20.07.2003 - Trepca.net

Nė 20 vjetet e fundit shtohet energjia e prodhuar nga era


20 korrik 2003 / Claudia Clark / “Zėri i Amerikės”

Energjia e prodhuar nga era ėshtė njė nga teknologjitė me rritje mė tė shpejtė nė botė. Shoqata Evropiane e energjisė sė erės thotė se nė 6 vitet e fundit kemi pasur njė rritje prej 30 pėrqind tė energjisė sė prodhuar nga era.

Gjithashtu ka pasur edhe njė rėnie tė madhe tė kostos. Sipas Institutit tė Tokės kėtu nė Washington, ēmimi i energjisė sė prodhuar nga era ėshtė 4 cent pėr kilovat orė, ose njė e dhjeta e ēmimit tė para 20 vjetėve. Ky ēmim e bėn kėtė lloj energjie konkurrente me energjinė e prodhuar nga qymyrguri dhe gazi natyror. Deri nė vitin 2020, pritet qė ēmimi tė ulėt pėrgjysėm.

Njė studim i botuar kohėt e fundit nė revistėn Studime Gjeofizike thekson se era ėshtė mė e bollshme dhe mė e sigurtė se sa mendohej. Profesori Mark Jacobson i Univerzitetit tė Stanfordit dhe njė koleg i tij bėnė matjen e erėrave nė qindra zona nė njė lartėsi prej 80 metrash, lartėsia tipike e njė turbine tė madhe. Duke pėrdorur njė metodė mė tė saktė pėr matjen e shpejtėsisė, ata arritėn nė pėrfundimin se era ishte dy metra nė sekondė mė e shpejtė se sa mendohej mė parė.

“Nė 24 pėrqind tė siperfaqes sė Shteteve tė Bashkuara ka erėra me forcė tė mjaftueshme dhe nėse do tė vendoseshin turbina nė kėto vende, energjia e prodhuar do tė bėnte tė mundur zėvendėsimin e energjisė nga qymyrguri dhe gazi natyror. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme sepse ngrohja globale ėshtė njė ēėshtje serioze.”

Mirėpo a ėshtė era mjaft e fortė pėr tė prodhuar energji edhe nė vende tė tjera? Studimi i zotit Jacobson zbuloi gjithashtu se vendosja e disa turbinave, deri nė 8 prej tyre, nė njė sipėrfaqe prej 200-300 kilometrash, mund tė siguronte erėrave tė vazhdueshme.

“Edhe po tė ketė mė pak errėra nė njė stacion turbine, se sa nė stacionet e tjera, vendosja e kėtyre turbinave afėr njera tjetrės krijon mė shumė energji nė tė gjitha stacionet sė bashku.”

Shoqata tregėtare e furnizusve amerikanė tė energjetikės, Edison Electric Institute, thotė se studimi zhduk shqetėsimet se era ėshtė me intervale dhe e pasigurtė. Megjithatė, zėdhėnėsi i institutit Edison, Jim Owen, nuk pajtohet me zotin Jacobson se energjia e erės do tė mund tė zėvendsonte atė tė qymyrgurit dhe gazit natyror.

“Stacionet ku vendosen turbinat zakonisht janė nė vende jo tė populluara. Problemi ėshtė se energjia duhet transferuar nga vendi ku prodhohet nė zonat ku ajo nevojitet pėr pėrdorim. Ky transferim fatkeqsisht kushton shumė. Pra tė mendosh se energjia e qymyrgurit dhe e gazit natyror do tė zėvėndėsohet nga energjia e erės nuk ėshtė diēka realiste.”

Sidoqoftė, edhe pse ka mendime tė ndryshme rreth efektshmėrisė sė energjisė sė prodhuar nga era, mbetet pėr tu parė se sa kohė do tė duhet qė kjo energji tė pėrpunohet e tė prodhohet mė shumė. Shoqata amerikane e energjisė sė errėrave thekson se kjo do tė varet nga vendimet qė do tė marrin politikanėt gjatė viteve tė ardhshme.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.