19.07.2003 - Trepca.net

Mbremje artistike e familjes sė madhe shqiptaro-amerikane nė 5 vjetorin e ditėlindjes “Albanian Culture TV”


(Njė televizor shqiptar nė gjuhen shqipe qė ruan lidhjen shpirtėrore me vendlindjen)
 
Nju Jork (ShBA), 17 KORRIK 2003 / Nga Klajd KAPINOVA
 
    
BROOKLYN. Nė Debal Gardens nė Brooklyn, nė orėn 6 pm u organizua mbrėmja artistike pėr nder tė 5 vjetorit tė kanalit tė vetėm televiziv shqiptar nė New York “Albanian Culture TV” (NYCTV) me producent dhe regjizor Adem Belliu.
 
Shumė shqiptaro-amerikanė, morėn pjesė nė gėzimin e pėrbashkėt tė komunitetit tonė. Prej 5 vjetėsh, njė rreze drite pėrhapė kulturėn shqiptare dhe jetėn e pėrditshme tė shqiptarėve, gėzimet e festat nacionale, aktivitetet kulturore, promovime librash tė autorėve tė komunitetit, intervista me njerėz tė ftuar nga vendlindja dhe intelektualė, qė kanė lindur, rritur dhe janė integruar me dinjitet nė jetėn intensive amerikane.
 
Emisioni “Albanian Culture TV”, u shfaq pėr herė tė parė mė 28 nėntor 1997, nė pėrkujtim tė 85-vjetorit tė Shpalljes sė Pavarėsisė, tė cilėn e ka si festė tė ditėlindjes, qė e pėrkujton pėrherė mes shqiptarėve dhe kėngėve e valleve tė bukura popullore. Nė ditėt e vėshtira, tė mbushur plot emocione, ngarkesė psikologjike dhe doza dramaciteti, pėr t’u paraqitur sa mė mirė pėrpara komunitetit shqiptar nė SHBA, ka qenė preokupimi i regjizorit dhe producentit Adem Balliu. Artistėt gjithnjė e nė ēdo kohė mbartin mbresa e pėrjetime, pėr orėt dhe ditėn e parė tė shfaqjes nė monitorin e TV nė gjuhėn e bukur shqipe. Emetimi i programit tė parė, ėshtė shėnuar nė analet e arkivave dhe ka qenė shfaqja e filmit “Nėnėtori i Dytė”, qė i pėrkushtohet figurave kryesore tė Rilindjes Kombėtare dhe nė veēanti patriotit mjekėrbardhė Ismail Bej Qemalit.
 
Programi televiziv, ėshtė prodhim i organizatės pa pėrfitim “Albanian TV Inc-”, organizatė kjo e njohur dhe e mbėshtetur nga shteti amerikan, e cila nė kėto 5 vjet i ka shtuar orėt e transmetimit nė Bronx nga 1-5 orė. Ajo transmeton emisionin “Albanian Culture”, nė Manhattan e Brooklyn. Nė projekt, ėshtė menduar, qė sė shpejti tė fillojė transmetimi nė Yonkers e Staten Island.  “Kryedasmori” i festės sė sotme, regjizori i palodhur Adem Balliu, i pyetur se si ju lindi idea pėr tė hapur kėtė televizion, shprehet: “Pas njė vakumi tė krijuar, me kohė, nė mendjen time qendronte ideja, pėr tė hapur kėtė televizion mbasi u mbyll emisioni “Victoria” i pėrgatitur dhe sponsorizuar nga vėllezėrit Osmani”.
 
Vitet kalojnė dhe regjizori, tashmė ka se ēfarė tė tregojė. Pėrvoja e aktiviteti pasqyrues i programeve ėshtė rritur shumė. Nė 5 vite pune “TV Albanian Culture”, ka prodhuar e transmetuar 257 emisione. Shkolla shqipe “Naim Frashėri” nė Bronx, ishte mbėshtetja e parė e kėtij televizioni. Mė pas filluan artikujt kurajozė nė gazetėn e njohur “Illyria” nė New York,  “Bota sot”, mediat e vendlindjes dhe u pėrgatiten disa emisione nga kanalet televizive shtetėrore e private nė vendlindje. Njė ndihmesė tė madhe, kanė dhėnė organizatat, qė veprojnė nė komunitet. I rėndėsishėm mbetet kontributi i AAWO “Motrat Qiriazi”, e cila edhe sot vijon tė jetė zedhėnėse e NYACTV. Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan (NAAC), ėshtė njė tjetėr suportuese pozitive, qė po jep ndihmesė pėr kanalin televiziv.
 
 
Gėzimi i tė gjithė shqiptarėve nė ditėlindjen “TV Albanian Cultura”
 
Nė spektaklin e organizuar, projektuesit e mbrėmjes ishin Matilda Rustemi dhe regjizori, dramaturgu dhe aktori i njohur Xhevat Limani. Ata hapėn festėn e pėrbashkėt, duke falėnderuar bashkėatdhetarėt shqiptaro-amerikanė, qė kanė ardhur, sikurse  telespektatorėt, qė ndjekin emisionet pėrmes ekranit tė vogėl nė shtėpitė e tyre.
 
Tashmė shqiptarėt, nuk kanė fatin tė dėgjojnė nė kėtė mbrėmje artistike fjalime e kumtesa kilometrike, por vetėm muzikė dhe kėngėtaret e grupit muzikor “Kastrioti” e talentuara Aurela Gaēe (fituese e shumė ēmimeve nė Shqipėri), i mirėprituri Gėzim Nika, Mimoza Gjinkola dhe tė ftuarin Arben Krasniqi. Humosristėt Astrit Sula, Uk Kompiri dhe Xhevahiri Zeneli ish-aktor i humorit tė Estrades Profesioniste tė Tiranės, me grimca humoristike tė kohės, thyen monotoninė e atmosferės, duke argėtuar pjesėmarrėsit nė festėn e pėrbashkėt. Njė falėnderim u pėrcoll nga preamtuesit e mbrėmjes Matilda Rustemi dhe Xhevat Limani pėr sponsorizuesit, qė e bėnė tė mundur organizimin e festimit tė 5 vjetorit tė “NYACTV”, si: Kėshilli Kombėtar Shqiptaro-Amerikan (NAAC), z.Harry Bajraktari, z. Gjon Dedvukaj, “Albanian American Cultural Center Michigan” (Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane), me president z.Gjok Martini, familja Osman Kalaba, “Bromson College” Queens, AAWO “Motrat Qiriazi”. Prej shumė vitesh komuniteti shqiptar nė Amerikė, ka pasur nė vatrėn e vet njė kėngėtaren Dila Gecaj, (pjesėtare e grupit “Bashkimi Kombėtar”), e cila me vokalin e saj tepėr karakteristik, ka sjellė tė gjallė nė mes nesh Gjakoven e hershme dhe trimeritė e Shote Galices, Isa Boletinit, atė motiv qė e ka inēizuar nė disa CD tė muzikės popullore me temė patriotike.
 
Nata e 3 nėtorit ishte prelud i hapjes sė muajit tė festės sė madhe tė Pavarėsisė e Ditės sė Flamurit. Me njė tonalitet muzikor artistik dhe ndjeshmėri tė bjeshkėve kreshnike tė Alpeve shqiptare e solli me pėrshėndetje pėr 90-vjetorin e Ditės sė Pavarėsisė kėngėtari Gėzim Nika. Ai dhuroi mesazhin urues pėrmes kėngėn “Ismail Qemali lėshon kushtrimin”. Intrepretuesi nė intervistėn improvizuese, paraqiti punėn pėrgatitore qė po bėn stafi i tij pėr CD me kėngėt popullore. Mė pas pėrshėndetėn me kėngė Muharrem Borova, dueti i kitaristeve Nagi Shkololli dhe Pranvera Cobo, tė cilat luajtėn pjesėt pjesėt “Flamengo” dhe “Popullore” pėrpunuar nga Pranvera Cobo.
 
  
Ēmime pėr kontribute artistike dhe veprimtari integruese multinacionale nė SHBA
 
Njė surprizė e kwndshme ishte menduar nga organizatorėt dhe Tv shqiptar nė New York, ku, Gėzim Nika, pas kėngėve tė reja qė kėndoi u nderua nga televizioni “NYACTV” me trofenė si kėngėtari mė i mirė i vitit 2002. Mw pas u nderuan, pėr fitoret nė fushėn e sportit tė boksit shqiptaro-amerikani Elvir Muriqi, Shoqata AAWO “Motrat Qiriazi” me presidente zj. Anna Kohen, tė cilat kanė bėrė njė punė tė shkėlqyer jo vetėm pėr gratė e vajzat shqiptare, por njėkohsisht edhe pėr lidhjen e komunitetit tonė me komunitetet e tjera pėr njė integrim tė plotė nė jetėn amerikane.
 
Televizioni “NYACTV” prodhon tre emisione tė ndryshme, qė janė: “Albanian Cultura”, “Jeta Shqiptare” dhe “Albanian TV Inc”, tė cilat Bronx-i i transmeton rregullisht tė dielen e tė merkuren, 5 orė emision nė javė. Nė zona tė ndryshme tė New York-ut, transmetohet vetėm “Alnanain Cultura”. Kurse kronika speciale transmetohen edhe nė TV shqiptar tė Detroitit me producent Vat Dedgjonaj, ashtu dhe nė Mal tė Zi, disa stacione private nė Shqipėri. “Bronxnet”, i ka dhėnė mundėsinė komunitetit shqiptar tė ketė “TV Albanian Cultura”. Pėr ketė mirėsi, tė gjithė pjesėmarrėsit e mbrėmjes magjike, dhuruan duartrokitje pėr “Bronxnet Television”  dhe drejtorin e menaxherin e saj z.David Jenkins, i cili nė mesazhin e tij falenderoj stafin e “TV Albanian Cultura”, pėr punėn cilėsore nė emetimin e emisioneve pėr komunitetin shqiptaro-amerikan. Z.David Jenkins u nderua me trofenė e ndarė nga “NYACTV”.
 
 
Stafi televiziv dhe ambiciet pėr njė cilėsi e shtrirje mė tė madhe transmetimi
 
Pas disa minuta pushim, u shfaqen sekuenca nga puna e pėrditshme e televizionit shqiptar qė nga fillimi deri nė 5 vjetorin e saj. “NYACTV’ gjatė biografisė 5-vjeēare, ka filmuar tė gjitha aktivitetet kulturore-artistike, fetare, politike apo gėzimet familjare. Nė ekranin e televizionit nėpėrmjet punės sė palodhur tė stafit tė “ACTV” komuniteti shqiptari-amerikan, ka ndjekur aktivitet patriotike tė tė gjitha organizatave e grupeve politike shqiptare nė Diasporė apo nė trojet e tjera shqiptare pėrtej oqeanit, duke mbajtur asnjanėsinė.  Ky ėshtė qėllimi i “NYACTV”, qė t’i shėrbejė shqiptarėve pa dallim feje, krahine e ideje.
 
Grupi realizues, pėrbėhet nga profesionistė tė diplomuar nė Universitetin Shtetėror tė Tiranės dhe tė kualifikuar nė kurset speciale tė televizione amerikane. Stafi i saj nga dita nė ditė po zgjerohet me bashkėpunėtorė, duke zgjeruar idetė pėr programe mė tė mira nė emisionet e tyre televizive dhe integruar kulturėn shqiptare nė atė multinacionale amerikane. Nė tė ardhmen, ky televizion, ėshtė duke pėrgatitur prodhimin e njė filmi dokumentar pėr emigracionin shqiptar nė SHBA me skenar tė Nasho Jorgaqit dhe nė bashkėpunim me regjizorin e mirėnjohur Viktor Gjika. Gjithashtu do tė fillojė sė shpejti puna pėr njė festival vjetor tė kėngės pėr fėmijė. Kjo do tė jetė njė punė e pėrbashkėt me AAWO “Motrat Qiriazi”, si dhe realizimin e njė filmi tė parė artistik shqiptaro-amerikan nė Diasporė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.