22.07.2003 - Trepca.net

Pėrpjekje pėr Krijimin e Jetės nė Laborator; Studim mbi Sėmundjen e Autizmit


   

22 korrik 2003 / “Zėri i Amerikės”

Njė grup shkencėtarėsh nė universitetit Princeton thonė se janė pranė shndėrrimit tė elementėve pa jetė nė njė krijesė tė gjallė. Njė gjė e tillė nuk ka ndodhur qė kur filloi jeta nė tokė afro 4 miliardė vjet mė parė. Sipas Biblės, jeta filloi ditėn e tretė. Adami u krijua nė ditėn e gjashtė. Sipas shkencės, jeta fillon me njė qelizė delikate dhe tė gjitha gjallesat e tjera zėnė fill prej saj. Pra sipas biblės dhe shkencės jeta u krijua nga njė moment fillestar, nga njė gjenezė.

Por ekipe shkencėtarėsh tani po punojnė pėr njė zanafillė tė dytė. Ata po pėrpiqen tė krijojnė jetėn nga njė diēka pa jetė. Profesori Lee Silver pranė universitetit Princeton, thotė se shkencėtarėt tani po punojnė pėr ndėrthurrjen e elementėve kimikė prej tė cilėve ata mendojnė se mund tė krijojnė njė gjė tė gjallė. Por si mund tė arrihet kjo? Ata marrin njė gjallesė, mė tė voglėn qė ekziston e me sa mė pak gjene. Nė kėtė rast njė baktere E-Koli.

Shkencėtarėt e ndjekin jetėn e bakteres duke eleminuar njė nga njė gjenet e saj. Kur njė gjen eleminohet dhe bakterja vazhdon tė jetojė, kjo tregon se gjeni i mėnjanuar nuk ishte i domosdoshėm pėr jetėn e bakteres. Nė kėtė mėnyrė, shkencėtarėt vazhdojnė derisa sa tė mbeten vetėm gjenet thelbėsorė pėr jetėn. Shkencėtarėt mendojnė se ndodhen tani nė prag tė krijimit tė njė gjėje tė gjallė, e cila sipas tyre, do tė zhvillohet, rritet e do tė riprodhojė vetveten. Kjo ka ndodhur vetėm njė herė; sipas shkencės 3 presje 8 miliardė vjet mė parė. Por a mund tė ndodhė pėrsėri njė gjė e tillė, kėtė herė nė laborator? Profesor Silver thotė se Po, Por shumė vetė janė skeptikė, nuk e dinė ose nuk duan t’a besojnė.

Shenjat e herėshme tė Autizmit

Autizmi ėshtė njė sėmundje qė prek fėmijėt, dhe shkencėtarėt mendojnė se shenjat e sėmundjes mund t’i vėnė re qė nė muajt e parė tė jetės sė foshnjes, shumė kohė para shfaqjes sė diagnozave tė qarta tė sėmundjeje. Shkencėtarėt thonė se nėpėrmjte matjes sė perimetrit tė kokės sė njė foshnjeje dhe duke ndjekur nga afėr zhvillimin e trurit tė tij, ata mund tė jenė nė gjendje tė pėrcaktojnė sėmundjenqė nė fazat e herėshme. Kohėt e fundit, dy vjeēari Mario Freizėr u diagnostikua me autizėm.

Autizmi ka shumė simptoma si pėr shembull vėshtirėsi nė tė folur dhe emocione tė mėdha. Njė studim i ri tregon se ndėrhyrja e herėshme mund tė pakėsojė mundėsitė e prekjes nga autizmi. Studimi i botuar nė revistėn e shoqatės mjekėsore amerikane pėrqėndrohet nė matjen e perimetrit tė kokės dhe nė zhvillimin e trurit tė fėmijėve me autizėm. Mjeku Erik Kourchesne thotė se gjatė studimit u vu re se foshnjet qė mė vonė preken nga autizmi janė ato qė lindin me kokė mė tė vogėl sesa normalja dhe pak muaj pas lindjes perimetri i kokės pėson njė rritje tė shpejtė dhe kur bėhen 6 muaj deri nė 14 muaj perimetri i kokės sė tyre ėshtė shumė mė i madh sesa ai tek njė fėmijė normal.

Mjeku Kourchesne dhe kolegėt e tij nė spitalin pediatrik nė Sand Diego tė Kalifornisė punuan 10 vjet duke grumbulluar dhe analizuar tė dhėnat nga 50 fėmijė me autizėm. Ata studiuan kėta fėmijė duke shqyrtuar tė dhėnat mjekėsore qė nga dita e lindjes. Mjeku Kourchesne thotė se fėmijėt me shenja tė rėnda autizmi ishin ata me rritje mė tė shpejtė tė kokės. Duke parė kėtė fėmijė mund tė dallohet se ai nuk ka patur ndonjė rritje tė madhe tė trurit, por aparati i skanimit tregon se po. Tani me diagnostikimin e hershėm tė sėmundjes shpresat pėr shėrim janė mė tė mėdha.

Rezulatet e studimit mund tė vlejnė edhe si shenja paralajmėruese tė rrezikut nga autizmi, duke lejuar kėshtu edhe ndėrhyrje tė herėshme mjekėsore. Gjithashtu rėndėsia e kėtij studimi ėshtė se ai u hap rrugėn studimeve tė tjera mė tė thella pėr tė gjetur shkaktarin e rritjes tej mase tė trurit, gjė qė shkakton autizmin./al/

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.