23.07.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure 23 korrik 2003


 

Pėrmbajtja:

 • KFOR-i dhe UNMIK-u dėnuan ashpėr sulmet nė Prishtinė

 • KFOR-i i ka hedhur poshtė spekulimet serbe rreth djegies sė dy shtėpive tė serbėve nė Prizren

 • Autoritetet serbe ua dorėzuan zyrtarėve tė UNMIK-ut 43 kufoma tė shqiptarėve

 • PTK nxori nė treg kartela mbushėse prej 10 eurosh

 • Eksperti gjerman i tė drejtės ndėrkombėtare Johan Frowein vizitoi Gjilanin

 • Banorėt e Gjilanit ballfaqohen me mungesė tė ujit tė pijshėm

 • Anan e propozon ish-kryeministrin finlandez Harri Holker pėr shef tė UNMIK-ut

 • Dr. Alush A. Gashi: "Kemi mbėshtetje tė fuqishme pėr njė Kosovė tė pavarur e demokratike"

 • Oliver Ivanoviq: "Nuk jemi tė gatshėm tė heqim dorė nga Kosova

 • Identifikohen edhe 21 kufoma tė masakrės sė Izbicės nė Kosovė

 • Zef Morina priti pėrfaqėsuesit e Federatės sė Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar dhe tė Kryqit tė Kuq britanik

 • Kryesitė e degėve tė FR tė LDK-sė nė Prishtinė angazhonen pėr aktivitete tė pėrbashkėta

 • KMDLNJ: Shpėrthimet e fundit nė Prishtinė janė goditje e rėndė kundėr sigurisė dhe qetėsisė nė Kosovė

 • Deklaratat e zyrtarėve serbė pėr pėrfshirjen e Kosovės nė Kushtetutėn e Unionit Serbi - Mali i Zi janė tė paarsyeshme

 • Ka filluar aksioni pėr mbylljen e barnatoreve tė palicencuara

 • Kryesia e PS kandidoi pėr zėvendėskryeministėr dhe ministėr pėr integrimin shtetėror Ermelinda Meksin, pėr ministėr tė Jashtėm Marko Bellon

 • Presidenti serbo-malazez gjatė takimit nė Bruksel me Solanėn dhe Prodin ka biseduar edhe pėr Kosovėn

 • Ēoviq thotė se Kosova ėshtė duke i marrė tė gjitha atributet e shtetit

 • Temperaturat e larta shkaktojnė zjarre nė pyjet e Shqipėrisė

 • Ushtria e re afgane ka filluar operacionet luftarake

 • Njė mesazh i incizuar qė i atribuohet Sadam Huseinit bėn ftesė pėr rezistencė ndaj trupave amerikane

 • Dy informatorėt irakianė qė treguan vendndodhjen e djemve tė Sadamit do tė marrin 30 milionė dollarė shpėrblim

 • Nė dy sulme tė veēanta janė vrarė 2 ushtarė amerikanė dhe janė plagosur tė paktėn 8 tė tjerė

 • Fotoreporterja kanadeze, e cila vdiq nga torturat nė njė burg tė Teheranit, ėshtė varrosur nė Iran

 • Konfirmohet vrasja e djemve tė Sadam Huseinit

 • Presidenti Bush i kėnaqur me operacionin kundjėr djemve tė Sadamit

 • Temperatura tė larta, thatėsi dhe zjarre nė vendet e Evropės

 • Rebelėt liberianė shpallėn armėpushim

 • 15 tė vdekur dhe qindra plagosur nė njė tėrmet nė jugperėndim tė Kinės

 • Deri nė fund tė vitit numri i tė papunėve nė Gjermani mund tė jetė mbi 5 milionė


 
KFOR-i dhe UNMIK-u dėnuan ashpėr sulmet nė Prishtinė
 
Prishtinė, 23 korrik 2003 - Pėrfaqėsusit e KFOR-it dhe tė UNMIK-ut i dėnuan ashpėr sulmet e fundit nė ndėrtesėn e Gjykatės sė Qarkut dhe nė Stacionin Policor numėr 2 nė Prishtinė.

"Ēdo lloj sulmi kundėr institucioneve tė drejtėsisė dhe tė rendit ėshtė i drejtuar kundėr KFOR-it dhe bashkėsisė ndėrkombėtare", tha zėdhėnėsi i KFOR-it, Geri Banister Grin, nė konferencėn e djeshme pėr gazetarė.

Grin gjithashtu tha se KFOR-i do tė punojė sė bashku me policinė e UNMIK-ut dhe SHPK-nė pėr tė garantuar qė elementėt ekstremistė tė mos kenė sukses.

"Kosova ka bėrė rrugė tė gjatė nė katėr vjetėt e fundit, por ende ka elemente qė nuk duan tė shohin pėrparimin, demokracinė dhe drejtėsinė", tha zėdhėnėsi Grin.

"Kėta elementė jetojnė nė tė kaluarėn dhe e dėmtojnė imazhin dhe tė ardhmen e Kosovės. Andaj, KFOR-i ėshtė i pėrkushtuar pėr tė mėnjanuar", theksoi Grin, duke i bėrė thirrje qytetarėve tė Kosovės qė tė ngrihet kundėr kėtyre keqbėrsve ose ata do tė sundohen prej tyre.

Ndėrkaq, zėdhėnėsi i policisė sė OKB-sė, Derek Ēapell, tha se ende nuk dihet se kush qėndron prapa kėtyre sulmeve dhe se deri tash askush nuk e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr kėtė. Ai ritheksoi se sulmet e ditėve tė fundit mund tė kenė lidhje me aktvendimin e Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė ndaj grupit tė Llapit.

"Sulmuesit nuk janė asgjė mė shumė sesa banditė qė pėrpiqen tė pengojnė sistemin e drejtė dhe tė hapur tė drejtėsisė, por nuk do tė arrijnė ta bėjnė kėtė", u shpreh Ēapell.

Megjithė incidentet e fundit, zyrtarėt e policisė sė OKB-sė thanė se shkalla e krimit nė Kosovė ka shėnuar njė rėnie tė vazhdueshme dhe se ajo mund tė krahasohet me disa nga vendet mė tė zhvilluara perėndimore.
 
Duke e krahasuar Kosovėn me kryeqytetin e Suedisė, Stokholmin, zyrtarėt thanė se shkalla e krimit kėtu dėshmon se qytetarėt e Kosovės dėshirojnė ndėrtimin e njė shoqėrie tė bazuar nė sundimin e ligjit.
 
 
KFOR-i i ka hedhur poshtė spekulimet serbe rreth djegies sė dy shtėpive tė serbėve nė Prizren
 
Prizren, 23 korrik 2003 - Forcat paqeruajtėse tė KFOR-it nė Prizren i kanė hedhur poshtė raportimet e burimeve serbe tė informimit rreth djegies sė dy shtėpive tė serbėve nė Prizren.

Zėdhėnėsi i Brigadės Shumėkombėshe tė Jug-perėndimit, Zigfrid Huben, e pėrgėnjeshtroi informatėn e plasuar kėtė fundjavė nga agjencitė serbe tė lajmeve se djegia e dy shtėpive nė lagjen Nėnkalaja, e cila ėshtė braktisur pas luftės nga serbėt, ka qenė e qėllimshme dhe politike.

"Shkrimet e kėtyre agjencive janė vetėm spekulime, sepse ato nuk janė bazuar fare nė hetimet e bėra lidhur me kėtė rast, tė cilat treguan se kėto djegie nuk kanė qenė tė qėllimshme", tha Huben.
 
 
Autoritetet serbe ua dorėzuan zyrtarėve tė UNMIK-ut 43 kufoma tė shqiptarėve
 
Prishtinė, 23 korrik 2003 - Sot, nė vendkalimin kufitar midis Kosovės e Serbisė, nė Merdar, autoritetet e Serbisė ua dorėzuan zyrtarėve tė UNMIK-ut kufomat e 43 shqiptarėve, tė cilat janė gjetur nė njė varrezė masive nė Batajnicė, afėr Beogradit. Kufomat u dėrguan nė morgun e Qendrės sė Mjekėsisė Ligjore nė Rahovec, ku do tė bėhet identifikimi i tyre.

Hoze Pablo Barajber, shef i zyrės sė UNMIK-it pėr persona tė zhdukur dhe mjekėsi ligjore, bėri tė ditur se nė Serbi besohet tė jenė edhe kufomat e rreth 1.000 shqiptarėve, tė zhdukur gjatė luftės nė Kosovė. Ai tha se institucionet ndėrkombėtare duhet tė bėjnė presion mė tė madh tek autoritetet e Beogradit pėr dorėzimin sa mė tė shpejtė tė kufomave tė zbuluara nė Serbi.

Dyshohet se shumica e kufomave qė iu dorėzuan sot autoriteteve tė UNMIK-ut janė tė shqiptarėve tė vrarė mė 27 prill, nė Meje tė Gjakovės. Nė vendkalimin kufitar nė Merdar gjendeshin familharė tė shumtė tė viktimave tė masakrės sė Mejes dhe tė tė zhdukurve tė tjerė
 
 
PTK nxori nė treg kartela mbushėse prej 10 eurosh
 
Prishtinė, 23 korrik 2003 - Post Telekomi i Kosovės nxorri nė treg kartela mbushėse tė telefonisė mobile "Vala 900", me vlerė prej 10 eurosh. Zyrtarėt e PTK-sė thonė se kartelat janė shpėrndarė nė tė gjitha pikat e shitjes. Ata thonė se qytetarėt mund tė blejnė vetėm deri nė dy kartela, me qėllim qė tė pengohet tregu i zi i kartelave.

Furnizimi me kartela mbushėse me vlerė prej 10 dhe 20 eurosh bėhet pas disa javėsh mungese.
 
 
Eksperti gjerman i tė drejtės ndėrkombėtare Johan Frowein vizitoi Gjilanin
 
Gjilan, 23 korrik 2003 - Eksperti i tė drejtės ndėrkombėtare nga Instituti Max-Plank nė Hajdenberg, Johan Abraham Frowein, vizitoi sot Gjilanin.

Kryetari i kucendit komunal, Lutfi Haziri, dhe kryeshefi ekzekutiv Enver Muja, e njoftuan profesorin Frowein me pėrpjekjet e pushtetit lokal pėr krijimin e institucioneve dhe tė shoqėrisė demokratike, nė tė cilėn do tė jenė tė barabartė tė gjitha grupet etnike.
 
Ata njoftuan se komuniteti serb, i cili pėrbėn rreth 13 pėr qind tė numrit tė pėrgjithshėm tė poullatės nė kėtė komunė, pėrfaqėsohet nė asamblenė komunale me 3 kėshilltarė tė zgjedhur, ndėrsa nė admninistratėn e komunės janė punėsuar 46 pjesėtarė tė kėtij komuniteti. Lufti Haziri shpjegoi se serbėt i kanė pėrfaqėsuesit e tyre edhe nė komitetet e kuvendit komunal, ku mbrohen interesat e tė gjithė qytetarėve, pa marrė parasysh pėrkatėsinė etnike.

Profesori Frowein, i shoqėruar nga kyeshefi ekzekutiv i komunės, Enver Muja, dhe nga koordinatori i Kolegjiumit tė Degėve tė LDK-sė nė diasporė, Hafiz Gagica, vizitoi edhe disa pjesė tė qytetit qė ishin dėmtuar mė shumė nga tėrmeti i vitit 2002 dhe lagjet ku jetojnė komunitetet.
 
 
Banorėt e Gjilanit ballfaqohen me mungesė tė ujit tė pijshėm
 
Gjilan, 23 korrik 2003- Qyteti i Gjilanit vazhdon tė pėrballet edhe mė tutje me mungesėn e ujit tė pijshėm. Gjendje mė e vėshtirė mbretėron nė lagjet periferike.

Banorėt e lagjes "Kodra e dėshmorėve", nėpėrmjet njė shkrese drejtuar Komitetit pėr Shėrbime Publike tė Kuvendit Komunal kanė kėrkuar zgjidhje urgjente tė kėtij problemi.

Nė shkresė thuhet se banorėt e kėsaj pjese tė qytetit janė tė gatshėm tė ndihmojnė materialisht zgjidhjen e problemit tė ujit tė pijshėm, pasi janė tė vetėdijshėm se janė tė kufizuara mundėsitė e komunės pėr tė realizuar ndonjė projekt qė ofron zgjidhje afatgjate tė kėtij problemit tė ujit tė pijshėm.

Sipas banorėve tė kėsaj lagjeje, njė zgjidhje e pėrkohshme do tė ishte kyēja nė rrjetin e ujėsjellėsit tė fshatit Livoē i Epėrm, i cili ka njė kapacitet tė mjaftueshėm tė ujit, ose nė rrjetin e ujėsjellėsit tė spitalit rajonal, qoftė edhe pėr orė tė caktuara.

Komiteti pėr Shėrbime Publike diskutoi sot rreth kėtij problemi dhe i rekomandoi ndėrmarrjes komunale "Hidroteknika" qė tė gjejė mundėsi pėr tė zbutur mungesėn e ujit tė pijshėm nė kėtė lagje, duke bėrė reduktime nė pjesėt tjera tė qytetit.
 
 
Anan e propozon ish-kryeministrin finlandez Harri Holker pėr shef tė UNMIK-ut
 
Bruksel, 23 korrik 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan, e ka propozuar ish-kryeministrin finlandez, Harri Holker, si kandidat pėr vendin e kryeadministratorit tė Kosovės.

Sipas disa burimeve nga Brukseli, ministrat europianė po pėrsėritin thirrjet pėr pėrshpejtimin e fillimit tė bisedimeve midis Prishtinės e Beogradit pėr ēėshtjet praktike me interes tė pėrbashkėt.

Shefat e diplomacisė sė vendeve tė BE-sė u bėnė thirrje autoriteteve serbe dhe kosovare qė tė pėrmbushin obligimet e caktuara nė samitin e Selanikut.
 
 
Dr. Alush A. Gashi: "Kemi mbėshtetje tė fuqishme pėr njė Kosovė tė pavarur e demokratike"
 
Prishtinė, 23 korrik 2003 - Dr. Alush A. Gashi, sekretar pėr marrėdhėnie me jashtė i LDK-sė dhe deputet nė Kuvendin e Kosovės, thotė se faktori ndėrkombėtar e mbėshtet pavarėsinė e Kosovės.

"Kemi pėrkrahje tė fuqishme ndėrkombėtare pėr Kosovė tė pavarur e demokratike, ku tė gjithė qytetarėt e Kosovės do tė jenė tė barabartė. Kosova e tillė do tė jetė faktor stabiliteti pėr mbarė rajonin", i deklaroi z. Gashi QIK-ut.

Ai thekson se nė Prishtinė ekziston koncenzusi i shumicės qė bisedimet pėr ēėshtje praktike tė jenė nė funksion tė implementimit tė pavarėsisė.

"Ekziston koncesusi i shumicės se duhet biseduar pėr ēėshtje teknike, tė cilat janė nė funksion tė implementimit tė pavarėsisė sė Kosovės", theksoi z. Gashi.”
 
 
Oliver Ivanoviq: "Nuk jemi tė gatshėm tė heqim dorė nga Kosova
 
Prishtinė, 23 korrik 2003 - Deputeti i koalicionit serb "Kthimi" nė Kuvendin e Kosovės, Oliver Ivanoviq, ka deklaruar se nė Serbi nuk ekziston vullneti pėr tė hequr dorė nga Kosova.

"Nuk do tė thosha se dikush nė mėnyrė eksplicite ka pranuar diēka tė tillė, por fjala ėshtė pėr njė qėndrim jo mjaft energjik pėr mbrojtjen e tė drejtave tona nė Kosovė, qė mund tė interpretohet si gatishmėri pėr ta pranuar njė zgjidhje tė tillė", ka thėnė Ivanoviqi.

"Nė qarqe tė bashkėsisė ndėrkombėtare po fitohet pėrshtypja se disa pėrfaqėsues tė pushtetit aktual dhe tė opozitės janė tė gatshėm tė pranojnė pavarėsinė e Kosovės", ka sjtuar ai.

"Mendoj se pėrshtypja nuk ėshtė e saktė, sepse kjo bazohet nė bisedat joformale tė pėrfaqėsuesve tė bashkėsisė ndėrkombėtare me disa njerėz tė pushtetit dhe tė opozitės nė Serbi", ka thėnė Ivanoviqi.
 
 
Identifikohen edhe 21 kufoma tė masakrės sė Izbicės nė Kosovė
 
Prishtinė, 23 korrik 2003 - Zyra pėr personat e rrėmbyer e tė zhdukur nė Skėnderaj ka njoftuar se nė morgun e Rahovecit janė identifikuar edhe 21 kufoma tė masakrės nė Izbicė, mė 28 mars tė vitit 1999, tė cilat janė gjetur nė varrezat masive nė Serbi.

Nė njoftim thuhet se varrimi i kėtyre kufomave do tė bėhet mė 25 korrik, nė Izbicė.
 
 
Zef Morina priti pėrfaqėsuesit e Federatės sė Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar dhe tė Kryqit tė Kuq britanik
 
Prishtinė, 23 korrik 2003 - Ministri i Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit tė Kosovės, Zef Morina, priti pėrfaqėsuesit e Federatės sė Kryqit tė Kuq Ndėrkombėtar dhe tė Kryqit tė Kuq britanik, Nikolas Jang dhe Dejvid Ebi.

Z. Morina i njoftoi mysafirėt pėr punėn dhe angazhimin e ministrisė nė sfera tė ndryshme, sidomos nė fushėn e ndihmės sė parė. Ai tha se ministria qė ai e drejton se Kryqi i Kuq i Kosovės kanė nėnshkruar njė marrėveshje pėr aftėsimin e kandidatėve pėr shoferė nga ndihma e parė dhe theksoi se ky aftėsim ėshtė i obligueshėm pėr marrjen e dokumentit tė patentshoferit.

Z. Morina tha se kjo formė e bashkėpunimit me Kryqin e Kuq tė Kosovės do tė vazhdojė edhe mė tutje, pasi ka dhėnė rezultate tė caktuara tė kosnsiderueshme nė rėnien e pasoja tė aksidenteve tė trafikut.

Nikolas Jang e pėrgėzoi ministrin Zef Morina pėr punėn e deritashme tė Ministrisė sė Transportit dhe Postė-Telekomunikacionit. Ai vlerėsoi se kjo formė e aftėsimit nga ndihma e parė ėshtė me interes tė veēantė.
 
 
Kryesitė e degėve tė FR tė LDK-sė nė Prishtinė angazhonen pėr aktivitete tė pėrbashkėta
 
Prishtinė, 23 korrik 2003 - Mbrėmė nė Prishtinė u mbajt njė takim i pėrbashkėt i kryesve tė pesė degėve tė Forumit Rinor tė LDK-sė nė Prishtinė. Nė kėtė takim u diskutua pėr mundėsitė e bashkėpunimit mė tė ngushtė tė degėve tė Forumit Rinor nė kryqytet dhe pėr organizimin e aktiviteteve tė pėrbashkėta.

Ky takim u mbajt pas pėrfundimit me sukses tė procesit zgjedhor tė Forumit Rinor tė LDK-sė dhe zgjedhjes sė kryesisė sė re. Nė takim morėn pjesė edhe pesė anėtarė tė kryesisė qendrore tė FR tė LDK-sė.
 
 
KMDLNJ: Shpėrthimet e fundit nė Prishtinė janė goditje e rėndė kundėr sigurisė dhe qetėsisė nė Kosovė
 
Prishtinė, 23 korrik 2003 - Shpėrthimet e fundit nė Prishtinė janė goditje e rėndė kundėr sigurisė dhe qetėsisė nė Kosovė, e posaēėrisht nė Prishtinė, vlerėson Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut, me seli nė Prishtinė.

"Kėto akte tė dhunshme jo vetėm qė rrezikojnė qytetarėt e saj, duke ndjellur frikė dhe pasiguri, por paraqesin edhe pėrpjekje pėr tė dėmtuar stabilitetin nė Kosovė", thuhet nė deklaratėn e kėtij kėshilli.

KMDLNJ i dėnon fuqishėm kėto akte tė shėmtuara dhe u bėn thirrje qyetarėve qė, nė interes tė jetės, sigurisė dhe qetėsisė sė qytetarėve tė Kosovės, ta ndihmojnė policinė pėr ndriēimin e akteve tė tilla.
 
 
Deklaratat e zyrtarėve serbė pėr pėrfshirjen e Kosovės nė Kushtetutėn e Unionit Serbi - Mali i Zi janė tė paarsyeshme
 
Gjilan, 23 korrik 2003 - Deklaratat e zyrtarėve serbė pėr pėrfshirjen e Kosovės nė Kushtetutėn e Unionit Serbi - Mali i Zi janė tė paarsyeshme, kanė thėnė oficerėt e kampit ushtarak amerikan "Monteith" nė Gjilan. Ata kanė thėnė gjithashtu se zona kufitare nė Muqibabė nuk ka ndryshuar dhe kjo nuk diskutohet.

Kapiteni Fojd nga kampi "Monteith", nė takimin e Komitetit pėr Siguri dhe Emergjencė tė Kuvendit komunal tė Gjilanit, tha se paqeruajtėsit janė atje ku duhet tė jenė edhe atėherė kur nuk shihen.

"Ne nuk duam qė forcėn tonė ta demonstrojmė pėrpara qytetarėve tė Kosovės, por forcat serbe janė tė vetėdijshme se ne jemi nė kufij", ka thėnė oficeri i KFOR-it.
 
 
Ka filluar aksioni pėr mbylljen e barnatoreve tė palicencuara
 
Prishtinė, 23 korrik 2003 - Me urdhėrin e Ministrisė sė Shėndetėsisė sė Kosovės dje ka filluar aksioni pėr mbylljen e barnatoreve tė palicencuara. Aksioni filloi me mbylljen dhe me konfiskimin e barėrave nė disa barnatore qė gjendeshin nė hyrje tė Qendrės Klinike Universitare tė Kosovės.

Mbyllja e tyre u bė me urdhėr tė Agjencisė Farmaceutike tė Kosovės. Bekim Gjota, inspektor i kėsaj agjencie, tha se kėto barnatore nuk kishin licenca pėr punė dhe nuk kishin farmacistė, prandaj u ndalohet puna e mėtutjeshme.

Pronarėt e barnatoreve e cilėsojnė tė paligjshėm kėtė veprim tė ministrisė, pasi, sipas tyre, ligji qė rregullon kėtė ēėshtje nuk ėshtė miratuar ende nė Kuvendin e Kosovės.
 
 
Kryesia e PS kandidoi pėr zėvendėskryeministėr dhe ministėr pėr integrimin shtetėror Ermelinda Meksin, pėr ministėr tė Jashtėm Marko Bellon
 
Tiranė, 23 korrik 2003 - Grupi parlamentar i Partisė Socialiste (PS) tė Shqipėrisė, pas njė debati tė ashpėr mes krahut tė kryeministrit Fatos Nano dhe ish-ministrit tė jashtėm Ilir Meta, miratoi kandidaturat e propozuara nga Kryesia e kėsaj partie pėr vendet bosh nė qeveri.

Deputetėt miratuan kandidaturėn e Ermelinda Meksit pėr postin e zėvendėskryeministres dhe ministres Shtetėrore tė Integrimit dhe tė Marko Bellos, pėr postin e ministrit tė jashtėm.

Kėto propozime do tė shkojnė edhe te presidenti Alfred Moisiu, i cili duhet t'i dekretojė anėtarėt e rinjė tė Qeverisė Nano. Vlerėsohet se ka shumė pak gjasa qė presidenti Moisiu tė mos i pranojė emrat e ri tė qeverisė.
 
 
Presidenti serbo-malazez gjatė takimit nė Bruksel me Solanėn dhe Prodin ka biseduar edhe pėr Kosovėn
 
Bruksel, 23 korrik 2003 - Presidenti i Unionit Serbi- Mali i Zi, Svetozar Maroviq, gjatė takimit nė Bruksel me shefin pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri tė BE-sė, Havier Solanėn, dhe me kryetar i Komisionit Evropian, Romano Prodin, ka biseduar edhe pėr Kosovėn.

Maroviq i bėri thirrje BE-sė qė nė procesin e evropianizimit tė Serbisė dhe Malit tė Zi tė pėrfshihet edhe Kosova. Njoftohet se ai ka bėrė thirrje pėr fillimin sa mė tė shpejtė tė dialogut shqiptaro-serb, nė fillim pėr ēėshtje praktike e mė pas edhe pėr probleme tjera mė tė rėndėsishme.
 
 
Ēoviq thotė se Kosova ėshtė duke i marrė tė gjitha atributet e shtetit
 
Beograd, 23 korrik 2003 - Nėnkryetari i qeverisė sė Serbisė, Nebojsha Ēoviq, ka deklaruar se disa subjekte ndėrkombėtare dėshirojnė ta shkėpusin Kosovėn nga Serbia, duke i ofruar Serbisė investime tė mėdha dhe pėrfshirje tė shpejtė nė strukturat evro-atlantike.

Ēoviq ka thėnė po ashtu se Kosova ėshtė duke marrė tė gjitha atributet e nevojshme shtetėrore, ndėrkohė qė ka edhe pėrpjekje qė opinioni dhe qeveria serbe tė pėrgatiten pėr tė hequr dorė nga Kosova.

Ēoviq ka paraqitur edhe parimet mbi tė cilat, sipas tij, Serbia do tė tentojė ta zgjidhė ēėshtjen e Kosovės.
 
Ai ka apostrofuar ndalimin e "heqjes dorė" nga Kosova, kėmbėnguljen e fuqishme pėr respektimin e Rezolutės 1244, mosnjohjen e sė drejtės pėr shkėputje dhe pėr ndryshimin e kufijve.
 
 
Temperaturat e larta shkaktojnė zjarre nė pyjet e Shqipėrisė
 
Tiranė, 23 korrik 2003 - Temperaturat e larta, mbi 35 gradė, nė Shqipėri kanė shkaktuar zjarre nė sipėrfaqet pyjore. Nė fund tė javės, zjarri ka pėrfshirė edhe Kopshtin Botanik nė Tiranė. Disa burime thonė se janė djegur rreth shtatė hektarė sipėrfaqe ku kultivohen dhe rriten bimėt e kėtij kopshti.

Sipas qendrės operacionale tė Ministrisė sė Pushtetit Vendor, vetėm gjatė muajit korrik, nė Shqipėri janė djegur rreth 650 hektarė pyje.

Specialistėt e pyjeve janė tė shqetėsuar pasi sezoni i nxehtė dhe rreziku i zjarreve pritet tė zgjasin edhe gjatė muajit gusht.
 
 
Ushtria e re afgane ka filluar operacionet luftarake
 
Kabul, 23 korrik 2003 - Ushtria e re e Afganistanit, e cila pėrbėhet prej 5.000 ushtarėsh tė stėrvitur, ka filluar operacionet luftarake kundėr mbeturinave tė talebanėve dhe tė rrjetit Al-Kaida nė rajonin Zormat, nė krahinėn jugore Paktija, ka deklaruar sot zėdhėnėsi i forcave tė koalicionit, koloneli Rodni Dejvis.

Ai ka thėnė se 6 aradha tė ushtrisė kombėtare afgane, me rreth 1 mijė vetė kanė arritur, para dy ditėsh, nė luginėn Zormat, 30 kilometra nė jug-perėndim tė kryeqytetit tė Paktisė, Gardez.
 
 
Njė mesazh i incizuar qė i atribuohet Sadam Huseinit bėn ftesė pėr rezistencė ndaj trupave amerikane
 
Bagdad, 23 korrik 2003 - Qendra televizive "Al Arabija" nė Dubai ka transmetuar sot njė mesazh tė incizuar, i cili besohet tė jetė zėri i ish-presidentit tė Irakut, Sadam Husein.

Nė mesazh, tė transmetuar njė ditė pas vrasjes sė djemve tė Sadamit, Udait e Kusait, ftohet forcat speciale dhe tė gardės sė presidentit irakian qė tė bėjnė rezistencė dhe tė shtojnė sulmet ndaj trupave amerikane nė Irak.
 
 
Dy informatorėt irakianė qė treguan vendndodhjen e djemve tė Sadamit do tė marrin 30 milionė dollarė shpėrblim
 
Mosul, 23 korrik 2003 – Dy informatorė irakianė, tė cilėt i kanė njoftuar forcat amerikane pėr vendndodhjen e dy djemve tė Sadam Hyseinit, do tė marrin 30 milionė dollarė shpėrblim, ka bėrė tė ditur njė zyrtar i lartė ushtarak amerikan, njofton CNN.

Zyrtari ushtarak, i cili ka marrė pjesė nė operacionin e djeshėm, ka thėnė se forcat amerikane e kishin marrė informacionin 24 orė para se tė sulmonin vendstrehimin e bijve tė Sadamit.

Ai ka thėnė se djem e Sadamit janė vrarė gjatė shkėmbimit gjashtė orėsh tė zjarrit me trupat amerikane.
 
 
Nė dy sulme tė veēanta janė vrarė 2 ushtarė amerikanė dhe janė plagosur tė paktėn 8 tė tjerė
 
Mosul, 23 korrik 2003 – Dy ushtarė amerikanė janė vrarė dhe tė paktėn 8 tė tjerė janė plagosur sot (e mėrkure), nė dy sulme tė veēanta ndaj forcave amerikane, njofton Rojter.

Sulmet kanė ndodhur pas vrasjes sė dy djemve tė Sadam Hyseinit, nė njė shkėmbim zjarri, nė veri tė Irakut. Njė ushtar amerikan dhe 6 tė tjerė janė plagosur, kur automjeti i tyre ėshtė goditur me njė mjetėshpėrthyes nė qytetin Mosul, nė veri tė Irakut, ku janė vrarė mbrėmė djemtė e Sadamit, Udai dhe Kusai.
 
Ndėrkaq, nė njė sulm tjetėr nė qytetin Ramadi, nė perėndim tė Bagdadit, ėshtė vrarė njė ushtar amerikan dhe janė plagosur dy tė tjerė, kur konvoji i tyre ėshtė goditur me njė mjet shpėrthyes tė improvizuar.

Kėto sulme kanė ngritur nė 41 numrin e ushtarėve tė vrarė amerikanė, qė kur presidenti Bush e ka shpallur tė pėrfunduar luftėn nė Irak.
 
 
Fotoreporterja kanadeze, e cila vdiq nga torturat nė njė burg tė Teheranit, ėshtė varrosur nė Iran
 
Teheran, 23 korrik 2003 – Fotoreporterja kanadeze me preardhje iraniane, Zahra Kazemi, e cila vdiē nga torturat nė njė burg tė Iranit, ėshtė varrosur nė Iran, pėrkundėr kėrkesave qė trupi i saj tė dėrgohet nė Kanada, njofton BBCWorld.
 
Bėhet e ditur se ajo ėshtė varrosur sot (e merkurė), heret nė mėngjes, nė qytetin jugperėndimor Shiraz. Qeveria kanadeze ka shprehur me kohė shqetėsimin lidhur me mungesėn e vullnetit tė Iranit qė trupi i saj tė kthehet nė Kanada, pėrkundėr dėshirės sė tė afėrmėve tė saj nė Iran dhe nė Kanada.

Zahra Kazemi vdiq nga pasojat e njė goditjeje tė fuqishme nė kokė, pasi ishte arrestuar nė Teheran.
 
 
Konfirmohet vrasja e djemve tė Sadam Huseinit
 
Bagdad, 23 korrik 2003 - Komandanti i forcave tė koalicionit nė Irak tha dje se djemtė e Sadam Huseinit, Udai dhe Kusai, janė vrarė. Mbrėmė vonė, nė rrugėt e Bagdatit, kishte tė shtėna armėsh, me sa duket nė reagim tė vrasjes sė djemve tė Sadam Huseinit, Udat dhe Kusait, u njoftua nga njė gjeneral i lartė amerikan.

Gjeneral-lejtnanti Rikardo Sanēez tha se dy djemtė e Sadamit ishin nė mesin e 4 personave qė u vranė nė njė betejė tė ashpėr, e cila zgjati 6 orė, nė qytetin Mosul tė Irakut verior. Ai tha se trupat e dy djemve tė Sadam Huseinit ishin nė gjendje pėr t'u identifikuar edhe para se tė bėhen analizat e ADN-sė, tė cilat tashmė kanė filluar.

"Ne kemi pėrdorur burime tė ndryshme pėr tė identifikuar individėt e vrarė. Ata kundėrshtuan pėrpjekjet e forcave tė koalicionit qė t'i arrestonin dhe u vranė nga tė shtėnat qė pasuan dhe gjatė sulmeve nė banesė", tha gjenerali Sanēez.

Ai tha se trupat amerikane tė divizonit tė 101 tė Forcave Amerikane, pasi e morėn informatėn e njė irakiani, pėrdorėn raketa dhe armė pėr tė hyrė nė njė vilė ku mendohej se po takoheshin zyrtarė tė lartė tė partisė Baath. Ai tha gjithashtu se operacionet pėr kėrkimin e Sadam Huseinit po vazhdojnė.

"Ne vazhdojmė tė mbetemi tė pėrqėndruar nė gjetjen, vrasjen ose kapjen e tė gjithė anėtarėve me rėndėsi nė listėn e tė kėrkuarve", tha Sanēez.
 
 
Presidenti Bush i kėnaqur me operacionin kundjėr djemve tė Sadamit
 
Uashington, 23 korrik 2003 - Shtėpia e Bardhė njoftoi se presidenti Bush ka shprehur kėnaqėsinė pėr operacionin e suksesshėm ushtarak kundėr dy djemve tė Sadam Huseinit. Reagimi fillestar i Shtėpisė sė Bardhė nuk ishte i bujshėm dhe u bė nė formėn e njė deklarate tė shkurtėr me shkrim.

Zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė, Skot MekKllellėn, tha se dy vėllezėrit Husein ishin pėrgjegjės pėr krime tė pafunda tė kryera kundėr popullit irakian dhe nuk mund tė lėnė mė njė hije urrejtjeje mbi Irak, siē u shpreh ai.

Presidenti Bush dhe ndihmėsit e tij vendosėn t'ia lėnė Pentagonit gjithė meritėn pėr kėtė operacion tė sukshėm dhe njoftimin e hollėsive rreth ngjarjeve tė fundit nė Irak.
 
 
Temperatura tė larta, thatėsi dhe zjarre nė vendet e Evropės
 
Londėr, 23 korrik 2003 - Zjarrefikėsit nė mbarė Evropėn po luftojnė me zjarret e shkaktuara nga vala e tė nxehtit qė ka pėrfshirė pyjet e shumė vendeve, prej Mesdheut e deri nė Skandinavi. Pjesė tė mėdha pyjesh kanė marrė flakė pranė qytetit kroat Dubrovnik dhe nė rrethinat e kryeqytetit spanjol Madrid.
 
Thatėsia qė po mbretėron nė Austri ka ulur nivelin e ujėrave dhe prodhimin e energjisė. Transporti ujor nė rrjedhėn e lumit Danub ėshtė ndėrprerė.

Bujqit evropianė paralajmėrojnė se mund tė humbasin tė mbjellat. Shoqata gjermane e bujqėve thotė se mund t'u prishet deri nė 80 pėr qind e prodhimit, nėse nuk bie shi sė shpejti.

Nė Finlandė temperaturat kanė kaluar mbi 30 gradė celsius. Nė lumenjt e liqenet e kėtij vendi qė zakonisht ėshtė i freskėt, sivjet ėshtė shtuar numri i njerėzve qė po pėrpiqen tė freskohen.
 
 
Rebelėt liberianė shpallėn armėpushim
 
Monrovi, 23 korrik 2003 - Pas luftimeve tė ashpra mes rebelėve dhe trupave qeveritare nė kryeqytetin e Liberisė, Monrovi, rebelėt shpallėn armėpushim.

Gjetė luftimeve tė dy ditėve tė fundit duhet tė kenė vdekur rreth 600 vetė. Agjencitė e OKB-sė pėr ēėshtjet e refugjatėve tėrhoqėn vėmendjen pėr rrezikun e njė katastrofe humanitare. Nė kryeqytetin e vendit kanė gjetur strehė me tepėr se 250.000 refugjatė gjendja e tė cilėve ėshtė jashtėzakonisht e rėndė.

Presidenti Ēarls Tejlor deklaroi se do tė largohet nga vendi, pasi tė hyjnė trupat ndėrkombėtare tė paqes. SHBA-tė kėmbėngulin qė ndėrhyrja e trupės ndėrkombėtare tė bėhet vetėm pas dorėheqjes sė presidentit.
 
 
15 tė vdekur dhe qindra plagosur nė njė tėrmet nė jugperėndim tė Kinės
 
Pekin, 23 korrik 2003 - Njė tėrmet i rėndė qė ka ndodhur nė jugperėndim tė Kinės ka shkaktuar vdekjen e 15 vetėve dhe plagosjen e disa qindra tė tjerėve. Nė provincėn Ju Nan janė shembur mbi 5.000 shtėpi dhe janė dėmtuar rreth 190.000 ndėrtesa. Dėmtime ka pėsuar edhe njė termocentral.

Tėrmeti i shkallės 6,2 ballė sipas shkallės Rihter, u ndje deri nė 180 km prej epiqendrės sė tij.
 
 
Deri nė fund tė vitit numri i tė papunėve nė Gjermani mund tė jetė mbi 5 milionė
 
Berlin, 23 korrik 2003 - Kryetari i Entit federal tė punėsimit nė Gjermani, Florian Gerster, ka deklaruar se deri nė fund tė kėtij viti numri i tė papunėve nė kėtė vend mund tė arrijė nė mbi 5 milionė.

"Nė rast se dimri do tė jetė i ashpėr dhe shpresat pėr pėrmirėsimin e konjukturės nuk pėrmbushen, kjo shifėr bėhet gjithnjė e mė e mundshme", ka thėnė Gerster.

Sipas tė dhėnave tė drejtorit tė financave tė kėtij enti, deficiti i tij nė gjysmėn e parė tė vitit 2003 kapte shifrėn prej 5,2 miliardė eurosh.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.