25.07.2003 - Trepca.net

Harri Holker adimistratori i ri i OKB-sė pėr Kosovėn


   

25 korrik 2003 / “ Zėri i Amerikės”

Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Kofi Annan emėroi tė premten ish-kryeministrin e Finlandės Harri Holkeri nė postin e administratorit tė OKB-sė nė Kosovė.

Zoti Annan e bėri tė ditur emerimin pėrmes njė letre dėrguar Kėshillit tė Sigurimit.

Zoti Holkeri pason administratorin Steiner, i cili u largua nė fillim tė muajit pėr tė marrė postin e ambasadorit tė Gjermanisė nė agjencitė e Kombeve tė Bashkuara nė Vjenė.

Harri Holker

Reagimet e para nga Kosova

Emėrimi i administratorit tė ri tė Kombeve tė Bashkuara pėr Kosovėn, ėshtė mirėpritur nga pėrfaqėsuesit e institucioneve kryesore tė Kosovės. Ata pohojnė, se me kėtė, ėshtė tejkaluar zbraztėsira e krijuar nė administratėn ndėrkombėtare, pas largimit tė shefit tė mėparshėm tė Misionit tė Kombeve tė Bashkuara, Michael Steiner.

Ministri nė qeverinė e Kosovės dhe aktualisht, ushtrues i detyrės sė kryeministrit, Jakup Krasniqi, tha se emėrimi ishte detyrė e ngutshme, posaēėrisht kur merren parasyshė pėrgjegjėsitė e pėrcaktuara pėr administratorin, me Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara dhe Kornizėn Kushtetuese e Kosovės. Ai shfaqi shpresėn se diplomati finlandez, Harry Holker, nė postin e tij tė ri, do tė angazhohet pėr pėrshpejtimin e proceseve pozitive nė Kosovė.

“Vėrtetė ne do tė dėshironim, qė kryeadministratori i ri, tė marrė detyrat dhe pėrgjegjėsitė sa mė parė dhe tė fillojė angazhimin e tij, pėr bartjen e kompetencave, proces I nisur nga zoti Steiner dhe definimin e pėrgjegjėsive tė institucioneve tė Kosovės dhe rolit tė tyre nė bisedimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės”, tha zoti Krasniqi.

Ndėrkaq, Skender Hyseni, kėshilltar i lartė politik i Presidentit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, tha se pret qė administratori i ri do tė pėrqėndrohet nė rimėkėmbjen ekonomike tė Kosovės, nėpėrmjet pėrshpejtimit tė procesit tė privatizmit dhe krijimin e kuadrit ligjor pėr nxitjen e investimeve.

“Pėrveē kėsaj, presim qė pėrfaqėsuesi i ri special, do tė pėrqėndrohet dhe do tė bashkėpunojė ngushtė me institucionet kryesore, sidomos me Presidentin, Kryeministrin dhe Kryetarin e Parlamentit, pėr ēėshtje tė tjera tė rėndėsishme nė Kosovė, deri te ēėshtja e definimit tė statusit final tė Kosovės”, tha zoti Hyseni.

Emėrimin e administratorit e ka cilėsuar si tė rėndėsishėm edhe Ramush Tahiri, kėshilltar politik i kryetarit tė Parlamentit tė Kosovės, Nexhat Daci. Ai tha se zoti Holker, ėshtė diplomat me pėrvojė dhe vjen nga njė vend me pėrvojė nė procesin e demokratizimit dhe administrimit.

“Pėrgjithėsisht ėshtė mirė qė kjo punė ėshtė kryer mė herėt dhe nuk ėshtė pritur shtatori, pėr atė arsye se duhet t’i kryejmė disa punė urgjente qė kanė tė bėjnė edhe me bisedimet me Serbinė, por edhe ato me organizimin e pushtetit dhe funksionalizimin e administratės ndėrkombėtare, e cila dalėngadalė, duhet tė kalojė nė kėshillėdhėnėse dhe bartjen e pėrgjegjėsive tek organet e Kosovės”, theksoi zoti Tahiri.

Diplomatin finlandez Harri Holker, nė Kosovė e presin shume sfida tė rėndėsishme, por me e madhja duket se do tė jetė konkretizimi i fillimit tė bisedimeve ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pėr zgjidhjen e ēėshtjeve teknike tė interesit tė dyanshėm. Duke pasur parasysh se shumė herė ėshtė thėnė qė ky mund tė jetė edhe administratori i fundit, atėherė zoti Holker do tė mund tė pėrballet edhe me sfidėn mė tė vėshtirė, periudhėn e pėrcaktimit tė statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.