10.07.2003 - Trepca.net

Marrėdhėniet italo-gjermane


10 korrik 2003  “Zėri i Amerikės”

Kryeministri italian Silvio Berlusconi po pėrballet me njė krizė tė mundshme qeveritare, ndėrsa aleatėt e tij kryesorė kritikojnė kabinetin se nuk ka arritur tė vėrė nė jetė plotėsisht programin e tij.

Kreu i Lidhjes sė Veriut, Umberto Bossi tha sot se koalicioni i zotit Berlusconi ėshtė si njė anije pa kapiten. Lidhja e Veriut qė solli rėnien nga pushteti tė qeverisė sė parė tė zotit Berluskoni, nė vitin 1994, thotė se kryeministri mes tė tjerash nuk i ka plotėsuar premtimet pėr t’u dhėnė mė shumė pushtet strukturave vendore.

Por mesa duket problemet e Italisė nuk mbyllen vetėm brenda kufijve tė saj dhe furia e fjalėve ka zėmėruar pėr herė tė dytė brenda pak ditėsh Gjermaninė.

Kancelari gjerman Gerhard Shrėder njoftoi tė mėrkurėn se do t’i anulonte pushimet qė kishte vendosur tė bėnte nė Romė, pas komenteve tė njė ministri italian. E megjithėse Berlini paralajmėroi Italinė se po rrezikon miliarda euro tė ardhura qė do tė fitonte nga turistėt gjermanė, vetė kėta tė fundit duket se nuk kanė ndėrmend tė heqin dorė nga turizmi nė qytetet e bukura italiane.

Kancelari gjerman Gerhard Schroeder i anuloi pushimet e tij nė Itali pas komenteve antigjermane tė njė ministri italian.

Stefano Stefani, Ministri italian i Turizmit nuk pranoi tė kėrkonte falje pėr cilėsimin qė u bėri gjermanėve si “biondė hipenacionalistė” qė pushtojnė plazhet italiane.

Gazetat gjermane i kishin bėrė thirrje kancelarit Shrėder qė pas kėtyre komenteve tė Ministrit Stefani tė mos shkonte nė Itali . “Po tė dojė tė rrijė nė shtėpi, ose le tė shkojė ku tė dojė”, thotė me shaka njė kamarier italian nė pėrgjigje tė vendimit tė Shrėderit.

Por turistėt gjermanė mendojnė se kjo ėshtė thjesht njė zėnkė politike qė nuk duhet tė ketė asnjė lidhje me Italinė dhe italianėt.

“Ai duhet tė vijė nė Itali, sepse Italia ėshtė njė vend i mrekullueshėm. Unė mendoj se Shrėderit i pėlqen tė vijė nė Itali. Italia duhet tė shpėtojė nga Berlusconi dhe gjithė njerėzit e tij. Do tė ishte mė mirė pėr Italinė”, thotė njė turist tjetėr gjerman nė Romė.

“Mendoj se Shrėderi e ka gabim. Shpresoj se jemi tė mirėpritur si turistė. Ne vijmė tė shohim artin italian dhe na pėlqen qė tė vijmė kėtu dhe mendoj qė edhe italianėve u pėlqen qė ne vijmė kėtu. Nuk jam dakord me Shrėderin kur thotė se nuk duhet tė vijmė nė Itali”, thotė kjo turiste gjermane.

“Mua nuk mė pėlqen Berlusconi. Por besoj se as italianėve nuk u pėlqen”, thotė turistja nga Hamburgu.

Marrėdhėniet gjermano-italiane janė keqėsuar qė kur kryeministri italian Silvio Berlusconi e krahasoi javėn e kaluar njė deputet gjerman tė Parlamentit Evropian me njė roje tė njė kampi pėrqendrimi nazist.

Kancelari Shrėder e pranoi ndjesėn e Berluskonit pėr komentin, por njė lumė fryerjesh nga ana e ministrit Stefani nė njė gazetė tė djathtė kėtė javė e acaruan pėrsėri gjendjen.

Gazetarja gjermane Christine Kohl, korrespondentja e sė pėrditshmes gjermane Suddeutche Zeitung nė Itali tha se ndoshta arroganca e Berluskonit ėshtė shkaku i kėsaj krize diplomatike.

“Mė duket se Berluskoni nuk e respekton edhe aq shumė qeverinė gjermane. Pėr tė janė mė tė rėndėsishme Shtetet e Bashkuara dhe Britania. Ndoshta prandaj mendoi qė t’i ngacmojė gjermanėt”, thotė gazetarja Kohl.

Por Ministri i Brendshėm gjerman Otto Schily qė ka njė shtėpi pushimesh nė Toskanė tha se ishte e qartė qė Stefano Stefani nuk ėshtė i kualifikuar pėr punėn e tij.

“Duhet tė kuptohet se ēfarė reagimesh mund tė shkaktojnė komente tė tilla. Por nuk duhet absolutisht tė vihen nė diskutim marrėdhėniet tradicionalisht tė mira mes Italisė dhe Gjermanisė dhe ne urojmė qė kryesia italiane e Bashkimit Evropian tė jetė e sukseshme”, thotė ministri Schily.

Kancelari Shrėder parashikonte qė tė shkonte me pushimet nė brigjet e Adriatikut nė fund tė javės sė ardhshme. Ai nuk pranoi tė bėnte komente pėr vendimin pėr t’i kaluar pushimet nė vendlindjen e tij Hanovėr.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.