24.07.2003 - Trepca.net

Ritmi i rritjes sė popullsisė ndikon tek ekonomia e vendeve


   

23 korrik 2003 “ Zėri i Amerikės”

Nė raportin e saj vjetor pėr popullsinė nė botė, Zyra e Statistikave pėr Popullsinė, me qendėr kėtu nė Uashington thotė se ekziston njė dallim i thellė midis vendeve tė industrializuara ku popullsia po shėnon rėnie dhe vendeve nė zhvillim, ku popullsia po rritet. Kjo rritje e popullsisė do tė ketė njė ndikim nė ekonomitė e kėtyre vendeve.

Nė vitin 2050 popullsia nė botė pritet tė arrijė nė 9 miliardė, shifėr kjo gati 50 pėrqind mė e lartė se numri aktual prej 6, 3 miliardė banorėsh. Rritja mė e madhe e popullsisė pritet tė jetė nė Azi, Afrikė dhe Amerikėn Latine.

 

Ndėrsa numri i lindjeve nė vendet nė zhvillim po rritet, ky numėr ėshtė nė rėnie nė vendet e zhvilluara, ku popullsia po plaket. Ky fenomen po bėn qė gjithnjė e mė pak njerėz nė vendet e zhvilluara tė mbajnė barrėn e plotėsimit tė nevojave tė gjithė shoqėrisė. Demografi i Zyrės sė Statistikave pėr Popullsinė, Carl Haub thotė se nuk pritet qė kjo prirje tė ndryshojė.

“Dy gjera dihen pėr rritjen e popullsisė nė tė ardhmen. E para ėshtė se nė vendet e zhvilluara nuk do tė ketė njė shtim tė popullsisė. E dyta ėshtė se popullata nė vendet nė zhvillim do tė ketė njė rritje. Ajo qė nuk dimė ėshtė se nė ēfarė mase do tė rritet.” Zyra e Statistikave pėr Popullsinė thotė se nė vendet nė zhvillim ka njė rritje prej 80 milion njerėzish nė vit ndėrsa nė vendet e zhvilluara vetėm njė milion.

Popullsia e Indisė pėr shembull pritet tė shtohet me 50 pėrqind pėr gjysėm shekulli, duke e ēuar numrin total tė kėtij vendi nė 1 miliardė e 500 milionė njerėz. Statistikat e Kombeve tė Bashkuara tregojnė se shtimi javor i popullsisė nė Indi ėshtė i barabartė me popullsinė e tė 22 vendeve tė Bashkimit Evropian.

Popullsia e Kontinentit tė Afrikės parashikohet tė jetė tri herė mė e madhe se ajo e Bashkimit Evropian deri ne vitin 2050. Zoti Haub tha se shtimi i popullsisė pasqyron efektshmėrinė e programeve tė planifikimit familjar, zhvillimin ekonomik dhe shėndetėsinė dhe kushtet e tjera tė jetės. Por ai thotė se megjithė dėmet qė ka shkaktuar virusi i Sidės nė disa vende afrikane, popullsia nė kėtė kontinent vazhdon tė shtohet me ritme tė larta.

“Kur Sida filloi tė pėrhapet nė pėrmasa tė mėdha ne vitet ’80 dhe ’90, njerėzit mendonin se sėmundja do tė ndikonte nė rėnien e popullsisė nė Afrikė. Por kjo nuk ndodhi. Sida, padyshim ka pasur njė ndikim nė disa vende tė veēanta si Kenia, Afrika e Jugut dhe para se gjithash Botsvana, por si kontinent, Afrika pritet t’i japė botės rreth 1 miliardė njerėz deri nė vitin 2050.”

Ekonomistėt paralajmėrojnė se shtimi i popullsisė do tė jetė njė sfidė pėr vendet e varfra qė kanė probleme pėr tė furnizuar me ushqim tė gjithė popullsinė. Raportet e ndryshme tregojnė se 1 nė tre veta nė vendet nė zhvillim janė tė moshės nėn 15 vjeēare. //kk//

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.