14.07.2003 - Trepca.net

Presidenti Rugova pėrgėzoi Presidentin francez Shirak me rastin e festės nacionale tė Francės


   
Prishtinė, 14 korrik 2003 - Me rastin e 14 Korrikut, festės kombėtare tė Francės, Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, i ka dėrguar njė mesazh pėrgėzimi Presidentit francez, Zhak Shirak (Jacques Chirac), nė tė cilin thuhet:
 
"Me rastin e festės nacionale tė Francės – 14 Korrikut, pranoni urimet e mia tė pėrzemėrta dhe tė popullit tė Kosovės.

Festa Juaj nacionale – 14 Korriku ėshtė njė festė me rėndėsi edhe pėr kombet e botės sė lirė. Ėshtė frymėzim pėr liri dhe tė drejta tė kombeve. Festė e kulturės shtetėrore e politike dhe e kulturės sė njerėzve e tė kombeve. Vlerat e 14 Korrikut me kohė u bėnė vlera tė gjithė njerėzimit.
 
Ju falėnderoj pėr pėrkrahjen qė i keni dhėnė Kosovės nė periudhėn e pasluftės, nė liri.

Jemi tė bindur se do tė kemi pėrkrahjen Tuaj edhe mė tej – nė prosperitetin ekonomik e demokratik tė vendit tim.

Poashtu, dua t'Ju them se njohja formale e Pavarėsisė sė Kosovės do t'i shpejtonte proceset e zhvillimit brenda Kosovės dhe proceset e integrimit tė saj nė BE dhe nė strukturat veriatlantike, si dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Evropės e tė botės.

Me konsideratat mė tė larta pėr Ju, zoti President, dhe pėr vendin Tuaj tė ēmuar
",
 
thuhet nė fund tė mesazhit tė Presidentit Rugova dėruar Presidentit tė Francės Zhak Shirak.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.