11.07.2003 - Trepca.net

Maqedonia dhe e ardhmja e saj


11 korrik 2003 / Ilir Ikonomi / “Zėri i Amerikės”

Maqedonia ndodhet nė njė periudhė tė vėshtirė tranzicioni ku ēėshtjet e bashkėjetesės kryqėzohen me problemet ekonomike dhe sociale. Marrėveshja e Ohrit po zbatohet ngadalė, nė ish zonat e konfliktit ekziston paqendrueshmėria. Megjithatė, gjendja nuk ka tė krahasuar me dy vjet mė parė kur vendi ishte nė konflikt tė armatosur. Por cilat janė perspektivat e zhvillimit, si i shikojnė ato vėzhguesit? Zėri i Amerikės intervistoi analistėt nga Maqedonia, Ibrahim Mehmeti dhe Ilir Ajdini.

Zėri i Amerikės: Zoti Mehmeti. Anketat tregojnė se marrėveshja e Ohrit ka gjetur mbėshtetje midis popullatės nė Maqedoni. Megjithatė, ka kritika se ajo nuk po zbatohet me ritmin e duhur. Cilat janė arėsyet sipas jush?

IBRAHIM MEHMETI: Mendoj se arsyet kryesore janė nė mosgatishmėrinė e plotė tė partnerėve tė koalicionit, dhe sidomos mendoj se kėtu pala maqedonase e ka rolin kryesor dhe mosgatishmėria e saj dhe mos pėrgatitja e saj, si dhe mospėrgatitja e opinionit nga ana e kėsaj partie pėr implementimin sa mė tė mirė tė marrėveshshjes sė Ohrit, mendoj se ėshtė njėra ndėr arsyet kryesore.

Zėri i Amerikės: Njė pyetje pėr ju zoti Ajdini, si po paraqitet Bashkimi Demokratik pėr Integrim, Partia e zotit Ali Ahmeti nė qeverinė e koalicionit, a po tregohen sa duhet aktivė ministrat e saj nė zbatimin e marrėveshjes?

ILIR AJDINI : BDI-ja po shpreh njė gatishmėri tė plotė. Mund tė shihet nė veprimet e kėsaj partie pėr tė realizuar ato obligime tė cilat i morėm bashkė me partnerin e koalicionit, mirėpo siē tha edhe kolegu, Ibrahimi, kėtu nuk ėshtė problemi te partneri shqiptar. Ne kishim drojėn se kjo parti shqiptare qė tash merr pjesė nė koalicion, do tė ketė njė partner i cili do tė mundohej tė gjejė mėnyra pėr tė penguar, pėr tė zvarritur, pėr tė zgjatur realizimin e marrėveshjes sė Ohrit dhe me gjasė kėshtu edhe po del. Prandaj kapaciteti i BDI-sė nuk mund tė vihet nė pyetje pėr ta realizuar kėtė, mirėpo ja qė hasim nė pengesa tė shumta.

Zėri i Amerikės: Partia Demokratike Shqiptare do tė zhvillojė tė shtunėn Kongresin e saj. Pavarėsisht nėse nė krye tė partisė do tė rizgjidhen apo jo drejtuesit e saj tė mėparshėm, Arbėr Xhaferri dhe Menduh Thaēi, ka njoftime se partia do tė ndryshojė programin duke shtuar nė tė tė drejtėn e vetvendosjes pėr shqiptarėt. Sa mendoni se do tė rigjallėrohet partia pas kėtij Kongresi? Si do tė ndikonte kjo klauzolė nė klimėn e pėrgjithshme nė maqedoni?

IBRAHIM MEHMETI: Unė mendoj se roli i PDSH-sė nė skenėn politike tė Maqedonisė ėshtė shumė i rėndėsishėm dhe kontributi i kėsaj partie ka qenė gjithmonė i rėndėsishėm dhe ka pasur efekt nė ambientin e pėrgjithshėm politik. Se si do tė dalė pas kėtij Kongresi do tė varet para sė gjithash nga vendimet e delegatėve tė kėtij Kongresi, pikėrisht sa i pėrket kryesisė sė ardhshme, kryetarit tė ardhshėm sepse tani kjo pyetje tani ėshtė mjaft e paqartė. Nuk dihet se a do tė mbetet e njejtė apo do tė ndryshojė, ndėrsa sa i pėrket ndryshimeve tė programit tė saj, varet se si definohet domethėnė ky ndryshim, dhe kėrkesa qė tani pėr tani mė shumė spekulohet sepse unė sa i pėrket pėrmbajtjes nuk e kam tė qartė me vetėvendosjen. Kjo padyshim se do tė kishte njė ndikim tė jashtzakonshėm edhe pėr partitė e tjera shqiptare por edhe pėr skenėn politike nė Maqedoni nė pėrgjithėsi jo vetėm pėr PDSH-nė.

Zėri i Amerikės: Zoti Ajdini, a ka shpresa se kjo parti do tė heqė elementėt e kompromentuar nga strukturat e saj udhėheqėse?

ILIR AJDINI : Po deshi qė tė kthehet nė skenė me njė fuqi qė tė mund tė ndikojė nė rrjedhat politike, gjithsesi se do tė duhet ta bėjė kėtė. Ka edhe shpresa, domethėnė, vendosmėria e udhėheqjes sė kėsaj partie qė tė bėjė ndryshime rrėnjėsore jep shpresa dhe sinjale tė tilla por megjithatė gjithēka varet se ēfarė do tė vendosė nesėr kjo parti, cila strukturė do tė vijė nė krye tė asaj partie. Mendoj se qėllimet e lidershipit janė qė partia tė rimėkėmbet, dhe besoj qė ata i kanė kuptuar gabimet qė i kanė bėrė nė kohėn kur ishte nė pushtet dhe qė lejuan qė njė pjesė e funskionarėve partiakė tė hyjnė nė ujėrat e korrupsionit dhe tė komprometojnė edhe subjektin nė tėrėsi.

Zėri i Amerikės: Zoti Mehmeti, nė ish zonat e krizės ka ende paqendrueshmėri, vazhdimisht nė zonėn e Tetovės ka vrasje dhe incidente tė tjera. Kush mban pėrgjegjėsi pėr kėtė situatė dhe si mund tė rregullohet ajo?

IBRAHIM MEHMETI: Mendoj se ėshtė pyetje shumė e vėshtirė tė pėrgjigjet se kush e mban pėrgjegjsinė. Sigusisht se kjo ėshtė ndėr pasojat mė tė rėnda tė krizės nė vend dhe kjo krizė tash mund tė analizohet prej luftės sė 2001 ose prej pavarėsisė sė Maqedonisė dhe kjo ėshtė gjithashtu temė shumė delikate. Sidoqoftė mendoj se kjo ėshtė njė nga detyrat qė qeveria aktuale duhet t’i zgjidhė sa mė shpejt dhe sa mė plotė sepse tė gjitha pėrpjekjet pėr demokratizimin e vendit, pėr implementimin e marrėveshjes sė Ohrit, pėr stabilizimin e vendit dhe integrimin e saj nė proceset evroatlantike, do ta vėshtirėsonte apo ndoshta do tė pamundėsohen sepse ekziston njė pasiguri e pėrgjithshme. Mendoj qė ajo qė thuhet se Maqedonia ėshtė stabilizuar ėshtė e vėrtetė nėse krahasohet me luftėn, mirėpo nėse shikohet situata nė njė ambient paqėsor mendoj se mund tė thuhet se pasiguria ėshtė duke u shtuar dhe jo duke u zvogėluar.

Zėri i Amerikės: Zoti Ajdini, vrasjet e bujshme para tri ditėsh nė Shkup me sa duket tregojnė se krimi i organizuar vazhdon tė jetė njė problem serioz. A mund tė na thoni se cfarė natyre ka ky lloj krimi, a ka lidhje me grupe jashtė vendit apo janė kėto pėrplasje midis klaneve?

ILIR AJDINI : Unė do tė kisha thėnė se megjithėse u tentua menjėherė pas ngjarjes tė lidhet kjo mė ndonjė krim tė organizuar, ka mjaft shenja qė bėjnė me dije se nuk bėhėt fjalė thjesht pėr krim mafio z a po krim tė kriminelėve ordinerė por kam edhe pėrshtypjen se sikur tentohet qė edhe me kėtė mėnyre edhe me kėtė veprim qė ishte njė masakėr e vėrtetė tė ruhet jostabiliteti dhe tė pamundėsohet stabilizimi i mėtejshėm i Maqedonisė. Mund tė ketė veprim tė pėrbashkėt me ndonjė shėrbim tė jashtėm por natyrisht qė nuk kam dėshmi pėr njė gjė tė tillė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.