21.07.2003 - Trepca.net

Lajme

E hėne 21 korrik 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova dėnon shpėrthimet e mbrėmshme nė Prishtinė

 • Qeveria e Kosovės i dėnon incidentet e mbrėmshme

 • Ende nuk dihen motivet e shpėrthimeve tė mbėmshme nė Prishtinė

 • Sipas policisė sė UNMIK-ut, nė afėrsi tė shtėpisė sė Nexhat Dacit ka pasur tė shtėna armėsh

 • Mbrėmė nė Prishtinė kanė ndodhur dy shpėrthime tė fuqishme

 • Pjesėtarėt e KFOR-ut dhe tė policisė dje kanė deaktivizuar njė granatė dorė e vendosur nė Tregun e gjelbėrt tė Prishtinės

 • Bashkimi Evropian propozon sot kandidatėt pėr postin e shefit tė UNMIK-ut nė Kosovė

 • Sipas agjencisė suedeze tė lajmeve, Hari Holkeri do tė jetė kryeadministrator i ri i Kosovės

 • Xh. Xhonson: "Privatizimi ėshtė vetėm njė pjesė e reformės ekonomike nė Kosovė"

 • Ndėrkombėtarėt nuk konfirmojnė blerjen e pronave tė shqiptarėve nė veri tė Mitrovicės

 • Pėr shkak tė njė defekti nė TC e Kosovės - reduktime tė energjisė elektrike

 • Oda Ekonomike dhe "Riinvesti" e vlerėsojnė pozitivisht fillimin e procesit tė privatizimit

 • PVD i vlerėson tė ngadalshme proceset politike nė Luginėn e Preshevės

 • Policia malazeze merr sot mbikėqyrjen e kufirit mes Kosovės dhe Malit tė Zi

 • Sali Berisha kėrkon dorėheqjen e kryeministrit Nano

 • Nano dhe Moisiu kanė biseduar pėr zėvendėsimin e Metės dhe Nakos

 • Opozita kėrkon dorėheqjen e Fatos Nanos

 • Kryeministri serb thotė se shkatėrrimi i unionit Serbi - Mali i Zi do tė thotė krijim i Kosovės sė pavarur

 • Njė aeroplan me 12 turistė amerikanė dhe 2 afrikanojugorė ėshtė rrėzuar nė malet e Kenisė

 • Paul Bremer: Sadam Huseini mund tė jetė gjallė

 • Dy ushtarė amerikanė janė vrarė nė Irakun verior

 • SHBA: 24 tė dyshuar si talebanė vriten nė Afganistan

 • Takim Sharon-Abaz pėr ta ēuar pėrpara planin ndėrkombėtar tė paqes

 • Tė paktėn 11 vetė e kanė humbur jetėn nga rrėshqitja e dheut nė Japoninė jugore

 • Fotoreporterja iraniano-kanadeze Zahra Kazemi ka vdekur nė burgun e Teheranit

 • Toni Bler gjendet pėr vizitė dyditėshe nė Kinė

 • Zgjerohen hetimet kundėr fermerit kanadez, tė akuzuar pėr vrasjen e 15 grave

 • Nė veri tė Bagdadit janė vrarė njė ushtar amerikan dhe njė pėrkthyes irakian

 • Nė Bregun Perėndimor operojnė grupe terroriste izraelite


 
Presidenti Rugova dėnon shpėrthimet e mbrėmshme nė Prishtinė
 
Prishtinė, 21 korrik 2003 - Presidenti i Kosovės, dr Ibrahim Rugova, dėnon ashpėr shpėrthimet e mbrėmshme nė Prishtinė, duke u kėrkuar qytetarėve qė tė jenė vigjilentė.

"I dėnojmė ashpėr shpėrthimet qė u bėnė mbrėmė nė Prishtinė ku pati dėme materiale.

Kėto shpėrthime kanė pėr qėllim shqetėsimin e qytetarėve dhe prishjen e imazhit pozitiv tė Kryeqytetit dhe tė Kosovės si vend i sigurtė, nė kohėn kur siguria dhe progresi i Kosovės ngriten gjithnjė e mė shumė.

Kėta kriminelė duhet tė ndiqen nga organet e policisė dhe tė dalin para drejtėsisė sė Kosovės.
 
Kėrkojmė nga qytetarėt e Kosovės dhe tė Kryeqytetit tė jenė vigjilentė nė kėto ditė vere, qė ėshtė stina e pushimeve", thuhet nė reagimin e Presidentit tė Kosovės, dr Ibrahim Rurgova.
 
 
Qeveria e Kosovės i dėnon incidentet e mbrėmshme
 
Prishtinė, 21 korrik 2003 - Qeveria e Kosovės i dėnoi fuqimisht shpėrthimet e mbrėmshme nė Prishtinė.
"Qeveria e Kosovės, ndonėse nuk ka ende informacione zyrtare, rreth shpėrthimeve tė mbrėmshme nė Prishtinė, dėnon ēdo formė tė dhunės qė e rrezikon rendin dhe sigurinė nė Kosovė.
 
Elementė dhe struktura kriminale tentojnė ta destabilizojnė situatėn politike dhe tė sigurisė, tė dėmtojnė imazhin e Kosovės nė planin ndėrkombėtar dhe tė mbjellin opasiguri permanente.

Ngjarjet e tilla u shkojnė pėr shtati vetėm qarqeve politike dhe shtetėrore serbe, tė cilat janė tė interesuar pėr krijimin e kaosit dhe stagnimit politik e ekonomik nė Kosovė.

Qeveria e Kosovės i bėn thirrje policisė sė UNMIK-ut qė tė marrė tė gjitha masat pėr ndriēimin e kėtyre ngjarjeve dhe ngjarjeve tė tjera qė kanė ndodhur nė Kosovė kohėt e fundit.

Gjithashtu, Qeveria e Kosovės i fton tė gjitha qytetarėt qė tė jenė nė shėrbim tė sigurisė dhe zhvillimeve pozitive nė Kosovė.

Qeveria e Kosovės ėshtė vendosur qė nė Kosovė tė mbretėrojė rendi dhe ligji pėr tė gjithė qytetarėt pa dallim pėrkatėsie, sepse vetėm kėshtu mund tė krijohet njė prosperim e njė klimė pozitive, si dhe njė e ardhme demokratike sipas standardeve evropiane", thuhet nė komunikatėn e Qeverisė sė Kosovės lidhur me shpėrthimet e mbrėmshme nė Prishtinė.
 
 
Ende nuk dihen motivet e shpėrthimeve tė mbėmshme nė Prishtinė
 
Prishtinė, 21 korrrik - Policia ndėrkombėtare nė Kosovė tha se ende nuk dihen autorėt apo motivet e sulmeve tė mbrėmshme nė Prishtinė. Komisioneri i policisė sė UNMIK-ut, Shtefan Feller, i cilėsoi kėto shpėrthime si "sulme qyqare ndaj policisė dhe institucioneve gjyqėsore" tė Kosovės dhe shtoi se kėto shperthime mund tė kenė lidhje me incidentet tjera qė kanė ndodhur kohėt e fundit nė Kosovė.

"Tė dhėnat e deritashme japin indikacione tė qarta se ekziston njė lidhje midis disa prej kėtyre incidenteve. Ka spekulime se kėto incidente mund tė lidhen me vendimin e para disa ditėve tė Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė pėr grupin e Llapit", deklaroi Feller.

Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut, Beri Fle]ėr, tha se ende nuk ėshtė identifikuar asnjė i dyshuar lidhur me shpėrthimet e mbrėmshme. Por, ai nuk e pėrjashtoi mundėsinė qė kėto shpėrthime tė jenė reagim ndaj dėnimit tė 4 pjesėtarėve tė ish-UĒK-sė nė Zonėn e Llapit.

Beri Flleēėr tha se tash pėr tash policia nuk ka asnjė tė dyshuar apo dėshmitar lidhur me kėto dy shpėrthime. Ai shprehu bindjen se qytetarėt i dėnojnė kėto shpėrthime.

"Ne besojmė se incidentet e mbrėmshme janė raste tė izoluara dhe nuk e kanė pėrkrahjen e qytetarėve", theksoi Fleēėr.

Hetimet lidhur me shpėrthimet e mbrėmshme do t'i bėjnė njėsitet pėr hetimin krimeve serioze nė rajonin e Prishtinės.
 
 
Sipas policisė sė UNMIK-ut, nė afėrsi tė shtėpisė sė Nexhat Dacit ka pasur tė shtėna armėsh
 
Prishtinė, 21 korrik 2003 - Sipas policisė sė UNMIK-ut mbrėmė nė afėrsi tė shtėpisė sė Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės janė dėgjuar tė shtėna armėsh.

Komisioneri i policisė sė UNMIK-ut, Shtefan Feller, ka deklaruar sot para gazetarėve se rreth orės 3 tė mėngjesit ka pasur tė shtėna armėsh nė afėrsi tė shtėpisė sė z. Daci.

Kėto njoftime i ka pėrgėnjeshtruar Ramush Tahiri, kėshilltar i kryeparlamentarit Daci. Ai ka thėnė se z. Daci dhe familja e tij nuk kanė pasur asnjė shqetėsim dhe asnjė njoftim nga policia pėr ndonjė tė shtėnė nė afėrsi tė shtėpisė.
 
 
Mbrėmė nė Prishtinė kanė ndodhur dy shpėrthime tė fuqishme
 
Prishtinė, 21 korrik 2003 - Mrėmė rreth orės 21:00 nė Prishtinė kanė ndodhur dy shpėrthime tė fuqishme. Shpėrthimi i parė ka ndodhur afėr Gjykatės sė Qarkut, ndėsa i dyti - nė afėrsi tė stacionit policor numėr 2, ku gjendet njėsiti rajonal pėr krime serioze.

Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut, Derek Ēapell, ka bėtė tė ditur se shpėrthimet lanė shkaktuar vetėm dėme materiale, ndėrsa viktima nė njerėsxz nuk ka pasur.
 
Ai ka thėnė se sipas hetimeve tė para para Gjykatės sė Qarkut ka shpėrthyer njė bombė dore, ndėrsa te stacioni i policisė dyshohet se bėhet fjalė pėr granataheshės.
 
Dy vendet nė tė cilat kanė ndodhur shpėrthimet janė mbajtur tė bllokuara deri vonė nga ppjesėtarėt e policisė sė UNMIK-ut dhe tė SHPK-sė si dhe nga pjesėtarėt e KFOR-it.

Tash pėr tash nuk ka asnjė informacion lidhur me autorėt e kėtyre incidenteve. Njėsiti i specializuar antikrim po i zhvillon hetimet.
 
 
Pjesėtarėt e KFOR-ut dhe tė policisė dje kanė deaktivizuar njė granatė dorė e vendosur nė Tregun e gjelbėrt tė Prishtinės
 
Prishtinė, 21 korrik 2003 - Pjesėtarėt e KFOR-ut, tė policisė sė UNMIK-ut dhe tė Shėrbimit Policor tė Kosovės e kanė deaktivizuar dje njė granatė dore, e cila ishte vendosur nė Tregun e Gjelbėrt tė Prishtinės, nė afėrsi tė RTK-sė.

Qė nga ora 7:00 e deri nė orėn 9:00, kur granata ėshtė larguar, kjo pjesė e qytetit ishte e bllokuar. Organet policore nuk kanė dhėnė informacione se kush dhe kur ėshtė vendosur ky mjet shpėrthyes.

Zėdhėnėsi i policisė sė UNMIK-ut, Beri Fleēėr, ka bėrė tė ditur se njoftimi ishte bėrė rreth orės 7 tė mėngjesit nga njė qytetar. Ai ka thėnė se shumė shpesh ndodh qė qytetarėt t'i lėnė granatat e dorės nė rrugė, nga frika se gjatė bastisjeve mund t'u gjenden nė shtėpi.
 
 
Bashkimi Evropian propozon sot kandidatėt pėr postin e shefit tė UNMIK-ut nė Kosovė
 
Bruksel, 21 korrik 2003 - Bashkimi Evropian do tė propozojė sot kandidatė tė rinj pėr postin e shefit tė Misionit tė OKB-sė nė Kosovė, njofton Rojeters, duke u mbėshtetur nė burime diplomatike.

Sipas kėtyre burimeve, kandidat pėr kėtė post janė politikani portugez Hoze Kutiliero, ambasadori suedez nė OKB, Rals Ekhaus, dhe pėrfaqėsuesi norvegjez nė NATO, Kaj Ajde.

Pėr kėto kandidatura do tė debatojnė sot ministrat e jashtėm tė BE-sė dhe mė pas do t'ia dėrgojnė pėr shqyrtim sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė.

BE ėshtė mė se i interesuar qė sa mė shpejt tė vijė deri te emėrimi i kryeadministratorit tė ri tė Kosovės. Zyrtarėt e BE-sė e cilėsojnė kėtė si ēėshtje urgjente, duke nėnvizuar se administratori i Kosovės ėshtė i domosdoshėm pėr shkak tė proceseve qė kanė filluar, sidomos me ato qė kanė tė bėjnė me fillimin e dialogut ndėrmjet Prishtinės e Beogradit.
 
 
Sipas agjencisė suedeze tė lajmeve, Hari Holkeri do tė jetė kryeadministrator i ri i Kosovės
 
Nju-Jork, 21 korrik 2003 - Sipas agjencisė suedeze tė lajmeve TT, ish-kryeministri finlandez Hari Holkeri do tė jetė kryeadministrator i ri i Kosovės. Kjo agjenci, duke iu referuar njė burimi tė sigurtė nė OKB nė Nju-Jork, ka bėrė tė ditur se sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Anan, ia ka propozuar kėtė post ish-kryeministrit finlandez Hari Holkeri, dhe ai e ka pranuar.

Hari Holkeri ka lindur nė vitin 1937. Ka qenė kryetar i Qeverisė sė Finlandės nė vitet 1987-1991. Ai ishte kryesues i Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė nė vitin 2000-2001.
 
 
Xh. Xhonson: "Privatizimi ėshtė vetėm njė pjesė e reformės ekonomike nė Kosovė"
 
Prishtinė, 21 korrik 2003 - Drejtori i privatizimit nė Agjencinė Kosovare tė Mirėbesimit, Xhon Xhonson, vlerėson se privatizimi ėshtė vetėm njė pjesė e reformės ekonomike nė Kosovė. Ai thotė se ėshtė me rėndėsi qė Qeveria e Kosovės tė hartojė njė rregullore dhe tė krijojė njė ambient ligjor qė do tė nxiste interesimin e investitorėve.

Z. Xhonson i ka deklaruar radios "Evropa e lirė" se gjatė pėrvojės sė tij dhjetėvjeēare nė shumė vende tė botės, ėshtė ballafaquar me kundėrshtime tė procesit tė privatizimit, posaēėrisht nga ana e punėtorėve, tė cilėt kanė frikė se do t'i humbasin vendet e tyre tė punės.
 
Pėr kėtė arsye, ai thotė se duhet theksuar se privatizimi nuk do tė thotė shuarje e ndėrmarrjeve, por vendosje e njė menaxhimi mė tė fortė.

Xhonson shpreh bindjen se procesi i privatizimit nė Kosovė do tė vazhdojė me sukses, ndėrsa ofertuesit e tenderėve tė parė i ka cilėsuar seropzė.

"Ne e dimė se ofertuesit fitues janė njerėz me pėrgjegjėsi. Kemi pasur 22 oferta, mė shumė se sa unė kam pritur, kėshtuqė programi ka njė fillim shumė tė suksesshėm". ka thėnė z. Xhonson.
 
 
Ndėrkombėtarėt nuk konfirmojnė blerjen e pronave tė shqiptarėve nė veri tė Mitrovicės
 
Mitrovicė, 21 korrik 2003 - Zyrtarėt ndėrkombėtarė nė Mitrovicė thonė se nuk mund t'i konfirmojnė pohimet se Qeveria e Serbisė ka filluar t'i blejė pronat e shqiptarėve nė pjesėn veriore tėqytetit.

Zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Xhorxhi Kakuk, thotė se pėr kėtė problem ka dėgjuar vetėm nė media.

"Ne nuk jemi njoftuar zyrtarisht pėr kėto kontrata, pasi ato janė private, janė kontrata dypalėshe, dhe UNMIK-u nuk e kontrollon secilin aspekt tė jetės", ka thėnė Kakuk.

Por, Faruk Korenica, anėtar i vetėm shqiptar i Bordit Kėshilldhėnės tė UNMIK-ut nė veri tė Mitrovicės, thotė se ēėshtjen e shitblerjes sė pronės sė shqiptarėve nė veri tė qytetit e ka shtruar te UNMIK-u dhe tė institucionet kosovare.
 
Ai mendon se bėhet fjalė pėr njė mėnyrė dinake tė spastrimit etnik tė kėsaj pjese tė Kosovės.
 
 
Pėr shkak tė njė defekti nė TC e Kosovės - reduktime tė energjisė elektrike
 
Prishtinė, 21 korrik 2003 - Nga Korporata Energjetike e Kosovės bėhet e ditur se furnizimi me energji elektrike po bėhet sipas orarit

katėr orė me rrymė, dy pa tė. Ky reduktim ka filluar tė zbatohet prej ditė sė djeshme, pėr shkak tė defekteve nė termocentralet e Kosovės. Nė njoftim nuk saktėsohet natyre e defekteve dhe kohėzgjatja e riparimit tė tyre.
 
 
Oda Ekonomike dhe "Riinvesti" e vlerėsojnė pozitivisht fillimin e procesit tė privatizimit
 
Prishtinė, 21 korrik 2003 - Zyrtarėt e Odės Ekonomike tė Kosovės dhe tė Institutit pėr hulumtime zhvillimore "Riinvest" e vlerėsojnė pozitivisht emėrimin e blerėsve tė pesė ndėrmarrjeve tė para shoqėrore, qė shėnon fillimin e procesit tė privatizimit nė Kosovė. Ata thonė se ky proces ėshtė vonuar, prandaj ka ndikuar nė zhvlerėsimin e ndėrmarrjeve shoqėrore dhe uljen e ēmimit tė tyre nė treg.
 
 
PVD i vlerėson tė ngadalshme proceset politike nė Luginėn e Preshevės
 
Preshevė, 21 korrik 2003 - Kryesia e Partisė pėr Veprim Demokratik vlerėsoi se pėrkundėr rezultateve fillestare, nė Luginėn e Preshevės dy vitet e kaluara u zhvillua njė proces shumė i ngadalshėm politik, rezultatet e tė cilit janė dukshėm nėn planin dhe programin e dy qeverive tė Beogradit tė vitit 2001 pėr zgjidhjen paqėsore tė krizės nė kėtė rajon.

Kryesia e kėsaj partie vlerėson se Qeveria e Serbusė po e vė nė pikpyetje pėrcaktimin pėr zgjidhje politike tė krizės me paralajmėrimin zyrtar tė ndėrtimit tė bazės militare pėr forcat e veprimit special nė rajon.
 
Ajo u bėn ftesė strukturave shtetėrore qė ta rishqyrtojnė kėtė vendim dhe t'i bashkangjiten iniciativave ndėrkombėtare pėr zhvillim ekonomik dhe pėr nxitjen e bashkėpunimit ndėrkufitar, duke e shpallur kėtė rajon zonė tė lirė tregtare dhe doganore.

Kryesia e PVD-sė vlerėson se riaktivizimi i Kėshillit Koordinues tė Shqiptarėve nė Luginėn e Preshevės nuk guxon tė bllokohet pėr shkak shumicės qė e ka kjo parti nė Kuvendet e Preshevės, Bujanovcit dhe Medvegjės. Njėkohėsisht ajo gjykon fushatėn e egėr kundėr PVD-sė si dhe strukturave tė vetadministrimit lokal nė Preshevė dhe Bujanovc.

Kryesia e PVD-sė rithekson domosdoshmėrinė e unifikimit tė qėndrimeve tė subjekteve politike rreth ēėshtjeve strategjike.

"Vetėm me koordinim tė mirėfilltė tė veprimit politik nė kuadėr tė njė procesi tė kėtillė tė demokratizimit, qė do t'i pėrfillė specifikat etnike, gjuhėsore, kulturore, konfesionale, politike dhe ekonomike tė Luginės, shqiptarėt do tė arrijnė t'i realizojnė tė drejtat individuale dhe kolektive sipas normave mė tė avansuara ndėrkombėtare", theksohet nė reagimin e kryesisė sė Partisė pėr Veprim Demokratik.
 
 
Policia malazeze merr sot mbikėqyrjen e kufirit mes Kosovės dhe Malit tė Zi
 
Podgoricė, 21 korrik 2003 - Policia e Malit tė Zi do tė marrė sot nėn mbikėqyrje kufirin me Kosovė, nė gjatėsi prej 75 kilometrash, tė cilin aktualisht e kontrollon ushtria serbo-malazeze.

Autoritetet malazeze thonė se me KFOR-in dhe UNMIK-un i kanė bashkėrenduar veprimet lidhur me mbikėqyrjen e kufirit, me qėllim qė tė vendoset njė bashkėpunim i dyanshėm pėr sigurinė nė rajon.

Marrja pėrsipėr e ruajtjes sė kufirit mes Malit tė Zi dhe Kosovės nga ana e policisė malazeze bėhet nė pėrputhje me vendimin e Kėshillit Suprem tė Mbrojtjes, sipas tė cilit sigurimi i kufirit me Kosovėn dhe kontrolli i zonės tokėsore tė sigurisė, kalon nė kompetencė tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Malit tė Zi.
 
 
Sali Berisha kėrkon dorėheqjen e kryeministrit Nano
 
Tiranė, 21 korrik 2003 - Kryetari i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha, kritikoi ashpėr kryeministrin Fatos Nano dhe ish-ministrin e Jashtėm Ilir Meta. Ai e cilėsoi Nanon "tė falimentuar", ndėrsa Metėn "demagog". Vlerėsim pozitiv ai pati vetėm pėr ish-ministrin e Integrimit, Sokol Nako.

Duke folur pėr situatėn e krijuar pas dorėheqjes sė Ilir Metės dhe Sokol Nakos, Berisha tha se opozita ka si objektiv kryesor largimin e kryeministrit Nano.

"Ne kėrkojmė largimin e kryeministrit, sepse ky njeri ėshtė shkatėrrimtari i qeverisjes sė kėtij vendi", tha Berisha.
 
 
Nano dhe Moisiu kanė biseduar pėr zėvendėsimin e Metės dhe Nakos
 
Tiranė, 21 korrik 2003 - Kryeministri Fatos Nano ėshtė konsultuar dje me presidentin Alfred Moisiu rreth zbatimit tė afateve kushtetuese pėr dekretimin e miratimin e ministrave tė rinj, nė rrugė institucionale.

Sipas njoftimeve nga Tirana, nė takimin e tyre nė vilėn qeveritare nė plazhin e Durrėsit, Nano i ka kėrkuar Moisiut tė mos pengohen procedurat pėr emėrimin e dy ministrave tė rinj, duke respektuar tė gjitha afatet qė pėrcakton Kushtetuta. Nė njoftim thuhet se Nano ka bėrė thėnė se plotėsimi i vendeve tė lira nė qeveri duhet tė bėhet para mbylljes sė punimeve tė kuvendit, brenda muajit korrik.
 
 
Opozita kėrkon dorėheqjen e Fatos Nanos
 
Tiranė, 21 korrik 2003 - Kryeministri i Shqipėrisė Fatos Nano, po vazhdon konsultimet me drejtues tė Partisė Socialiste pėr emrat e ministrave tė rinj qė do tė zėvendėsojnė Ilir Metėn dhe Sokol Nakon, tė cilat dhanė dorėheqje. Kjo ēėshtje pritet tė diskutohet nesėr nė Kryesinė e PS-sė.

Ndėrkohė, opozita ka kėrkuar dorėheqjen e kryeministrit Nano. Nėnkryetarja e Partisė Demokratike, Jozefina Topalli, i ka bėrė thirrje presidentit Moisiu tė fillojė konsultimet e partive politike pėr krijimin e njė qeverie me njė bazė tė gjerė.

Vetė Nano ka premtuar se ēėshtja e zėvendėsimit tė dy ministrave do tė pėrfundojė brenda muajit korrik, kur pėrfundon sezoni i punimeve tė Parlamentit tė Shqipėrisė.
 
 
Kryeministri serb thotė se shkatėrrimi i unionit Serbi - Mali i Zi do tė thotė krijim i Kosovės sė pavarur
 
Beograd, 21 korrik 2003 - Nė njė intervistė dhėnė mediave tė Beogradit, kryeministri i Serbisė Zoran Zhivkoviq ka shprehur bindjen se Serbia do tė hyjė nė BE nė vitin 2007. Me kėtė rast, ai ka kritikuar forcat e brendshme, tė cilat dėshirojnė shkatėrrimin e unionit Serbi-Mali i Zi, sepse, sipas tij "pėrfitimin mė tė madh nga kjo do ta kishin ekstremistėt shqiptarė".

Zhivkoviq ka theksuar se shkatėrrimi i bashkėsisė Serbi - Mali i Zi do tė thotė krijimi i Kosovės sė pavarur. Duke folur lidhur me vizitėn e tij tė planifikuar nė Shtetet e Bashkuara, Zhivkoviq ka thėnė se njėra nga temat kryesore nė bisedimet me zyrtarėt amerikanė do tė jetė ēėshtja e Kosovės.
 
 
Njė aeroplan me 12 turistė amerikanė dhe 2 afrikanojugorė ėshtė rrėzuar nė malet e Kenisė
 
Keni, 21 korrik 2003 – Njė aeroplan i lehtė, i cili barte 12 turistė amerikanė dhe dy afrikanojugorė, anėtarė tė ekuipazhit, ėshtė rrėzuar nė malet keniane tė Kenisė qendrore, njofton BBCWorld. Mendohet se askush nuk ka shpėtuar. Aeroplani kishte cak njė rezervat gjuetie nė veri tė Kenisė.
 
 
Paul Bremer: Sadam Huseini mund tė jetė gjallė
 
Bagdad, 21 korrik 2003 - Administratori civil amerikan nė Irak, Paul Bremer, thotė se ka mundėsi qė ish-presidenti irakian, Sadam Husein, tė jetė gjallė dhe i fshehur nė Irak.

Ai tha gjithashtu se amerikanėt duhet tė pėrgatiten pėr njė proces tė gjatė nė Irakun e pasluftės, por shtoi se nuk e di se sa vjet do tė duhen pėr ta pėrfunduar misionin e udhėhequr nga Shtetet e Bashkuara nė kėtė vend.
 
 
Dy ushtarė amerikanė janė vrarė nė Irakun verior
 
Bagdad, 21 korrik 2003 - Dy shtarė amerikanė janė vrarė dje nė Irakun verior, kur u sulmua autokolona e tyre.

Po dje, nė pjesėn jugore tė Bagdadit ėshtė plagosur njė punonjės i Kombeve tė Bashkuara, gjatė njė sulmi nė dy automjete. Ky ėshtė sulmi i parė nė punonjės tė ndihmave nė Irak.
 
 
SHBA: 24 tė dyshuar si talebanė vriten nė Afganistan
 
Kabul, 21 korrik 2003 - Zyrtarė ushtarakė amerikanė thonė se gjatė luftimeve nė afėrsi tė kufirit me Pakistanin, forcat e koalicionit nė Afganistanin jugor kanė vrarė rreth 24 persona tė dyshuar si ekstremistė talebanė.

Njė zėdhėnės ushtarak nė kryqytetin afgan, Kabul, tha se luftimet ndodhėn tė shtunėn, pas sulmit kundėr njė autokolone amerikane afėr qytetit Spin Boldak.

Nėnkoloneli Dauglas Leforxh tha se 5 prej sulmuesve u vranė nga trupat tokėsore tė koalicionit, kurse 19 tė tjerė, tė cilėt u pėrpoqėn tė iknin nėpėr kodrat pėrrreth, u vranė nga helikopterė sulmues amerikanė.

Ndėrkohė, zyrtarė afganė thanė se avionėt amerikanė sulmuan tė shtunėn zona tė dyshuara si pozicione tė luftėtarėve talebanė pranė Spin Boldakut, pasi guerilėt sulmuan njė postbllok qeveritar. Rreth humbjeve tė shkaktuara gjatė kėtij operacioni ka njoftime kundėrthėnėse.
 
 
Takim Sharon-Abaz pėr ta ēuar pėrpara planin ndėrkombėtar tė paqes
 
Jerusalem, 21 korrik 2003 - Kryeministri izraelit Ariel Sharon dhe homologu i tij palestinez, Mahmud Abaz, u takuan nė Jeruzalem pėr tė ēuar pėrpara planin ndėrkombėtar pėr paqe nė Lindjen e Mesme.

Lajmet bėjnė tė ditur se zoti Abaz kėrkoi lirimin e palestinezėve tė burgosur, tėrheqjen e trupave izarelite nga zonat palestineze tė Bregut Perėndimor dhe heqjen e rrethimit tė selisė sė udhėheqėsit palestinez, Jaser Arafat, nė Ramallah.

Zyrtarėt izraelitė thanė se lidhur me lirimin e tė burgosurve nuk do tė merret asnjė vendim para takimit tė sė mėrkurės sė njė komisioni tė kabinetit izraelit, qė merret me ēėshtjen e tė burgosurve.
 
 
Tė paktėn 11 vetė e kanė humbur jetėn nga rrėshqitja e dheut nė Japoninė jugore
 
Tokio, 21 korrik 2003 – Rrėshqitja e dheut, e shkaktuar nga rrebeshi i shirave gjatė vikendit, ka shkaktuar vdekjen e tė paktėn 11 vetave dhe zhdukjen e 11 tė tjerėve, nė Japoninė jugore, kanė bėrė tė ditur zyrtarėt sot (e hėnė), njofton Rojter.

Qindra ushtarė, policė dhe zjarrfikės kanė filluar heret nė agim operacionet e shpėtimit tė njerėzve tė zhdukur.
 
 
Fotoreporterja iraniano-kanadeze Zahra Kazemi ka vdekur nė burgun e Teheranit
 
Teheran, 21 korrik 2003 – Fotoreporterja iraniano-kanadeze ka vdekur nga gjakderdhja nė tru, si rrjedhojė e goditjes nė kokė qė ka shkaktuar thyerjen e kafkės, ka bėrė tė ditur njė zyrtar hetusie, njofton BBCnews. Nė njoftim thuhet se Zahra Kazemi ka vdekur "ose nga goditja e njė objekti tė fortė nė kokė ose nga goditja e kokės sė saj nė njė objekt tė fortė".

Znj. Kazemi, 54-vjeēare, ėshtė rrahur deri nė vdekje pas arrestimit tė saj mė 23 qershor, duke dhėnė kėshtu pamjen e realitetit tė burgut tė Teheranit. Ajo ėshtė shpallur e vdekur pasi kishte rėnė nė komė.
 
Presidenti i Iranit, Muhamed Katami, i ka urdhėruar katėr ministra pėr tė hetuar rastin e vdekjes sė fotoreporteres sė pavarur. Ky rast ka tensionuar marrėdhėniet ndėrmjet Teheranit dhe Otavės.
 
 
Toni Bler gjendet pėr vizitė dyditėshe nė Kinė
 
Pekin, 21 korrik 2003 - Kryeministri britanik Toni Bler ka mbėrritur mbrėmė nė Pekin, pėr njė vizitė 2 ditėshe. Nė bisedimet e tij me autoritetet shtetėrore tė Kinės pritet tė diskutohet rreth programeve bėrthamorė tė Koresė Veriore.

Kjo ka qenė temė qendrore edhe nė takimin e djeshėm tė kryeministrit britanik, Toni Bler, me presidentin e Koresė Jugore, Roh Moo-Hyun, nė tė cilin ėshtė rėnė dakort se dialogu ėshtė mėnyra mė e mirė pėr zgjidhjen e krizės bėrthamore tė Koresė sė Veriut.

Pas bisedimeve nė Seul, kryeministri Bler ka thėnė se kjo krizė duhet tė zgjidhet me ndjeshmėri tė veēantė. Ai ka theksuar se pėr zgjidhjen e krizės duhet tė angazhohen edhe Japonia dhe Koreja e Jugut.
 
 
Zgjerohen hetimet kundėr fermerit kanadez, tė akuzuar pėr vrasjen e 15 grave
 
Vankuver, 21 korrik 2003 – Hetimet pėr fermerin kanadez, i cili ėshtė akuzuar pėr vrasjen e 15 grave, janė zgjeruar, njofton BBCWorld.

Policia e qytetit Vankuver ka hetuar fermėn e Robert Piktonit lidhur me rreth 60 femra tė zhdukura.
 
Hetimet nė kėtė fermė kanė filluar vitin e kaluar. Mė vonė ndaj pronarit tė saj, z. Pikton, u ngritėn akuza pėr vrasje.

Deri mė tash, ai akuzohej pėr vrasjen e 15 grave tė zhdukura, por tash pritet zgjerimi i akuzės edhe pėr vrasjen e tė pakten 5-6 grave tė tjera tė zhdukura.

Mbi njė dekadė, kryesisht nė qytetet ku ushtrohej prostitucion, gratė thjesht janė zhdukur nga rrugėt.
 
 
Nė veri tė Bagdadit janė vrarė njė ushtar amerikan dhe njė pėrkthyes irakian
 
Bagdad, 21 korrik 2003 – Njė ushtar amerikan dhe njė pėrkthyes irakian janė vrarė sot (e hėnė) nė njė sulm nė veri tė Bagdadit, njofton BBCWorld.
 
Ata e kanė humbur jetėn kur automjeti i tyre ėshtė goditur me njė bombė dhe me zjarr nga armėt e vogla, nė zonėn Al-Sulajak, ka bėrė tė ditur njė zėdhėnės ushtarak amerikan.

Ky incident ka ndodhur njė ditė pasi vrasjes sė dy ushtarėve amerikanė nė njė sulm raketor nė zonėn e kontrolluar nga kurdėt, nė veri tė Irakut.
 
 
Nė Bregun Perėndimor operojnė grupe terroriste izraelite
 
Tel Aviv, 21 korrik 2003 - Nė territotret palestineze nė Bregun Perėndimor veprojnė se paku dy grupe terroriste ebreite, tė cilat kryejnė sulme tė armatosura dhe vendosin bomba, kanė pohuar zyrtarė izraelitė tė mbrojtjes.
 
Sipas tyre, secila nga kėto grupe qė dyshohen pėr sulme kundėr palestinezėve kanė nga sė paku tre anėtarė, tė pėrgatitur pėr operacione terroriste.

Tri javėt e fundit nė kėto territore janė vrarė tetė palestinezė dhe janė plagosur disa tė tjerė.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.