13.07.2003 - Trepca.net

 Dekorimi i dhunshėm i jetės sonė


Tiranė, 12 korrik 2003 / Yzedin HIMA / "G. Forum" 

Ka kohė qė nė Berat, por jo vetėm nė Berat ka njė pėrkujdesje maksimale pėr tė evokuar tė kaluarėn jo shumė tė largėt sipas njė kriteri tipik ideologjik, pėr fat tė keq ende tė pranishėm nė jetėn tonė. Nė qytet ka filluar dekorimi i fasadave, lulishteve, mureve me pllaka pėrkujtimore pas tė cilave ajo qė mungon mė sė shumti ėshtė ngjarja.

            “Kjo shtėpi ka qėnė bazė e luftės”, “Kėtu ka kaluar brigada x sulmuese”, “Kėtu ėshtė strehuar shoku Z”, deri tek njė pllakė qė tė bėn edhe tė qeshėsh :”Kėtu u rrėmbye (u vodh- shėnimi im, Y.H) nga njėsiti gueril shaptilografi”.

Kėto pllaka nuk kanė tė sosur nė qytet, nė fshat, pra nė tė gjithė Shqipėrinė.

Nga lind gjithė kjo pėrkujdesje pėr t’na sjellė tė shkuarėn e afėrt, nė mjaft raste edhe tė gėnjeshtėrt, tani nė shekullin e internetit?

Ē’ėshtė ky dekorim i jetės sonė ?

Herė- herė Shqipėria i ngjan tė famshmit Haxhi Qamil, qė nė njė kohė marrėzie totale,(dhe kėto kohra nuk janė tė rralla nė jetėn e shqiptarėve) u vetėdekorua gjysėm gjeneral e gjysėm robinhud. (veshi njė xhaketė gjenerali europe , vuri nė kokė njė kallpak pashai turk dhe poshtė mbante brekushet e fshatarit tiranas.) Dhe u vu nė kėrkim tė Babės. Pas e ndiqnin mijra e mijra njerėz mė tė marrė se vetė marrėzia.

Edhe sot me keqardhje vėmė re se Shqipėria po dekorohet si e tillė, por nuk jam fort i sigurtė nėse vėrtetė Shqipėria, ashtu si Haxhi Qamili, ėshtė nė kėrkim tė Babės.

Pllakat pėrkujtimore, ku flitet pėr beteja qė nuk janė zhvilluar kurrė, po mbushin ēdo rrėpirė fshati, ēdo rrugė dhish, ku prej vitesh nuk kalon njeri.Lapidarė dhe monumente i ngrihen njė kohe, kur pėrēarja dhe urrejtja midis shqiptarėve arriti kulmin. C’ėshtė ky vrapim nė tė shkuarėn?

Njihet thėnia se kush pėrtyp tė shkuarėn, nuk ka as tė sotme as tė ardhme.

Po pse bėhet e gjithė kjo? Natyrisht jo thjesht pėr tė ruajtur traditėn, vlerat e saj. Nėse do tė fiksohej e kalura me vlerat e saj tashmė tė provuara do tė qe njė punė e lavdėrueshme. Por e kaluara, tradita, civilizimi pėr dekoratorėt tanė tė mėngjėr nis mė 1941.Cinizmi, propaganda, dhuna dekorative janė tė pashembullta nė njė shoqėri qė trumbetohet si pluraliste, e lirė e demokratike. Sot mund tė thuhet se Shqipėria ėshtė vendi mė i ideologjizuar nė Europė.

Poeti i madh nobelist Josif Brodski, njė ditė tė bukur, duke dėgjuar njė fjalim tė sekretarit tė partisė komuniste nė fshatin ku e kishin syrgjynosur, befas kėputet e bie pa ndjenja. Miqtė e tij tė alarmuar e ēojnė nė spital, ku poeti i jashtėzakonshėm i nėnshtrohet njė egzaminimi tė kujdesshėm. Nė fund mjekėt erdhėn nė pėrfundimin se Brodski i madh nuk kishte asnjė gjė. Kishte rėnė pa ndjenja thjesht nga alergjia qė i shkaktuan mendimet e cekta, nonsenset politike, marrėzitė qė nxirrte nga goja sekretari i helmuar ideologjikisht i partisė.

Natyrisht, njė shpirti tė lirė, njė gjeniu si Josif Brodski i bėnin reaksion pallavrat.

Ka dashur Zoti qė ne tė mos jemi aq sqimtarė dhe tė ndjeshėm sa  Brodski i madh, nė tė kundėrt pėrfytyroni se ēfarė do tė ndodhte kur tė dėgjonim lajmet nė tv, kur tė lexonim pllakat, kur tė dėgjonim fjalimet nėpėr festa apo nė pėrkujtim tė ngjarjeve qė s’ndodhėn kurrė, kur tė dėgjonim “fjalimet” e ca ofiqarėve tanė nė tribuna e nė institucione publike, kur tė dėgjonim parlamentin e mbushur me “qėndrestarė”. Tė gjithė do tė binim e do tė ndodhte njė katastrofė e madhe humanitare.

Po pse bėhet e gjithė kjo?

Jo thjesht pėr arsye ideologjike.

Europa Lindore ka kohė qė  ėshtė ēliruar nga kėto marrėzi. Ajo kėrkon tė integrohet realisht nė Perėndim, ku idiotėsitė ideologjike nuk pinė ujė.

Ka njė pragmatizėm nė gjithė kėtė marrėzi nė Shqipėrinė tonė tė dashur(siē thotė shpesh njė politikan). Pragmatizmi qėndron nė faktin e dekorimit tė mjedisit me njė ngjyrė politike, thjesht pėr tė mbajtur gjatė pushtetin.

Bie fjala, tek muri i ndėrtesės ku shkruhet se kėtu u vodh njė makinė shkrimi a diēka e tillė nė vitin 1991 u vendos selia e degės sė partsė sė parė opozitare nė Shqipėri, Partisė Demokratike. Ky fakt ėshtė domethėnės pėr njė shoqėri qė vinte nga diktatura, pėr njė shoqėri qė  prej dekadash nuk e njihte pluralizmin. Pra, krijimi i degės sė PD ėshtė ngjarje, shumė mė domethėnėse se vjedhja e njė makine shkrimi a diēkaje tė tillė. Por as PD, as pushteti lokal i saj nuk bėri marrėzinė tė vendoste pllaka pėrkujtimore. Ose aty ku ka qėnė rrojtorja publike mund tė vendosej njė pllakė, ku tė njoftohej vėrtetė pėr njė ngjarje: “Kėtu ka punuar si faturist poeti, studjuesi dhe pėrkthyesi i talentuar Vexhi Buharaja.”

Berati ėshtė njė qytet emblematik i qytetėrimit shqiptar. Kur vijnė vizitorėt dhe lexojnė pllakat  “e famshme”, stepen.  Natyrisht, nėse nuk do tė vuanin pushtetarėt tanė nga epilepsia ideologjike, vizitorėt mund tė lexonin: “Kėtu nė vitin 1281, pas dhjetė muaj rrethimi e qėndrese qytetarėt e Beratit thyen anzhuinėt. Nė nderim tė asaj qėndrese u ngrit kisha e Shėn Mėri Vllahernės.”  Ose : “Kėtu u gjet Epitafi i Gllavenicės, vepėr arti e vitit 1373.” Ose: “Kėtu ranė trimėrisht nė betejė kundėr turqve 500 luftėtarė italianė tė dėrguar nga Alfonsi V i Aragonės nėn komandėn e Raimondo Orsatės nė ndihmė tė Skėnderbeut.” Ose: “Kėtu u ruajtėn Kodikėt e famshėm tė Beratit.”

Apo mė poshtė nė buzė tė lumit mund tė qėndronte fare mirė njė pllakė e tillė pėrkujtimore: “Kėtu poeti i shquar Nezim Berati, Anakreonti i Shqipėrisė (siē e quajti Hani- shėnimi im, Y.H) mė 1735 u ndesh nė njė garė poetike dhe fitoi me Mulla Alinė.”

Kuptohet se kėto pllaka e mjaft tė tjera do tė ishin mjaft domethėnėse. 

Dekorimi metaforik apo i drejtpėrdrejtė i jetės sonė ndjek jo thjesht njė traditė tė shėmtuar.Nė ditėn e festės  kombėtare, mė 28 nėntor po shėtisja me mikun tim A. P, me formim tė majtė dhe e pyeta se ēfarė pėrfaqėsonin flamujt e kuq qė digjnin gjithė qytetin, krahas fare pak flamujve kuq e zi qė valėviteshin nė atė ditė tė shėnuar. Miku im nuk qe nė gjendje tė mė jepte asnjė lloj spjegimi. Ndoshta thjesht pėr traditė. Ndoshta thjesht si zbukurim.Ende, nė ēdo festė bėhet pėrskuqja e qytetit.(Lexues i nderuar mund ta vėresh kėtė fakt nė festėn mė tė afėrt). Njė marrėzi e pėrafėrt kishte ndodhur jo nė pėrmasa tė tilla dhe jo nė njė hark tė tillė kohor para krishtlindjeve tė vitit 1996. Cedra para kėshillit tė rrethit qe zbukuruar krahas dekoracioneve tė tjera edhe me tollobmace tė kaltra ku qe stamposur logoja e PD. . Brenda pak minutave, nga vetė dekoratorėt, cedra u ēlirua nga tollombacet politike. U ndjeva i ēliruar dhe mendova se do tė qe mrekulli sikur qytetarėt e Beratit tė mos e kishin vėnė re atė lajthitje.

Po dekorimi i dhunshėm i jetės sonė nuk ndalet kėtu. Ai vazhdon nė salla mbledhjesh, ku nuk mungojnė edhe zyrtarė dhe politikanė tė lartė qė sapo janė ndarė me personalitete europiane e amerikane ku kanė ironizuar e qeshur me marrėzinė diktatoriale. Janė hipokritė apo pragmatistė?

            Nė njė sallė mbledhje qene mbledhur veteranėt e luftės. Kėshtu tė paktėn u lajmėrua nga folsi i tv-sė. Pėr ēudi nė sallė kishte a s’kishte ndonjė 80 vjeēar. Qenė fėmijė kopshti deri tek 50-60 vjeēarė. Kėta janė veteranėt e famshėm?

Thuhet, por unė nuk dua ta besoj, se po ngrihen organizata veteranėsh nė  lagje, nė shkolla e deri nė kopshte. Po harxhohen miliona pėr tė vendosur lapidarė, pllaka pėrkujtimore, monumente, skulptura heronjėsh tė rreme, memorialė nė zona pa asnjė banor, nė fshatra ku jetojnė 2-3 shtėpi. Ndėrkohė gjimnazistėt nuk kanė paisje pėr tė realizuar orėt e mėsimit, nuk kanė njė fotokopjues, ku tė fotokopjojnė testet e shumtė, nuk kanė kompjutera, nuk kanė internet, nuk kanė salla argėtuese e kulturore.

“Hani gjeneralėt!”, -pėrfundonte njė barcoletė e treguar fshehur nė kohėn e diktaturės, ku protagonisti mburrej mė tė kaluarėn “e lavdishme” dhe gjeneralėt e shumtė qė kishte nxjerrė fshati i tij i mjerė.

E gjitha kjo ėshtė njė marrėzi e madhe nė kurriz tė komunitetit. Paratė Europa dhe Amerika i sjell pėr tė pėrmirėsuar jetėn e shqiptarėve, jo pėr tė shtuar logot e ekstremit tė majtė.

Nė Shqipėri logot e diktaturės janė kudo tė pranishme : bunkerė, pallate si guva, rrugė tė ngushta, mungesa e ujit, mungesa e dritave, sherret politike, mjerim shpirtėror e mjerim ekonomik, njeriu i ri pėrbindėsh, (“Nė Shqipėri pashė dhėmbė tė prishur, kėpucė tė zeza dhe sy tė sėmurė epshorė”,-shkruante nė njė gazetė perėndimore njė reportere e re nė vitet 80-tė.) Kur kemi kaq e kaq simbole e logo tė diktaturės, pse duhet tė shtojmė edhe ca tė tjerė?!

E kaluara na ka kapur prej duarėsh, prej kėmbėsh, dhe ē’ėshtė me e vajtueshmja prej koke. Natyrisht, s’kemi pse ankohemi hiē, kur Europa na e vė kufirin tek thana dhe prej kohėsh e ka thėnė pėr ata qė kanė veshė: “Hani gjeneralėt!”

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.