10.07.2003 - Trepca.net

Berisha: PD synon tė dalė me njė kandidat sa mė konsensual pėr Bashkinė e Tiranės


10 korrik 2003 / Elez Biberaj  “Zėri i Amerikės”

Kryetari i Partisė Demokratike, Sali Berisha tha tė enjten se brenda pak ditėsh forca e tij politike do tė zgjedhė kandidatin pėr kryetar bashkie tė Tiranės, nė zgjedhjet e ardhshme vendore dhe se kjo do tė bėhet nė bashkėpunim me partitė e tjera tė opozitės. Zoti Berisha, nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, shprehu bindjen se Partia Socialiste do t’i humbasė zgjedhjet dhe kritikoi qeverisjen e socialistėve nė pushtet.

Zėri i Amerikės: Dr. Berisha, ku jeni ju me pėrgatitjet pėr zgjedhjet dhe ēfarė pėrparimesh keni arritur nė pėrpjekjet pėr krijimin e aleancave ose koalicioneve elektorale me partitė e tjera tė opozites?

Sali Berisha: Do tė dalloja dy drejtime kryesore tė njė pune intensive: sė pari nė nivel bazė, nė tė gjitha seksionet e Partisė Demokratike po sugjerohen, po propozohen kandidatura, pra ka filluar procesi i seleksionimit tė kandidaturave dhe ky proces do tė kompletohet tėrėsisht gjatė korrikut. Sė dyti po vazhdon grupi i negociatave me tė gjitha partitė opozitare duke u ofruar kėtyre partive njė shumėllojshmėri tė madhe formash bashkėpunimi dhe koalicioni. Unė kam besim se nė ditėt qė vijnė dhe javėt qė vijnė do tė konkretizojmė me partitė politike opozitare format mė tė mira tė koalicionit qė atyre u interesojnė, sepse ky ėshtė njė proces vullneti tė lirė.

Zėri i Amerikės: Zoti Berisha, Tirana ėshtė qendra mė e madhe dhe si rrjedhim vėmendja kryesore ėshtė pėrqendruar nė kryeqytet. A mund tė na thoni sot se kur do tė vendosni se kush do tė jetė kandidati i opozitės? Deri mė tani kanė qarkulluar shumė emra si kandidatė tė mundshėm tė opozitės.

Sali Berisha: Unė mendoj se emrat qė kanė qarkulluar kanė nderuar garėn elektorale dhe janė njė numėr personalitetesh ndėr mė tė shquarat nė fusha tė ndryshme. Besoj se pėrzgjedhja e kandidatit nga Partia Demokratike ėshtė ēėshtje ditėsh, por duhet tė theksoj se kjo kandidaturė, kėto kandidatura tė pėrzgjedhura do tė negociohen edhe me partitė e tjera opozitare, nė mėnyrė qė tė mund tė shkojmė, po tė jetė e mundur me njė kandidaturė sa mė konsensuale.

Zėri i Amerikės: A ekziston mundėsia qė kandidati nė Tiranė tė jetė i njė partie tjetėr tė opozitės dhe jo i Partisė Demokratike?

Sali Berisha: Ekziston mundėsia qė kandidati nė Tiranė tė jetė i pėrkrahur nga shumė parti opozitare. Natyrisht nuk mund tė them qė nuk do tė jetė Partia Demokratike ajo qė do tė pėrzgjedhė, por ajo do tė diskutojė nė kėtė pėrzgjedhje edhe me aleatėt e saj.

Zėri i Amerikės: Dr. Berisha, gjatė fjalimeve publike, veēanėrisht nė parlament, ju keni bėrė kritika tė ashpra ndaj qeverisė dhe punės sė saj. Ju keni dėnuar keq-qeverisjen socialiste, korrupsionin, dhe lidhjet e zyrtarėve me krimin. Por si u pėrgjigjeni atyre qė thonė se ju po luani vetėm rolin e denoncuesit dhe se nuk keni paraqitur njė alternativė bindėse pėr pėrmirėsimin e qeverisjes dhe zgjidhjen e problemeve mė tė medha me tė cilat ballafaqohet sot vendi juaj?

Sali Berisha: Unė duhet t’ju falenderoj pėr kėtė pyetje dhe njėkohėsisht u bėj thirrje atyre qė kanė shtruar kėtė problem tė rikujtojnė tė gjitha debatet e mėdha tė zhvilluara nė parlament. Nė mėnyrė absolute, kategorike ato janė shoqėruar me alternativa tė qarta tė Partisė Demokratike pėr tė gjitha problemet. Nė rast se rikujtojmė buxhetin, ne paraqitėm 18 amendamente pėr ndryshimin dhe pėrmirėsimin e buxhetit tė shtetit. Tė njejtėn gjė bėmė dhe me alternativat pėr luftėn kundėr korrupsionit, luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe reformėn institucionale. Ato u pranuan edhe nė rezolutėn qė u miratua pas debatit qė u bė mbi raportin e Bashkimit Evropian. Ne vėrtet kemi denoncuar pėrdorimin e imunitetit pėr mbrojtjen e korrupsionit, por kemi ēuar nė parlament ligje pėr heqjen e imunitetit tė deputetėve kolektivisht nė mėnyrė qė tė jenė tė hapur pėr hetime nga prokuroria pėr ēdo rast korrupsioni. Pra ēdo hap qė ndėrmarrim nė parlament, ne e ndėrmarrim pasi kemi pėrgatitur alternativėn tonė. Parlamenti shqiptar ėshtė i monitoruar dhe nė raportin e BE-sė lidhur me kėtė, besoj se nga tė gjitha institucionet e vendit, ėshtė institucioni qė merr rolin qendror dhe kėtu dilet qartė pėr shkak tė qėndrimeve, tė propozimeve, tė kritikave qė bėn opozita nė kėtė institucion. Por ka njė moment: analistėt dhe kritikėt duhet tė kenė shumė tė qartė se njė forcė politike ka njė arenė ku tė shfaqė platformėn e vet dhe kjo arenė ėshtė parlamenti. Ne e bėjmė me qėllim: e shfaqim nė parlament, e mbrojmė nė parlament kėtė platformė, pėr t’u dėshmuar shqiptarėve se ne jemi njė parti e gatshme pėr tė qeverisur.

Zėri i Amerikės: Doktor Berisha, pranohet tashmė se ekziston njė ngjashmėri nė programet e partive tė ndryshme politike. Duke marrė parasysh kėtė fakt, nėse e pranoni kėtė fakt, cilat do tė jenė disa nga ēėshtjet kryesore qė do tė mbizotėrojnė fushatėn elektorale tė partisė suaj?

Sali Berisha: Shqiptarėt kanė krijuar njė vetėdije qė kryeministri Nano ėshtė arkitekt i demagogjisė shqiptare pėr tė mos thėnė dhe tė tjera. Pavarėsisht se ēfarė thotė, nė mėnyrė absolute e ka demagogjike, sepse nė gjuhėn popullore tani ky kryeministėr po thirret “zoti tenderman”. Pra lufta kundėr korrupsionit qė ėshtė njė nga shtyllat kryesore tė programit tonė qėndron edhe tek Partia Socialiste, nė njė kohė kur me tė vėrtetė Kryeministri vetė ėshtė shtylla kryesore dhe inspiruesi kryesor i sistemit tė korrupsionit nė Shqipėri, pra kemi tė bėjmė me njė demagogji dhe me njė politikė reale. Zoti Biberaj, nė rast se ndiqet me kujdes politika jonė kundėr korrupsionit, ne vėrtet paraqesim dosje, por rruga e kėtyre dosjeve, rruga institucionale nga parlamenti, nė prokurori, ndonėse jemi tė bindur se kėto institucione nuk do tė ndėrmarrin asnjė hap, por kėtė e bėjmė qė nesėr nė pushtet, tė jenė tė sigurtė se tė korruptuarit do tė kenė vetėm njė vend dhe ajo do tė jetė banka e tė akuzuarve dhe do tė japin llogari para ligjit. Pra lufta kundėr korrupsionit, kundėr krimit tė organizuar, problemet e komuniteteve, zgjidhja e infrastrukturės, furnizimi me ujė, me energji elektrike, zhvillimi i qėndrueshėm do tė jenė linjat kryesore tė programit tonė.

Zėri i Amerikės: Dr. Berisha, edhe njė pyetje ju lutem: tashmė ėshtė miratuar njė kod zgjedhor me bashkėpėlqimin e dy forcave kryesore tė vendit: partisė suaj dhe Partisė Socialiste. Me plotėsimin e kuadrit ligjor, a mendoni se ekziston vullneti politik i partive shqiptare pėr tė garantuar zgjedhje tė lira dhe tė drejta?

Sali Berisha:Kodi zgjedhor ėshtė i standardeve ndėrkombėtare dhe unė kėtė e quaj njė arritje serioze, reale dhe e kam pėrshėndetur, kam shprehur falenderimin tim pėr institucionet ndėrkombėtare, ekspertėt e shquar ndėrkombėtare qė kanė punuar. Por kam bindjen e thellė se kryetari i qeverisė ėshtė shumė zemėrthyer dhe po pėrpiqet tė pengojė nė mėnyra tė ndryshme implementimin e kėtij kodi, gjė e cila do tė kishte pasoja shumė tė rėnda pėr klimėn dhe pėr vendin nė tėrėsi. Nuk mund tė them se zoti Nano ka vullnetin politik, pėrkundrazi ai ka fiksuar Kongresin e partisė, vetėm e vetėm nė mėnyrė qė mund tė manipulojė dhe tė presė kokat pas zgjedhjeve. Nė tė vėrtetė do t’i humbasė kėto zgjedhje. Ia bėj shumė tė sigurt kėtė herė se ėshtė i pashpresė nė kėto zgjedhje. Pėr Kongresin, ėshtė punė e tyre, tė bėjnė ē’tė duan.//kk//

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.