14.07.2003 - Trepca.net

Kryetari Veliu priti familjarėt Bogujevci dhe z. Pam Dawes nga “Manchester Aid Committee”


Podujevė, 13 korrik 2003 (TN) – Kryetari i komunės sė Podujevės Agim Veliu priti sot nė njė takim miqėsor Selatin dhe Saranda Bogujevcin, zonjėn Pam Dawes nga Komiteti i Manēesterit pėr Ndihmė - MaK dhe producentin e BBC-sė z. Paresh Patel.
 
z. Bogujevci e njoftoi kryetarin Veliu me zhvillimet e procesit gjyqėsor qė u zhvillua javėn e kaluar nė Beograd si dhe dėshminė e fėmijėve qė mbijetuan masakrėn e 28 marsit 1999 nė Podujevė kur u vranė anėtarė tė familjes Bogujevci dhe Duriqi. “Fėmijėt njohėn vrasėsin dhe bashkėrisht treguam tė vėrtetėn e asaj dite tė hidhur”, deklaroi Selatin Bogujevci.
 
Kryetari Veliu ndėrkaq falėnderoi autoritetet angleze qė krijuan mundėsinė pėr tė dėshmuar pėr njė masakėr tė madhe qė ndodhi, por edhe z. Pam Daous pėr vizitėn dhe angazhimet e saj rreth ndihmės pėr fėmijėt e familjes Bogujevci qė jetojnė nė Manēester.
 
Nė kuadėr tė kėsaj vizite u bisedua edhe pėr Parkun e Paqes tė Manēesterit qė do tė ndėrtohet nė Podujevė dhe qė ėshtė ide e fėmijėve Bogujevci. Zonja Dous e njoftoi kryetarin Veliu qė MaK po zhvillon aktivitete tė shumta pėr tė rritur Fondin pėr ngritjen e kėtij parku.
 
“Po presim ndihmė nga Fondi i Princesėsh Dajana por edhe nga biznesmenė dhe individė tė shumtė”, pohoi z. Daous duke shpresuar se fondi prej 90 mijė funtash sa planifikohet do tė arrihet.
 
MaK pritet qė kėtė verė tė sjell nė Kosovė libra tė shumtė nga Biblioteka Universitare e Manēesterit si dhe njė dhomė fizioterapeutike nė Podujevė.

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.