21.07.2003 - Trepca.net

Intervsitė me dr. Enver Hasanin, profesor i tė Drejtės Ndėrkombėtare nė Universitetin e Prishtinės, dhėnė revistės PROFIL,  mujore, e pavarur, studentore (korrik- gusht: nr. 6/ 2003)

”Po u bė njė hulumtim serioz dhe neutral, UP-ja del mė e politizuar se nė kohėt e sistemit diktatorial komunist jugosllav”


    
”Ajo ēka ėshtė quajtur reformė, nė thelb ka qenė dhe ėshtė prishtje e paramterave themelorė tė UP-sė, njė goditje e rėnd dhe eleminim i strukturės bazike tė UP-sė. Ndėrhyrjet nė UP nė emėr tė reformės, nė fakt, kanė qenė strukturore dhe tė thella, pasojat e tė cilave do tė ndihen pėr njė kohė shumė tė gjatė. Kur them strukturore, mendoj nė ndėrhyrjet tė cilat, ta zėmė, mjeku jokompetent do t’i bėnte nė trupin e njeriut, duke e lėvizur zemrėn te goja, mushkėritė prapa shpinės, kurse zorrėt nė fytė, e kėshtu me radhė. Ja, kjo ėshtė gjendja e UP-sė sot, pas tėrė asaj katrahure qė u quajt reformė e qė nuk ka qenė veēse njė paravan pėr qėrim personal tė hesapve me kundėrshtarė politik dhe jo bashkėmendimtarė”, shprehet prof.dr.Enver Hasani, duke analizuar procesin e reformave nė Universitet
 
Prishtinė, Korrik-gusht: nr. 6/ 2003 / Revista e pavarur studentore " PROFIL"
  
Autor i librave “Shpėrbėrja e Jugosllavisė dhe rasti i Kosovės” (Dissolution of Yugoslavia and the case of Kosova) dhe sė fundi i librit “Vetėvedosja, Integriteti Territorial dhe Stabiliteti Ndėrkombėtar: Rasti i Jugosllavisė”  (Self-Determination, Territorial Integrity and International Stability: The Case of Yugoslavia), dr. Enver Hasani ėshtė profesor i tė drejtės ndėrkombėtare nė Fakultetin e Drejtėsisė dhe nė Departamentin e Shkencave Politike tė Universitetit tė Prishtinės. Shef i parė i Departamentit tė Shkencave Politike, profesori Hasani ėshtė njė nga zėrat mė tė fuqishėm qė kėrkon hapur ndėrrime rrėnjėsore dhe tė shpejta nė procesin e reformimit dhe tė organizimit brendapėrbrenda Universitetit. Ai flet nė kėtė intervistė, dhėnė enkas pėr PROFIL-in, mbi zhvillimet mė tė rėndėsishme nė sferėn universitare. Duke e cilsuar si shqetėsuese gjendjen e tanishme nė Universitet, ai bėnė thirrje pėr “punė kompetente dhe tė pėrgjegjshme, tė bazuar nė ligj dhe sipas standardeve ndėrkombėtare tė cilat vlejnė pėr punėn nė universitete, gjė qė don tė thotė edhe depolitizim tė menjėhershėm tė Universitetit”. Enver Hasani, i cili ka doktoruar nė Universitetin anglofon tė Bilkentit nė Ankara, Turqi, ėshtė dhe profesor vizitor i Universiteteve si ai Sarajevės dhe i Bolonjės dhe ka publikuar midis tjerash nė botimet e jashtme akademike, sikur ėshtė revista prominente “The Fletcher Forum for World Affairs”.
 
 
I tėrė UP nuk parapaguhet as edhe nė njė revistė shkencore
 
PROFIL: Z. Profesor, a mund tė na jepni njė pasqyrė tė gjendjes nė Universitet nė mėnyrėn si ju e pėrceptoni atė?
 
Prof. Enver Hasani: Mendoj se gjendja nė Universitetin tonė ėshtė mjaft e rėnd dhe pėr t’u shqetėsuar seriozisht rreth saj. Kėtė shqetėsim e kam ndarė me kosovarėt dhe mė gjėrė nė disa raste edhe publikisht dhe pėr gjėrat konkrete.
 
PROFIL: A do tė mund tė na jepni, gjithashtu, apo tė bėni njė lloj analize komparative me trendet e sotme bashkėkohore tė zhvillimit nė fushėn universitare. Mė intereson se, sa larg dhe sa afėr kėtyre zhvillimeve ndodhemi ne?
 
Prof. Enver Hasani: Mė lejoni t’ju them se nė kohėn kur unė jam pranuar si asistent nė kėtė Universitet, nė vitet e fundit tė Luftės sė Ftohėt, nė Fakultetin Juridik kanė ardhur rregullisht tetė revista tė huaja shkencore, pa llogaritur kėtu tė gjitha revistat shkencore nga territori i ish Jugosllavisė. Prej tyre pesė kanė qenė nė gjuhėn angleze, njė nė italisht, njė nė gjermanisht, dhe, sė fundi, njė nė frėngjisht. Sot, i tėrė UP nuk parapaguhet nė asnjė revistė shkencore dhe kjo flet vetėpėrveti pėr ata qė duan tė kuptojnė se ku gjendemi ne dhe tėrė tragji-komikėn e asaj qė kėtu quhet shkencė e reformė universitare. Nė vijim tė kėsaj, mė lejoni tė pėrsėris shqetėsimin e njė mikut tim nga njė vend mjaft dashamirės pėr ne, i cili mė tha kohė mė parė se si ishte e mundur qė nė Kosovė tė fitohen kaq shumė tituj shkencor kur asnjė bibliotekė nuk funksionon si duhet dhe asnjė revistė shkencore nga jashtė nuk merret.
  
  
Pėr tė ecur pėrpara duhet njė pėrzgjedhje tjetėr e kuadrit arsimor
 
PROFIL: Si i shihni nga perspektiva e sotme zhvillimet nė Departamentin e Shkencave Politike, drejtues i sė cilit ishit mė parė?
 
Prof. Enver Hasani: Mendoj se ėshtė iluzion tė besohet se Departamenti i Shkencave Politike mund tė ketė ardhmėri mė tė ndritshme se vetė UP-ja. Kjo ėshtė nė fakt qesharake. Ėshtė fakt se ky Departament ka njė pėrzgjedhje mė kualitative se disa nga pjesėt tjera tė UP-sė, por sėrisht ėshtė nė kuadėr tė kėtij Universiteti dhe politika e regjistrimit nė esencė nuk ndryshon. Kjo mė jep tė drejtė tė them se asnjė largim i kėtij Departamenti nga struktura e sotme e UP-sė nuk ėshtė real, pa marrė parasysh ēmimin dhe premtimet qė mund tė ofrohen pėr njė gjė tė tillė. Nė fakt, njė ide e tillė ėshtė absurde. Sė dyti, si Shef i parė i kėtij Departamenti kam vėrejtur se pėr tė ecur pėrpara duhet njė pėrzgjedhje tjetėr e kuadrit arsimor, i cili do tė ishte kompetent dhe i thirrur pėr tė ligjėruar aty. Njė pėrpjekje tė tillė kam pasur rastin ta ndėrmarrė me disa kolegė nga Universiteti Shefild i Britanisė sė Madhe mė 2001, por u ndeshėm me rezistenėcė tė pabesueshme nga strukturat relevante nė Rektorat, aq sa u pat vėnė nė pikėpyetje fillimi i vitit tė parė, ashtu siē e kishim planifikuar me kolegėt ekspertė ndėrkombėtar. Megjithatė, arsyeja dominoi dhe mė nė fund filloi puna nė kėtė Departament. Unė me xhelozi ruaj kujtimet e mira tė ditėve tė para tė punės sė kėtij Departamenti dhe tė punės sime si Shef i parė i tij nė rrethana edhe mė tė vėshtira se sot.  
 
PROFIL: Ka shumė debate qė zhvillohen rreth kėtij departamenti, duke nisur qė nga statusi i tij dhe deri te pohimet se njėra apo tjetra gjeneratė ėshtė mė e mirė, ose nė njė kuptim mė ekstrem, “mė e dijshme” dhe “mė pak e dijshme”. A ka njė logjikė apo njė vizion tė qartė se ēfarė synohet me kėtė departament dhe cilat janė shkaqet qė kanė krijuar kėtė gjendje?
 
Prof. E. Hasani: Unė nuk shoh se ka ndonjė vizion tė qartė tė punės afatgjate tė kėtij Departamenti dhe kjo nuk ėshtė vetėm cilėsi e kėtij Departamenti, sikundėr e thashė mė sipėr, por e tėrė UP-sė. Kurse ndarja qė bėhet ėshtė krejt personale dhe e pabazė dhe ėshtė e drejtuar kundėr vetė fillimit tė punės nė Departament dhe kundėr njerėzve tė cilėt identifikohen me fillimin e punės sė kėtij Departamenti kėtu e tre vite mė parė. Nuk ka asnjė logjikė qė tė ketė dallime drastike nė mes tė dy gjeneratave, nė ndėrkohė qė nuk ka pasur asnjė ndryshim nė politikėn e regjsitrimit. Bile-bile, nė vitin e fundit, nėse ju kujtohet, ka pasur pyetje me rastin e pranimit tė studentėve tė rinjė tė cilat i pėrkisnin muzikės, pra fjala ėshtė pėr studentė qė pretendonin tė studionin shkencat politike, njė lėmi krejt e ndryshme nga ajo e muzikės. Unė jam i gatshėm tė futem nė ndonjė debat eventual pėr tė diksutuar dallimet nė sasinė dhe cilėsinė e dijes sė kėtyre dy gjeneratave tė politologėve tė Kosovės, sado qė nuk besoj se ka njė mekanizėm pėr tė bėrė njė vlerėsim tė tillė, e as njerėz kompetent pėr njė gjė tė tillė.
 
 
Mungesa e sensit minimal pėr transparencė nė Universitet
 
PROFIL: Ju keni kritikuar disa herė metodat e menaxhimit nė planin universitar. Cilat nė tė vėrtetė, sipas mendimit tuaj, janė pikat e dobėta tė menaxhimit apo drejtimit tė Universitetit?
 
Prof. Enver Hasani: Po, kjo ėshtė kėshtu si thuani ju. Kritika ime themelore ka qenė dhe mbetet se UP-ja pas Luftės ka qenė nė tėrėsi e politizuar dhe vazhdon tė jetė e tillė, me tendenca tė degjenerimit tė tėrsishėm tė procesit edukativo-mėsimor dhe akademik e shkencor. Po u bė njė hulumtim serioz dhe neutral, besoj se del qė sot UP-ja ėshtė mė e politizuar se qė ka qenė nė kohėt e sistemit diktatorial komunist jugosllav, ku, sė pakut formalisht, funksionarėt e lartė partiak pengoheshin nga tė qenurit njėkohėsisht anėtarė dhe menaxhues tė UP-sė. Kritikė tjetėr e imja ka qenė dhe mbetet metoda e menaxhimit, e cila ka qenė dhe vazhdon tė jetė krejt diskrete dhe jopublike, me mungesė tė sensit minimal pėr transparencė, gjė qė ka karakterizuar dhe karakterizon institucionet tjera administrativo-policore e jo ato  qė pretendojnė tė quhen universitete. Kjo poashtu reflektohet edhe nė politikėn e pranimit tė kuadrit mėsimor dhe nė kriteret mjaft tė ulėta tė kėtij pranimi dhe tė avancimeve shkencore e pedagogjike, nė esencė administrative dhe tė kryera pėrmes metodave mekanike tė votimeve klanore dhe tė bazuara nė solidaritete mediokrėsh.
 
PROFIL: Ka patur shumė debate rreth asaj qė ėshtė quajtur reformė universitare. Ka prodhuar ndonjė efekt kjo reformė, sipas jush?
 
Prof. Enver Hasani: Ajo ēka ėshtė quajtur reformė, nė thelb ka qenė dhe ėshtė prishtje e paramterave themelorė tė UP-sė, njė goditje e rėnd dhe eleminim i strukturės bazike tė UP-sė. Ndėrhyrjet nė UP nė emėr tė reformės, nė fakt, kanė qenė strukturore dhe tė thella, pasojat e tė cilave do tė ndihen pėr njė kohė shumė tė gjatė. Kur them strukturore, mendoj nė ndėrhyrjet tė cilat, ta zėmė, mjeku jokompetent do t’i bėnte nė trupin e njeriut, duke e lėvizur zemrėn te goja, mushkėritė prapa shpinės, kurse zorrėt nė fytė, e kėshtu me radhė. Ja, kjo ėshtė gjendja e UP-sė sot, pas tėrė asaj katrahure qė u quajt reformė e qė nuk ka qenė veēse njė paravan pėr qėrim personal tė hesapve me kundėrshtarė politik dhe jo bashkėmendimtarė.
  
PROFIL: Cila ėshtė shtegdalja nga kjo gjendje?
 
Prof. Enver Hasani: Unė e kam thėnė disa herė dhe po e pėrsėris edhe njėherė: shtegėdalja ėshtė vetėm nė punėn kompetente dhe tė pėrgjegjshme, tė bazuar nė ligj dhe sipas standardeve ndėrkombėtare tė cilat vlejnė pėr punėn nė universitete, gjė qė don tė thotė edhe depolitizim tė menjėhershėm tė Universitetit. Kjo mund tė arrihet kur, nė rend tė parė, tė bėhet njė ndėrhyrje rrėnjėsore nė politikėn e regjistrimit nė Universitet, si dhe nė politikėn e pranimit tė kuadrit mėsimėdhėnės. Kjo nuk don shpenzime materiale. Pa njė ndėrhyrje tė tillė, kurrė nė UP nuk mund tė ketė reformė edhe sikur tė vihen nė dispozicion tė gjitha vijat e kreditimit nga fondet e Bankės Botėrore. Vetėm kur tė stabilizohen politikat e regjistrimit dhe tė pranimit, nė mėnyrė tėrėsisht cilėsore dhe sipas njė metodologjie tjetėr, mund tė flitet pėr njė fillim tė reformės sė mirėfillėt. Por, njėherė duhen rehabilituar pasojat e krijuara nga “reforma” e kėtyre tri-katėr viteve tė pasluftės.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.