24.07.2003 - Trepca.net

UNMIK: ēėshtja e statusit politik tė Kosovės mbetet e hapur


Prishtinė, 24 korrik 2003 / Besim Abazi / “ Zėri i Amerikės”

Ushtruesi i detyrės sė shefit tė Misionit te Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė, diplomati amerikan Ēarles Brejshou ka pohuar sot se ēėshtja e statusit politik tė Kosovės, mbetet e hapur. Ai ka reaguar nė kėtė mėnyrė nė deklarimet e Zėvendėskryeministrit serb, Nebojsha Ēoviē, i cili ka theksuar se Kosova duhet tė mbetet pjesė e Serbisė.

Qėndrimet e tilla janė pėrfshirė nė kuadėr tė planit tė Beogradit pėr, siē thuhet, zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės, njė plan ky i hartuar nė prag tė fillimit tė bisedimeve tė paralajmėruara ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pėr zgjidhjen e ēėshtjeve teknike tė interesit tė dyanshėm.

Deri tani, tė gjithė zyrtarėt ndėrkombėtarė, por edhe ata vendorė, kanė theksuar se nė kėto bisedime nuk do tė pėrfshihet edhe ēėshtja e statusit politik tė Kosovės. Megjithatė, Nebojsha Ēoviē, ka theksuar se “askush nė Serbi nuk guxon tė heqė dorė nga Kosova dhe se kjo ēėshtje duhet tė pėrfshihet edhe nė Kushtetutėn e saj tė re”. Beogradi sipas tij ėshtė i gatshėm t’i ofrojė Kosovės njė autonomi tė zgjeruar.

Duke reaguar ndaj kėtyre pohimeve, diplomati Brejshou, i cili aktualisht drejton Misionin e Kombeve tė Bashkuara deri nė emėrimin e shefit tė ri, ka theksuar se, Rezoluta 12-44 e Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara e ka lėnė tė hapur ēėshtjen e statusit politik tė Kosovės. Zėdhėnėsi i Misionit, Sunil Narula, citoi shefin e tij tė ketė thėnė se kjo ēėshtje do tė vendoset prej kėtij Kėshilli nė kohėn e duhur.

“Kosova administrohet nga UNMIK-u nė bazė tė Rezolutės nė fjalė dhe punon sipas mandatit tė pėrcaktuar, pėr vendosjen e autonomisė thelbėsore dhe vetqėqeverisjes”. Zyrtari i lartė ka cituar shefin e deritashėm, Mihail Shtajner, i cili ka theksuar se “statusi pėrfundimtar nuk do tė pėrcaktohet as nė Beograd e as nė Prishtinė”,-tha zėdhėnėsi.

Sidoqoftė, hapja e kėsaj ēėshtjeje nuk duket shumė e largėt. Vėzhguesit pohojnė se ēfarėdo bisedimesh tė zhvillohen ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, ato mund tė rrėshqasin drejt kėsaj ēėshtjeje, duke anashkaluar madje edhe parimin e deritashėm pėr pėrmbushjen e standardeve para statusit.

Pėrfaqėsues politikė tė shqiptarėve kanė pohuar se statusi mund tė shtrohet pėr debat madje para viti 2005, ndėrsa zyrtarė ndėrkombėtarė kanė nėnvizuar se njė vit do tė ishte shumė afėr, ndėrsa pesė vjet do tė ishin shum larg pėr kėtė ēėshtje.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.