12.07.2003 - Trepca.net

Presidenti Rugova dhe kryeministri Rexhepi pėruruan bazėn e asfaltit nė Gėrlicė tė Ferizajit


   
Ferizaj, 12 korrik 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova dhe kryeministri Bajram Rexhepi qėndruan sot nė fshatin Gėrlicė tė Ferizajit. Me kėtė rast ata pėruruan njė objekt tė rėndėsishėm ekonomik - bazėn e asfaltit nė kėtė lokalitet, tė vėllezėrve Isė e Hazir Rysha, tė cilėt janė pronarė tė firmės "Ekskavatori".

Duke folur nė kėtė solemnitet Presidenti Rugova tha se pėrurimi i kėsaj linje prodhuese ėshtė njė ngjarje e shėnuar pėr ekonominė e Ferizajit e tė Kosovės, e cila tė forcojė ekonominė dhe do tė shtojė numrin e tė punėsuarve nė kėtė komunė.
 
Presidenti Rugova vlerėsoi se sektori privat gjatė kėtyre katėr viteve nė liri ėshtė forcuar dhe gjithnjė e mė shumė po bėhet mė i fuqishėm, duke premtuar se ky sektor do tė ketė pėrkrahjen e tij dhe tė institucioneve tė Kosovės. "Objektet e tilla ekonomike dhe forcimi i ekonomisė do tė pėrshpejtojnė pėrkrahjen e njohjes formale tė pavarėsisė sė vendit tonė", theksoi Presidenti Rugova dhe u angazhua pėr njė ekonomi tė qėndrueshme tė Kosovės.

Ndėrkaq, duke folur pėr procesin e privatizimit, ai tha se ky proces duhet tė jetė produktiv, me forma tė ndryshme, e jo vetėm me plasman. "Shembulli juaj tregon aftėsinė e shpirtit ndėrmarrės tė popullit tė Kosovės dhe tė njerėzve tė biznesit, prandaj ēdo investim nė Kosovė do tė jetė fitimprurės", theksoi Presidenti Rugova, duke uruar qė kjo kompani njė ditė tė marrė pjesė nė ndėrtimin e rrugės Prishtinė-Durrės.
 
   
Ndėrkaq nė fjalėn e tij, kryeministri i Kosovės Bajram Rexhepi tha se kishte ardhur me kėnaqėsinė mė tė madhe pėr t'u pėruruar kėtė objekt. Aty ku ndėrtohen kompani prodhuese do tė gjejė kohė t'i vizitojė, tha ai, duke shtuar se kjo kompani ka disa vlera kryesore: ėshtė kompani private dhe e cila do tė jetė perspektiva e ekonomisė sė Kosovės, ėshtė kompani prodhuese dhe ėshtė shėrbyese ndėrtuese qė ėshtė aq e domosdosshme pėr ndėrtimin e infrastrukturės rrugore, tha zoti Rexhepi.

Fakti se Kosova ndodhet nė fazėn e rindėrtimit dhe po hyn nė fazėn e investimeve do tė garantohet edhe plasmani i prodhimeve tė kėsaj kompanie, sepse Kosova ka shumė nevojė tė bėjė rikonstruktimin e rrugėve, tha ai.

Rexhepi si element tė rėndėsishėm vlerėsoi edhe faktin se kjo kompani do tė punėsojė 60 punėtorė dhe kjo do tė thotė se 60 familje e sigurojnė ekzistencėn e vet.

 
Kryeministri Rexhepi premtoi se qeveria do tė inkurajojė me infrastruturėn ligjore tė krijohen kushte tė volitishme qė tė ketė sa mė shumė investime prodhuese, sepse vetėm ajo krijon njė zhvillim stabil dhe krijon vende tė reja tė punės, nėnvizoi ai.

Ndryshe kompania "Ekskavatori" merret me ndėrtimin e ulėt dhe tė lartė dhe nė veēanti nė ndėrtimin e rrugėve. Dikur kishte 15 punėtorė, e sot ka 60 punėtorė.

Kjo ndėrmarrje brenda ditės do tė prodhojė 120 metra kub asfalt, falė teknologjisė moderne qė posedon ajo dhe e cila ėshtė importuar nga Italia. Nė kėtė ndėrmarrje janė investuar mbi 1 milion e 200 mijė euro. Ndryshe kjo firmė ka realizuar deri mė tash disa projekte nė Kosovė, si nė aeroportin e Prishtinės, bazėn e KFOR-it "Film siti" nė Prishtinė etj.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.