OPINIONE

   
22.07.2003 - Trepca.net

PAS PARALAJMĖRIMEVE RRETH BISEDIMEVE SHQIPTARO-SERBE MBI STATUSIN E ARDSHĖM POLITIK TĖ KOSOVĖS

CILI DO TĖ JETĖ ĒMIMI I PAVARĖSISĖ SĖ KOSOVĖS


Nga disa segmente politike shqiptare (pa asnjė kompetencė adekuate) nė Prishtinė janė rritur zėrat mbi "domosdoshmėrinė" e bisedimeve me Serbinė mbi statusin e ardhshėm politik tė Kosovės, pa precizuar (publikisht) se pėr ēfarė do tė duhej biseduar me Serbinė kur marrim parasysh atributet e lartėpėrmendura tė Kosovės, pastaj kush do tė duhej tė hyjė nė kėto bisedime tė "domosdoshme", me ēfarė platforme politike dhe se ku bazohet ajo platformė (nėse ajo ekziston diku)?

22 korrik 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Qė nga ēlirimi e deri mė sot, Kosova me ndihmėn e bashkėsisė ndėrkombėtare, edhe pėrkundėr Rezolutės 1244, e cila i ka dhėnė disa kompetenca mė shumė administratorėve ndėrkombėtarė, megjithatė ka arritur t'i krijojė tė gjitha atributet e njė shteti tė pavarur, siē janė Presidenti, Qeveria, Kryeministr, Parlamenti, Policia, TMK-ja (si ushtri e ardhshme e Kosovės) si dhe Ligjet e pavarura nga ato tė Sėrbisė, tė nėnshkruara kohė mė parė nga ish-administratori gjerman Michael Steiner, gjė qė nėnkupton se nga e ashtuquajtura "krahina autonome" e Kosovės nuk ka mbetur asgjė, pėrveq se emri "krahinė" tė cilin vazhdojnė ta shpėrdorojnė akoma politikanėt serb pėr interesa tė veta politike si dhe disa nga aletatet e Serbisė nė nivel ndėrkombėtar.

Nga disa segmente politike shqiptare (pa asnjė kompetencė adekuate) nė Prishtinė janė rritur zėrat mbi "domosdoshmėrinė" e bisedimeve me Serbinė mbi statusin e ardhshėm politik tė Kosovės, pa precizuar (publikisht) se pėr ēfarė do tė duhej biseduar me Serbinė kur marrim parasysh atributet e lartėpėrmendura tė Kosovės, pastaj kush do tė duhej tė hyjė nė kėto bisedime tė "domosdoshme", me ēfarė platforme politike dhe se ku bazohet ajo platformė (nėse ajo ekziston diku)? Nėse dikush nga kėto segmente politike nė Prishtinė mendon se kėto ēėshtje duhet fshehur nga qytetarėt e Kosovės, nga tė cilėt janė kėrkuar votat nga secila parti politike shqiptare, dhe nėse dikush mendon se zgjidhja e ēėshtjes politike tė Kosovės mund tė zgjidhet drejtė edhe pa e njoftuar opinion shqiptar me kohė mbi arsyet e "domosdoshmėrisė" sė kėtyre bisedimeve, pastaj mbi palėn qė do ta pėrfaqsojė Kosovėn si dhe mbi platformėn e palės shqiptare (pėr njė platformė tė tillė shqiptare nuk dihet asgjė publikisht!?) nė kėto bisedime, atėherė ata gabohen rėndė.

Pastaj, do tė duhej ta dinim se sa do tė jenė tė pėrgaditur pėrfaqsuesit e palės shqiptare nė kėto bisedime?A janė tė vetėdijshėm ata pėr seriozitetin e kėtyre bisedimeve? A janė kristalizuar tė gjitha pikat e bisedimeve nė mėnyrė tė drejtė dhe nė dobi tė ēėshtjes sė Kosovės? Pra, siē shihet, mbeten shumė ēėshtje qė kėrkojnė pėrgjigje publike para elektoratit, i cili elektorat pėr momentin ka mbetur krejtėsisht jashtė rrjedhave politike rreth statusit tė Kosovės. Dihet vetėm ajo qė shkruhet nė media dhe ēfarė thuhet nė analizat e analistėve tanė dhe tė huaj, por asgjė konkrete nuk dėgjohet nga ata qė pretendojnė tė hyjnė "patjetėr" nė bisedime me palėn serbe!?

Eshtė e drejtė e qytetarėve tė Kosovės tė njihen me tė gjitha veprimet e tė gjitha segmenteve politike tė Kosovės qė mendojnė tė angazhohen pėr zgjidhjen e statusit politik tė Kosovės nė bisedimet e "domosdoshme" me palėn serbe, edhe pėrkundėr faktit se kėto segmente politike flasin vazhdimisht pėr praninė e palės sė tretė nė kėto bisedime, pasiqė palė e tretė mund tė jetė edhe Franca, Greqia apo Rusia!? Ato segmente politike qė ndėrmarin "ekskurzione politike" drejt Francės dhe drejt figurave tė dyshimta ndėrkombėtare pėr anti-pavarėsinė e Kosovės, pėr tė kėrkuar mbėshtetjen e tyre nė bisedimet me Serbinė, pa e parė tė arsyeshme qė pėr kėto "eksurzione politike" dhe pėr qėllimet e tyre tė njoftohet opinioni i brendshėm i Kosovės, drejtėpėrdrejtė e humbasin tė drejtėn morale tek qytetarėt e Kosovės, pėr ēfarėdo iniciative "tė domosdoshme" rreth ēėshtjes sė Kosovės.

Shqiptarėt e Kosovės e kanė paguar mjaft shtrenjt ēmimin e pavarėsisė sė Kosovės; ata i kanė zgjedhur me votėn e tyre tė lirė (tė larė shumė herė edhe me gjak) pėrfaqsuesit e tyre politik qė duhet ta pėrfaqsojnė Kosovėn, nė tė gjitha proceset politike qė kanė tė bėjnė me zgjidhjen e ēėshtjes politike tė Kosovės, prandaj ėshtė plotėsisht e papranueshme qė pavarėsimi politiko-administrativ i Kosovės tė vie me territore tė ndara nė dėm tė Kosovės, me pėrndjekje, emigrime tė dhunshme dhe me  vrasje tė reja tė shqiptarėve buzė kufijve tė Kosovės, ashtu siē e paramendojnė shumė pushtetarė tė Serbisė qė na qenkan tė gatshėm tė bisedojnė mbi statusin politik tė Kosovės, bashkė me disa segmente politike shqiptare nė Prishtinė, tė cilat mezi presin takime tė kėtij niveli.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.