9.07.2003 - Trepca.net

Podujevė: Sindikata e mjekėve tė Egjiptit dhuron aparaturė moderne Shtėpisė sė Shėndetit


Podujevė, 9 korrik 2003 / TN – Nė kuadėr tė ndihmės me mjete mjekėsore pėr Kosovėn, Sindikatat e mjekėve tė Egjiptit – HSAC sot i dhuruan Shtėpisė sė Shėndetit nė Podujevė njė aparaturė moderne e cila sipas drejtorit dr. Bahri Thaēi nuk mund tė sigurohej me mjete vetanake.
 
Nė kėtė eveniment pos sekretarit tė pėrgjithshėm tė Sindikatės sė mjekėve tė Egjiptit mori pjesė edhe zv. kryetari i komunės sė Podujevės z. Agim Kikaj, Shahzad Khan Bangash dhe personeli i shtėpisė sė shėndetit, drejtori i Shtėpisė sė Shėndetit Primar dr. Bahri Thaēi, dr. Muhamet Mustafa nga Shoqata Palestineze qė vepron nė Podujevė qė nga 1999, drejtorri i Komitetit Botėror Islamik (IWC) z. Ayman, mengjeri i Lagjes sė Kuvajtit z. Rashid Djaroun,  “Merita i takon popullit tė Egjiptit i cili qė nga fillimi i luftės nė Kosovė bėri pėrpjekje qė tė gjejė forma dhe mėnyra pėr ta ndihmuar popullin e Kosovės”, tha sekretari gjeneral i Sindikatės sė mjekėve tė Egjiptit z. Abdl El Kader Hegazy.
 
Z. Hegazy kishte vizituar Kosovėn mė 1999 dhe kishte parė tė gjitha shkatėrrimet nga lufta kėshtu qė nė kuadėr tė ndihmės disa komunave tė Kosovės ai vizitoi edhe komunėn e Podujevės tė cilės i janė dhuruar 3 aparate tė EKG-sė, 1 ultrazė, 1 defribilator, 1 inhalator, 3 mikroskopė, peshore pėr fėmijė dhe tė rritur pėr pediatrinė dhe pajisje tjera tė nevojshme. Sipas administratorit tė HSAC z. Bekim Mehmetaj ndihma dhuruar dia komunave si” Podujeva, Prishtina, Skėnderaji, Vushtrria, etj arrinė vlerėn e mbi 450 mijė euro.
 
Duke falėnderuar nė emėr tė qytetarėve tė komunės sė Podujevės zv. kryetari Agim Kikaj tha se dhurata e popullit mik tė Egjiptit dhe e Sindikatės sė Mjekėve ėshtė ndihmė e madhe pėr popullatėn e Podujevės e cila ka nevojė pėr trajtim mjekėsor nė kushtet e rėnda qė gjendemi. Fjalė pėrshėndetėse dhe mirėnjohje pėr bashkėpunim dhe ndihmė tha edhe pėrfaqėsuesi i UNMIK-ut i Podujevės z. Shahzad Khan Bangash i cili ndėr tė jera pohoi se ky ėshtė njė gjest human i ppullit tė Egjiptit qė mėson se kush shpėton njė jetė ka shpėtuar njerėzimin.
 
Drejtori i Shtėpisė sė shėndetit primar dr. Bahri Thaēi nė fund u dhuroi mirėnjohje Sindikatave tė mjekėve tė Egjiptit, Sekretarit Hegazy, dr. Muhamet Mustafės dhe pėrfaqėsuesit tė UNMIK-ut z. Bangash.


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.