14.07.2003 - Trepca.net

Shkrimtari i madh Ismail Kadare ka reaguar ndaj shtrembėrimit tė identitetit tė Nėnė Terezės nė TV ALSAT


Kadare: - Unė nuk mendoj se ka ndonjė vendim qė ėshtė marrė nė zyrė pėr tė fituar nė kurriz tė shqiptarėve. Kjo ėshtė njė rrjedhojė e nervozizmit tė shqiptarėve, e njė psikoze tė rrezikshme, tė hapur nė Europė ndaj shqiptarėve. Nuk duan qė populli shqiptar tė ēmohet pėr diēka, qė pėr kėtė shkak ėshtė qortuar gjithmonė se ėshtė shkatėrruar, nuk ėshtė i aftė tė krijojė shtet dhe tė ndėrtojė. Kjo figurė, Nėnė Tereza, papritur e kundėrshton kėtė gjė, duke treguar se ėshtė njė popull qė ka nxjerrė simbole tė mėdha tė dashurisė nė shkallė planetare dhe tė tillė nuk i pėlqen.
 
14 korrik 2003 / Nga Ēerēiz  LOLOĒI
  
Pyetje: Z.Kadare, si mendoni pse ndodh pikėrisht ky incident kur ėshtė viti i shenjtėrimit tė Nėnė Terezės, shqiptares sė madhe?
 
Kadare: - Kjo qė po ndodh pėr mua ėshtė shumė shqetėsuese.Ėshtė shumė shqetėsuese jo vetėm pėr faktin se lidhet pėr Nėnė Terezėn, por merr njė kuptim dhe mė tė gjerė. Kjo ėshtė njė gjė qė nuk ardhur nga mungesa e informacionit, apo nga padija, ėshtė gjė qė ėshtė bėrė me lloj cinizmi, sepse botėrisht dihet se Nėnė Tereza quhet shqiptare kudo. Zyrtarisht, botėrisht nuk ka keqkuptim me kėtė gjė, pėr shkak se ka shumė vite, me kėmbėnguljen e saj, ajo ėshtė deklaruar si shqiptare dhe pranohet kudo, nė tė gjitha gjuhėt e botės si Nėnė Tereza me origjinė shqiptare, qė ka lindur nga prindėr shqiptarė. Pra ajo njihet si murgesha, shenjtorja shqiptare. Prandaj kėtu nuk ka punė mungesė informacioni, kėtu duket ėshtė kureshtje shqetėsuese si dukuri, lidh njė dukuri mė tė gjėrė.
 
Europa ka kulturėn e saj, por pėr fat keq ditėt e fundit vihet re qartė njė racizėm antishqiptar. Ato janė shenja shumė tė kėqija pėr botėn, pėr kontinentet, pėr rajonin ku lindin. Pėr fat tė keq kjo ėshtė njė gjė nuk mund tė na pėlqejė, por ėshtė e vėrtetė. Shqiptarėt, Shqipėria krijon nervozizėm jo vetėm nė rrethe tė caktuara, nė ato qė quhen antishqiptare, jo, por pėr fat tė keq krijon nervozizėm shumė vende edhe nė rrethe tė gjėra nė opinionin publik. Dhe kėtu nuk ėshtė fjala qė ne tė hiqemi si viktima, siē e kemi patur zakon dhe tė ankohemi se tė gjithė janė tė kėqinj dhe vetėm ne jemi tė mirė. Jo! Natyrisht nė kėtė gjė populli ka mungesat e veta, ka pėrgjegjėsitė e veta, ka atė gjė qė ka nervozuar botėn, e nervozon.
 
Megjithatė nė kėtė realitet tė errėt qė kanė provuar disa herė njerėzit e kėtij populli, unė vė re qė populli shqiptar nuk meriton njė racizėm tė tillė, tė kėsaj pėrmase. Asnjė popull nuk e meriton, kjo padyshim. Racizmi ėshtė njė shenjė shumė e keqe kur shfaqet dhe ne duhet tė jemi shumė tė shqetėsuar tė gjithė si Shqipėri, popull, opinion publik, si shtet, si kulturė, si institucion. Nuk duhet tė rrimė duarkryq, nė qoftė se bindemi nėse ka njė racizėm antishqiptar. Shteti shqiptar, shoqėria dhe opinioni publik shqiptar nuk duhet tė rrijė duarkryq. Ėshtė shumė i rrezikshėm racizmi, paralajmėron gjėra shumė tė kėqija nė tė gjitha format. Ai ėshtė i drejtpėrdrejtė dhe i tėrthotė. Racizmin e drejtpėrdrejtė e vuajnė njė milion refugjatėt shqiptarė tė shpėrndarė nėpėr Europė.
 
E dinė ata qė vuajnė, ėshtė njė tragjedi e tmerrshme, e padukshme qė ėshtė e shpėrndarė nė mijėra e mijėra familje. E vuajnė qė nga njerėzit qė ndeshen drejtpėdrejt me tė, fėmijėt shqiptarė qė shkojnė nė shkollė, nėnat u thonė tė mos deklarohen si shqiptarė. Duke pėrgatitur kėshtu njerėz tė gjymtuar, qė janė tė huaj pėr ato nėna vetė, pėr vendin qė i ka pjellė, tė huaj pėr vendin ku jetojnė, tė huaj pėr tė gjithė botėn. Pėr fat keq Shqipėria nuk flet pėr kėto gjėra, sociologėt dhe psikologėt tanė nuk flasin pėr kėto gjėra, ėshtė njė temė tabu, sepse nuk duan tė shikojnė tė vėrtetėn nė sy.
 
Pra ky ėshtė rasti i drejtpėrdrejtė qė vuan njė pjesė e madhe e popullit shqiptar. Racizmi i tėrthortė nė Shqipėri, ėshtė rasti i Nėnė Terezės, ku duan ta heqin popullin shqiptar nga ēdo kujtim i tij i vyer, qė ėshtė Nėnė Tereza, qė tregon njė simbol, njė dėshirė e popullit shqiptar pėr tė patur njė kontakt me botėn, pėr t’u lidhur me familjen e popujve, nėpėrmjet dashurisė dhe jo nėpėrmjet mllefeve, urrejtjes, disa herė siē paraqitet, egėrsisė. Por ja qė tashti ka disa mendje qė mendojnė se si ta neutralizojmė sė paku, si t’ua heqim shqiptarėve.
 
 
Pyetje: Duke marrė shkas nga rasti i Nėnė Terezės, si mendoni zoti Kadare, kujt i shėrben manipulimi i historisė sė shqiptarėve?
 
Kadare: - Unė nuk mendoj se ka ndonjė vendim qė ėshtė marrė nė zyrė pėr tė fituar nė kurriz tė shqiptarėve. Kjo ėshtė njė rrjedhojė e nervozizmit tė shqiptarėve, e njė psikoze tė rrezikshme, tė hapur nė Europė ndaj shqiptarėve. Nuk duan qė populli shqiptar tė ēmohet pėr diēka, qė pėr kėtė shkak ėshtė qortuar gjithmonė se ėshtė shkatėrruar, nuk ėshtė i aftė tė krijojė shtet dhe tė ndėrtojė. Kjo figurė, Nėnė Tereza, papritur e kundėrshton kėtė gjė, duke treguar se ėshtė njė popull qė ka nxjerrė simbole tė mėdha tė dashurisė nė shkallė planetare dhe tė tillė nuk i pėlqen.
 
Kėsaj lloj psikoze nuk mund t’i pėlqejė ky kundėrshtim, ashtu siē nuk mund t’i pėlqejė pėr fat keq edhe rretheve shqiptare dhe antishqiptare qė janė sot, siē ka njė fushatė tė heshtur nė Shqipėri ndaj Skėnderbeut, figura mė e madhe e Ballkanit dhe vendit tonė, figurė e ndritur pėr Europėn politike, qė mishėron zhvillon krejt Ballkanin drejt Europės, prandaj ka propagandė kundėr tij. Vlera tė tilla duan ta privojnė popullin shqiptar, ta ndajnė prej tyre, nė mėnyrė qė tė triumfojė kjo psikozė negative, ky racizėm. Prandaj ndaj racizmit nuk duhet qėndruar duarkryq.
 
Shqipėria duhet ta bėjė problem tė madh kėtė nė tė gjitha instancat europiane, qoftė nė planin kulturor, etik, edhe nė atė politik. Kur ajo konstaton racizėm flagrant, Shqipėria duhet tė ankohet qoftė edhe nė Kėshillin e Europės, sepse racizmi ėshtė i dėnuar nga Europa. Ajo i ka larė duart nga racizmi, i ka mbyllur hesapet me tė, nuk duhet tė ringjallet. Ėshtė njėlloj si tė ringjallet nazizmi, sepse racizmi ėshtė vėlla i nazizmit, bėn pjesė nė kuzhinat fashiste. Prandaj tė gjitha institucionet shqiptare dhe opinioni publik duhet tė mobilizohet kundėr kėsaj gjėje.
 
 
Pyetje: Pavarėsisht iniciativės tė ndėrmarrė nga intelektualėt shqiptarė, si mendoni ē’rol duhet tė ketė shteti shqiptar pėr kėtė incident tė ndodhur me shqiptaren e madhe Nėnė Tereza?
 
Kadare: - Unė nuk jam specialst i diplomacisė, por mendoj se duhen bėrė tė gjitha demarshet. E para, ko ėshtė njė falsifikim shumė i rėndė, njė mashtrim pėrpara gjithė opinionit botėror. Ėshtė e ēuditshme se kjo ndodh nė Itali. Nė Romė, vendin kur njerėzit e kulturės dhe dijes e dinė se kush ėshtė Nėnė Tereza, nga vjen dhe si ėshtė cilėsuar ajo zyrtarisht qė nga Vatikani dhe nga Papa vetė, nga vetė kėshtjella e katolicizmit.
 
Atėherė si shpjegohet, pse nė Romė ndodh kjo sfidė, ky pėrēudnim, ky mashtrim. Prandaj kėtu duhen bėrė tė gjitha lėvizjet, ndėrhyrjet qė nga diplomacia shqiptare, organizmat, institucionet shqiptare kudo qė janė, tė kėrkojnė se pėrse bėhet kjo gjė, ku ėshtė qėllimi, pasi kjo ėshtė njė gėnjeshtėr kaq e trashė qė tė lejohet pėrpara opinionit botėror, nė qendėr, nė Romė, nuk ėshtė nė njė qytet jo tė rėndėsishėm tė Europės. Dhe Roma nė kėtė rast lidhet me emrin e Nėnė Terezės, sikurse lidhet Shqipėria.
 
Prandaj nuk duhet tė rrimė duarkryq dhe nuk mjafton ky peticion qė kemi bėrė ne, ky ėshtė vetėm fillimi, tė paktėn ndonjė reagim duhet bėrė. Sigurisht ky ėshtė incident. Nuk e di se kryetari i Bashkisė sė Romės, kujt bindjeje politike i pėrket, sa lidhje ka me qeverinė italiane ose jo, me luftėn politike-kulturore nė Itali. Por ėshtė njė incident, madje unė do tė thosha ėshtė mė kot t’i themi njė incident, sidoqoftė mbetet nė rrethe tė kufizuara diplomatike, shtetėrore dhe zyrtare, kjo ėshtė njė fyerje, njė lloj shuplake qė i bėhet njė populli tė tėrė. Ajo ēka fshihet prapa ėshtė edhe mė e shėmtuar. Pėrse bėhet kur dihet se kėtu nuk ka mungesė informacioni, ėshtė njė lloj sfide, pėrēmimi qė bėhet publikisht pėrpara gjithė botės njė populli.
 
 
Pyetje: Mendoni se Ballkani vazhdon tė vuajė ende nga nacionalizmat, ka ende qarqe antishqiptare kur liderėt e Europės dhe tė vetė rajonit janė angazhuar pėr integrimin europian tė rajonit?
 
Kadare: - Ballkani nuk mund tė ēlirohet lehtė nga psikoza nacionaliste. Sigurisht ēdo pastrim i tij ēdo vit ėshtė njė sukses pėr tė gjithė. Unė besoj se Ballkani do shplahet nga kjo damkė. Besoj se ne duhet tė gėzohemi pėr kėdo qė fillon tė shplahet nga Ballkani, nuk duhet tė jemi xhelozė. Pėr fat keq cmira dhe xhelozia janė sporti kombėtar i tė gjithė ballkansave, vuajnė tė gjithė nga kjo dhe duhet tė dimė tė shkėputemi nga kjo metodologji, pseudokulturė e keqe.
 
Unė shpresoj se megjithė kėtė kaluar tė keqe, ballkanasit do e kapėrcejnė kėtė gjė. Ne shqiptarėt, pavarėsisht se i bėjnė tė tjerėt nuk duhet tė ushqejmė mė urrejtje, duhet tė pėrpiqemi qė tė emancipohemi, tė pėrpiqemi edhe vetė. Por emancipimi kalon nėpėrmjet ndėrtimit dhe jo shkatėrrimit. Nė qoftė se ne ndėrtojmė jetėn tonė siē duhet, ēdo ditė ekonominė, kulturėn tonė, gjithēka qė pėrbėn jetėn tonė njerėzore, vetvetiu mund tė emancipohemi. Vetvetiu edhe imazhi i keq qė u krijua nė botė do tė fillojė tė retushohet, tė pastrohet.
 
 
Pyetje: Si e komentoni ndikimin e faktorit shqiptar pėr integrimin europian?
 
Kadare: - Faktori shqiptar ėshtė shumė i rėndėsishėm nė Ballkan dhe ka shumė peshė. Por ai peshėn e vet do ta fitojė kur ai tė shkėputet, tė luftojė edhe vetė, tė mos kėnaqet me atė ē’ka arritur. Ėshtė gjė e mirė qė populli shqiptar ka njė autokritikė sot dhe kjo po vėrehet nga shumė njerėz, mendje tė ndritura sot nė Evropė, domethėnė qė populli shqiptar ka filluar tė shikojė me kritikė veten e vet, tė kuptojė se ēfarė duhet ndrequr, tė mos kėnaqet kot me pėrralla dhe me fantazira tė kota.
 
Natyrisht kjo nuk bėhet vetėm, miqėsitė nuk ndėrtohen vetėm, miqėsitė ndėrtohen mbi njė bazė reciprociteti, miqėsitė janė tė ndėrsjellta, kėshtu qė populli shqiptar nuk mund tė ndėrtojė vetėm miqėsitė duke shpallur atė pa iu pėrgjigjur tė tjerėt.
 
Kėshtu qė kthehemi prapė te figura e Nėnė Terezės, adhurimi i shqiptarėve pėr tė ėshtė njė mesazh miqėsie qė ai i dėrgon popujve tė tjerė. Kjo ėshtė njė gjė e madhe, sepse ky mesazh kthehet mbrapsht, si tė thuash nė rrethe tė caktuara, e pėr fat tė keq hidhet njė dush i ftohtė mbi kėtė prurje tė mirė tė vlerave tė popullit tonė qė tregon nė kėto ēaste nė Evropėn e sotme, nė Ballkanin e sotėm.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.