OPINIONE

   
22.07.2003 - Trepca.net

KOMENT

DAULLJA E SHQYER E NJĖ POLITIKANI TĖ DĖSHTUAR


Pėr mė tepėr habit fakti, se edhe pas tė gjitha katrahurave qė i pėrjetoi Kosova dhe populli shqiptar i Kosovės dhe pas katėr vitesh lirie tė merituar, Qosja nuk gjen forcė morale apo intelektuale qė pėr gabimet e veta tė mėdha nė sferėn e politikės kombėtare t'i kėrkojė falje publike popullit shqiptar dhe para sė gjithash presidentit tė Kosovės dr.Ibrahim Rugovės, tė cilit i ka borgj tė madh moral, kur kihet parasysh e gjithė propaganda demagogjike e dhjetė viteve tė fundit nė adresė tė dr.Rugovės.

22 korrik 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Inatet personale tė Rexhep Qosjes, politikanit tashmė tė dėshtuar politikisht nė Kosovė ndaj dr.Ibrahim Rugovės si lider politik i shqiptarėve dhe si kryetar i LDK-sė, partisė mė tė madhe shqiptare nė Kosovė, janė tė njohura qė nga viti 1989 pėr mbarė opinionin tonė, andaj edhe nuk ėshtė ndonjė ēudi e madhe kur edhe sot e kėsaj dite, nė intervistat shumė tė rralla tė kėtij narcisoidi tė hasim kritika tė tipit qosist respektivisht tė tipit marksist - leninist, thjesht pa argumente faktike dhe me pėrmbajtje krejtėsisht inatēore dhe xhelozie.

Ajo qė na shtyri tė shkruajmė kėtė koment, ėshtė intervista e Qosjes (e datės 5 korrik 2003) dhėnė njė gazete majtiste nė Shqipėri, ku ky politikan i dėshtuar pėrveq qė flet pėr ēėshtjen politike tė Kosovės, pėr marėdhėniet e partive politike tė Kosovės, pėr politikėn e bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj ēėshtjes sė Kosovės, nė pyetjen e fundit se "Cilat janė marrėdhėniet tuaja (tė Rexhep Qosjes - v.i. B.K.) me presidentin e Kosovės, Ibrahim Rugovėn", Qosja ėshtė pėrgjigjur kėshtu: "Nuk kam asnjė kontakt me tė. Gabimet e tij janė aq tė mėdha, saqė nuk kam mirėkuptim nė asnjė mėnyrė pėr pozitėn, nė tė cilėn ai gjendet".

Sa mirė qė Qosja pėrmendi gabimet e mėdha, ku do tė ndalemi pėr disa ēaste, pėr t'i parė gabimet e vetė ish-politikanit Qosjes, i cili nuk paska mirėkuptim pėr pozitėn nė tė cilėn gjendet dr.Rugova, pra nė pozitėn e Presidentit tė Kosovės, ku ėshtė zgjedhur me votėn e lirė tė shumicės sė qytetarėve tė Kosovės.

Nuk ishte gabim i madh i akademik Qosjes kur ky nuk pranoi tė kyēet nė proceset politike tė Kosovės tė filluara nė vitet e 90-ta, me themelimin e LDK-sė, kur atij iu ofrua edhe posti i kryetarit tė LDK-sė, derisa nė anėn tjetėr shumica e akademikėve dhe intelektualėve tjerė iu bashkangjitėn kėsaj lėvizjeje gjithėpopullore?

Nuk ishte gabim i madh i Qosjes kur ky u deklarua atėbotė si "intelektual i pavarur", dhe atė mu nė kohėn kur Kosova kishte nevojė mė sė tepėrmi pėr shtresėn intelektuale tė saj dhe kur ajo duhej drejtuar drejt njė zgjidhjeje tė mbarė politike?

Nuk ishte gabim i madh i tij, kur kritikonte dr.Rugovėn, akademik Fehmi Agani, akademik Mark Krasniqin dhe partitė e tyre, derisa kėta i prinin popullit tė Kosovės mu nė kohėrat mė tė rrezikshme pėr secilin aktivist politik qė angazhohej pėr ēėshtjen e Kosovės, pėr pavarėsimin e saj nga Serbia?

Mos nuk gaboi rėndė Qosja kur i shpalli luftė politike, deri nė armiqėsi tė paparė, udhėheqėsit demokrat dr.Sali Berishės, vetėm e vetėm pse ky ishte antikomunist dhe luftonte politikisht pėr njė Shqipėri demokratike?

Nuk ishte gabim i madh kur Qosja e quajti "Revolucion i vonuar demokratik" veprimtarinė e forcave destruktive majtiste nė krye me Fatos Nanon nė rrezikimin e kufijve dhe tė pavarėsisė sė shtetit shqiptar, respektivisht u doli krah atyre qė morėn pushtetin nė mėnyrė gangstere nė Shqipėri?

Nuk ishte gabim nga ana e Qosjes, kėtij "babai tė kombit" kur i futi satelitėt e tij (Hysenin, Hajrizin, Krasniqin, Bujėn, Musmuratin etj.), nė LDK pėr ta "marrė kalanė nga brenda" apo pėr t'a shkatėrruar tėrėsisht LDK-nė?

Apo nuk ishte gabim i madh i Qosjes, kur ky i cili kritikonte partitė ekzistuese politike tė Kosovės dhe i cilėsonte ato si "dekorim i Serbisė", themeloi partinė e tij tė vogėl majtiste (LBDK e mė vonė LBD) mu nė kohėn kur shqiptarėve iu duhej uniteti politik pėrball Serbisė?

A nuk ishte Qosja ai i cili kritikoi vazhdimisht referendumin e shqiptarėve tė Kosovės pėr pavarėsi tė organizuar nga LDK-ja dhe partitė tjera me orientim demokratik?

Nuk qenka gabim i madh kur letrari Qosja popullin shqiptar tė Kosovės nė librin e tij "I ringjalluri i penduar" e quan "popull qen" apo "fermė qenėsh"?

Nuk e konsideron Qosja gabim tė vetin kur nė vitin 2002 popullit shqiptar nė Shqipėri i "sygjeron" qė pėr president tė Shqipėrisė tė rizgjedhet adashi i tij ideologjik, socialisti Rexhep Mejdani?

Nuk konisderohen gabime tė mėdha intervistat dhe artikujt e Qosjes nė mediat majtiste tė Kosovės, tė cilat krijonin pėrēarje brenda subjekteve politike si dhe brenda vetė qytetarėve shqiptarė tė Kosovės? Ku do gjejmė gabim mė tė madh se sa tė injorohet publikisht disa herė vullneti i lirė i njė populli tė tėrė, sidomos kur injoruesi Qosja ka grada shkencore dhe i takon shtresės intelektuale tė po atij populli?

Vargu i gabimeve tė mėdha tė kėtij politikani tė "pensionuar" nga skena politike vazhdon tė jetė edhe mė i gjatė, por mendojmė se gabimet e lartėpėrmendura mjaftojnė pėr njė pasqyrim tė saktė tė personalitetit i cili pėr mė shumė autoritetit, mė tepėr famė dhe pėr karrierė politike kritikon dhe zhvlerėson figura tė ēmuara politike, dhe nė veēanti figurėn madhėshtore tė presidentit tė Kosovės dr.Rugovėn.

Pėr mė tepėr habit fakti, se edhe pas tė gjitha katrahurave qė i pėrjetoi Kosova dhe populli shqiptar i Kosovės dhe pas katėr vitesh lirie tė merituar, Qosja nuk gjen forcė morale apo intelektuale qė pėr gabimet e veta tė mėdha nė sferėn e politikės kombėtare t'i kėrkojė falje publike popullit shqiptar dhe para sė gjithash presidentit tė Kosovės dr.Ibrahim Rugovės, tė cilit i ka borgj tė madh moral, kur kihet parasysh e gjithė propaganda demagogjike e dhjetė viteve tė fundit nė adresė tė dr.Rugovės.

Me kėtė gjest Qosja do tė tregonte se ky e ka kuptuar (sado me vonesė) se vullneti i popullit duhet respektuar ēdoherė, qoftė edhe kur ėshtė fjala pėr kundėrshtarin e vet politik, nė tė kundėrtėn, do tė na jep tė kuptojmė se inatet me motive personale dhe karrieriste vazhdojnė tė jetojnė nė shpirtin e "babait" tė asaj pjese tė popullit, tė cilėn ky nuk e konsideron si "popull qen".

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.