15.07.2003 - Trepca.net

Shqipėria dhe Banka Botėrore

Kapitalistėt shqiptar tė Bankės Botėrore


- Banka Botėrore, e vendosur nė Shqipėri qė nga viti 1991, ka lėvruar mbi 688 milionė dollarė qė janė fokusuar nė mbi 50 e ca projekte qė prekin shumė fusha tė rėndėsishme tė zhvillimit shqiptar
 
   
15 korrik 2003 / Ēerēiz Loloēi
 
 
Mikrokreditė e biznesve nė bujqėsi
 
Ēprej 1991 kur Shqipėria u bė pjesėtare e afėrt e Bankės Botėrore qindra milionė dollarė, tė fokusuar nė mėse 50 e ca projekte, kanė vėrshuar nė vendin tonė duke mbushur njė boshllėk tė parikuperueshėm nė periudhėn e kapėrcimit tė madh prej diktaturės nė demokraci.
 
Projekti i mikrokredisė ėshtė njėri prej tyre qė ka filluar tė zbatohet mė 5 nėntor '99 dhe pritet tė mbarojė nė mesvitin e 2005-ės; ai kap shifrėn e rreth 23 milionėve, ku gjysma e tij ėshtė nė formė kredie.
 
    
I ndodhur me disa pėrfaqėsues tė misionit tė Bankės Botėrore nė Uashington dhe Tiranė, mes tė cilėve edhe shefi i kėtij misioni nė Shqipėri Eugen Skantje, ne pamė nga afėr sesi janė menazhuar fondet dhe kreditė e dhėna nė mjedise tė ndryshme shqiptare. Ndalesėn e parė e bėmė nė komunėn e Kuqanit. Kryetari i shoqatės sė kursim-kredive nė kėtė komunė bėri njė pasqyrė tė menazhimit tė fondeve.
 
Kishin qenė fillimisht 18 anėtarė qė kishin krijuar vullnetarisht shoqatėn e parė. Secili prej tyre kishte marrė nga pesėqind deri nė shtatėqind mijė lekė pėr tė nisur biznesin e vet. Tė gjendur nė njė mentalitet tjetėr tė sipėrmarrjes sė lirė, nė periudhėn kur shpėrbėhej sistemi i centralizuar i ekonomisė, (binin njėra pas tjetėr kooperativat, ndėrmarrjet bujqėsore), atyre iu gjend pranė misioni i Bankės Botėrore qė u mėsoi sesi tė orientoheshin nė kapitalizėm.
 
Pas katėr vjetėsh nga kryerja e projektit, shoqata ishte rritur me 106 anėtarė, kishin pėrfituar mė shumė se 370 familje, kreditė ishin kthyer 100%, kapitalistėt e rinj kishin krijuar depozitat e tyre, madje kishin filluar tė kryenin edhe veprime me bankat shqiptare si tė institucionalizonin mė mirė kapitalet e veta. Tė gjendur nėn trysninė e arratisjes njė orė e mė parė nga katundet e tyre, katundarėt e kėsaj komune u ishin kthyer pronave dhe punėve tė tyre duke ngritur bizneset bujqėsore qė u siguronte tė ardhura dhe nivel mė tė lartė jetese.
 
Si komuna e Kuqanit, kishin pėrfituar edhe mjaft zona tė tjera nė tė gjithė Shqipėrinė; projekti ishte shtrirė nė  269 fshatra, nė bazė tė tij ishin krijuar 90 shoqata tė kursim-kredive, numėroheshin 6872 kredi aktive me njė shifėr prej 19.5 milionė dollarė kredi totale.
 
 
Tjetėrsimi i Dumresė
 
Njė projekt tjetėr i Bankės Botėrore ishte ai i pyjeve ku ne pamė nga afėr sesi njė masė e zbrazėt e para katėr vjetėve ishte kthyer nė  njė pyll tė ri qė zaptonte mijėra hektarė nė zonėn turistike tė Dumresė. Projekti zanafillonte nė gusht tė '96-ės dhe mbyllej nė dhjetor tė kėtij viti, por kėtu nė Dumre ishte e vėshtirė tė fshihej puna e bėrė.
 
Njė stendė si ato tė ish "kėndeve tė kuq tė Bashkimeve Profesionale" jepte nėpėrmjet fotove si si kishte qenė masivi i pyjeve: gjithēka e rrėnuar dhe e shkatėrruar, prerje dhe rrafshim masiv tė pyjeve shtatshkurtėr, ndėrsa tanimė njė kurorė e bukur qė mund tė bėhej burim i ekosistemeve tė reja, burim fitimi e bisnesi pėr fshatrat dhe komunat dhe njė pamje tjetėr ku toka fshihej nėn pemėt e gjelbėruara.
 
Banka Botėrore kishte hedhur pėr kėtė projekt 21.6 milionė dollarė duke synuar disa qėllime njėherėsh: tė zhvillonte sistemin pyjor, tė administronte dhe pėrmirėsonte pyjet shtetėrore, tė rehabilitonte rrugėt pyjore si dhe tė menaxhonte pyjet dhe kullotat. Si edhe nė projekte tė tjera, Banka Botėrore kishte nxitur shoqatat e mbrojtjes dhe zhvillimit tė pyjeve, kishte ndjekur nga afėr tė gjitha fazat e rigjenerimit tė masiveve pyjorė qė ishin gjendur nėn goditjen e keqpėrdoruesve dhe tė mafiozėve tė lėndėve drusore.
 
 
Ohri qė s'del nga ndotja
 
Njė projekt tjetėr qė ne panė nga afėr ishte ai i ruajtjes sė liqenit tė Ohrit, njė veprimtari e pėrbashkėt mes dy qeverive, asaj shqiptare dhe asaj maqedonase, ku megjithė pėrmirėsimet, ujėrat e liqenit janė sėrish tė ndotura dhe projekti nuk mund tė quhet plotėsisht i suksesshėm.
 
Pala maqedonase ankohet pėr palėn shqiptare, kjo e fundit e kalon fajin pėrtej ujėrave kufitarė tė liqenit, megjithatė nė Pogradec mund tė vėresh lehtė se ka disa kolektorė tė ujėrave tė zeza qė derdhen nė tė, ka njė masė betoni qė nuk po shkulet ende nga pushteti lokal, ka derdhje tė pakontrolluara pėrrenjsh dhe ambientalistėt kanė dhėnė alarmin pėr zhdukjen e disa specieve tė rralla.
 
Njė pamje krejt tjetėr tė jepte projekti i zhvillimit tė peshkimit, i mbėshtetur financiarisht me 5.6 milionė dollarė qė kishte filluar efektivisht nė korrik 2002 dhe pėrfundonte nė 2007-ėn. Projekti kishte filluar tė zbatohej nė katėr porte kryesore: Durrės, Vlorė, Sarandė dhe Shėngjin duke pasur si qėllim qė tė ringrinte shoqatat e peshkatarėve me bazė komunitetin, rregullimin e praktikave ligjore si dhe nxitjen e teknikave moderne.
 
Ne pamė nga afėr rezervatin e peshkimit nė Lin tė Pogradecit ku dukej qartė se paratė e dhėna nuk kishin shkuar nė ujėrat e liqenit, por kishin krijuar njė tablo tė re tė punės. Brenda kėtij rezervati mund tė ndiqje tė gjitha proceset e kultivimit tė peshkut qė shumė shpejt mund tė gjente treg vendas dhe tė huaj. Pėrbri rezervatit, fshatarėt e njė prej vendeve mė tė bukura dhe mė piktoreske tė vendit, vijonin tė rronin me po atė mendėsi tė sistemit tė mėparshėm tė sigurimit tė drithrave dhe tė mos-shfrytėzimit tė prioriteteve qė tė jep qenia buzė ujėrave tė njė liqeni qė mund tė tė sjellė disafish tė ardhura materiale e financiare. 
 
 
Rrėfimi i kryeshefit tė BB nė Tiranė.
 
Zoti Eugen Skantje, pėrfaqėsuesi aktual i misionit tė Bankės Botėrore, i pyetur nga gazeta TemA, pėr ecurinė e projekteve nė Shqipėri, tha se pėrgjithėsisht ato kanė pasur rezultate tė prekshme. Sipas tij, Shqipėria ėshtė njė prej vendeve qė ka pėrfituar mė shumė projekte, fonde dhe grante nga BB.
 
Vetė Banka ka forma tė kontrollit dhe auditimit tė vazhdueshėm. Misioni ynė nuk ėshtė thjesht dhėnia e kredive dhe e fondeve financiare, por nxitja e vetėpunėsimit, krijimi i formave tė reja tė punės qė krijonte ndryshime nė shumėsektorė tė jetės shqiptare si dhe ndryshime nė mentalitet. Natyrisht, tha zoti Skantje, kemi pasur edhe probleme nė disa projekte qė janė vonuar ose nuk kanė qenė tė pėrgatitura sipas standardeve.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.