15.07.2003 - Trepca.net

Nė komunėn e Podujevės po realizohen projekte tė rėndėsishme nė infrastrukturė


Podujevė, 13 korrik 2003  (TN) – Ekzekutori i pėrkohshėm z. Rasim Fejza deklaroi sot se nė komunėn e Podujevės janė duke u realizuar projekte me rėndėsi nė infarstrukturė qė dukshėm pėrmirėsojnė jetėn e qytetarėve llapjanė.
 
“Asfaltimi i rrugės sė fshatit Bradash nė gjatėsi 3.5 km vlera e tė cilit arrinė nė mbi 300 mijė euro ėshtė projekt i pėrbashkėt i komunės dhe komunitetit tė kėtij fshati. Komuniteti i fshatit ka particpuar nė kėtė projekt me 106.400 euro dhe komuna me pjesėn tjetėr nga buxheti” tha z. Fejza.
 
Ai pėrmendi punimet nė kanalizimi fekal prej 1429 metra nė rrugėn “Albaniku” i cili ėshtė donacion i AER-it gjegjėsisht i programit MLIF 3. Sipas z. Fejza komuniteti nė kėtė projekt ka participuar me mbi 7 mijė euro. Ndėr projektet tjera ekzekutori i pėrkohshėm i Podujevės radhiti edhe: kanalizimi fekal nė rrugėn “Skėnderbeu” nė gjatėsi 563 m.
 
Me vlerė prej afėr 50 mijė euro nga buxheti komunal, kanalizimi atmosferik nė rrugėn “Ilir Konushefci” me gjatėsi prej 246 m i cili ėshtė nė pėrfundim e sipėr,  vlera e tė cilit ėshtė afėr 19 mijė euro.
 
“Ka pėrfunduar asfaltimi i rrugės kryesore tė qytetit nė vlerė afėr 85 mijė euro dhe pėrmes SIDA-s suedeze janė rindėrtuar 8 shtėpi nga tė cilat 5 pėr komunitete”, pohoi z. Fejza.  Ndėrkaq punimet kanė filluar edhe nė ndėrtimin e shkollės fillore nė fshatin Lupē ku do tė investohen afėr 380 mijė euro.
 
Bashkėfinancues janė MASHT-i me 250 mijė euro, komuna me mbi 132 mijė euro. Z. Fejza poashtu njoftoi se po vazhdon ndėrtimit i linjės sė re prej 220 Kv dhe ėshtė nga pėrfundimi ngritja e shtyllave tė tensionit tė lartė dhe fillimi i vendosjes sė transformatorit i cili do tė zgjedhė pėrfundimisht problemin e furnizimit me energji elektrike tė komunės sė Podujevės.
 
Nė komunėn e Podujevės sipas Rasim Fejzės do tė realizohen edhe gjashtė projekte pėr kanalizim fekal dhe ujėsjellės nė qytet dhe nė katėr fshatra. Tė gjitha kėto projekte do tė realizohen nė bashkėpunim me komunitetin dhe me participimin e komunės.
 
“Nga fondi pėr rrugė lokale janė riparuar disa rrugė nė fshatrat: Sfeēėl, Lladofc, Ballofc, Obranēė, Shajkofc, Gėrdofc, Kėrpimeh, Metehi dhe poashtu ėshtė duke u riparuar nė Segashė, Popovė dhe Zhegrovė”, tha z. Fejza.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.