mbrėmshėm me bomba nė Mitrovicė, ėshtė nė gjendje tė mirė shėndetėsore, prandaj ai ėshtė lėshuar nė shtėpi.

Ndėrkaq, Burim Tahiri, ėshtė transferuar pėr shėrim tė mėtejmė nė Klinikėn Ortopedike tė Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės. Personali i kėsaj klinike njofton se gjendja shėndetėsore e tij ėshtė stabile dhe jashtė rrezikut pėr jetė.
 
 
Alarm i rremė pėr mjet shpėrthyes nė Podujevė
 
Podujevė, 24 korrik 2003 - Zėvendės-komandanti i Batalionit tė Tretė ēeko-sllovak tė KFOR-it, majori Vojtech Mojzes, dhe zėdhėnėsi Michal Prejzek, njoftuan sot pėr njė njoftim tė rremė pėr vendosjen e njė mjeti shpėrthyes nė rrugėn "Zahir Pajaziti", afėr stacionit tė autobusėve nė Podujevė.

"Sot nė orėn 3:00 tė mėngjesit, nga policia e UNMIK-ut, e kemi marrė njė informatė pėr vendosjen e njė jeti shpėrthyes, qė konstatua se ishte alarm i rrejshėm", tha majori Mojzes.

Ai tha se ekipi i specializuar pėr mjete shpėrthyese, policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i kanė dalė menjėherė nė vendin e ngjarjes, e kanė siguruar vendin ku dyshohej se kishte mjet shpėrthyes dhe e kanė evakuuar popullatėn. Oparacioni ka zgjatur deri rreth orės 7:30.

Mojzes dhe Prejzek u bėnė apel qytetarėve qė tė mos dezinformojnė dhe tė alarmojnė nė mėnyrė tė rrejshme, sepse kjo vėshtirėson pėrpjekjet e KFOR-it dhe policisė pėr sigurinė e qytetarėve.

Zyrtarėt e KFOR-it nė Podujevės vlerėsuan se, pavarėsisht prej incidenteve qė ndodhėn ditėt e fundit, situata e sigurisė nė kėtė komunė ėshtė e qetė.
 
 
Lutfi Haziri: Bojkoti nuk ėshtė interesin e askujt nė Gjilan
 
Gjilan, 25 korrik - Kryetari i Kuvendit tė Komunės sė Gjilanit Lutfi Haziri ėshtė optimist se gjendja aktuale do tė tejkalohet. Ai shprehu bindjen se kėshilltarėt e PDK-sė do t'i japin fund bojkotit tė punės sė kuvendit dhe se mosmarrėveshje ndėrmjet kėshilltarėve tė LDK-sė do tė tejkalohen.

"Bojkoti nuk ėshtė interes i askujt", theksoi Lutfi Haziri, duke u bėrė apel kėshilltarėve komunalė qė luftėn politike ta bėjnė brenda kuvendit dhe jo jashtė tij.

Ai theksoi se nuk do tė lejojė qė Kuvendi Komunal tė bėhet vėnd akuzash kundėr njerėzve.

"Me ata qė i kanė abuzuar ose i kanė tejkaluar autorizimet e veta le tė merren organet e drejtėsisė", theksoi Haziri.
 
 
Bashkim Rama vizitoi sot Gjilanin
 
Gjilan, 25 korrik 2003 - Shefi i Zyrės sė Shqipėrisė nė Prishtinė, Bashkim Rama, vizitoi sot Gjilanin, ku u prit nga kryetari i kuvendit tė komunės, Lufti Haziri.

Pas takimit, z. Rama deklaroi se Gjilani ėshtė njė nga shembujt mė tė mirė pėr pėrparimin e bėnė nė Kosovė. Ai i vlerėsoi arritjet e deritashme nė Kosovė dhe shtoi se Kosova ka nevojė edhe mė tutje pėr ndihmėn e faktorit ndėrkombėtar.

Z. Rama u angazhua pėr avancimin e procesit tė kthimit tė tė zhvendosurve, pavarėsisht nga pėrkatėsia e tyre etnike, por theksoi se kthimi duhet tė bėhet nė mėnyrė vullnetare.

"Askush nuk duhet tė detyrohet pėr t'u kthyer, sepse detyrimi ėshtė shkelje e tė drejtave tė njeriut. Por, detyra juaj ėshtė qė tė krijoni kushtet e duhura pėr tė gjithė ata qė dėshironė tė jetojnė nė Kosovė", theksoi shefi i Zyrės sė Shqipėrisė nė Prishtinė, Bashkim Rama.

Gjatė qėndrimit nė Gjilan, z. Rama u njoh nga kryetari i kuvendit tė komunės Lutfi Haziri me pėrparimet qė janė bėrė nė kėtė komunė.

Z. Haziri shprehu edhe interesimin pėr avancimin e bashkėpunimit tė komunės sė Gjilanit me qytetet e Shqipėrisė.
 
 
Gjilani kėrkon hapjen e njė pike kufitare nė Stanēiq
 
Gjilan, 25 korrik 2003 - Gjilani do t'ia dėrgojė sė shpejti Qeverisė sė Kosovės kėrkesėn pėr hapjen e njė vendkalimi kufitar midis Kosovės e Maqedonisė, nė fshatin Stanēiq, bėri sot tė ditur kryetari i kuvendit tė komunės, Lutfi Haziri.

Ai tha ėshtė optimist qė edhe Qeveria e Maqedonisė do ta pėrkrahė hapjen e portave tė reja kufitare midis dy vendeve, sepse ato krijojnė mė shumė mundėsi pėr qarkullimin e njerėzve dhe tė mallrave nė rajon.

Z. Haziri tha se njė vendkalim tjetėr kufitar mund tė hapet edhe nė Myēibabė, ku pas vendosjes sė policisė doganore do tė mund tė qarkullonin edhe mallrat. Tash pėr tash ruga Gjilan-Preshevė shfrytėzohet pėr transportin e udhėtarėve dhe biznes pėr paligjshėm, ka thėnė Haziri.

Ai tha se procesi i bashkėpunimit rajonal inkurajohet edhe nga Pakti i Stabilitetit dhe Instituti pėr Bashkėpunim Lindje-Pėrendim. Pėrfaqėsuesja e kėtij instituti ka ardhur nė kėtė rajon pėr tė bėrė identifikimin e projekteve me interes tė pėrbashkėt pėr Gjilanin, Kumanovėn dhe Preshevė.
 
 
Sot nė Gjilan hapet manifestimi kulturor "Gurra popullore 2003"
 
Gjilan, 25 korrik 2003 - Manifestimi kulturor "Gurra popullore", i cili mbahet pėr herė tė dytė nė Gjilan, do fillojė sot me njė parakalim nėpėr qytet tė shoqėrive pjesėmarrėse.

Organizatori i manifestimit ka paralajmėruar pjesėmarrjen e shoqėrive nga tė gjitha trevat shqiptare. Pėr tri netė rresht, publiku i Gjilanit do tė ketė mundėsi tė njihet me folklorin burimor tė zonave tė ndryshme shqiptare.

Pjesėmarrėsve mė tė pėlqyer tė kėtij manifestimi triditėsh do t'u ndahen shpėblime dhe mirėnjohje.
 
 
AER mbėshtet njė program pėr pėrmirėsimin e kushteve tė banimit nė Kosovė
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Agjencia Evropiane pėr Rindėrtim (AER) do tėmbėshtesė realizimin e njė programi pėr pėrmirėsimin e kushteve tė banimit nė Kosovė, nėpėrmjet kredive pėr qytetarė. Ndarja e kredive do tė bėhet nepėrmjet dy bankave komerciale kosovare: Kasabankės dhe Bankės Provate tė Biznisit.
 
Secilės prej kėtyre bankave u janė dhėnė nga 1 milionė euro nga Fondi Evropian pėr Kosovėn. Kėto banka do tė ndajnė edhe mjete nga fondet vetanake si shtesė pėr realizimin e kėtij programi.

Vlera e kredive qė do tė ndahen nė kuadrin e kėtij programi do tė jetė mėsatarisht 4 mijė euro, ndėrsa afati i kthimit do tė jetė deri 5 vjet.

Marrėveshja kornizė pėr realizimin e kėtij programi u nėnshkrua mbrėmė nė Prishtinė, nga pėrfaqėsuesit e Agjencisė Evropiane pėr Rindėrtim, Bankės Gjermane pėr Zhvillim (KFW), Kasabankės dhe Bankės Private tė Biznisit.

Drejtori i Kasabankės, Milazim Abazi, deklaroi se kjo marėveshje ka rėndėsi tė veēantė, jo vetėm pėr pėrmirėsimin e kushteve tė jetesės sė qytetarėve tė Kosovės, por edhe pėr shkak se ajo shėnon fillimin e bashkėpunimit tė institucioneve ndėrkombėtare financiare me sistemin bankar tė Kosovės.

Ndėrkaq, drejtori i Bankės Private tė Biznisit, Islam Zeka, shprehu bindjen se kjo marrėveshje shėnon fillimin e realizimit tė projekteve tė tjera pėr pėrkarahjen e zhvillimit ekonomik tė Kosovės.
 
 
Sajmon Hajzellok: UNMIK-u do tė jetė asnjanės nė bisedimet shqiptaro-serbe
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Drejtori pėr informim i UNMIK-ut, Sajmon Hajzellok, ka deklaruar se administrata e Kombave tė Bashkuara do tė jetė e paanshme nė bisedimet midis Prishtinės e Beogradit.

"Nė bisedat e ardhshme shqiptaro-serbe UNMIK-u nuk do tė mbėshtesė asnjėrėn anė dhe, nėse bisedat pėr ēėshtjet praktike nisen nė drejtim tė mirė do tė mund tė vazhdonin pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės", ka thėnė Hajzellok nė njė intervistė pėr TV "Most" tė Zveēanit.

Sipas Hajzellokut, zgjidhja pėrfundimtare e statusit tė Kosovės, pa i marrė parasysh platformat dhe dėshirėn e tė dyja palėve, do tė jetė rezultat i kompromisit.

Sajmor Hajzellok ka thėnė se gjatė gjashtė muajve tė parė tė kėtij viti nė Kosovė janė kthyer rreth 1.200 serbė. Ai ka vlerėsuar se pohimet e Beogradit zyrtar pėr gjendjen e keqe tė sigurisė nė Kosovė po e dėmtojnė procesin e kthimit tė tė zhvendosurve.
 
 
Nė dy shpėrthimė qė ndodhėn mbrėmė nė Mitrovicė humbi jetėn njė dhe u plagosėn katėr kalimtarė rasti
 
Mitrovicė, 25 korrik 2003 - Mbrėmė, nė qendėr tė Mitrovicės, shpėrthyen dy bomba dore, tė cilat shkaktuan lėnduan rėndė e lehtė pesė kalimtarė tė rastit, njėri prej tė cilėve, Kadir Rashiti 32-vjeēar, ndėrroi jetė nė spitalin maroken nė Mitrovicė.

Kevin Krill, zėdhėnės i policisė sė UNMIK-ut nė Mitrovicė, dhe Besim Hoti zėdhėnės i Sėrbimit Policor tė Kosovės, konfirmuan se shpėrthimi i bombave ndodhėn rreth orės 21:20, afėr shtabit rajonal tė policisė.

Kirurgu kujdestar nė Qendrėn Mjekėsore nė Mitrovicė konfirmoi se rreth orės 21:30 nė kėtė qendėr spitalore u dėrguan pesė persona me lėndime tė rėnda e tė tė lehta trupore.
 
Gani Rashiti, 32-vjeēar, vdiq nė kėtė qendėr spitalore nga plagėt e marra, ndėrsa Burim Tahiri, i lindur mė 1981, dhe Xheladin Rama, i lindur mė 1956, tė cilėt morėn plagė mė tė lehta, u dėrguan pėr shėrim nė Qendrėn Emergjente nė Prishtinė.
 
Ahmet Shatrolli, i lindur mė 1980, dhe Feride Rama, e lindur 1966, tė cilėt kishin marrė lėndime tė lehta trupore u lėshuan nė shtėpi, pas trajtimit nė kėtė qendėr spitalore.

Shpėrthimi i bombave shkaktoi edhe dėmtimin e 4 automjeteve tė policisė dhe dėme tė tjera materiale.

Vendi ku ndodhėn shpėrthime dhe zona pėrreth u mbajtėn pėr njė kohė tė gjatė tė rrethuara nga forca tė mėdha tė policisė dhe tė KFOR-it.
 
Tash pėr tash nuk dihen as motivet dhe as autorėt e kėtyre shpėrthimeve. Dy persona tė dyshuar lidhur me kėto shpėrthime po mbahen nė arrest. Hetimet po vazhdojnė.
 
 
Ēarls Brajshou: "Rezoluta 1244 e lė tė hapur statusin e Kosovės"
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Ushtruesi i detyrės sė kryeadministratorit tė Kosovės, Ēarls Brajshou, ka reaguar ndaj njė deklaratės sė Nebojsha Ēoviqit se Kosova duhet tė mbetet pjesė e Serbisė.

Nė njė deklaratė tė veēantė lidhur me kėtė ēėshtje, z. Brajshou ka theksuar se Rezoluta 1244 e KS tė OKB-sė e lė tė hapur ēėshtjen e statusit tė Kosovės. Ai ka nėnvizuar se vendimin pėr kėtė do ta marrė KS i OKB-sė nė njė kohė tė pėrshtatshme.

"Statusi pėrfundimtar i Kosovės nuk do tė vendoset as nė Prishtinė e as nė Beograd", thuhet nė reagimin e z. Brajshou.

Nė reagim thuhet se Kosova administrohet nga UNMIK-u, ndėrsa pėr statusin pėrfundimtar tė saj do tė vendoset nė Kėshillin e Sigurimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara.
 
 
Peter Rondorf: "Bashkėsia ndėrkombėtare nuk ka dėshtuar nė Mitrovicė"
 
Mitrovicė, 25 korrik 2003 - Nė Mitrovicė janė bėrė pėrparime tė mėdha, gjatė muajve tė fundit, dhe pėr kėtė kanė merita institucionet vendore dhe ato ndėrkombėtare.
 
Nė veri tė qytetit ėshtė vendosur administrata ndėrkombėtare, ėshtė shėnuar kthimi gradual i shqiptarėve nė shtėpitė e tyre dhe ka liri mė tė madhe tė lėvizjes. Kėto komente i bėri shefi i Zyrės gjermane nė Kosovė, Peter Rondorf, pas njė takimi me Faruk Spahinė, kryetarin e Asamblesė komunale tė Mitrovicės.

Nė kontekst tė pėrparimeve qė janė arritur nė Mitrovicė, Rondorf pėrmendi largimin e "rojave tė urės" dhe patrullimin e SHPK-sė nė veri tė qytetit, qė sipas tij, janė momente inkurajuese pėr integrimin e komuniteteve nė kėtė qytet.

Rondorf tha se nuk duhet tė ketė kushte pėr fillimin e bisedimeve mes Prishtinės dhe Beogradit, por ato duhet tė fillojnė sa mė shpejt, nė mėnyrė qė tė zgjidhen shumė ēėshtje praktike.

Ndėrkaq, kryetari i Asamblesė komunale Faruk Spahia ka ngritur shqetėsimin pėr shitjen e pronave tė shqiptarėve nė pjesėn veriore tė Mitrovicės, tė cilat ka dyshime se po blehen nga njė fond i posaēėm i Qeverisė sė Serbisė.

Ndėrkaq, Peter Rondorf tha se nėse konstatohet se kjo gjė ndodh nė mėnyrė sistematike, pėr kėtė ēėshtje duhet tė bisedohet me Beogradin.
 
 
Nė Ēikatovė tė Vjetėr ka filluar zhvarrimi i 117 kufomave
 
Drenas, 25 korrik 2003 - Nė fshatin Ēikatovė e Vjetėr tė komunės sė Drenasit ka filluar zhvarrimi i 117 kufomave, me qėllim tė riidentifikimit.

Shefi i Zyrės sė UNMIK-ut pėr Persona tė Zhdukur dhe Mjekėsi Ligjore, Hoze Pablo Barajbar, ka njoftuar se deri mė tash janė zhvarrosur 52 kufoma. Sipas tij tė gjithė trupat do tė dėrgohen nė morgun e Rahovecit ku do tė bėhet identifikimi i tyre, nėpėrmjet analizės sė ADN-sė.

Familjarėt kanė shpehur dyshime nė identifikimin e kufomave, tė kryer gjatė vitit 1999 nga patologėt belgė dhe tė Tribunalit tė Hagės.
 
 
Pėrmirėsohet situata energjetike nė Kosovė - redukimet do tė jenė 5 me rrymė dhe 1 pa tė
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Dje pasdite ėshtė riaktivizuar Blloku i Dytė i Termocentralit "Kosova B", kėshtuqė situata energjetike nė Kosovė ėshtė pėrmirėsuar.
 
Megjithkėtė, pas kolapsit tė sistemit energjetik tė Kosovės, prodhimi i energjisė nė Kosovė nuk pėrmbush plotėsisht nevojat e konsumatorėve, prandaj furnizimi me energji do tė bėhet me reduktime. Tash pėr tash, reduktimet bėhen sipas orarit: 5 orė me energji, 1 orė pa tė.

Zėdhėnėsja e KEK-it, Beti Davson, ka bėrė tė ditur se shkaktar i kolapsit tė sistemit energjetik tė Kosovės dhe tė vendeve tė rajonit ishte njė defekt nė njė largpėrēues prej 400 kilovoltėsh nė Maqedoni.
 
 
Erik Mekinli thotė se PTK ėshtė pronė e AKM-sė
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Ushtruesi i detyrės sė drejtorit tė pėrgjithshėm tė Post-Telekomit tė Kosovės, Erik Mekinli, deklaroi se kjo kompani administrohet nga Agjencia Kosovare e Mirėbesimit. Ai tha se kjo kompani nuk i pėrgjigjet Ministrisė sė Transportit e Postė Telekomunikacionit apo Qeverisė sė Kosovės, por vetėm Agjencisė Kosovare tė Mirėbesimit.

Z. Mekinli premtoi mė shumė transparencė pėr punėn e kėsaj ndėrmarrje publike dhe pėrmirėsimin e imazhit tė saj. Ai tha se gjendja me kartela mbushėse do tė pėrmirėsohet, pasi qė ėshtė arritur marrėveshja me njė kompani tė madhe perėndimore pėr kėtė ēėshtje.
 
 
U largua nga Kosova aeroplani i fundit me eprorė tė KFOR-it rus
 
Prishtinė, 25 korrik 2003 - Paqeruajtėsit e fundit rusė nė Kosovė u larguan dje me aeroplan nė drejtim tė Moskės. Me kėtė aeroplan udhėtuan komandanti dhe 50 oficerė e nėpunės tė shtabit tė KFOR-it rus. Largimi i tyre shėnon pėrfundimin e misionit tė paqeruajtėsve rusė nė Kosovė dhe nė Ballkan.
 
 
Policia e Malit tė Zi mori edhe formalisht kontrollin e kufijve me Kosovėn
 
Podgoricė, 25 korrik 2003 - Policia malazeze e ka marrė edhe formalisht kontrollin e kufijve tė Malit tė Zi me Kosovėn. Kjo shėnon fundin e patrullimit tė ushtrisė serbo-malazeze. Ky hap ėshtė pjesė e marrėveshjes pėr krijimin e Unionit Serbi - Mal i Zi, tė arritur me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian.

Autoritetet malazeze kanė thėnė se kontrolli i kufirmit tė Malit tė Zi me Kosovėn do tė bėhet nė koordinim me autoritetet ndėrkombėtare nė Kosovė.
 
 
Kryetari i KK tė Preshevės Skėnder Destani ka dhėnė dorėheqje
 
Preshevė, 25 korrik 2003 - Kryetari i Kuvendit komunal tė Preshevės, Skėnder Destani, ka dhėnė dje dorėheqje nga ky post, pėr shkak tė mospajtimeve me prefektin Riza Halimin.

Dorėheqja e z. Destani u bė nė mbledhjen e djeshme tė Kuvendit Komunal, e cila u ndėrpre, pas polemikave dhe akuzave tė ndėrsjella midis tij e z. Halimi.
 
 
Pauell shpreh mbėshtetje pėr reformat nė Serbi e Mal tė Zi
 
Uashington, 25 korrik 2003 - Sekretari amerikan i Shtetit, Kolin Pauell, u takua tė enjten nė Uashington me ministrin e Jashtėm tė Unionit Serbi-Mal i Zi, Goran Svillonoviq, dhe me Kryeministrin e Serbisė Zoran Zhivkoviq.

Pas takimit, nė njė konferencė tė pėrbashkėt shtypi, zoti Pauell shprehu mbėshtetje pėr zbatimin e reformave politike e ekonomike nė Serni e Mal tė Zi dhe pėr pėrfshirjen e kėtij vendi nė institucionet evro-atlantike.

"Unė urova kryeministrin dhe ministrin e jashtėm pėr punėn qė kanė bėrė nė zbatimin e reformave tė themelta dhe pėr mbėshtetjen qė kanė arritur tė sigurojnė nga populli i tyre. Ne i falenderojmė ata pėr bashkėpunimin e Serbisė nė luftė kundėr terrorizmit dhe nė ēėshtje tė tjera me interes tė pėrbashkėt", tha z. Pauell.

Dy zyrtarėt e Beogradit u takuan edhe me zyrtarin e Departamentit tė Shtetit pėr ēėshtjet e krimeve tė luftės, ambasadorin Pier -Riēard Prosper, ku u bisedua mbi ndjekjen e personave tė akuzuar pėr krime lufte nga Gjykata e Hagės.
 
 
Forcat amerikane kanė arrestuar sot 16 persona nė Bagdad
 
Bagdad, 25 korrik 2003 – Forcat amerikane nė Irak i kanė arrestuar sot (e premte), para agimit, 16 persona nė veri tė Bagdadit. Dy prej tyre janė tė dyshimtė pėr vrasjen nė pritė me bomba dhe me armė tė vogla tė njė ushtari amerikan dhe tė pėrkthyesit irakian nė autostradėn e kryeqytetit, tė hėnėn e kaluar.

Rojter njofton se nė kėtė operacion kanė marrė pjesė mbi 100 trupa, tė cilat e kishin rrethuar kompleksin e shtėpive ku ata flenin tė arrestuarit.
 
 
Tė paktėn 11 civilė janė vrarė nė kuartin diplomatik nė Monrovia
 
Monrovia, 25 korrik 2003 – Tė paktėn 11 civilė janė vrarė sot (e premte) nė njė sulm nė njė kuart diplomatik nė kryeqytetin liberian, Monrovia, ku ndodhet edhe ambasada amerikane, njofton AFP. Njoftohet se tė paktėn njė duzinė predhash ėshtė hedhur nė kėtė lokacion, ku gjenden edhe ambasadat britanike dhe franceze.
 
 
Njė ushtar izraelit e ka vrarė njė fėmijė palestinez pesėvjeēar dhe ka plagosur dy motrat e tij
 
Xhenin, 25 korrik 2003 – Njė ushtar izraelit ka vrarė sot (e premte) njė fėmijė pesėvjeēar palestinez dhe ka plagosur dy motrat e tij, kur ka hapur zjarr nė automjetin ku gjendeshin viktimat, nė njė pikė kontrolli nė fshatin Barta, nė jugperėndim tė qytetit Xhenin, nė Bregun Perėndimor, njofton BBCnews.

Zėdhėnėsi ushtarak izraelit ka thėnė se ushtari ka hapur zjarr nė automjet gabimisht. Ai ka shtuar se hetimet pėr kėtė incident kanė filluar.
 
 
Nė luftimet e sotme nė Nepal ėshtė vrarė njė kryengritės maoist
 
Katmandu, 25 korrik 2003 - Nė luftimet e sotme (e premte) me forcat e sigurimit tė Nepalit ėshtė vrarė njė kryengritės maoist, ndėrsa nė radhėt e forcave qeveritare nuk ka pasur viktima, njofton BBCnews.
 
Luftimet kanė ndodhur nė njė kohė kur po shtohen dyshimet pėr rifillimin e bisedimeve tė ndėrprera paqėsore, pėr t'i dhėnė fund kryengritjes sė pėrgjakshme shtėtėvjeēare, gjatė tė cilės humbėn jetėn 7 miijė njerėz. Maoistėt ende nuk e kanė komentuar incidentin.
 
 
Njė bombė ka shpėrthyer pranė njė gjykate nė Spanjė dhe ka plagosur njė person
 
Madrid, 25 korrik 2003 – Njė bombė ka shpėrthyer sot (e premte) pranė njė gjykate nė Spanjėn veriore dhe ka plagosur njė person qė po kalonte andej pari me kombi, njofton Rojter.

Policia ka thėnė se shpėrthimi ka ndodhur vetėm pak kohė pas njė paralajmėrimi me telefon, tė bėrė nė emėr tė grupit seperatist ETA.

Bomba ishte vendosur tek portat e gjykatės nė Estella Navare, provincės pėr tė cilėn ETA thotė se i pėrket shtetit tė tyre bask.
 
 
Njė burg palestinez ėshtė goditur me granatė - 10 tė burgosur janė plagosur
 
Gaza, 25 korrik 2003 – Njė granatė ėshtė shkrehur sot (e premte) nė zyrėn e kushėririt tė presidentit palestinez, Jaser Arafat, por ajo e ka dėshtuar cakun dhe e ka qėlluar burgun qė gjendet nė afėrsi.
 
Me kėtė rast janė plagosur 10 tė burgosur, njofton Rojter, duke iu referuar njė burimi tė sigurimit palestinez.

Burimi ka thėnė se granata raketore ka pasur cak zyrėn e shefit tė zbulimit ushtarak palestinez nė Bregun Perendimor dhe nė Rripin e Gazės, gjeneral-majorit Musa Arafat.
 
 
Njė gjykatės argjentinas ka urdhėruar arrestimin e 46 ish-zyrtarėve tė lartė ushtarakė
 
Buenos Aires, 25 korrik 2003 - Njė gjykatės argjentinas ka urdhėruar arrestimin e 46 ish-zyrtarėve tė lartė ushtarakė, ndėr tė cilėt janė edhe diktatorėt Jorge Videla e Emelio Masara dhe njė civil, tė janė tė kėrkuar nga Spanja pas akuzave pėr shkelje tė tė drejtave tė njeriut, njofton BBCnews.
 
Arrestimi ėshtė bėrė pas kėrkesės pėr ekstradim tė bėrė njė muaj mė parė nga gjykata spanjole.

Gjykatėsi Baltazar Garzon ėshtė duke hetuar krimet e gjenocidit dhe torturės kundėr shtetasve spanjolė nė Argjentinė, gjatė kohės sė juntės ushtarake, ndėrmjet viteve 1976 dhe 1983.
 
 
Bėhen publike fotografitė e kufomave tė djemve tė Sadamit
 
Uashington, 25 korrik 2003 - Sekretari amerikan i mbrojtjes, Donald Rumsfeld, tha publikimi i fotografive tė trupave tė dy djemėve tė Sadam Huseinit ėshtė bėrė pėr t'i bindur irakianėt se ata kanė vdekur. Ai tha se ėshtė e rėndėsishme qė populli irakian ta dijė qė Udai dhe Kusai nuk do tė kthehen mė.

Z. Ramsfelld i bėri kėto komente pas publikimit tė fotografive ku paraqiten trupat e dy burrave me fytyra tė gjakosura.
Presidenti Bush ka thėnė se tash, mė shumė se kurrė mė parė, populli irakian mund ta kuptojė se regjimi i mėparshėm ka marrė fund pėrgjithmonė.
 
 
Kongresi amerikan kritikon shėrbimet sekrete pėr shkak tė sulmeve tė 11 shtatorit
 
Uashington, 25 korrik 2003 - Njė raport i Kongresit amerikan pėr sulmet e 11 shtatorit i kritikon shėrbimet sekrete amerikane dhe tė sigurimit se kanė dėshtuar t'i parandalonin ato.

Raporti thotė se shėrbimet nuk mundėn tė gjenin asnjė provė qė mund tė kishte ēuar nė parashikimin e sulmeve.

Nė raport thuhet se sulmet e 11 shtatorit mund tė ishin shmangur nėse do tė kishte njė kombinim mė tė mirė tė aftėsive profesionale, me bashkėpunimin e kreativitetin dhe me pak fat.

Raporti i Kongresit ėshtė edhe mjaft kritik edhe ndaj Arabisė Saudite dhe e akuzon administratėn e presidentit Bush se po i mbulon ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me sauditėt.
 
 
Shtohet ankthi nė Liberi
 
Monrovia, 25 korrik 2003 - Gjendja nė kryeqytetin e Liberisė, Monrovia, po pėrkeqėsohet, ndėrkohė qė situata lidhur me dislokimin e paqeruajtėsve ndėrkombėtarė nė kėtė vend ėshtė e paqartė.

I ngarkuari special pėr Liberinė, Zhak Kllain, tha se trupat paqeruajtėse mund tė dislokohen brenda 3 ditėsh. Ai tha se sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Kofi Anan, e kishte bindur personalisht presidentit nigerian Olu-se-gun O-ba-sanjo qė tė dėrgonte jo njė, por dy batalione nė Liberi.
 
Nga ana tjetėr, njė forcė amerikane ėshtė nisur pėr nė Liberi dhe pritet tė mbėrrijė atje brenda njė jave.
   

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.