13.07.2003 - Trepca.net

Kėrkuesit e SIDĖ-s do tė takohen javėn e ardhshme nė Paris


12 korrik 2003 / David McAlary / “Zėri i Amerikės”

Kėrkuesit e SIDĖ-s do tė takohen javėn e ardhshme, nga 13 deri 16 korrik nė Paris pėr tė marrė pjesė nė atė qė konsiderohet si konferenca mė e rėndėsishme shkencore. Korrespondenti i Zėrit tė Amerikės njofton se nė konferencė do tė marrin pjesė ekspertė tė njohur tė SIDĖ-s pėr tė folur pėr sėmundjen qė ka pllakosurvendet nė zhvillim.

Mendohet se 6 mijė persona do tė marrin pjesė nė konferencė ku do tė diskutohen kėrkimet dhe taktikat klinike tė zbatuara, qė mund tė sjellin ndryshime nė trajtimin e sėmundjes, e cila ka prekur mė shumė se 40 milion persona. Konferenca zhvillohet nėn drejtimin e Shoqatės Ndėrkombėtare pėr Luftėn kundėr SIDĖ-s dhe Agjencisė Kombėtare Franceze tė Kėrkimit mbi SIDĖ-n. Drejtori i Agjencisė franceze Michel Kazatkine, thotė se konferenca po zhvillohet me me kėrkesė tė specialistėpve qė merren me studimin e sidės.

“Shoqata ndėrkombėtare e luftės kundėr SIDĖ-s e konsideron tė nevojshme mbajtjen e konferencės. Kjo sepse, konferencat ndėrkombėtare, qė zhvillohen nė dy vjet, kanė qėllim tė ndėrgjegjsojnė opinionin publik. Komuniteti shkencor e konsideroi tė nevojshme mbajtjen e kėsaj konference.”

Zoti Kazaktine thotė se nė konferencė do tė flitet rreth trajtimit tė virusit tė SIDĖ-s, uljes sė shkallės sė transmetimit tė virusit nga nėna tek fėmija si dhe pėrhapjes sė virusit nė popullatė.

Presidenti i Shoqatės Ndėrkombėtare pėr Luftėn kundėr SIDĖ-s, zoti Josep Lange thotė se 30 pėr qind e pjesėmarrėsve dhe e kėrkuesve janė nga vendet nė zhvillim.

Njė vend tė rėndėsishėm nė konferencė do tė zėrė debati lidhur me tė dhėnat kontradiktore tė kėrkimeve shkencore. Ndėr ēėshtjet qė do tė diskutohen janė shkaku kryesor i transmetimit tė virusit, ndikimi qė trajtimi mjekėsor i virusit ka pėr sėmundjet e zemrės, anėt pozitive dhe negative tė ndėrprerjes sė kurės mjeksore. Eksperti mė i madh amerikan i sėmundjeve infektive Antony Fauci thotė se nė fillim tė konferencės do tė ketė mė shumė pyetje sesa pėrgjigje.

“Konferenca do tė shėrbejė pėr pėrcaktimin e fushave ku ka mė shumė mosmarrėveshje, ndoshta me qėllimin qė kėrkimet e ardhshme tė mundėsojnė dhėnien e pėrgjigjeve pėr shumė ēėshtje. Mendoj, thotė zoti Fauci, qė konferenca do t’i shėrbejė sheshimit tė pikėpamjeve tė ndryshme si dhe nevojės nė rritje pėr mė shumė studime nė tė ardhmen pėr t’i dhėnė zgjidhje shumė ēėshtjeve kontradiktore.”

Nė konferencė do tė trajtohen edhe zhvillimet shkencore tė 20 viteve tė fundit. Konferenca do tė pėrkujtojė zbulimin e virusit nga Luc Montagnier i Francės dhe Robert Gallo i Shteteve tė Bashkuara. Doktori Fauci do tė mbajė fjalimin e rastit duke rikujtuar zbulimin e ilaēeve efektive qė luftojnė virusin, zhvillimin e testeve tė gjakut pėr zbulimin e tij si dhe pėrhapjen e informacionit rreth mėnyrės sė pėrhapjes sė virusit nė trupin e njeriut dhe nė popullatė. Doktori Fauci thotė se mėsimet e nxjerra nga kėrkimet mjekėsore mbi SIDĖ-n nė 20 vitet e fundit mund tė pėrdoren pėr kurimin e sėmundjeve tė tjera.

Nė konferencė do tė marri pjesė edhe ish-presidenti i Afrikės sė Jugut Nelson Mandela, i cili do tė flasė pėr shtimin e kurave mjekėsore pėr vendet e varfra. Ish presidenti i Brazilit Fernando Henrique Cardoso do tė flasė rreth suksesit tė Brazilit nė luftėn kundėr SIDĖ-s.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.