11.07.2003 - Trepca.net

Banka Botėrore miraton njė kredi tė re prej 18 milionė dollarėsh pėr Shqipėrinė


11 Korrik 2003 / Ilirian Agolli / “Zėri i Amerikės”

Qeveria shqiptare njoftoi se Banka Botėrore sapo ka miratuar njė kredi prej 18 milionė USD pėr tė mbėshtetur uljen e varfėrisė dhe zhvillimin ekonomik e social tė Shqipėrisė.

Drejtues tė larė tė financave shqiptare pohuan se kjo kredi e re e Bankės Botėrore ėshtė njė vlerėsim pėr pėrpjekjet e Shqipėrisė nė reformat ekonomike. Njė vit mė parė Shqipėria mori nga BankaBotėrore edhe njė kredi tjetėr prej 20 milionė dollarėsh pėr pėrmirėsimin e shėrbimeve sociale.

Ministri i financave, Kastriot Islami, deklaroi nė njė konferencė shtypi pėr statistikat gjashtėmujore se shpenzimet buxhetore janė tė ulta, ku kanė ndikuar niveli i ulėt i investimeve, rreth 63%, pėr shkak tė veprimeve tė administratės.

“Kjo vjen nė radhė tė parė nga niveli i administratėave pėr tė organizuar tė gjithė proceset e nevojshme pėr realizimin e investimeve, qė fillojnė me prokurimet, realizimit apo shtyrjes sė disa prokurimeve, pėr shkak tė anullimit tė disa tenderave etj. Nga kėndvėshtrimi i ministrisė sė financave, nuk ka asnjė lloj pengese qė kėto investime tė kryhen me njė dinamikė mė tė shpejtė” - tha zoti Islami.

Ministri shqiptar i financave tha se ashtu si Banka Botėrore, Fondi Monetar Ndėrkombėtar edhe organizata tė tjera financiare ndėrkombėtare po japin vazhdimisht vlerėsime pozitive pėr ecjen pėrpara tė reformave dhe ekonomisė nė vend. Njė mision i FMN ėshtė nė Tiranė pėr tė parė nga afėr ekonominė dhe pėr tė konsultuar procesin e privatizimit. Ai foli pėr njė aftėsi tė lartė thithėse tė ekonomisė shqiptare pėr investimet e huaja.

“Pėr sa i pėrket aftėsive absorbuese pėr investimet e huaja, ato kanė lėvizur nė nivelin e rreth 25 miliardė lekė nė vit. Realizimi i tyre ka lėvizur nė kufijtė 70-85%, qė ėshtė edhe niveli i absorbimit konkret e real” - tha zoti Islami.

Kredia e sapomarrė nga Banka Botėrore pritet tė shlyhet pėr 20 vjet. Vetėm nga Banka Botėrore qė nga viti 1991, Shqipėria ka marrė rreth 720 milionė USD pėr 51 projekte.

Autoritetet e financave po pėrpiqen tė mbledhin nė maksimum tė ardhurat buxhetore nga taksat e tatimet, tė ruajnė nivele tė pranueshme tė deficitit tė plotė e tė brendshėm, tė mbajnė nivelin e inflacionit nėn 4% dhe tė sigurojnė njė rritje ekonomike vjetore prej 6%. Ndėr objektivat mė tė rėndėsishėm mbeten privatizimet nė Bankėn e Kursimeve dhe INSIG. //ss//

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.