25.07.2003 - Trepca.net

Njė raport nxjerr nė pah tė metat e zbulimit para 11 shtatorit


  
25 korrik 2003 / “ Zėri i Amerikės”
 
Njė raport i shumėpritur i Kongresit amerikan mbi sulmet terroriste tė 11 shtatorit 2001, rendit nė hollėsi njė numėr problemesh nė shėrbimet amerikane tė zbulimit, por nuk veēon ndonjė masė tė posaēme qė mund t’i kishte parandaluar sulmet.
 
Raporti i nxjerrė tė enjten pėrqendrohet nė tė metat e punės sė CIA-s dhe tė FBI-sė, si edhe tė burimeve tė tjera amerikane tė zbulimit. Raporti thekson se agjencitė e zbulimit nuk pėrfillėn paralajmėrimet se grupet terroriste po stėrvitnin pilotė.
 
Raporti thekson se asnjė informatė e vetme nuk do tė kishte qenė nė gjendje tė parandalonte sulmet, por agjencitė e zbulimit nuk shfrytėzuan mundėsinė pėr t’u prerė rrugėn autorėve tė sulmit, duke iu hequr tė drejtėn tė futeshin nė vend, duke i mbajtur nėn vrojtim ose duke forcuar sigurinė nė Shtetet e Bashkuara.
 
Nė raport vihen nė dukje probleme si tė metat nė komunikimin ndėrmjet agjencive, mungesa e shkėmbimit tė tė dhėnave ndėrmjet FBI-sė dhe CIA-s dhe mungesa e njė liste qendrore pėr vėzhgimin e terroristėve. Raporti thekson se FBI-ja ishte mė e interesuar nė zgjidhjen sesa nė parandalimin e krimeve.
 
Raporti bėhet publik ndėrkohė qė po ngrihen pyetje lidhur me punėn e agjencive amerikane tė zbulimit mbi armėt irakiane tė shkatėrrimit nė masė.
Por nė njė dėshmi para njė komisioni tė Kongresit pėr Zbulimin, ish-drejtori i CIA-s James Woolsey tha se mungesa e bashkėpunimit me grupet irakiane tė qėndresės ishte dėshtimi kryesor qė ēoi nė luftė:
 
“Nė vitin 1998 Kongresi miratoi fonde pėr tė punuar me qėndresėn irakiane. Departamenti i Mbrojtjes i miratoi kėto pėrpjekje, por Departamenti i Shtetit dhe CIA, nė shumė raste, pėr njė arsye ose njė tjetėr iu kundėrvunė atyre. Mendoj se ky ishte dėshtimi kryesor para fillimit tė luftės dhe shumė prej kėtyre ēėshtjeve nuk janė diskutuar publikisht”.
 
Njė pjesė e raportit, ku kritikohet Arabia Saudite pėr mungesėn e angazhimit serioz nė luftė kundėr ekstremistėve islamikė, ende mbetet sekret. Pesėmbėdhjetė nga 19 autorėt e sulmeve tė 11 shtatorit ishin shtetas sauditė.//kk//

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.