22.07.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte 22 korrik 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti ekspertin gjerman tė sė drejtės ndėrkombėtare, Dr Johan Frowein

 • Johan Frowein: "Ēėshtja e Kosovės duhet tė zgjidhet nė bazė tė parimit tė vetėvendosjes dhe vullnetit politik tė popullit"

 • Zyra e SHBA-ve pėrshėndet miratimin e "Fshatit ndėrkombėtar" nė Prishtinė”

 • Ministrat e jashtėm tė BE-sė ofrojnė ndihmė pėr dialogun mes Prishtinės e Beogradit

 • Solana ka biseduar me Kofi Anan pėr emėrimin e shefit tė ri tė UNMIK-ut

 • Policia thotė se trupi i pajetė i gjetur nė Graboc nuk ka tė bėjė me krimet e luftės

 • Po bėhen pėrgatitjet pėr festivalin e parė ndėrkombėtar tė filmit nė Kosovė

 • Presidenti Moisiu refuzoi kėrkesėn e opozitės pėr krijimin e qeverisė teknike

 • Marko Bello dhe Ermelinda Meksi propozohen anėtarė tė qeverisė sė Shqipėrisė

 • Ali Ahmeti takon Solanėn nesėr nė Bruksel, pėr Marrėveshjen e Ohrit

 • Kryesia e Partisė Socialiste diskuton pėr zėvendėsimin e Metės dhe Nakos

 • Autoritetet e Shkupit refuzojnė sugjerimet e ndėrkombėtarėve pėr shtyrjen e grumbullimit tė armėve

 • Sot nė Bagdad ėshtė varė njė ushtar amerikan dhe njė tjetėr ėshtė plagosur

 • Bush: Siria dhe Irani strehojnė terroristė

 • SHBA kėrkojnė nga luftėtarėt kurdė tė lėshojnė veriun e Irakut

 • Nė bazė ushtarke nė Kashimir janė vrarė 7 ushtarė indianė

 • Nė luftimet e deritashme nė Liberi janė vrarė mbi 700 njerėz

 • Nė dy shpėrthime bombash nė pushimoret spanjole janė plagosur tė paktėn 8 persona

 • Nė malet e Andeve janė zhdukur rreth 18 alpinistė

 • Nė luftimet e deritashme nė Liberi kanė humbur jetėn mbi 90 njerėz

 • Anan ėshtė pėr njė rol mė tė fuqishėm tė OKB-sė nė Irak

 • Nė Ēeēeni vriten gjashtė ushtarė rusė dhe tre rebelė ēeēenė


 
   
Presidenti Rugova priti ekspertin gjerman tė sė drejtės ndėrkombėtare, Dr Johan Frowein
 
Prishtinė, 22 korrik 2003 - Presidenti i Kosovės, dr Ibrahim Rugova, priti sot eskpertin e njohur gjerman tė sė drejtės ndėrkombėtare, Dr Johan Frowein, nga Max-Planckt Institut nė Hajdenberg.
 
Presidenti Rugova bėri tė ditur se gjatė takimit me profesorin Frowein ėshtė biseduar pėr tė tashmen dhe tė ardhmen e Kosovės.
 
"Biseduam pėr progesin e arritur nė Kosovė, nė tė gjitha fushat e jetės, si edhe pėr sigurinė, e cila ėshtė gjithnjė e mė e madhe nė Kosovė", deklaroi presidenti Rugova.

"E njoftova profesorin me objektivat e qeverisė e tė instituciobneve tė Kosovės pėr zhvillimin ekonomik, investimet, privatizimin, hapjen e vendeve tė reja tė punės, si edhe pėr integrimin e grupeve etnike nė shoqėrinė kosovare", shtoi presidenti Rugova, duke theksuar objektivin pėr integrimin e Kosovės nė Bashkimin Evropina dhe nė NATO.

Presidenti Rugova ritheksoi se njohja sa mė e shpejtė formale e pavarėsisė sė Kosovės do tė shpejtonte proceset ekomonike, demokratike nė Kosovė dhe do tė qetėsonte rajonin.

Ai e falėnderoi profesorin Frowein pėr vizitėn nė Kosovė dhe shprehu bindjen se ai do ta ndihmojė Kosovėn dhe zhvillimin e saj tė ardhshme, nė planin juridik.

Profesori Johan Frowein, nga ana e tij, shprehu kėnaqėsinė pėr ftesėn e presidentit Rugova qė ta vizitojė Kosovėn.

"Jam i nderuar qė jam i ftuar i presidentit Rugova", tha profesor Frowein.

"Biseduam pėr tė drejtat e njeriut, pėr tė drejtat e minoriteteve dhe pėr tė drejtėn e vetėvendosjes", tha ai.

"Populli i Kosovės ka tė drejtė tė vendosė vetė pėr tė ardhmen e vet. Tash pėr tash, kjo e drejtė ėshtė e kufizuar, pėr shkak se Kosova administrohet sipas Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė", theksoi profesor Frowein.

Ai shprehu bindjen se bashkėsia ndėrkombėtare do ta njohė tė drejtėn e popullit tė Kosovės dhe shhfaqi shpresėn se kjo do tė arrihet nė njė tė ardhme tė afėrt.

Dr Johan Frowein mbajti sot njė ligjėratė nė Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės.
 

Johan Frowein: "Ēėshtja e Kosovės duhet tė zgjidhet nė bazė tė parimit tė vetėvendosjes dhe vullnetit politik tė popullit"

Prishtinė, 22 korrik 2003 - Eksperti i njohur gjerman i tė drejtės ndėrkombėtare, Dr Johan Frowein, nga Max-Planckt Institut nė Hajdenberg, mbajti sot, nė Akademinė e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės, njė ligjėratė pėr tė drejtat e njeriut nė Evropė, nė qendėr tė sė cilės ishte e drejta e vetėvendosjes sė popujve.

Profesor Frowein theksoi se statusi pėrfundimtar i Kosovės duhet tė kėrkohet nė parimin e tė drejtės sė popujve pėr vetėvendosje, pėrkundėr faktit se kjo nuk pėrmendet nė Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.

"Ėshte e qartė se Rezoluta 1244 nuk e pėrmend tė drejtėn pėr vetėvendosje dhe kjo, natyrisht, ėshtė bėrė me qėllim. Hartuesit e saj nuk ishin tė gatshėm ta pėrfshinin tė drejtėn e vetėvendosjes pėr popullin e Kosovės, por kjo nuk e mbyll kėtė ēėshtje", theksoi profesori Frowein.

Ai tha se dy janė ēėshtjet kryesore qė duhet pasur parasysh nė rastin e Kosovės: sė pari, duhet vėrtetuar se Kėshilli i Sigurimit ėshtė i obliguar tė respektojė tė drejtėn e vetėvendosjes dhe, sė dyti, duhet tė vėrtetohet se Kosova e ka tė drejtėn e vetėvendosjes.

  
Zyra e SHBA-ve pėrshėndet miratimin e "Fshatit ndėrkombėtar" nė Prishtinė”
 
Prishtinė, 22 korrik 2003 – A. Allek Melli, ushtrues i detyrės sė shefit tė misionit tė Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė, pėrshėndeti vendimin e sė premtes tė kuvendit komunal tė Prishtinės pėr miratimin e ndėrtimit tė "Fshatit ndėrkombėtar", duke e cilėsuar kėtė vendim si njė hap tė rėndėsishėm drejt tėrheqjes sė investimeve nė Kosovė.

"Mė kėtė veprim, kuvendi komunal shfaq vullnetin pėr tė punuar me investuesit ndėrkombėtarė pėr prurjen nė Prishtinė tė projekteve qė do tė krijojnė vende pune dhe kushte mė tė mira jetese.
 
Ne e urojmė pushtetin komunal pėr vendimin qė e ka marrė dhe presim qė tė punojmė me tė pėr ta pėrfunduar kėtė projekt dhe pėr tė tėrhjekur edhe mė shumė investime nė Kosovė.
 
Thjeshtėsimi i procedurave rregullatore pėr ndihmimin e investuesve potencialė ėshtė njė komponentė kryesore nė pėrmbushjen e standardeve tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr ekonominė, dhe ky veprim i kuvendit komunal ėshtė njė hap i mirė nė atė drejtim". tha z. Melli.

Ai theksoi po ashtu se "Fshati ndėrkombėtar" ėshtė njė investim privat dhe se nuk pėrfshin kurrfarė financimi nga ana e Qeverisė sė Shteteve tė Bashkuara.

"Sidoqoftė, Zyra e SHBA-ve i pėrkrahė pėrpjekjet pėr prurjen e investimeve amerikane nė Kosovė si pjesė e misionit tė saj nė Kosovė, prandaj edhe e ka pėrcjellur aktivisht kėtė pėrpjekje.
 
Ish shefi i misionit Rino Harnish ka punuar nė kėtė ēėshtje deri nė ditėn e fundit tė qėndrimit tė tij nė Kosovė duke theksuar se mbetet shumė e rėndėsishme qė tė tėrhiqen investuesit privatė nga SHBA-tė.
 
Ky vendim ėshtė shumė i rėndėsishėm si njė precedent pėr investuesit e ardhshėm nga SHBA-tė dhe gjetiu", tha Allek Melli, ushtrues i detyrės sė shefit tė misionit tė Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė.
 
 
Ministrat e jashtėm tė BE-sė ofrojnė ndihmė pėr dialogun mes Prishtinės e Beogradit
 
Bruksel, 22 korrik 2003 - Ministrat e jashtėm tė BE-sė, tė cilėt u takuan dje nė Bruksel, pėr herė tė parė prej marrjesė sė kryesisė sė radhės nga Italia. Pėrveē tjerash, ata diskutuan edhe pėr situatėn nė Ballkan, duke pėrfshirė edhe Kosovėn.

Ministrat e Jashtėm tė BE-sė janė pajtuar parimisht pėr hartimin e njė liste tė re kandidatėsh pėr postin e kryeadministratorit tė UNMIK-ut nė Kosovė. Nė kėtė listė ėshtė edhe ish-kryeministri finlandez Hari Holker, i cili konsiderohet favorit.

Megjithatė, nė listėn e BE-sė ende mbeten si kandidatė potencialė pėr kėtė post edhe diplomati suedez Ralf Ekhaus, norvegjezi Kai Ajde dhe diplomati portugez, Hoze Kutiliero. Emėrimin e kryeadministratorit tė Kosovės do ta bėjė sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan, pasi tė kėshillohet me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Ministrat e jashtėm tė BE-sė pėrsėritėn edhe njė herė domosdoshmėrinė e fillimit tė dialogut ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit pėr ēėshtje praktike, me interes tė dyanshėm. Ēėshtja e dialogut ėshtė pėrfshirė edhe nė konkluzat e takimit. Nė to shprehet mbėshtetje pėr fillimin sa mė tė shpejt tė dialogu dhe ofrohet mbėshteje e BE-sė, nė cilėsinė e sponzoruesit tė dialogut.

Kėshilli i ministrave tė BE-sė pėrshėndeti letrėn e udhėheqėsve tė Kosovės drejtuar tė zhvendosurve dhe kėrkuan qė ky hap tė ndiqet edhe me veprime praktike.
 
 
Solana ka biseduar me Kofi Anan pėr emėrimin e shefit tė ri tė UNMIK-ut
 
Bruksel, 22 korrik 2003 - Pėrfaqėsuesi pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Havier Solana, ka thėnė dje nė Bruksel se nė fund tė javės qė ka kaluar, ka biseduar gjatė me sekretarin e pėrgjithshėm tė OKB-sė, Kofi Anan, lidhur me emėrimin e shefit tė ri tė UNMIK-ut nė Kosovė.

"Sa mė parė qė tė ndodhė kjo, sa mė parė qė tė kemi njė pėrfaqėsues tė lartė tė sekretarit tė OKB-sė pėr Kosovėn aq mė shpejt do tė mund tė fillojė dialogu Prishtinė - Beograd", citohet tė ketė thėnė Solana.
 
 
Policia thotė se trupi i pajetė i gjetur nė Graboc nuk ka tė bėjė me krimet e luftės
 
Mitrovicė, 22 korrik 2003 - Trupi i pajetė i gjetur nė Graboc, nė veri tė Kosovės, nuk ka tė bėjė me krimet e luftės, kanė thėnė zyrtarėt e policisė nė rajonin e Mitrovicės. Policia ėshtė duke hetuar njė trup tė gjetur nė njė varr, disa ditė mė parė.
 
Trupi ėshtė dėrguar nė Rahovec, ku ėshtė bėrė autopsia, e cila ka zbuluar se trupi i pajetė ėshtė i njė mashkulli tė panjohur, qė kishte pėsuar plagė nga arma. Policia po e trajton kėtė si rast qė nuk ka tė bėjė me krimet lufte, ka thėnė zėdhėnėsi rajonal i policisė Kevin Grill.
 
 
Po bėhen pėrgatitjet pėr festivalin e parė ndėrkombėtar tė filmit nė Kosovė
 
Prishtinė, 22 korrik 2003 - Shtėpi filmike nga Spanja, Austria, India, Gjermania, Bosnja e Hercegovina dhe Hungaria e kanė konfirmuar tashmė pjesėmarrjen e tyre nė Festivalin e parė Ndėrkombėtar tė Filmit qė do tė mbahet nė Kosovė. Kėtė e konfirmoi sot Ministri i Kulturės, Rinisė, Sporteve e Ēėshtjeve Jorezidente, Behxhet Brajshori.

Z. Brajshori tha se sė shpejti pritet qė pjesėmarrjen nė kėtė festival ta konfirmojė edhe Shqipėria.
Ministria e Kulturės, Rinisė, Sporteve e Ēėshtjeve Jorezidente ka themeluar Kėshillin Organizativ tė Festivalit. Filmat qė do tė gjenden nė programin e festivalit do tė shfaqen nė Prishtinė dhe nė disa qendra tė tjera tė Kosovės.
 
 
Presidenti Moisiu refuzoi kėrkesėn e opozitės pėr krijimin e qeverisė teknike
 
Tiranė, 22 korrik 2003 - Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu e refuzoi kėrkesėn e opozitės pėr zgjidhjen e krizės qeveritare me anė tė rrėzimit tė qeverisė socialiste dhe ngritjen e njė qeverie teknike me bazė tė gjerė. Presidenti Moisiu tha se ėshtė shumė shpejt pėr njė zgjidhje radikale dhe se ai do tė ushtrojė kompetencat e tij kushtetuese nė njė mėnyrė tjetėr.

Nėnkryetarja e Partisė Demokratike, Jozefina Topalli, i ka bėrė thirrje presidentit qė tė mbėshtesė njė zgjidhje tė tillė, pasi, sipas saj, qeveria socialiste e kryeministrit Nano ėshtė e dėshtuar.

Ndėrkaq, nga kampi socialist dje pasdite u njoftua se Ermelinda Meksi e ka pranuar detyrėn e ministres pėr Integrimin Shtetėror, ndėrsa Pandeli Majko, ministėr i Mbrojtjes, nuk e ka pranuar propozimin qė tė kalojė nė detyrėn e ministrit tė jashtėm.

Sekretari i pėrgjithshėm i Partisė Socialiste, Gramos Ruēi, tha se brenda 24 orėve do tė paraqitet njė nga variantet e qeverisė sė re, e cila pritet tė shpallet gjatė ditės sė sotme.

Ndėrkohė, Ilir Meta ka dhėnė dje dorėheqje edhe nga kryesia e Partisė Socialiste, duke shqiptuar kritika tė ashpra nė adresė tė Fatos Nanos.
 
 
Marko Bello dhe Ermelinda Meksi propozohen anėtarė tė qeverisė sė Shqipėrisė
 
Tiranė, 22 korrik 2003 - Kryesia e Partisė Socialiste zgjodhi sot dy kandidatėt qė do tė zėvendėsojnė ish-ministrat Ilir Meta e Sokol Nako nė qeveri.

Sekretari i pėrgjithshėm i PS-sė, Gramoz Ruēi, bėri tė ditur se kryesia e pranoi propozimin e kryeministrit Nano qė pėr postin e ministrit tė Jashtėm tė kandidohet Marko Bello, ndėrsa pėr postėn e zėvendėskryeministres dhe tė ministres sė Shtetit pėr Integrim tė kandidohet deputetja Ermelinda Meksi.
 
Emrat e kėtyre dy kandidatėve, tė cilėt do t'i paraqiten edhe grupit parlamentar tė Pastisė Socialiste, janė zgjedhur me votėn e shumicės.
 
 
Ali Ahmeti takon Solanėn nesėr nė Bruksel, pėr Marrėveshjen e Ohrit
 
Shkup, 22 korrik 2003 - Kryetari i Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Ali Ahmeti do tė qėndrojė nė Bruksel, nesėr dhe pasnesėr, me ftesė tė pėrfaqėsuesit tė lartė tė Bashkimit Evropian pėr Politikė tė Jashtme dhe Siguri, Havier Solana.

Zėdhėnėsja e BDI-sė, Ermira Mehmeti, ka thėnė se nė takim me z. Solana do tė bisedohet pėr ēėshtjet aktuale nė Maqedoni, zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit dhe ēėshtjet e sigurisė.

Gjatė qėndrimit nė Bruksel, z. Ahmeti do tė takohet edhe me sekretarin e pėrgjithshėm tė NATO-s, lordin Xhorxh Robertson, me parlamentarė dhe me zyrtarė tė tjerė belgė. Nė njoftim thuhet se z. Ahmeti do tė bisedojė me Lordin Robertson pėr reformat nė ushtrinė e Maqedonisė dhe pėr pėrfshirjen e shqiptarėve nė tė, konform Marrėveshjes sė Ohrit.
 
 
Kryesia e Partisė Socialiste diskuton pėr zėvendėsimin e Metės dhe Nakos
 
Tiranė, 22 korrik 2003 - Nė Tiranė ka filluar mbledhja e kryesisė sė Partisė Socialiste, nė tė cilėn po diskutohen emrat e mundshėm qė pritet tė zėvendėsojnė dy anėtarėt e qeverisė qė dhanė dorėheqje, Ilir Metėn dhe Sokol Nakon. Burime tė pakonfirmuara nga kjo parti thanė se parimisht ėshtė rėnėn dakort pėr emrat e ministrave tė rinj tė kabinetit Nano dhe sot pritet zyrtarizimi i tyre.

Sipas kėtuyre burimeve, deputeti i Partisė Socialiste, Marko Bello, ėshtė favorit kryesor pėr postin e ministrit tė Punėve tė Jashtme. Kryeministri Fatos Nano ka konfirmuar edhe emrat tjerė qė mund tė zėnė vend nė qeveri, pėrkrah tij. Ata janė Namik Dokle dhe Ermelinda Meksi.
 
 
Autoritetet e Shkupit refuzojnė sugjerimet e ndėrkombėtarėve pėr shtyrjen e grumbullimit tė armėve
 
Shkup, 22 korrik 2003 - Ministrat e Mbrojtjes dhe Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė nuk pajtohen me sugjerimet e zyrtarėve ndėrkombėtarė nė Shkup qė fushata pėr grumbullimin e armėve tė shtyhet pėr pranverėn e ardhshme. Hari Kostov dhe Vllado Buēkovski thonė se janė tė vendosur qė kjo fushatė tė realizohet brenda afatit tė planifikuar, prej 1 tetorit deri mė 15 nėntor tė kėtij viti.
 
 
Sot nė Bagdad ėshtė varė njė ushtar amerikan dhe njė tjetėr ėshtė plagosur
 
Bagdad, 22 korrik 2003 – Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė sot (martė) dhe njė tjetėr ėshtė plagosur, kur autokolona e tyre ėshtė goditur nė pritė me njė granatė raketore dhe me armė tė vogla, nė veriperėndim tė Bagdadit, njofton Rojter. Sulmi ka ndodhur nė njė zonė tė popullzuar me shumicė sunite.

Ky sulm ngriti nė 39 numrin e amerikanėve tė vrarė nė Irak prej 1 majit, kur presidenti Bush e deklaroi tė pėrfunduar luftėn nė Irak.
 
 
Bush: Siria dhe Irani strehojnė terroristė
 
Uashington, 22 korrik 2003 - Presidenti amerikan, Xhorxh Bush, paralajmėroi Iranin dhe Sirinė qė tė mos ndihmojnė ekstremistėt, tė cilėt kėrkojnė tė shkatėrrojnė procesin e paqes.

"Sot, Siria dhe Irani vazhdojnė tė strehojnė dhe tė ndihmojnė terroristėt. Kjo sjellje ėshtė krejtėsisht e papranueshme. Shtetet qė pėrkrahin terrorin, do tė mbajnė pėrgjegjėsi", tha Presidenti Bush, nė konferencėn e pėrbashkėt tė shtypit me kryeministrin italian, Silvio Berlusconi, nė fermėn e tij nė Texas.

Ai e hapi konferencėn me fjalė tė mira pėr kryeministrin palestinez, Mahmud Abaz, dhe pėr Kryeminsitrin izraelit, Ariel Sharon. Por, ai kishte fjalė tė ashpra pėr vendet-fqinje, pėr tė cilat ai tha se janė tė lidhura me terrorizmin.

Presidenti Bush foli edhe pėr rajone tė nxehta nė Afrikė e nė Azi.

"Ne vazhdojmė tė vėzhgojmė gjendjen me shumė vėmendje. Po punojmė me Kombet e Bashkaura pėr tė zbatuar politikėn e domosdoshme pėr tė vėnė pėrsėri nė fuqi armėpushimin nė terren.
 
Po punojmė me Komunitetin Ekonomik tė Shteteve tė Afrikės Perėndimore pėr tė vendosur se kur do tė jenė tė pėrgatitura vendet anėtare tė dėrgojnė trupa paqeruajtėse, pėr tė cilat jam shprehur se Amerika do tė jetė e gatshme t'i ndihmojė", tha Presidenti Bush.

Por, nė krye tė ēėshtjeve qė u diskutuan nė takimin e Presidentit Bush me kryeministrin italian, Sivio Berlusconi, ishte Iraku dhe marrėdhėniet transatlantike.

Kryeministri italian tha se ėshtė kohė qė tė bashkohemi pėr tė rigjallėruar, siē u shpreh, fuqinė e madhe tė shkrirjes ndėrmjet Evropės dhe Amerikės. Ai tha se ky ėshtė mesazhi qė do ti dėrgojė Evropės.
 
 
SHBA kėrkojnė nga luftėtarėt kurdė tė lėshojnė veriun e Irakut
 
Ankara, 22 korrik 2003 - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kėrkuan nga luftėtarėt e Partisė sė ndaluar punėtore kurde "PKK" qė tė largohen nga veriu i Irakut.

Ambasadori amerikan nė Turqi, Robert Pearson, tha se nėse luftėtarėt e PKK-sė nuk tregohen tė gatshėm pėr dorėzim atėherė mund tė pėrdoret edhe dhuna ushtarake.

"Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nuk do tė durojnė kurrfarė kėrcėnimi pėr Turqinė nga territori irakian", theksoi Pearson.
 
 
Nė bazė ushtarke nė Kashimir janė vrarė 7 ushtarė indianė
 
Nju Delhi, 22 korrik 2003 - Nė njė sulm tė militantėve kundėr njė baze ushtarke tė armatės indiane nė Kashimirin e administruar nga India janė vrarė 7 ushtarė tė saj, kanė bėrė tė ditur sot (e martė) zyrtarė tė kasaj armate, njofton BBCĖorld.

Sulmi ka ndodhur njė ditė pas vrasjes sė 7 pelegrinėve indianė nė kėtė shtet trazirash. Kėto sulme janė akte tė atyre qė pėrpiqen pėr dėshtimin e proceseve paqėsore ndėrmjet Indisė dhe Pakistanit, kanė thėnė zyrtarė shtetėrorė tė Indisė.
 
 
Nė luftimet e deritashme nė Liberi janė vrarė mbi 700 njerėz
 
Monrovia, 22 korrik 2003 – Sipas njoftimeve tė sotme (e martė) tė agjencive botėrore tė lajmeve, numri i tė vrarėve nė luftimet e kėtoditshme nė kryeqytetin e Liberisė, Monrovia, ėshtė dukshėm mė i lartė se ai qė e kemi dhėnė nė edicionet e mėparshme.

Njoftimet e fundit thonė se deri mė tash nė kėto luftime e kanė humbur jetėn mbi 600 persona, ndėrsa agjencia AFP thotė se nė kėto luftime janė vrarė mbi 700 njerėz.
 
 
Nė dy shpėrthime bombash nė pushimoret spanjole janė plagosur tė paktėn 8 persona
 
Madrid, 22 korrik 2003 – Dy bomba kanė shpėrthyer sot (e martė) nė pushimoret spanjole Alikante dhe Benidorm, ku janė plagosur tė paktėn 8 persona, njofton BBCWorld. Bėhet e ditur se mjetet kanė shpėrthyer nė hotelin "Residencia Bahia" nė Alikante dhe nė hotelin "Nadal" nė Benidorm.

Ndėr tė plagosur besohet tė jenė katėr zyrtarė policie dhe katėr civilė. Shpėrthimet kanė ndodhur pasi policia kishte marrė paralajmėrimin nga grupi seperatist bask ETA se bombat ishin vėnė nė kėto hotele. Mysafirėt ishin evakuar nga hotelet.
 
 
Nė malet e Andeve janė zhdukur rreth 18 alpinistė
 
Lima, 22 korrik 2003 – Rreth 18 alpinistė, kryesisht gjermanė, izraelitė, argjentinezė e venezuaelanė, janė zhdukur dhe disa syresh do tė jenė plagosur nė malet e Andeve, pasi njė ortek apo mur akulli ėshtė shembur mbi ta, kanė bėrė tė ditur mbrėmė vonė zyrtarėt e shpėtim-kėrkimit, njofton Rojter.

Aksidenti ka ndodhur nė malin Alpamajo, nė lartėsi mbidetare 9,030 kėmbė, 300 mila nė verilindje tė Limės. Ende nuk dihet nėse ka pasur tė vdekur. Helikopterėt nuk kanė mundur tė fluturojnė mbi vendin e ngjarjes, pėr shkak tė erėrave tė fuqishme, ndėrsa ekipeve shpėtimtare u nevojiten rreth 20 orė pėr tė arritur atje.
 
 
Nė luftimet e deritashme nė Liberi kanė humbur jetėn mbi 90 njerėz
 
Monrovia, 22 korrik 2003 – Nė luftimet e deritashme shumė tė pėrgjakshme nė kryeqytetin e Liberisė, Monrovia, e kanė humbur jetėn mbi 90 njerėz, ndėrsa marinsat amerikanė nė kompleksin e ambasadės amerikane i kanė evakuar me helikopterė punėtorėt e huaj tė ndihmave dhe gazetarėt.

Presidenti Ēarls Tejlor e ka pėrsėritur apelin pėr dėrgimin sa mė tė shpejtė tė forcave paqėsore nė kėtė vend. Ai ka theksuar se mėnyra mė e mirė pėr tė siguruar stabilitetin ėshtė me anė tė trupave amerikane tokėsore, qė do t'i shtoheshin marinsave qė e po ruajnė ambasadėn.
 
 
Anan ėshtė pėr njė rol mė tė fuqishėm tė OKB-sė nė Irak
 
Nju Jork, 22 korrik 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan, kėrkon njė plan tė qartė kohor pėr tėrheqjen graduale tė trupave amerikane dhe britanike nga Iraku.

Duke paraqitur raportin pėr gjendjen nė Irak nė Kėshillin e Sigurimit, Anan u shpreh sėrish pėr njė rol mė tė fuqishėm tė OKB-sė nė Irak.

Ndėrkohė nė Irak u mbajtėn protesta tė reja kundėr pushtimit amerikan. Nė Nadshaf rreth 10 mijė njerėz protestuan kundėr pushtimit tė shtėpisė sė njė udhėheqėsi fetar. Demonstruesit kanė gjuajtur me gurė ushtarėt amerikanė.
 
 
Nė Ēeēeni vriten gjashtė ushtarė rusė dhe tre rebelė ēeēenė
 
Moskė, 22 korrik 2003 - Nė njė pėrleshje luftarake nė Republikėn kaukaziane tė Ēeēenisė u vranė gjashtė ushtarė rus dhe tre kryengritės ēeēenė, njoftoi agjensia ruse e lajmeve Interfaks, e cila thirret nė burime tė ushtrisė ruse.

Nė Ēeēeni kohėve tė fundit ndodhin pothuaj ēdo ditė pėrleshje tė armatosura nė mes tė ushtarėve dhe rebelėve.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.