OPINIONE

   
18.07.2003 - Trepca.net

BAROMETRI DIPLOMATIK

SANKSIONIMI I INSTITUTIT TĖ VETĖVENDOSJES NĖ   PLATFORMĖN  E PDSH-SĖ, ĖSHTĖ AKT I LIGJSHĖM, TĖ CILIN DUHET TA  PĖRLIGJĖ EDHE DIPLOMACIA E SHQIPĖRISĖ


18 korrik 2003 / Prof. Dr. Mehdi HYSENI*
   
Ėshtė fakt se nė prag tė Kongresit tė Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH) nė Iliridė, mė  12  korrik 2003, njė numėr i konsideruar skeptikėsh i analistėve politikė vendorė, si dhe i oponentėve politikė tė PDSH-sė, nė veēanti tė kryeliderit tė saj, Arbėr Xhaferi, patėn “prognozuar” thyerje dhe fėrkime tė mėdha pėrbrenda kreut tė kėsaj partie. Mirėpo, me pėrfundimin e Kongresit tė PDSH-sė, shumėēka u bė e qartė se, asnjė nga “parashikimet astrologjike” tė politikės dhe tė propagandės ditore “tė rezervuar”, nuk u pėrmbushėn    kuptimin e sensacionales negative politike. Pėrkundrazi, dhe pėr fat tė mirė tė interesit tė pėrgjithshėm kombėtar shqiptar, epilogu i Kongresit tė PDSH-sė, dėshmoi  shkallėn e lartė tė pjekurisė politike tė kryeliderit, Arbėr Xhaferi dhe tė udhėheqjes sė saj tė lartė, duke mos lejuar, qė tė krijohej asnjė “vakuum politik” i egoizmit provincial sektarist, qė pa dyshim do tė shpiente  nė krijimin e ndonjė  “hendeku” fraksionist tė PDSH-sė (siē ėshtė bėrė “modė” nė sfondin e partive politike shqiptare nė hapėsirat e Shqipėrisė Etnike, tė cilat nė letrat  e tyre programore, deklarohen se tė gjitha  kanė njė qėllim tė pėrbashkėt, mirėpo, fatkeqėsisht praktika e tyre  fraksioniste ka dėshmuar tė kundėrtėn, luftėn pėr pushtet dhe promovimin e interesave tė ndryshme personale dhe grupore), ashtu siē e prisnin dhe, iu konvenonte tė gjithė kundėrshtarėve tė saj tė brendshėm dhe tė jashtėm. Pėr mė tepėr, Kongresi i theksuar dėshmoi praktikisht, se PDSH-ja  doli  me qėndrime dhe me  vizion politik edhe mė tė artikuluare, ngaqė arriti t’i qetėsojė tė gjitha “baticat dhe zbaticat” e politikės sė saj tė brendshme, si rrjedhim i  pakėnaqėsisė sė krijuar nga ndikimet dhe trysnitė e drejtpėrdrejta dhe tė tėrthorta tė ambientit politik dhe tė realiteteve konfuze ndėretnike nė FYROM.
 
E vlen tė theksojmė se, njė nga arritjet mė tė mėdha tė vlerave politike dhe kombėtare tė Kongresit tė PDSH-sė, bėrė mė 12 korrik, 2003,  ėshtė sanksionimi i institutit tė vetėvendosjes nė Platformėn e PDSH-sė. S’ka dyshim se, ky  “amendament” i ri   nė favor tė sė drejtės sė vetėvendosjes sė shqiptarėve nė FYROM, ėshtė me bazė tė ligjshme si nga aspekti historik, kombėtar, politik, ashtu  edhe nga ai  juridik ndėrkombėtar. Natyrisht se, “kritika” nė kėtė “temė” janė bėrė, dhe ekzison mundėsia, qė tė bėhen edhe mė tej, mirėpo, ato duhet kuptuar vetėm si “mėny” e politikave ditore, qė kanė pėr objekt nėpėrkėmbjen e sė drejtės sė vetėvendosjes sė shqiptarėve nė FYROM, sepse nuk kanė asnjė element me bazė ligjore, qė ta kontestojnė kėtė potez tė qėlluar tė PDSH-sė si politikisht, ashtu edhe juridikisht, sepse ky ėshtė nė pėrputhje dhe nė frymėn e Kartės sė OKB-sė dhe tė sė drejtės ndėrkombėtare.
 
 
Integrimi nuk ėshtė substitut i sė drejtės sė vetėvendosjes
 
Edhe pse kombi shqiptar ka njė histori tė gjatė tė shtetėsisė dhe tė autonomisė territoriale, 50%  e kėsaj tėrėsie organike tė Shqipėrisė Etnike (Kosova, Ilirida, Anamorava, Ulqini, Plava, Gucia, Tivari, Hoti, Gruda, Ēamėria) ka statusin kolonial, ku sipas sė drejtės ndėrkombėtare ėshtė, dhe do tė jetė plotėsisht anonim pėr bashkėsinė ndėrkombėtare pėrderisa tė mos i njihet e drejta e vetėvendosjes, pavarėsia politike, cilėsia shtetėrore dhe subjektiviteti juridik ndėrkombėtar si njė shtet i vetėm shqiptar nė Ballkan me tė drejta dhe detyrime tė barabarta me anėtarėt e tjerė tė bashkėsisė ndėrkombėtare.
 
Ėshtė e domosdoshme qė tė vėmė nė dukje faktin se, pėrpjekjet dhe angazhimin e forcave demokratike pėrparimtare shqiptare nė ēlirimin atinokolinal tė territorit etnik shqiptar, ligjėrisht  as moralisht nuk mund t’i quajmė synime dhe “lojėra tė pakufijshme politike” me karakter dezintegrues dhe centrifugal tė “unitetit rajonal”, sepse janė nė funksion vetėm tė realizimit tė sė drejtės sė tyre legale tė vetėvendosjes, qė nėnkupton shkėputjen e tėrėsishme  politike dhe territoriale nga sundimi i huaj kolonial sllav. Njė e drejtė e kėtillė nuk mund t’i mohohet pėrgjithmonė vetėm kombit shqiptar, tė copėtuar nė katėr shtete fqinje sllave (Serbia, Mali i Zi, FYROMI dhe Greqia) nė Ballkan. Prandaj,  “u hidhėruan apo jo” oponentėt e sė drejtės sė vetėvendosjes sė shqiptarėve nė FYROM, sanksionimi i saj nė Platformėn e PDSH-sė, duhet tė konsiderohet si hap i rėndėsishėm historik, sepse si politikisht, ashtu edhe juridikisht shkallmon “bestyninė” e idhujve karrieristė tė piramidės politike nė pushtet, se  pėrmes masave paliative politike, “ėshtė zgjidhur” problemi i shqiptarėve nė FYROM. Pėr mė tepėr, ky potez politik i PDSH-sė, provon sheshit se  (me gjithė Marrėveshjen e  parashikuar tė Ohrit), e drejta e vetėvendosjes sė shqiptarėve nė FYROM, duhet tė jetė objekt strategjik me karakter afatgjatė tė interesave prioritare tė gjithė spektrit politik shqiptar jo vetėm nė FYROM, por edhe mė gjerė. Ndryshe,  vėrtet, do tė vazhdojė “loja djallėzore” e pėrēarjes dhe e konfrontimit tė partive politike shqiptare nė FYROM, si rrejdhojė  e “teorisė integruese”  sllave dhe prosllave rajonale, tė cilat  do tė ndikojnė negativisht edhe nė proceset dhe nė rrjedhat e politikės sė pėrgjithshme shqiptare nė hapėsirat e Shqipėrisė Etnike, dhe nė diasporėn e harruar shqiptare.
 
Duhet tė nėnvizojmė se, sanksionimi i institutit tė vetėvendosjes  nė Platformėn e Partisė Demokratike Shqiptare(PDSH), nė asnjė aspekt nuk mund tė quhet “gabim politik” ose “fatalitet kombėtar”, sepse  nuk ka karkater regresiv, qė ka pėr qėllim, tė manipulojė dhe tė spekulojė  nė pafundėsi me fatin e sė drejtės historike dhe etnike tė kombit shqiptar nė FYROM pėr hir tė transaksioneve tregtare dhe ekonomike tė boshtit  tė aleancave serbosllave, dhe  tė disa vasalėve tė tij josllavė fqnij nė Ballkan. Pėrkundrazi, sensibilizimi i sė drejtės sė vetėvendosjes nga ana PDSH-sė, si partia mė e madhe nė FYROM, ka peshė tė posaēme politike dhe kombėtare, sepse  pati guximin, qė nė momentin mė kritik tė  historisė sė kombit shqiptar nė Ballkan, t’i rikujtojė tė tė gjitha partive tė tjera shqiptare nė FYROM, nė Kosovė e nė Shqipėri,  faktin se ekziston problemi i pazgjidhur kolonial shqiptar nė Ballkan, dhe si i tillė kėrkon zgjidhje  drejtė dhe  imediate edhe nga politika gjithėshqiptare brenda kufijve tė Shqipėrisė Etnike, edhe nga organizmat dhe strukturat e caktuara tė Bashkėsisė Ndėrkombėtare. Sipas “teorisė sė lojės” sė marrėdhėnieve politike ndėrkombėtare, kjo do duhej tė ishte loja vendimtare e tė gjitha partive politike shqiptare, e jo “loja e djallit”, e kurdisur nėpėr korridoret  antishqiptare “Bllacat” e Kiro Gligorovit dhe tė Slobodan Milosheviqit, qė mori me qindra  e mijėra viktima shqiptare nga Kosova mė 1999. Kjo tragjedi gjithkombėtare shqiptare, nuk do tė kishte mė asnjė gjasė, qė tė pėrsėritej, po qe se  teorikisht dhe praktikisht, do tė arrihej konsensusi i politikės shqiptare nė kėmbėnguljen e  aktualizimit dhe tė realizimit tė kėrkesės sė drejtė historike tė vetėvendosjes sė shqiptarėve nė gjysmėn e kolonizuar tė Shqipėrisė Etnike.
 
 
Me korridore tė koduara dhe me “shengene ballkanike”  nuk zgjidhet problemi kolonial  i shqiptarėve nė Ballkan
 
Po qe se analizohet me vėmendje analiza (e gjashtėmujorit tė parė tė vitit 2003) diplomatike e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Shqipėrisė, tė cilėn pėr opinion e bėri tė ditur, ministri i saj, Ilir Meta, mund tė nxirret konkluzioni se, nė asnjė fjali, as pargraf tė asaj analize nuk ėshtė prekur  nė asnjė kontekst (qoftė edhe tėrthėrazi) ēėshtja e  sė drejtės sė vetėvendosjes sė shqiptarėve tė gjysmės(50%) sė Shqipėrisė sė kolonizuar etnike nė Ballkan.Edhe pse, sipas pohimit tė Ilir Metės, politika e jashtme dhe diplomacia e tij brenda gjashtėmujorit tė theksuar tė kėtij viti ka qenė plotėsisht e suksesshme ngase prej “110 detyrave  dhe objektivave  tė parashtruara, vetėm 10 prej tyre kanė ngelur tė parealizuara”. Kėta parametra statisktikė dėshmojnė se politika e jashtme e Shqipėrisė nė pėrmbushjen e  detyrave tė saj, qė i pėrkasin gjashtėmujorit tė kėtij viti, ka qenė  100% e suksesshme. Njė arritje e kėtillė e diplomacisė shqiptare, duhet t’i gėzojė tė gjithė shqiptarėt (edhe ata  pa “letra”, tė cilėt Shqipėria nuk i konsidderon shtetas tė saj), sepse nė kuadrin e  kėsaj veprimtarie tė suksesshme, kanė rast tė lexojnė (natyrisht, qė i referohet kohės sė ardhshme) edhe kėtė vlerėsim parashikues  zyrtar tė ministrit tė Jashtėm, Ilir Meta: “ kujdesi pėr shqiptarėt jashtė vendit, pėrbėn njė drejtim kryesor tė punės sonė nė tė ardhmen.” (Gazeta Ballkan.com, mė 14. korrik, 2003).
 
Realisht, ky objketiv me karakter imperativ pėr tė nesėrmen  e shqiptarėve,ėshtė aq pėrgjithėsues, saqė nuk jep pėr tė kuptuar asgjė konkrete nė planin e mbėshtetjes sė kėrkesės pėr vetėvendosje tė shqiptarėve nė Kosovė dhe nė Iliridė, dhe mė gjerė ashtu siē janė duke u angazhuar tani botėrisht Fronti pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar (FBKSH), dhe sė fundi edhe Partia Demokratike Shqiptare(PDSH) e Iliridės me Arbėr Xhaferin nė krye. Nė kėtė kontekst, diplomacia as politika e jashtme  e Shqipėrisė nėn drejtimin e shefit tė saj, Ilir Meta nuk kanė dhėnė asnjė kontribut konkret qoftė nė sy tė opinionit publik shqiptar, qoftė tė atij ndėrkombėtar. Motivet dhe arsyet, duhet t’i ketė ditur vetėm qeveria shqiptare, e cila jo vetėm qė nuk ka dhėnė asnjė rezultat nė kėtė vėshtrim, por  pėr hir tė interesave tė saj tė  ngushta (50%), ėshtė duke e heshtur dhe injoruar problemin e pazgjidhur kolonial shqiptar nė Ballkan.
 
Sipas paradigmave tė deritashme, mund tė nxirret konkluzioni se, margjinalizimi i  sė drejtės sė vetėvendosjes sė shqiptarėve nga ana e diplomacisė shqiptare, ėshtė bėrė pėr  shkak tė synimeve dhe tė  angazhimit  tė saj nė projekte dhe nė agjenda tė integrimeve dhe  tė zhvillimeve rajonale dhe evropiane. Pėr tė mos zhbalancuar njė ekuilibėr tė kėtillė, sidomos  me partnerėt fqinj rajonalė, nė radhė tė parė me SMZ-nė, FYROMIN dhe me Greqinė, politika e jashtme shqiptare ka “harruar” plotėsisht  interesat jetike tė shqiptarėve tė shtypur dhe tė kolonizuar, ngase ndodhėn  jashtė kufijve tė saj administrativė artificialė. Nė vend se tė angazhohet , qė nė plan tė parė, si objekiv dhe interes prioritar, ta vėrė zgjidhjen e problemit kolonial tė Kosovės, diplomacia dhe politika e jashtme e Ilir Metės angazhohet nė  pėrpilimin dhe aranzhimin e projeketeve  ndėrballkanike, si p.sh. nė projektin mė tė ri, tė quajtur : “Minishengeni ballkanik”. Sipas deklarimit tė ministrit tė Jashtėm, Ilir Meta del se ky projekt bėn pjesė nė agjendėn e interesave prioritare tė politikės sė jashtme tė Shqipėrisė, duke nėnvizuar se: “ ky objektiv ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr t’u siguruar lehtėsira zhvillimit ekonomik dhe tregtar tė Shqipėrisė me fqinjėt rajonalė dhe mė gjerė.”(Ballkan.com, 14 korrik, 2003).
 
S’ka dyshim se, kjo logjikė e filozofisė  njėkahėshe  e politikės sė jashtme shqiptare, ėshtė racionale, kur ėshtė fjala pėr krijimin e kushteve tė lėvizjes sė lirė tė njerėzve dhe tė kapitalit, pėr krijimin e mundėsive tė bashkėpunimit ekonomik-tregtar  pa barriera, pa taksa dhe  tarifa tė tjera doganore ndėrkufitare, si dhe lehtėsira e favore tė tjera  reciproke mbi tatimqarkullimin e mallrave, ashtu sipas “skemės” sė shengenit tė BE-sė. Me  njė fjalė, kėtu kemi tė bėjmė me liberalizimin  dhe me demokratizimin e politikės sė reformave ekonomike dhe tregtare tė Shqipėrisė, qė janė favor tė zhvillimit tė saj, dhe tė shteteve fqnije ballkanike. Mirėpo, nė kėtė kontekst, “minishengeni ballkanik” i Ilir Metės, do tė dallonte diametralisht nga pėrmbajtja e Marrėveshjes  sė Shengenit tė BE-sė. Sė pari, nė kuadrin e Marrėveshjes sė Shengenit tė Evropės, nuk figuron asnjė shtet me status kolonial, sikurse gjysma e Shqipėrisė Etnike nė “minishengenin e imagjinuar” tė diplomacisė sė Ilir Metės. Sė dyti, asnjė shtet, qė ka aderuar nė Marrėveshjen e Shengenit tė BE-sė, nuk ka problemin e pazgjidhur tė kufijve territoirialė, sikurse qė ėshtė rasti drastik i Shqipėrisė Etnike nė Ballkan.
 
Pikėrisht, kėta dy faktorė  kontestues pėrjashtojnė esencėn e oportunitetit dhe tė rėndėsisė strategjike tė “minishengenit ballkanik” tė ministrit tė jashtėm, Ilir Meta. Kjo marrėveshje ndėrballkanike, do tė ishte vetėm pėrkohėsisht nė dobi tė Shqipėrisė, sepse  problemi  i pazgjidhur i shqiptarėve nėpėr “enklavat” kolonilaiste serbosllave (Serbi, Mali Zi, FYROM), do ishte prengesa kryesore e  realizimit tė parashikimve tė “minishengenit ballkanik”. Ėshtė me interes tė pėrgjithshėm poliitk dhe kombėtar, qė tė rikujtojmė politikėn e jashtme tė Shqipėrisė, se procesi i reformave dhe i zhvillimit ekonomik e shoqėror, ( pėrkundėr favoreve tė premtuara dhe atyre tė realizuara  nga BE-ja) ėshtė i kushtėzuar nga zgjidhja e problemit kolonial tė shqiptarėve nė Ballkan. Pėr mė tepėr, hapja dhe liberalizimi i kufijve tė Shqipėrisė ndaj vendeve fqinje, nė asnjė mėnyrė nuk nėnkupton, se me atė potez politik, njėkohėsisht pezullohet edhe sundimi kolonial serbomadh ndaj shqiptarėve nė Kosovė, FYROM dhe nė Mal tė Zi. Natyrisht, nė kuadrin e proceseve integruese rajonale, mund tė participojnė edhe shqiptarėt e Kosovės, tė FYROMIT, dhe tė Malit tė Zi, mirėpo, statusi i tyre kolonial mbetet i pandryshueshėn nėn “suzerenitetin”  administrativ territorial  tė imperializmit serbosllav. Nė thelb, ky do tė ishte suksesi mė lukrativ  pėr sistemin kolonial serbo-malazez-maqedon dhe grek, e jo kursesi pėr Shqipėrinė Etnike si tėrėsi.
 
 
Deri kur  politika dhe diplomacia e Shipėrisė, do ta heshtin  ēėshtjen e ribashkimit kombėtar?!
 
Ēėshtja e interesit nacional gjithėshqiptar nuk mund tė zgjidhet  nė saje tė procesit tė integrimeve tė jashtme, pa arritjen e integrimit paraprak nė kuptim e brendshėm. Mirėpo, integrimi i bendshėm gjithshqiptar nuk mund tė vijė nė shprehje pėrderisa politika e jashtme shqiptare, nuk do tė jetė nė “vijėn e parė tė zjarrit” tė ngritjes dhe tė  senisibilizimit tė drejtės sė vetėvendosjes sė kombit tė kolonizuar shqiptar nė Ballkan. Pavarėsisht nga  parashikimet dhe arritjet e deritashme tė Shqipėrisė nė politikėn integruese evropiane,  qeveria shqiptare nuk arsye tė taktizojė dhe, pėr tepėr tė ngurrojė nė parashtrimin e kėrkesave tė saj lidhur me ēėshtjen e ribashkimit tė shqiptarėve dhe Shqipėrisė Etnike. Kjo ėshtė e drejtė historike dhe sovrane e tė gjithė kombit shqiptar brenda kufijve  tė tyre etnikė nė Ballkan. Mohimi i kėsaj tė drejte vetėm kombit shqiptar 50%, do tė ketė pasoja tė rėnda dhe tė paparashikuara pėr ardhmėrinė dhe “arkitekturėn e re” multietnike dhe pluralizuese tė Ballkanit, si zonė paqeje e sigurie  nė agjendėn e Evropės Juglindore.
 
Politika e jashtme e Shqipėrisė, nuk do tė duhej tė harronte faktet historike mbi kryerjen e krimeve gjenocidale tė Serbisė dhe tė Malit tė Zi mbi shqiptarėt, si dhe kolonizimin e territorit tė gjysmės sė Shqipėrisė Etnike, qė nga  copėtimi i saj, pėrfundimisht mė 1912. Pse, dhe deri kur politika shqiptare, do ta heshtė kėtė tė vėrtetė tė hidhur  historike para botės, e cila flet se, edhe sot Serbia dhe Mali i Zi janė fajtorė  kryesorė dhe mbajnė pėrgjegjėsi pėr kolonizimin dhe pacifikimin e territoreve etnike shqiptare?
 
Heshtja dhe margjinalzimi i sė drejtės sė vetėvendosjes sė shqiptarėve dhe i territoreve tė kolonizuara nga e qeverisė shqiptare, ėshtė argumenti mė i fuqishėm dhe mė i justifikueshėm i shteteve kolonizuese sllave(Serbia, Mali i Zi, FYROMI dhe Greqia) para Bashkimit Evropian(BE) dhe bashkėsisė ndėrkombėtare, tė cilat nė vazhdimėsinė historike e mbrojnė tezėn sllavomadhe antishqiptare, se nuk kanė kurrfarė problemi kolonial tė pazgjidhur me shqiptarėt. Vėrtet, “nuk kanė” sepse shqiptarėt i konsiderojnė “minoritet etnik”, sikurse tė gjitha minoritetet e tjera nė kuadrin e sistemit imperialist tė Versajės (1919). Qė atėherė, kur Fuqitė e Mėdha tė Evropės e legalizuan  terrorin kolonial srbosllav mbi shqiptarėt dhe mbi gjysmėn e Shqipėrisė Etnike, statusi i shqiptarėve dhe i territorit tė tyre indigjen ka ngelur i pandryshuar : “minoritet” i kolonizuar nė “territorin e huaj etnik serbosllav”?!
 
Lind pyetja, deri kur Shqipėria do tė pajtohet me kėtė status vasal tė shqiptarėve dhe tė gjysmės sė okupuar tė territorit tė saj nga partnerėt e saj “integrues” serbosllavė? Ėshtė e moralshme, demokratike dhe e ligjshme, qė diplomacia shqiptare pėr hir tė  zhvillimit tė transaksioneve ekonomike dhe tregtare me parashenjė integruese rajonale me kolonizatorėt sllavė, edhe nė kėtė moment tė favorshėm historik (kur tė gjithė popujve nė Evropė dhe nė Ballkan u ėshtė njohur e drejta e vetėvendosjes nga bashkėsia ndėrkombėtare, duke filluar qė nga Gruzia e deri te Bosnjė-Hercegovina...,etj.), ta heshtin problemin kolonial shqiptar nė Ballkan? Njė qėndrim i kėtillė inferior dhe anashkalues i  politikės zyrtare tė Shqipėrisė (vetėm pėr t’i mos prerė marrėdhėniet  integruese me parnerėt sllavė ballkanikė) ndaj sė drejtės sė vetėvendosjes sė shqiptarėve tė kolonizuar, dhe procesit tė ribashkimit tė territorit etnik shqiptar, u konvenon vetėm politikės hipokrite dhe barbare tė imperialistėve serbosllavė, dhe aleatėve tė tyre tradicionalė. Kjo “strategji” dhe taktikė e diplomacisė sė deritashme tė Shqipėrisė, ėshtė e papranueshme  dhe e pakuptueshme si  nga aspekti historik, politik, kombėtar dhe ndėrkombėtar. Prandaj, edhe ėshtė e domosdoshme, qė tė flaket  si e tillė, sepse ėshtė negacion i tė gjitha pėrpjekjeve pėr ēlirmin antikolonial dhe ribashkimin e Shqipėrisė Etnike. Mė saktė, “pragmatizmi” i  njė “stretgjie” tė tillė ėshtė tėrėsisht nė kolizion  me interesin e pėrgjithshėm kombėtar dhe shtetėror shqiptar nė Ballkan.
 
Mohimi i sė drejtės sė vetėvendosjes  dhe i ribashkimit tė kombit shqiptar nė njė shtet tė vetėm etnik(ashtu siē ka ekzistuar dikur, para se tė copėtohej nga kolonialistėt sllavė), duke u pėrpjekur qė atė ta pasqyrojnė si  “ element destabilizues”  dhe “ekstrem” pėr procesin e demokratizimit dhe tė drejtave tė njeriut nė rajonin multietnik,  ėshtė kulmi  i  terrorit dhe i dhunės mė brutale ndaj tė drejtave tė tij demokratike, tė lirisė, tė vetėvendosjes   dhe tė shtetit tė tij sovran. Nuk ėshtė e njohur “maksima politike” nė historinė e popujve dhe tė vendeve tė kolonizuara, se pėrmes veprimeve destruktive, tė shkeljes sė normave dhe rregullave tė sė drejtės ndėrkombėtare, dhe tė sistemit juridik pozitiv ndėrkombėtar, mund  tė arrihet  nė ēlirimin  dhe pavarėsimin definitiv tė tyre, e sė kėndejmi as  shkolonizimi i kombit tė robėruar shqiptar nė Ballkan.
 
Gjithashtu, janė tė gabuara vlerėsimet e disa liderėve tė politikave zyrtare shqiptare nė Ballkan, se “demokracia ėshtė e vetmja premisė e krijimit tė shtetit dhe tė kombit”.  Manipulimi dhe spekulimi nė mėnyrė tė verbėr me kėtė koncept tė ēoroditur politik, sheshit shpėrfill dhe rrezikon interesin nacional dhe shtetėror. Si  elita e politikės  zyrtare shqiptare, ashtu edhe opozita e saj, duhet ta mbajnė parasysh faktin se me opstruksione tė tilla nė disfavor tė ēlirimit antikolonial shqiptar, nuk mund tė arrihet  nė progresin e gjithanshėm dhe nė demokracinė e mirėfilltė, kur dihet se parakusht i demokracisė, ėshtė arritja e plotė e lirisė dhe e pavarėsisė sė njė kombi. Pėr mė tepėr, kur dihet se demokracia ėshtė produkt i zhvillimit politik  tė njė shteti. Ndėrkaq,  nė sfondin e marrėdhėnieve politike ndėrkombėtare, kuintesenca e demokracisė bazohet  nė parimet e barazisė dhe tė respektit tė ndėrsjellė tė interesit dhe tė vlerave ekonomike, kulturore, kombėtare dhe shtetėrore tė popujve dhe tė shteteve. Nė rastin konkret tė shqiptarėve tė kolonizuar nė Ballkan, kėto standarde universale tė drejtėsisė  dhe  tė rendit tė  bashkėsisė ndėrkombėtare, hėpėrhė nuk janė nė “qarkullim” tė emancipimit antikolonial demokratik tė Shqipėrisė Etnike, edhe pse strategėt  dhe aminaxhinjtė e demokracisė, e kanė dhėnė “betimin” nė emėr tė vlerave demokratike dhe tė demokratizimit tė tė gjitha vendeve dhe popujve, qė ishin tė pushtuar nga skėterra shekullore  e ortodoksizmit komunist sllav, duke filluar qė  nga Kaukazi i ish-Bashkimit Sovjetik e deri nė Kosovėn e ish-Serbisė sė Madhe.
 
Pavarėsisht nga grafiku i progresives sė teorisė dhe  praktikės strategjike tė politikės sė jashtme tė Shqipėrisė ndaj ēėshtjes sė pazgjidhur kombėtare shqiptare  nė Ballkan, forcat e mirėfillta krijuese dhe drejtuese tė politikės dhe tė shkencės shqiptare, nuk kanė aletrnativė tjetėr pėrpos  angazhimit tė gjithanshėm energjik dhe koheziv tė ēlirimit antikolonial nga “hudhra dhe ēekani” imperialist serbosllav; tė ruajtjes sė identitetit kulturor, politik,  kombėtar dhe shtetėror, tė dinjitetit, tė lirisė, tė pavarėsisė dhe tė ekzistencės sė qenies shqiptare brenda kufijve natyrorė-historikė e gjeografikė tė Shqipėrisė Etnike.
 
 

 
*Autori ėshtė bashkėpunėtor shkencor i “American Diplomacy”, North Carolina, Sh.B.A.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.