20.07.2003 - Trepca.net

Mė 6 tetor hapet Universiteti Amerikan i Kosovės

Adresa nė internet: http://www.rit.edu/aukadmin


19 korrik 2003 /  “Zėri i Amerikės”

Mė 6 tetor 2003 Universiteti Amerikan i Kosovės hap dyert pėr vitin e parė tė studentėve tė tij. Ky universitet premton t’u ofrojė studentėve njė arsim tė lartė tė kalibrit amerikan dhe shpreson tė bėhet njė faktor i rėndėsishėm nė pėrpjekjet pėr ndėrtimin e ekonomisė sė Kosovės.

Hapja e Universitetit Amerikan tė Kosovės shėnon realizimin e njė ėndrre tė personave tė angazhuar pėr ngritjen e kėtij institucioni, thotė Drejtori Ekzekutiv i Fondacionit pėr Universitetin Amerikan tė Kosovės, Louis Sell. Kosova do tė ketė tani Universitetin e saj Amerikan me njė program tė plotė mėsimor nė anglisht, pėr tė pėrgatitur rininė e saj pėr shekullin e 21-tė.

Universiteti amerikan i Kosovės ėshtė njė institucion i arsimi t tė lartė me standarte tė larta pranimi dhe pėrgatitjeje. Pjesa mė e madhe e leksioneve do tė jepen nga pedagogė amerikanė. Leksionet, pranimi dhe proceset administrative do tė jenė nė anglisht. Ky universitet do t’u ofrojė arsim cilėsor tė gjithėve, pavarėsisht nga pėrkatėsia etnike, gjinore apo fetare. Kriteri i vetėm pėr pranim do tė jetė aftėsia akademike qė do tė pėrcaktohet pėrmes provimit tė pranimit.

Dr. Andrew Gridinsky, Drejtor i Planifikimit Akademik nė kėtė universitet vuri nė dukje rėndėsinė e kėtij institucioni pėr zhvillimin e atmosferės akademike nė Kosovė. “Njė universitet amerikan, tha ai, nuk ofron vetėm njohuri. Synimi ynė ėshtė tė aftėsojmė studentėt tė zhvillojnė mendimin e vėrtetė kritik dhe tė mėsojnė tė paraqiten nė njė mėnyrė profesionale. Arsimi universitar duhet t’i pėrgatisė studentėt pėr jetėn dhe programi ynė mėsimor vė me forcė theksin nė pėrgatitjen pėr karrierė. Ne duam tė jemi pjesė e pėrpjekjeve pėr ndėrtimin e ekonomisė nė Kosovė dhe studentat tanė do tė luajnė njė rol kyē nė kėtė drejtim.”

Universiteti u ngrit nga Fondacioni pėr Universitetin Amerikan nė Kosovė, njė organizatė qė funskionon si nė Kosovė ashtu edhe nė Shtetet e Bashkuara, me synimin pėr tė krijuar, mbėshtetur dhe pėr t’i ofruar njė perspektivė tė gjerė kėtij institucioni tė arsimi t tė lartė nė Kosovė. Fondacioni drejtohet nga njė bord i pėrbėrė nga figura tė shquara nga Shtetet e Bashkuara dhe Kosova.

Fillimisht universiteti do tė ofrojė studime universitare 2-vjeēare nė degėt biznes, ekonomi dhe elektronikė. Nė vitin e parė do tė pranohen deri nė 120 studentė. Numri i studentėve dhe do tė shtohet pasi tė pėrfundojė rinovimi i mjediseve tė universitetit nė periferi tė Prishtinės. Synimi afat-gjatė ėshtė qė, nė bashkėpunim me universitetet partnere nė Shtetet e Bashkuara, Universiteti Amerikan i Kosovės tė shndėrrohet nė njė institucion katėr-vjeēar tė arsimi t tė lartė me njė gamė tė plotė programesh dhe me diplomė tė njohur si nė Kosovė ashtu edhe nė Shtetet e Bashkuara.

Kandidatėt qė dėshirojnė tė vazhdojnė studimet nė kėtė universitet mund tė marrin formularin e kėrkesės pėr pranim nė faqen elektronike nė adresėn www.rit.edu/aukadmin. Kostoja e studimeve pėr njė vit ėshtė 5 mijė e 500 dollarė, qė mund tė paguhet nė numrin e llogarisė sė Fondacionit pėr Universitetin Amerikan tė Kosovės nė bankėn Raiffeisen nė Prishtinė. Ky universitet do t’u ofrojė tė rinjve nė Kosovė shansin tė marrin njė arsim universitar amerikan pėr njė tė katėrtėn e ēmimit qė do tė paguanin nė Shtetet e Bashkuara. Pėr tė dhėna tė mėtejshme tė interesuarit mund tė vizitojnė faqen elektronike tė universitetit nė adresėn http://www.rit.edu/aukadmin

  


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.