22.07.2003 - Trepca.net

Kolė M. Berisha: "Serbia duhet ta njohė realitetin e Kosovės sė pasluftės"


   
Prishtinė, 22 korrik 2003 - Nėnkryetari i Lidhjes Demokratike, Kolė M. Berisha, i vlerėson anakronike deklaratat e zyrtarėve serbė pėr pėrfshirjen e Kosovės nė Kushtetutėn e Unionit Serbi - Mal i Zi.

Nė reagimin e z. Berisha lidhur me kėto deklarata, thuhet:
 
"Deklaratat mė tė reja tė kryeministrit dhe tė zėvendėskryeministrit tė Serbisė, Zoran Zhivkoviq dhe Nebojsha Ēoviq, lidhur me Kosovėn, tė cilat nė radhė tė parė janė nė funksion tė marketingut politik dhe pėr pėrdorim tė brendshėm, ēojnė nė konkludimin se askush nuk ka tė drejtė t'ia mohojė tjetrit tė drejtėn qė tė jetojė nė iluzione.

Ne, vėrtet, e kuptojmė zhgėnjimin e tyre nga pamundėsia pėr ta krijuar njė Serbi, e cila projektohej tė shtrihej, sė paku, siē proklamonte "vozhdi" i tyre, "prej Horgoshit deri nė Dragash", por, kohėt kanė ndėrruar dhe, nė kėtė pjesė tė Evropės e tė botės, tashmė janė krijuar realitete tė reja.

Aventura si kėto tė fundit, pėr pėrfshirjen e Kosovės nė Kushtetutėn e Unionit Serbi-Mali i Zi, udhėheqja e Serbisė bėnte edhe gjatė kohės qė nėntėmbėdhjetė shtetet anėtare tė Alenacės Veriatlantike, tė udhėhequra nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, bombardonin caqet ushtarako-policore serbe nė Kosovė dhe nė Serbi. Asokohe, parlamenti serb, me njė akt, do tė thoshim, krejtėsisht donkishotian, e "themelonte" tė ashtuquajturėn "Federatė Serbi-Bjellorusi", dhe i dėnonte me dhjetėra vite burg "nė mungesė" pothuaj tė gjitha figurat mė eminente tė politikės botėrore, si: Havier Solanėn, Vesli Klarkun, Bill Klintonin, Medllin Olbrajtin, e tė tjerė si kėta!?

Kur lexon e dėgjon njeriu deklarata tė tilla, madje edhe tė vetė kreut tė politikės serbe, vetėvetiu tė imponohet pyetja: "Vallė, ku po jetuakan kėta farė zhivkoviqė e ēoviqė?". Ato ta pėrkujtojnė parodinė e njė humoristi, bashkombės tė tyre, tė viteve `70-tė, i cili kėndonte "Unė jam zoti i shtėpisė...", pasi i kishte rrėshqitur nga duart i tėrė pushteti shtėpiak, tė cilin, nė fakt, as qė e kishte pasur ndonjėherė.

Nuk besoj se Zhivkoviqi, Ēoviqi dhe tė tjerėt si kėta janė aq naivė sa tė mos e kuptojnė se kohėve tė fundit po shtohet gjithnjė e mė tepėr edhe numri i bashkombėsve tė tyre nė Serbi, tė cilėt pajtohen "tė heqin dorė" nga Kosova; se bashkėsia ndėrkombėtare, pra edhe Nju Jorku e Vashingtoni (ndihmėn e tė cilėve dashka ta kėrkojė kryeministri serb Zhivkoviq pėr ta kthyer Kosovėn sėrish nėn Serbi), por dhe qendrat tjera tė vendosjes, tashmė jo njė herė, kanė deklaruar publikisht se Kosova kurrė mė nuk do tė sundohet nga Beogradi; se Kosova sot bashkėqeveriset nga ndėrkombėtarėt dhe kosovarėt, ndėrsa nesėr, si shtet i pavarur, do tė vetėqeveriset vetėm nga kosovarėt dhe do tė ketė marrėdhėnie tė mira me tė gjitha shtetet fqinje tė cilat e pranojnė bashkėpunimin dhe fqinjėsinė e mirė - pra edhe me Serbinė e Zhivkoviqit e tė Ēoviqt - dhe, siē thotė Presidenti Rugova, njė Kosovė e integruar nė tė gjithė mekanizmat evroatlantikė e nė miqėsi tė pėrhershme me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.

Megjithatė, edhe si tė tilla, kėto deklarata donkishotiane, dhe tė tjerat si kėto, meritojnė vėmendje tė posaēme, pėr kėto arsye: sepse janė shembulli mė eklatant pėr ata qė ende nuk kanė arritur tė mėsojnė se Serbia, edhe sot e kėsaj dite, qeveriset nga po ajo nomenklaturė, e cila nė dekadėn e fundit tė shekullit tė kaluar i filloi katėr luftėra nė territorin e ish - Jugosllavisė, duke lėnė pas vetes mijėra tė vrarė e tė zhdukur dhe miliona tė tjerė tė dėbuar me dhunė nga trojet e tyre; sepse me deklaratėn e dhėnė me tė dalė nga takimi me kreun e Kishės Ortodokse Serbe, Ēoviqi dėshmoi edhe njė herė se politikėn e Serbisė e kanė pėrcaktuar dhe vazhdojnė ta pėrcaktojnė e ta programojnė edhe mė tutje, jo qeveritarėt dhe parlamenti serb, por Kisha Ortodoske Serbe, kreu i sė cilės, Pavli, ka dhėnė bekimin pėr katėr luftėrat e viteve '90-tė, nė bashkėpunim tė ngushtė me Akademinė Serbe tė Shkencave dhe tė Arteve dhe me Shoqatėn e Shkrimtarėve tė Serbisė, nė "Francuska 7"; se me deklarata tė tilla tė pėrfaqėsuesve tė saj, Zhivkoviqit e Ēoviqit, Serbia dėshmon se jo vetėm qė nuk ėshtė e gatshme pėr dialog me Kosovėn, qoftė edhe pėr ēėshtje krejtėsisht tė karakterit praktik, por ėshtė aq e kriminalizuar sa, pas vrasjes sė ish-kryeministrit Gjingjiq, asnjė politikan serb nuk guxon ta pranojė publikisht realitetin e krijuar nė Kosovė.

Pa i minimizuar pėrpjekjet pėr realizimin e ėndrrės serbe mbi Kosovėn, do t'ia pėrkujtojmė regjimit tė Beogradit se storia mbi tė ashtuquajturėn "jetė tė pėrbashkėt" me Serbinė ka pėrfunduar dhe se ajo tashmė i takon tė kaluarės! Zhivkoviqėt, ēoviqėt dhe sivėllezėrit e tyre mund tė shkruajnė nė kushtetutat e tyre ēfarėdo qė dėshirojnė, edhe mund tė vizatojnė harta tė llojllojshme e tė hartojnė koniuktura ndėr mė tė ndryshet, por realitetin e krijuar nė Kosovėn e pasluftės nuk ka fuqi nė botė qė do tė mund ta ndryshojė, sepse, pėr kurrėfarė ēmimi, populli shqiptar nuk pranon koniuktura tė tjera, pos pavarėsisė.

Prandaj, Kisha Ortodokse Serbe, Akademia Serbe e Shkencave dhe Arteve dhe Shoqata e Shkrimtarėve tė Serbisė, si projektues tė "sė ardhmes" sė popullit tė tyre, duhet ta kuptojnė mė nė fund se ėshtė nė tė mirėn e Serbisė e tė popullit tė saj, sidomos nė tė mirėn e serbėve tė mbetur nė Kosovė, qė sa mė parė ta pranojnė dhe ta njohin realitetin e krijuar nė Kosovėn e pasluftės, nėse vėrtet e dėshirojnė njė Serbi (tė pėrmasave reale) stabile dhe njė rajon tė qetė, tė integruar nė Europė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.