19.07.2003 - Trepca.net

Lajme

E shtune 19 korrik 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Brajshou thotė se Mitrovica ka shėnuar pėrparim tė dukshėm nė muajt e fundit

 • Inga-Britt Ahlenius ėshtė zgjedhur kryerevizore e Kosovės

 • Katėr kosovarė marrin bursa amerikane

 • KMDLNJ: Dėnimet drakonike ndaj katėr ish-eprorėve tė UĒK-sė paraqet njė nga dėshtimet e gjykatave tė UNMIK-ut

 • Asambleja komunale e Prishtinė ka pėrcaktuar lokacionin pėr ndėrtimin e njė fshati ndėrkombėtar nė afėrsi tė kryeqendrės

 • Nė njė konflikt qė ka ndodhur nė fshatin Tėrnac tė Skėnderajt janė lėnduar tre policė

 • Zyrtarėt e UNMIK-ut nuk mund tė pohojnė dhe as tė mohojnė se Shtajner ka marrė njė kėrkesė nga Haga pėr rastin Limaj

 • Nė Prishtinė u hap zyrtarisht Universiteti amerikan nė Kosovė

 • Rino Harnish e ka pėrshėndetur rezultatin e fazės sė parė tė privatizimit

 • AKM-ja shpalli emrat e fituesve tė tenderėve tė parė pėr privatizimin e ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė

 • Tiranė: Edhe njė ministėr shqiptar jep dorėheqje

 • Parlamenti i Maqedonisė miratoi ligjin pėr amnistinė e personave qė i kanė ikur shėrbimit ushtarak

 • Nė Shkup po mbahet konferenca mbi ndriēimin e fatit tė tė burgosurve, tė rrėmbyerve dhe tė zhdukurve

 • Ilir Meta jep dorėheqje tė parevokueshme

 • Bler: Vdekja e Dejvid Kellit ėshtė "njė tragjedi e jashtėzakonshme"

 • Nė Irak ėshtė vrarė sot nga guerilėt njė ushtar amerikan

 • Nė Afganistan janė plagosur 3 ushtarė tė koalicionit amerikan

 • Anan kėrkon qė irakianėve t'u kthehet sovraniteti

 • Ekspertėt: zyrtarėt duhet tė vendosin rregull nė Irak


 
Brajshou thotė se Mitrovica ka shėnuar pėrparim tė dukshėm nė muajt e fundit
 
Mitrovicė, 19 korrik 2003 - Mitrovica po bėhet njė qytet normal evropian, ka thėnė ushtruesi i detyrės sė kryadministratorit tė Kosovės Ēarlls Brajshou nė fund tė njė vizite nė kėtė qytet, ku ėshtė takuar me zyrtarė rajonalė tė UNMIK-ut, me pėrfaqėsues tė Universitetit serb nė veri dhe me biznesmenė shqiptarė e serbė.
 
Brajshou theksoi se Mitrovica ka shėnuar pėrparim tė dukshėm nė muajt e fundit, por ka shtuar se kanė mbetur ende shumė gjėra pėr t'u bėrė. Duke folur pėr njė afat qė UNMIK-u u ka dhėnė pronarėve serbė tė veturave qė t'i regjistrojnė ato me targa tė Kosovės, z. Brajshou tha se nuk ka vend nė botė qė lejon qarkullimin e veturave pa tabela regjistrimi, ndėrkaq porosia e tij pėr tė gjithė qė jetojnė nė Kosovė ėshtė se duhet tė pėrdorim tabela regjistrimi tė Kosovės.
 
Ai ka nėnvizuar se rezistenca e qytetarėve serbė ndaj kėtyre tabelave ka tė bėjė me faktin se me tabelat e Kosovės nuk mund tė kalojnė nė Serbi, por shprehu bindjen se Serbia do tė njohė sė shpejti kėto targa dhe problemi mė nuk do tė ekzistojė.
 
 
Inga-Britt Ahlenius ėshtė zgjedhur kryerevizore e Kosovės
 
Stokholm, 19 korrik 2003 - Suedezja Inga-Britt Ahlenius ėshtė zgjedhur nė detyrėn e kryerevizores sė pavarur tė Kosovės. Zonja Ahlenius deklaroi pėr TT (Byron telegrafike tė gazetave tė Suedisė) se ėshtė e lumtur qė ėshtė zgjedhur nė kėtė post dhe ėshtė njė detyrė nderi pėr tė.

Mė parė ajo ishte shefe nė Entin pėr revizionim tė Mbretėrisė sė Suedisė (Riksrevisionverket). Para disa javėsh zonja Inga-Britt Ahlenius kishte vizituar Kosovėn, ndėrkaq pritet qė punėn nė Kosovė ta fillojė mė 1 nėntor.
 
 
Katėr kosovarė marrin bursa amerikane
 
Prishtinė, 19 korrik 2003 – Z. Allek Melli, ushtrues detyre i shefit tė misionit tė Zyrės sė SHBA-ve nė Prishtinė, shpalli zgjedhjen e katėr kosovarėve pėr tė marrė pjesė nė programin e bursave "Ron Braun" pėr vitin 2003-2004.

Kėto bursa do t'u mundėsojnė katėr studentėve me kualifikime tė larta qė tė studiojnė nė Shtetet e Bashkuara dhe tė kryejnė magjistraturėn njė apo dyvjeēare nė ndonjė universitet amerikan.
 
Katėr studentėt e zgjedhur sivjet janė: Vlera Kastrati, Agon Vrenezi, Fatime Qosaj – Arėnliu dhe Lindita Camaj.

Sipas Z. Melli, zgjedhja e universiteteve pėr bursistėt Ron Braun nga Kosova flet pėr cilėsitė e larta tė tyre.
 
 
KMDLNJ: Dėnimet drakonike ndaj katėr ish-eprorėve tė UĒK-sė paraqet njė nga dėshtimet e gjykatave tė UNMIK-ut
 
Prishtinė, 19 korrik 2003 - Dėnimet drakonike ndaj katėr ish-eprorėve dhe ushtarėve tė UĒK-sė: Rrustem Mustafės - Remit, Latif Gashit, Nazif Mehmetit dhe Naim Kadriut pa u mbėshtetur nė fakte dhe dėshmi relevante paraqet edhe njė nga dėshtimet nė radhėn e dėshtimeve tė gjykatave tė UNMIK-ut, thuhet nė njė pronocim tė KMDLNJ. Dėnimi i shqiptuar prej 17 vjet burg ndaj Rrustem Mustafės ėshtė dėnim qė nuk parashihet me ligjet e aplikueshme penale nė Kosovė.

KMDLNJ thekson se me gjithė arsyetimet e ndėrkombėtarėve se nuk po gjykohet UĒK, por vetėm disa ish-eprorė dhe ish-ushtarė tė saj, tė cilėt, sipas aktakuzave tė ngritura nga prokurorė ndėrkombėtarė, kanė qenė tė involvuar nė krime (madje, sipas tyre, edhe nė krime lufte?!) arrestimi, gjykimi dhe dėnimi i tyre dėshmon pikėrisht tė kundėrtėn - pėrpjekjen pėr kriminalizimin e luftės sė UĒK-sė (tė ndihmuar edhe nga NATO) dhe barazimin e kėsaj lufte me karakter ēlirimtar dhe mbrojtės me luftėn e Serbisė qė ishte luftė e karakterit pushtues, shfarosės dhe gjenocidial ndaj njė populli.

Ndėrkohė nė proceset gjyqėsore tė udhėhequra gjithashtu nga gjykatėsit ndėrkombėtarė, ndaj disa policėve a paramilitarėve serbė tė akuzuar pėr krime lufte dhe krime kundėr njerėzimit nė periudhėn e luftės nė Kosovė, pėr tė cilėt ėshtė dėshmuar fajėsia, janė dėnuar po nga gjykatėsit ndėrkombėtarė kryesisht me dėnime jo mė tė mėdha se 7 vjet (Veselin Beshoviq), apo edhe janė liruar tėrėsisht.

Kėta janė shembuj tipikė tė gjykimeve dhe dėnimeve me dy kute tė prokurorėve dhe gjykatėsve tė UNMIK-ut. Me kėtė padyshim se nuk i kontribuohet gjyqėsisė profesionale, korrekte dhe tė pavarur; por as ndėrtimit tė shoqėrisė demokratike nė Kosovė. Pėrkundrazi, thuhet nė kėtė pronocim tė KMDLNJ.
 
 
Asambleja komunale e Prishtinė ka pėrcaktuar lokacionin pėr ndėrtimin e njė fshati ndėrkombėtar nė afėrsi tė kryeqendrės
 
Prishtinė, 19 korrik 2003 - Kėshilltarėt e Asamblesė komunale tė Prishtinės nė seancėn e djeshme kanė pėrcaktuar lokacionin pėr ndėrtimin e njė fshati ndėrkombėtar nė afėrsi tė Prishtinės nė njė sipėrfaqe prej 9.5 hektarėsh. Tė gjithė ndėrkombėtarėt tė cilėt vijnė pėr tė punuar nė Kosovė me familjet e tyre tė mund tė banojnė nė objektet qė do tė ndėrtohen nė atė fshat.

Ismet Beqiri, kryetar i Kuvendit tė Komunės tha se duke ditur se Prishtina pretendon tė jetė qendėr diplomatike ėshtė i nevojshėm ndėrtimi i kėtij fshati ndėrkombėtar pėr nevojat e banimit tė pėrfaqėsuesve tė tyre.

Kėshilltarėt e Asamblesė komunale po ashtu kanė marrė vendim pėr zbritjen e tarifave dhe ngarkesave tė qytetarėve pėr 50 pėr qind, si dhe kanė bėrė emėrimin e drejtorėve tė tre drejtorateve: pėr ekonomi,pėr kadastėr e gjeodezi dhe avokatin publik, duke kompletuar kėshtu qeverinė komunale tė Prishtinės.
 
 
Nė njė konflikt qė ka ndodhur nė fshatin Tėrnac tė Skėnderajt janė lėnduar tre policė
 
Skėnderaj, 19 korrik 2003 - Nė njė konflikt qė ka ndodhur dje nė fshatin Tėrnac tė Skėnderajt mes familjes Sinani dhe policisė sė UNMIK-ut dhe asaj tė SHPK-sė, ėshtė lėnduar njė polic i UNMIK-u dhe dy policė tė SHPK-sė, tė cilėt janė transferuar nė qendrėn spitalore tė Prishtinės.
 
Sipas zėdhėnėsit tė SHPK-sė pėr rajonin e Mitrovicės Besim Hoti ngjarja ka ndodhur kur policėt e UNMIK-ut dhe SHPK-sė me njė kėrkesė tė gjykatės shkuan pėr ta arrestuar njė tė dyshuar nė fshatin Tėrnac pėr vjedhje.
 
Me atė rast policia ka hasur nė rezistencė nga i dyshuari dhe anėtarėt e tjerė tė familjes sė tij tė cilėt i kanė sulmuar policėt me shufra tė metalta. Nė vendin e ngjarjes kanė arritur pėrforcime tė policisė dhe gjatė aksionit kanė kanė arrestuar tė dyshuarin dhe disa anėtarė tė tij tė cilėt i kanė arrestuar dhe ata po mbahen nė paraburgim nė stacionin e policisė nė Skenderaj.
 
Njoftohet se gjatė kėtij aksioni njėsiti i policisė antikrim dhe njėsiti pėr deminim i KFOR-it kanė konfiskuar nga i dyshimti nė shtėpinė e tij njė pushkė automatike dhe dy granata dore, por kanė gjetur edhe njė bankėnotė prej 100 eurosh qė besohet tė jetė e falsifkuar, ka bėrė tė ditur zėdhėnėsi i policisė pėr rajonin e Mitrovicės Besim Hoti.
 
 
Zyrtarėt e UNMIK-ut nuk mund tė pohojnė dhe as tė mohojnė se Shtajner ka marrė njė kėrkesė nga Haga pėr rastin Limaj
 
Prishtinė, 19 korrik 2003 - Zyrtarėt e UNMIK-ut thanė se nuk mund tė konfirmojnė dhe as tė mohojnė se shefi i deritashėm i kėtij Misioni Mihael Shtajner ka marrė njė kėrkesė nga Gjykata e Hagės nė lidhje me tė akuzuarin nga Kosova Fatmir Limaj. Letra e Tribunalit tė Hagės pason kėrkesėn e avokatėve tė Limajt pėr mbrojtjen e tij nė liri dhe kundėrshtimin e kėsaj kėrkese nga Prokuroria e Hagės. Pas 25 korrikut pritet qė Gjykata e Hagės tė marrė njė vendim pėr kėtė ēėshtje.

Zėdhėnėsja e UNMIK-ut Leonor Bretsli thotė se kjo ėshtė pjesė e procedurės gjyqėsore dhe vetėm gjykatėsit nė Hagė mund tė japin ndonjė pėrgjigje.
 
 
Nė Prishtinė u hap zyrtarisht Universiteti amerikan nė Kosovė
 
Prishtinė, 19 korrik 2003 - Edhe zyrtarisht dje u hap Universiteti amerikan nė Kosovė, nė tė cilin mėsimet do tė fillojnė mė 6 tetor, ndėrkaq do tė pranohen 120 studentė, tė cilėt do tė paguajnė 5500 dollarė pėr njė vit akademik.

Hapjen e Universitetit amerikan e bėri ministri i Arsimit, Shkencės dhe Teknologjisė Rexhep Osmani, i cili bėri tė ditur se ky universitet ėshtė licencuar pėr njė vit me mundėsinė e licencimit tė mėtejmė.
 
Ministri Osmani nėnvizoi se hapja e Universitetit amerikan nė Kosovė do tė jetė njė urė lidhėse e fillimit tė miqėsisė sė sinqertė tė Kosovės dhe tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Ai shtoi se Universiteti amerikan do tė jetė njė krenari pėr kryeqytetin e Kosovės dhe pėr Kosovėn.

Drejtor i Kėshillit drejtues tė Universitetit amerikan nė Kosovė Uiliam Voker, ndėrkaq drejtor ekzekutiv i Fondacionit tė kėtij Universiteti Luis Sell, foli pėr rėndėsinė e hapjes sė kėtij Universiteti nė Kosovė dhe pėrparėsitė qė i ofron. Ai theksoi se Universiteti amerikan nė Kosovė do tė sigurojė mėsim kualitativ, tė pavarur dhe privat pėr kosovarėt pa marrė parasysh pėrkatėsinė kombėtare apo gjinore.
 
Aplikimi nė kėtė universitet nis menjeherė. Provimi pranues do tė mbahet me 9 dhe 23 gusht, ndėrkaq mėsimi do tė fillojė mė 6 tetor. Ligjėruesit do tė jenė kryesisht amerikanė, por edhe ndonjė kosovar, qė do tė paraqitet nė ndėrkohė.
 
 
Rino Harnish e ka pėrshėndetur rezultatin e fazės sė parė tė privatizimit
 
Pirshtinė, 19 korrik 2003 - Shefi i deritashėm i Zyrės amerikane nė Prishtinė Rino Harnish, para se tė largohej nga Kosova, e ka pėrshėndetur rezultatin e valės sė parė tė privatizimit tė ndėrmarrjeve nė pronėsi shoqėrore, tė cilat i shpalli AKM-ja me 14 korrik.
 
Harnish ka vlerėsuar se shtatė tenderėt e parė me ēmim total prej 4.6 milionė euro, pėrbėjnė njė hap tė rėndėsishėm drejt hapjes sė ekonomisė sė Kosovės ndaj investimeve investuesve. Ai ka shprehur kėnaqėsinė qė rrethi i parė i tenderėve ka tėrhequr investues potencialė prej pesė shteteve dhe nga vetė Kosova.
 
 
AKM-ja shpalli emrat e fituesve tė tenderėve tė parė pėr privatizimin e ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė
 
Prishtinė, 19 korrik 2003 - Agjencia Kosovare e Mirėbesimit shpalli dje zyrtarisht emrat e fituesve tė tenderėve tė parė pėr privatizimin e ndėrmarrjeve shoqėrore nė Kosovė. Fituese e tenderit pėr ndėrmarrjen "Pėrparimi" nė Skėnderaj ėshtė kompania "Adi Commpany" nga Tirana, pėr ndėrmarrjen "Energoinvesti" nė Prishtinė, kompania "Meridian" nga Prishtina, ndėrkaq kompania "Arda Rei" ėshtė fituese e tenderit pėr "Energoinvestin" - prodhimi i siguresave, fabrika "Termosistem" ėshtė blerė nga vetė menaxhmenti dhe punėtorėt e kėsaj fabrike, ndėrkaq fabrikėn "Lepenci" e ka blerė biznesmeni nga Maqedonia Qenan Idrizi.
 
 
Tiranė: Edhe njė ministėr shqiptar jep dorėheqje
 
Tiranė, 19 korrik 2003 - Pas dorėheqjes sė zv.ministrit e ministėr i punėve tė jashtme, Ilir Meta, sot ka dhėnė dorėheqje edhe njė ministėr nė Qeverinė shqiptare. Eshtė ky Sokol Nako, ministėr i Shtetit pėr Integrim. Njoftohet se kryeministri Nano e ka pranuar kėtė dorėheqje.
 
 
Parlamenti i Maqedonisė miratoi ligjin pėr amnistinė e personave qė i kanė ikur shėrbimit ushtarak
 
Shkup, 19 korrik 2003 - Parlamenti i Maqedonisė ka miratuar ligjin pėr amnistinė qė parashikon faljen e mbi 12 mijė qytetarėve tė moshės prej 27 deri nė 30 vjeē, tė cilėt nuk u janė pėrgjigjur thirrjeve pėr shėrbimin ushtarak nga viti 1992 e deri mė tash.
 
Vlerėsohet se nga numri i pėrgjithshėm i personave tė amnistuar mbi 60 pėr qind janė qytetarė tė pėrkatėsisė shqiptare, tė cilėt edhe ėshtė dashur t'i braktisin vatrat e tyre pėr t'i ikur shėrbimit ushtarak nė Maqedoni. Ata tash mund tė kthehen nė vend pa asnjė problem se do tė pėrndjeken nga autoritetet maqedonase.

Deputetėt e partive nė pushtet i dhanė mbėshtetje ligjit pėr amnistinė, ndėrkaq ata tė opozitės maqedonase thanė se duhet miratuar njė ligj mė rigoroz i mbrojtjes qė nė tė ardhmen nuk do t'i amnistonte personat tė cilėt i shmangen shėrbimit ushtarak.
 
Organet gjyqėsore tė Maqedonisė kanė proceduar mbi 1.500 akpadi ndaj shqiptarėve tė moshės 30 vjeēare, qė i kanė ikur detyrimit ushtarak.
 
 
Nė Shkup po mbahet konferenca mbi ndriēimin e fatit tė tė burgosurve, tė rrėmbyerve dhe tė zhdukurve
 
Shkup, 19 korrik 2003 - Nė Shkup po mbahet konferenca me karakter ndėrkombėtar mbi ndriēimin e fatit tė tė burgosurėve, tė rrėmbyerve.
 
Ky takim u organizua nga Komisioni Ndėrkombėtar pėr Persona tė Zhdukur, ndėrkaq nė kėtė konfrencė po marrin pjesė pėrveē ndėrkombėtarėve edhe zyrtarė qeveritarė maqedonas, anėtarėt e familjeve tė tė zhdukurve nė konfliktin e vitit 2001 nė Maqedoni, pėr tė dėgjuar nga pėrfaqėsuesit e pushtetit dhe nga pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė se ēfarė ėshtė bėrė deri mė tash pėr personat e zhdukur nga ky konflikt.
 
Konferenca ka pėr qėllim gjetjen e mėnyrave tė veprimit dhe autoriteteve maqedonase pėr gjetjen e kėtyre personave meqė mandati i Komisionit Ndėrkombėtar pėr kėtė ēėshtje nė Maqedoni ka mbaruar. Nė Maqedoni numri i tė zhdukurve ėshtė 12 maqedonas dhe 6 shqiptarė.
 
 
Ilir Meta jep dorėheqje tė parevokueshme
 
Tiranė, 19 korrik 2003 - Zėvendėskryeministri dhe ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Ilir Meta ka dhėnė mbrėmė dorėheqjen nė mėnyrė tė parevokueshme. Nė tekstin e dorėheqjes, z. Meta flet pėr vazhdim tė luftės personale ndaj tij nga ana e kryeministrit Fatos Nano.

Kritikat pėr punėn e ministrisė sė Jashtme, z. Meta i quan nihiliste dhe denigruese.

Dorėheqja e z. Meta ėshtė e papritur, sidomos po tė kihet parasysh rezoluta e para pak javėve e kryesisė sė Partisė Socialiste.

Rezoluta u duk se i vuri kapakun, tė paktėn deri nė zgjedhjet e tetorit, grindjes sė madhe qė u riēel mes Nanos dhe Metės para njė muaji.

Kryeministri Nano e ka quajtur dorėheqjen e zėvendėsit tė tij "akt tė papėrgjegjshėm". Ai shtoi se ky qėndrim ėshtė vazhdė e mosbashkėpunimit dhe shmangies sė pėrgjegjėsive qė zėvendės-kryeministri Meta ka shfaqur sipas tij gjatė gjithė 11 mujave nė qeveri.
 
 
Bler: Vdekja e Dejvid Kellit ėshtė "njė tragjedi e jashtėzakonshme"
 
Londėr, 19 korrik 2003 – Vdekja e ekspertit tė armėve tė Irakut, Dejvid Kelli, ėshtė "njė tragjedi absolutisht e jashtėzakonshme", ka thėnė kryeministri britanik, Toni Bler, nė njė deklaratė tė sotme, njofton BBCnews.
 
Policia pritet tė kofirmojė sot (e shtunė) se trupi i gjetur dje nė vendin e bukur Oksfordshėr ėshtė ai i Kellit. Z. Bler i ka shprehur familjes pikėllimin e thellė pėr zotin Kelli dhe u ka bėrė thirrje politikanėve dhe mediave tė tregojnė "respekt dhe vetėpėrmbajtje".
 
 
Nė Irak ėshtė vrarė sot nga guerilėt njė ushtar amerikan
 
Bagdad, 19 korrik 2003 – Njė ushtar amerikan ėshtė vrarė sot (e shtunė) nga guerilėt nė Irak, i cili ka qenė ndėr arkitektėt kryesorė tė luftės pėr pėrmbysjen e Sadam Hyseinit, njofton Rojter.
 
Njė zėdhėnės ushtarak ka thėnė nė Bagdad se ushtari ėshtė sulmuar me armė tė vogla dhe njė granatė raketore derisa ai po ruante bankėn nė distriktin Mansur tė Bagdadit.
 
Ai ka thėnė gjithashtu se njė ushtar tjetėr ėshtė plagosur nė njė sulm tė djeshėm tė guerilėve me pushkė dhe granata nė qytetin Mikdadija, nė veri tė Bagdadit. Ndėrsa po dje ėshtė vrarė njė ushtar tjetėr amerikan kur automjeti i tij “Hamvi” ka rėnė nė mjete shpėrthyese nė Falluxha, 32 mila nė perendim tė Bagdadit.
 
 
Nė Afganistan janė plagosur 3 ushtarė tė koalicionit amerikan
 
Bagram, Afganistan, 19 korrik 2003 – Tre ushtarė tė koalicionit amerikan nė Afganistan janė plagosur nė njė sulm me bomba nė njė autokolonė nė lindje tė vendit, ka bėrė tė ditur sot (e shtunė) njė zėdhėnės ushtarak amerikan, njofton Rojter.
 
Bomba ka goditur nė mes tė konvojit rreth pesė mila nė jug tė qytetit Asadabad, ka thėnė ai nė konferencėn e sotme tė shtypit. Ushtarėt e plagosur janė dėrguar nė spitalin e Bagramit dhe janė nė gjendje stabile. Nacionaliteti i tė plagosurve nuk u dha nė kėtė konferencė.
 
 
Anan kėrkon qė irakianėve t'u kthehet sovraniteti
 
Nju Jork, 19 korrik 2003 - Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Kofi Annan kėrkon qė irakjanėve t'u rikthehet shpejt sovraniteti, nė mėnyrė qė ata tė jenė nė gjendje ta kontrollojnė vetė tė ardhmen e tyre. Pikėpamjet e z. Anann pasqyrohen nė njė raport qė pritet t'i paraqitet javėn a ardhshme Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.

Dokumenti thotė se irakjanėve duhet t'u jepet njė plan i qartė dhe i specifikuar i zhvillimeve qė do tė ēonin drejt fundit pushtimin ushtarak tė vendit tė drejtuar nga Amerika.

Njė zėdhėnės i Shtėpisė sė Bardhė nė Uashington tha se Shtetet e Bashkuara janė tė gatshme t'i ofrojnė njė rol mė tė madh Kombeve tė Bashkuara nė Irak, veēanėrisht nėse qeveritė e vendeve tė tjera do tė ofronin mė shumė ndihmė pėr rindėrtimin e vendit dhe nė paqeruajtje.
 
 
Ekspertėt: zyrtarėt duhet tė vendosin rregull nė Irak
 
Uashington, 19 korrik 2003 - Njė raport i ri i hartuar me porosi tė Pentagonit thotė se nėse zyrtarėt amerikanė nuk do tė marrin masa pėr tė vendosur rregull nė Irak, sė shpejti do tė humbin pėrkrahjen e tė gjithė qytetarėve tė kėtij vendi.

Ekipi i pėrbėrė nga pesė ekspertė tė pavarur thotė se tre muajt e ardhshėm janė vendimtarė pėr autoritetet amerikane qė tė vendosin sigurinė dhe shėrbimet bazė nė Irak. Ekspertėt thonė se pėrpjekjeve pėr rindėrtimin e Irakut u duhet dhėnė njė shtytje e fortė me investime mė tė mėdha nė para dhe nė njerėz.
 
Ndėrkohė autoritetet amerikane nė Irak thonė se njė ushtar u vra tė premtėn nė qytetin Falluxh kur njė bombė shpėrtheu nėn makinėn e tij.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.