12.07.2003 - Trepca.net

Hollbruk: I vetmi rezultat qė t'i sjellė paqe tė pėrhershme rajonit ėshtė pavarėsia e Kosovės


  
Prishtinė, 12 korrik 2003 - Duke komentuar nismėn e kohėve tė fundit pėr bisedime direkte ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit, diplomati i njohur amerikan dhe ndėrmjetėsi i dikurshėm pėr ēėshtjen e Kosovės, Riēard Hollbruk, tha se ky ėshtė njė fillim i mirė.
 
"SHBA-tė duhet tė marrin udhėheqjen dhe tė inkurarojnė njė zgjidhje pėr ēėshtjen e Kosovės, qė do tė ēojė tek i vetmi rezultat qė, sipas meje, do t'i sjellė paqe tė pėrhershme rajonit, dhe kjo ėshtė pavarėsia e Kosovės, njė shtet i pavarur i Kosovės, nė shoqėrim tė afėrt ekonomik me Beogradin, me Serbinė, Malin e Zi, Maqedoninė dhe Bosjėn, mirėpo njė shtet i pavaraur me anėtarėsi tė veten nė OKB, me identitetin e vet ndėrkombėtar", nėnvizoi nė njė intervistė pėr "Kohėn ditore" Riēard Hollbruk.

I pyetur nėse pavarėsia e Kosovės mund tė fitohet nė Kėshillin e Sigurimit, Hollbruk thotė se "Kėshilli i Sigurimit nuk do tė vendosė statusin final tė Kosovės".
  
Sipas Hollbrukut statusi final i Kosovės duhet tė vendoset nė njė ndėrmjetėsim ndėrkombėtar qė do tė zhvillohet ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit me pėrkrahjen dhe asistencėn e SHBA-ve, BE-sė dhe OKB-sė".
 
Ndėrkaq rusėt poashtu do tė mund tė marrin pjesė. Kėshilli i Sigurimit, thotė Hollbruk, thjesht do tė ratifikojė ose aprovojė statusin, duke shtuar se nė Nju Jork nuk mund tė marrin vendim.
 
"Dhe po pėrsėris, rezultati adekuat ėshtė i qartė pė mua - ėshtė pavarėsia e plotė pėr Kosovėn", saktėsoi Hollbruk nė kėtė intervistė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.