11.07.2003 - Trepca.net

Komuna e Podujevės pėrfshihet nė projektin e Mbėshtetjes sė Teknologjisė Informative tė financuar nga UNDP


Podujevė, 11 korrik 2003  (TN) – Kryetari Agim Veliu njoftoi sot se Pėrfaqėsuesi rezident i UNDP-sė Robert Piper e ka njoftuar se komuna e Podujevės ėshtė pėrfshirė nė projektin e Mbėshtetjes sė Teknologjisė Informative nė Kosovė – MTIK nė kuadėr tė hulumtimit qė Fondi pėr Zhvillim i Kombeve tė Bashkuara ka bėrė nė 30 komuna tė Kosovės.
 
“Duke u bazuar nė rezultatet e kėtij hulumtimi, UNDP-ja dhe Ministria e  Shėrbimeve Publike kanė siguruar mjetet pėr tė implementuar fazėn fillestare tė projektit MTIK nė pesė komuna. Unė kam kėnaqėsinė qė t’ju informoj se komuna juaj ėshtė zgjedhur qė tė jetė njė nga pesė tė parat” shkruan nė letrėn  z. Piper dėrguar kryetarit Veliu.
 
Sipas projektit komuna e Podujevės do tė fokusohet nė instalimin e Rrejtit nė Hapėsirėn lokale duke ofruar pėrdorimin e RrHL-sė dhe mjeteve tė zyrave pėr trajnimin e adminstratorėve tė RRHL-sė dhe shfrytėzuesve tė kėtij rrjeti, por edhe tė prokurojė pėr pajisjet e RrHL-sė sipas standardeve tė krijuara nga Departamenti i Teknologjisė Informative pranė MSHP.
 
Implementimi i kėtij projekti tė rėndėsishėm pritet qė tė fillojė sė shpejti, kurse UNDP falėnderon z. Veliu dhe ekipin lokal tė teknologjisė informative.
 
“Presim qė ta vazhdojmė bashkėpunimin e frytshėm edhe gjatė implemntimit tė kėtij projekti”, shkruan nė letrėn e z. Piper dėrguar Kryetarit Agim Veliu.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.