16.07.2003 - Trepca.net

KOSOVĖ: 45 vjet burgim pėr katėr shqiptarė tė akuzuar pėr krime lufte kundėr bashkėkombėsve tė tyre


16 korrik 2003 / Besim Abazi / “Zėri i Amerikės”

Njė trup gjykues ndėrkombėtarė, i Gjykatės sė Qarkut nė Prishtinė, shpalli sot fajtorė pėr krime lufte dhe i dėnoi me gjithsejt 45 vjet heqje lirie, katėr pjestarė tė ish Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Rrustem Mustafa, I njohur me emrin e luftės Remi, komandant i Zonės Operative tė Ushtrisė Clirimtare tė Kosovės pėr rajonin e Llapit, nė veri tė Prishtinės, u dėnua me 17 vjet burgim, ndėrkaq ish bashkėlufėtarėt e tij, Nazif Mehmeti me 13 vjet, Latif Gashi me 10 dhe Naim Kadriu me 5 vjet heqje lirie.

Qė tė gjithė kėta akuzohen pėr krime kundėr civilėve shqiptarė gjatė periudhės sė luftės nė Kosovė.

Sipas kryetarit tė trupit gjykues, britanikut Timothy Clason, ata janė fajtorė pėr arrestimin e paligjshėm, keqtrajtimin dhe vrasjen e pesė qytetarėve tė pėrkatėsisė kombėtare shqiptare, pėr tė cilėt ėshtė vlerėsuar se kanė qenė bashkėpunėtorė tė regjimit serb. Tė dėnuarit kanė mohuar vazhdimisht akuzat, duke theksuar se viktimat e pėrfshira nė akzuė janė ndaluar nga Ushtria Clirimtare e Kosovės pėr shkaqe sigurie, por mė pas ata janė lėnė tė lirė.

Avokatėt mbrojtės tė tyre thanė sot se do tė apelojnė vendimin e gjyqit nė Gjykatėn e Lartė tė Kosovės, duke I cilėsuar dėnimet si shumė tė ashpra dhe tė pambėshtetura nė prova, siq u shpreh avokatja Nekibe Kelmendi, duke krahasuar dėnimet e deritashme tė serbėve tė akuzuar pėr krime lufte me dėnimin e sotėm.

“Tė marrim rastin e fundit nė Pejė qė pėr 41 viktima, (I akuzuari serb) u dėnua me vetėm 7 vjet burgim. E kėtu 45 vjet burgim pėr vepra penale tė cilat nė mėnyrė tė sigurtė dhe tė padyshimtė nuk janė vėrtetuar”, tha zonja Kelmendi.

Ndėrkaq, pėrfaqėsueist politik tė Kosovės ende nuk kanė bėrė ndonjė koment rreth vendimit tė sotem tė gjykatės, pėrvec kryetarit tė Partisė Demokratike, Hashim Thaci, i cili shkurtazi ka theksuar se “kjo ėshtė ēėshtje qė i takon drejtėsisė”.

Ndėrkohė mijėra veta kanė protestuar nė Podujevė, qytet ne veri tė Prishtinės, vendlindja e tė dėnuarėve. Protestuesit e kanė cilėsuar procesin gjyqėsor politikisht tė motivuar, duke kėrkuar lirimin e tė dėnuarėve.

Kryetari i trupit gjykues tha sot gjatė shqiptimit tė dėnimit se “procesi gjyqėsor nuk ka tė bėjė me Ushtrinė Clirimtare por me individėt e pėrfshirė nė veprimet pėr tė cilat akzuohen”. Komandant Remi ėshtė arrestuar nė fillim tė muajit gusht tė vitit 2002, ndėrsa tre tė akuzuarit e tjerė nė janar tė vitit tė kaluar.

Komandant Remi, njėri ndėr drejtuesit mė tė njohur te ish Ushtrise Clirimtare te Kosoves, pas luftes ishte nje nga drejtuesit me te larte te Trupave Mbrojtese te Kosoves organizatė kjo e cila ka trashėguar Ushtrinė Clirimtare.

Ai qe pezulluar nga kėto trupa pasiqė emri I tij ishte gjetur nė nje urdhėr ekzekutiv tė presidentit amerikan George Bush. Ky ėshtė rasti I parė qė shqiptarėt akuzohen dhe dėnohen pėr krime tė kryera gjatė periudhės sė luftės nė Kosovė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.