9.07.2003 - Trepca.net

Lajme

E mėrkure 9 korrik 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Komisioni Evropian vlerėson pozitivisht marrėveshjen e tregtisė sė lirė tė nėnshkruar mes Shqipėrisė dhe Kosovės

 • Deri nė emėrimin e kryeadministratorit tė ri pėr Kosovėn kėtė detyrė do ta ushtrojė amerikani Ēarls Brajshou

 • Tre evropianė janė kandidatė pėr postin e kryeadministratorit tė Kosovės, thotė zėdhėnėsi i KB

 • Departamenti amerikan i Shtetit mirėpret letrėn e udhėheqėsve kosovarė drejtuar personave tė zhvendosur

 • Nė duart e civilėve nė Kosovė ka qindra mijėra armė

 • Qeveria e Kosovės u bėn thirrje banorėve tė fshatit Debellde tė mos tensionojnė situatėn

 • Viti: UNMIK-u heq dorė nga hapja e pikės kufitare, banorėt zhbllokojnė rrugėn qė ēon nė Debėllde

 • Tre vetė janė vrarė dhe disa tė tjerė janė plagosur nė njė sulm tė armatosur nė Shkup

 • Katėr fėmijė shqiptarė dėshmojnė nė gjykatėn e Beogradit pėr njė masakėr nė Podujevė

 • Misioni i UNMIK-ut nė Kosovė as dje nuk arriti tė hapė vendkalimin e ri kufitar me Maqedoninė

 • Brajshou thotė se UNMIK-u ėshtė nė fazėn e gjetjes sė njė zgjidhje pėr bujqit e brezit kufitar me Maqedoninė

 • KFOR-i ia ka dorėzuar policisė sė UNMIK-ut ish-udhėheqėsin e UĒPMB-sė, Shefket Musliun

 • UNMIK-u ka hedhur poshtė kritikat serbe nė adresė tė kodit penal dhe tė procedurės penale nė Kosovė

 • Policia po gjurmon vrasėsin e njė familjeje pesėanėtarėshe nė Kaliforni

 • Ėshtė arrestuar ish-ministri i brendshėm i Sadam Hyseinit dhe njė anėtar i lartė i partisė sė tij Baath

 • Podujevė: Sindikata e Mjekėve tė Egjiptit i dhuron aparaturė moderne Shtėpisė sė Shėndetit

 • Njė burri nga Arkanzasi i SHBA-ve i ėshtė kthyer vetėdija pasi kishte kaluar 19 vjet nė komė

 • Kryengritėsit ēeēenė vranė pesė ushtarė rusė

 • Njė person i armatosur vrau pesė veta dhe plagosi tetė tė tjerė nė Misisipi

 • Akuza pėr blerje uraniumi nuk qėndron

 • Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė burrė palestinez nė Bregun Perendimor

 • Parlamentarėt e BE mbėshtesin anulimin e vizės pėr qytetarėt nė Zvicėr qė nuk janė nga vendet e Bashkimit Evropian

 • Pėrmbytet nė Bangladesh njė feribot dhe zhduken 600 udhėtarė

 • Kryeministri palestinez ofroi dorėheqjen si kryetar i qeverisė

 • SHBA: Shpenzimet pėr mbrojtjen rreth 369 miliardė dollarėsh pėr vitin 2004


 
Komisioni Evropian vlerėson pozitivisht marrėveshjen e tregtisė sė lirė tė nėnshkruar mes Shqipėrisė dhe Kosovės
 
Bruksel, 9 korrik 2003 - Komisioni Evropian e vlerėson pozitivisht Marrėveshjen e tregtisė sė lirė tė nėnshkruar mes Shqipėrisė dhe Kosovės ngase kjo marrėveshje mund tė ketė vetėm efekte pozitive nė forcimin e paqes dhe shtimin e begatisė nė rajonin e Ballkanit.
 
Zėdhėnėsja e Komisionit Evropian Ema Aduin deklaroi pėr "Dojēe velen" se ėshtė e rėndėsishme qė nė poltikėn e liberalizimit tė shkėmbimeve tregtare qė vendet ballkanike po zhvillojnė me njėra tjetrėn tė pėrfshihet edhe Kosova me qėllim qė ajo tė mos kthehet nė njė njollė tė zezė nė rajon.
 
Kjo ėshtė njėra nga arsyet qė Komisioni Evropian ka hartuar pėr Kosovėn njė instrument krejt tė posaēėm i njohur si mekanizmi udhėzues qė do tė ndihmojė pėrshtatjen e ligjeve tė Kosovės, deklaron Aduin.
 
Ajo ka theksuar se BE nuk dėshiron qė Kosova tė kthehet nė njė vend tė izoluar dhe ka nėnvizuar se Kosova do tė ndihmohet nė rrugėn e saj drejt pėrparimit pa pritur dhe paparagjykuar statusin e saj tė ardhshėm. Kosovės i nevojitet qė tė pėrshtatė ligjet e saj si me fqinjėt, por po ashtu edhe me ato tė BE-sė, ka deklaruar kjo zyrtare e Komisionit Evropian.

Zėdhėnėsja e komesionerit Paten thotė se Komisioni Evropian e ka mbėshtetur politikėn dhe vendimet qė Shtajner i ka marrė nė Kosovė, tė cilat pėrmblidhen nė devizėn: standardet para statusit, duke nėnvizuar se Komisioni Evropian do tė jetė pjesėmarrės nė dialogun e ardhshėm ndėrmjet Prishtinės dhe Beogradit.
 
  
Deri nė emėrimin e kryeadministratorit tė ri pėr Kosovėn kėtė detyrė do ta ushtrojė amerikani Ēarls Brajshou
 
Prishtinė, 9 korrik 2003 - Deri nė emėrimin e kryeadministratorit tė ri pėr Kosovėn, kėtė detyrė do tė ushtrojė zėvendėsi i tij Ēarll Brajshou. Njėherit ai ushtron edhe detyrėn e shefit tė sektorit tė UNMIK-ut pėr ekonomi nė Kosovė.

Brajshou tha se ndiehet shumė i kėnaqur pėr faktin se ai nė Kosovė ka raporte shumė tė mira me liderėt vendorė, prandaj bashkėpunimi i tij me lidershipin e Kosovės do tė bėjė qė vakuumi i krijuar nė postin mė tė lartė tė UNMIK-ut tė mos hetohet.
 
 
Tre evropianė janė kandidatė pėr postin e kryeadministratorit tė Kosovės, thotė zėdhėnėsi i KB
 
Nju Jork, 9 korrik 2003 - Zėdhėnėsi i Kombeve tė Baskuara Farhan Hak ka deklaruar se pėr postin e shefit tė UNMIK-ut tri personalitete janė nė zgjedhje tė ngushtė. Ai ka mohuar njoftimet se Zhak Klajn ėshtė emėruar administrator i ri nė Kosovė.

"Emri i ri ende nuk dihet, por mund tė them se nė zgjedhje tė ngushtė janė tre vetė dhe qė tė tri janė nga Evropa", ka thėnė zėdhėnėsi i KB Farhan Hak.
 
 
Departamenti amerikan i Shtetit mirėpret letrėn e udhėheqėsve kosovarė drejtuar personave tė zhvendosur
 
Prishtinė, 9 korrik 2003 - Shtetet e Bashkuara mirėpresin ftesėn e nėnshkruar nga qeveria e pėrkohshme dhe udhėheqėsit politikė nė Kosovė, tė cilėt u bėnė thirrje serbėve tė zhvendosur dhe pakicave tjera qė tė kthehen nė shtėpitė e tyre dhe tė punojnė me misionin e KB-ve dhe me institucionet e pėrkohshme nė ndėrtimin e njė shoqėrie demokratike dhe tolerante, thuhet nė njė njoftim tė Departamentin amerikan tė Shtetit qė e transmeton Zyra amerikane nė Prishtinė.

"Ne kėrkojmė nga tė gjitha palėt qė tė punojnė sė bashku nė mėnyrė konstruktrive, pėr tė siguruar qė secili qė dėshiron tė kthehet ta ketė mundėsinė e vėrtetė pėr ta bėrė kėtė, dhe pėr t'i dhėnė secilit mjetet dhe mundėsinė qė tė marrė njė vendim tė bazuar nė informata reale lidhur me ardhmėrinė e tyre", thuhet nė kėtė njoftim.
 
 
Nė duart e civilėve nė Kosovė ka qindra mijėra armė
 
Prishtinė, 9 korrik 2003 - Me moton "Mos ma mbytni lirinė", Zyra e pėr zhvillim e OKB-sė - UNDP, sot e fillon njė fushatė e cila ka pėr qėllim vetėdijėsimin e popullsisė nga rreziku qė paraqesin armėt e vogla.
 
Kjo fushatė do tė zgjasė tre muaj dhe do tė shtrihet nė tėrė Kosovėn.

Njė i raport i publikuar me titull "Kosova dhe armėt" vlerėson se nė duart e civilėve gjenden prej 330 mijė deri nė 460 mijė armė tė ndryshme zjarri.
 
 
Qeveria e Kosovės u bėn thirrje banorėve tė fshatit Debellde tė mos tensionojnė situatėn
 
Prishtinė, 9 korrik 2003 - Nė mbledhjen e sotme tė Qeverisė sė Kosovės janė miratuar pesė nisma pėr projektligje pėr t'u shqyrtuar nė Kuvendin e Kosovės: Projektiligji pėr shpalljen park nacional tė Bjeshkėve tė Nemuna, ai pėr kinematografi, pėr fidane, pėr punėn kėrkimore-shkencore dhe pėr katastėr.

Me kėtė rast Qeveria u bėn thirrje banorėve tė fshatit Debellde tė mos shkaktojnė ndonjė konflikt dhe tė mos tensiojnė situatėn ndėrmjet autoriteteve vendore dhe UNMIK-ut, pas gjendjes sė krijuar nė atė lokalitetet nė lidhje me nismėn pėr hapjen e pikės kufitare.
 
Kryeministri Bajram Rexhepi tha se pėrkrah qasjen e lirė tė banorėve nė pronat e tyre dhe rikonformon qėndrimin e qeverisė pėr mosnjohjen marrėveshjes pėr kufirin ndėrmjet Maqedonisė dhe Serbisė nė vitin 2001. "Qeveria e Kosovės nuk hyn atje ku nuk ėshtė kompetencė e saj.
 
Kjo ėshtė njė marrėveshje mes UNMIK-ut dhe qeverisė maqedonase. Ne jemi qė qytetarėve tė Kosovės tė atij rajoni t'u mundėsohet njė qasje e lirė nė pronat e tyre. Se a do t'i shfrytėzojnė ata pronat e tyre apo jo, kjo ėshtė ēėshtje e tyre", tha Rexhepi duke komentuar njė pyetje nėse qeveria e tij mbėshtet hapjen e pikės kufitare nė Debėllde.
 
 
Viti: UNMIK-u heq dorė nga hapja e pikės kufitare, banorėt zhbllokojnė rrugėn qė ēon nė Debėllde
 
Viti, 9 korrik 2003 - UNMIK-u ka hequr dorė nga insistimi i tij pėr hapjen e pikės kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė nė fshatin Debėllde. Shefi i operacioneve policore tė UNMIK-ut Robert Pedllou u tha sot banorėve tė kėsaj ane se UNMIK-u nuk dėshiron tė ndėrmarrė hapa kundėr vullnetit tė qytetarėve tė kėtueshėm. Ai tha se pa pėlqimin e banorėve tė kėsaj zone UNMIK-u nuk do tė hapė ndonjė pikė kufitare.

Ndėrkaq sot paradite, nė organizim tė Kuvendit komunal tė Vitisė u mbajt njė protestė gjithėpopullore kundėr hapjes sė njė pike kufitare ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė. Pas kėtij tubimi qytetarėt shkuan nė fshatin Debėllde.

Ndėrkohė, kryetari i komunės sė Vitisė Musa Misini tha se pas tėrheqjes sė UNMIK-ut do tė tėrhiqen edhe banorėt nga bllokimi i rrugėve. "Kėshilli organizativ e pezullon vendimin pėr protesta, pushon sė vepruari, por nuk shuhet dhe porosit qytetarėt e fshatit Debėllde qė tė jenė vigjilentė pėrderisa ėshtė nė zbatim kjo marrėveshje tė lirojnė rrugėn, tė krijojnė kushte pėr qarkullim dhe tė kthehen nė shtėpitė e tyre", tha z.Misini, duke shtuar se po qe se shkilet marrėveshja Kėshilli i protestave do tė riaktivizohet.
 
 
Tre vetė janė vrarė dhe disa tė tjerė janė plagosur nė njė sulm tė armatosur nė Shkup
 
Shkup, 9 korrik 2003 - Tre vetė janė vrarė dhe katėr tė tjerė janė plagosur, kur disa persona tė maskuar kanė hapur zjarr ndaj mysafirėve tė njė kafiterie nė lagjen Ēair tė Shkupit, afėr xhamisė Jahja Pasha, lagje kjo e banuar kryesisht me shqiptarė.
 
Njoftohet se nė mesin e tė vrarėrve ėshtė edhe njė fėmijė. Policia ende nuk ka bėrė identifikimin e viktimave dhe ėshtė duke i bėrė hetimet.
 
Autorėt e kėtij sulmi sot rreth mesditės nga vetura BMW kanė hapur zjarr ndaj mysafirėve qė rrinin ulur nė kafiteri. Dėshmitarėt okularė sė pari kanė dėgjuar breshėri plumbash e pastaj para kafiterisė ka shpėrthyer edhe njė bombė. Sulmuesit ndodhen nė arrati.

Sipas agjencisė maqedonase tė lajmeve MIA bėhet fjalė pėr qėrim hesapesh ndėrmjet dy grupeve rivale shqiptarėsh.
 
 
Katėr fėmijė shqiptarė dėshmojnė nė gjykatėn e Beogradit pėr njė masakėr nė Podujevė
 
Londėr, korrik - Katėr fėmijė, qė tash jetojnė nė Angli dhe qė i kanė shpėtuar njė masakre, kur pothuaj se krejt familja e tyre qe vrarė, do tė dėshmojnė nė gjykatė kundėr atyre qė akuzohen pėr kėto vrasje, njofton BBCnews.
 
Qė tė katėr fėmijėt, shqiptarė nga Kosova, thuhet nė njoftim, kanė qenė ndėr 24 personat e rrethuar nga paramilitarėt serbė, tė cilėt kanė shtėnė me armė zjarri nė ta mė 1999, nė njė nga aktet mė tė llahtarshme nė gjithė konfliktin nė Kosovė dhe gjatė paraqitjes sė tyre nė gjykatė nė Beograd, do tė ketė njė sigurim tė fuqishėm.
 
Masakra ka ndodhur nė njė lagje tė Podujevės, mė 28 mars 1999. Paramilitarėt serbė kishin urdhėruar anėtarėt e tri familjeve tė mblidhen nė kopsht, pastaj i kanė pushkatuar 19 syresh, mė tė riun vetėm dy vjeē.
 
Pėrkundėr plagėve tė rėnda, tė pesė fėmijėt mbijetuan dhe tash janė tė vetmit dėshmitarė tė masakrės.
 
Ata kanė kaluar katėr vjetėt e fundit nė qytetin verior anglez, Manēester, por nė fillim tė kėsaj jave, ata kanė fluturuar nė Beograd pėr t’u ballafaquar me njėrin nga vrasėsit.
 
 
Misioni i UNMIK-ut nė Kosovė as dje nuk arriti tė hapė vendkalimin e ri kufitar me Maqedoninė
 
Prishtinė, 9 korrik 2003 - Misioni i UNMIK-ut nė Kosovė as dje nuk arriti tė hapė vendkalimin e ri kufitar ndėrmjet Kosovės dhe Maqedonisė, pasi banorėt e fshatit Debelldesė tė Vitisė, kanė refuzuar tė heqin nga rruga barrikadat qė i kanė vendosur aty tash tri ditė.
 
Banorėt vazhdojnė ta mbajnė tė bllokuar rrugėn, duke thėnė se hapja e kėtij vendkalimi nėnkupton njohjen e Marrėveshjes sė arritur ndėrmjet Shkupit dhe Beogradit pėr vijėn kufitare midis Maqedonisė dhe Serbisė, ku ėshtė pėrfshirė edhe kufiri i Kosovės.

Pėrfaqėsuesi i policisė sė UNMIK-ut ka biseduar gjatė ditės sė djeshme me pėrfaqėsuesit e fshatit, por nuk ėshtė arritur kurrfarė pajtimi.

Edhe Kuvendi komunal i Vitisė ka mbajtur njė mbledhje tė jashtėzakonshme dhe ka kėrkuar nga tė gjitha instancat qė nga KS e poshtė tė pėrkrahin kėrkesat e drejta tė banorėve tė Debelldesė, tha kryetari i komunės Musa Misini.
 
Ai thotė se UNMIK-u ka vepruar nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244 kur ka pėrkrahur Marrėveshjen ndėrmjet Maqedonisė dhe Serbisė pėr caktimin e vijės kufitare, ku ėshtė pėrfshirė edhe njė pjesė e Kosovės, pa pėlqimin e institucioneve tė Kosovės.
 
 
Brajshou thotė se UNMIK-u ėshtė nė fazėn e gjetjes sė njė zgjidhje pėr bujqit e brezit kufitar me Maqedoninė
 
Prishtinė, 9 korrik 2003 - Ushtruesi i detyrės sė kreut tė UNMIK-ut, Ēarlls Brajshou thotė se problemi nė Debellde ėshtė ēėshtje shumė e ndieshme pėr njerėzit e Kosovės, por tė gjithė janė tė obliguar tė respektojnė vendimet e KS tė OKB-sė. Ai bėri kėto komente pas takimit tė djeshėm me kryeparlamentarin Nexhat Daci dhe kryeministrin Bajram Rexhepi.
 
Brajshou shtoi se UNMIK-u ėshtė nė fazėn e gjetjes sė njė zgjidhjeje pėr bujqit e brezit kufitar me Maqedoninė, nė mėnyrė qė ata tė kenė mudnėsi tė punojnė nė tokat e tyre nė tė dy anėt e kufirit. Por Brajshou bėri thirrje qė kufiri Kosovė-Maqedoni tė respektohet.
 
 
KFOR-i ia ka dorėzuar policisė sė UNMIK-ut ish-udhėheqėsin e UĒPMB-sė, Shefket Musliun
 
Prishtinė, 9 korrik 2003 - Zyrtarėt e Misionit tė OKB-sė konfirmuan njoftimet se forcat paqeruajtėse u kanė dorėzuar organeve tė policisė sė UNMIK-ut ish-udhėheqėsin e Ushtrisė Ēlirimtare tė Preshevės, Medvegjės dhe Bujanocit Shefket Musliu.
 
Musliu tani po merret nė pyetje nga policia nė pritje tė vendimit rreth vazhdimit tė paraburgimit tė tij. Ndėrkaq autoritetet mohuan qė z. Musliu do t'u dorėzohet organeve serbe tė drejtėsisė, tė cilat kanė lėshuar njė fletarresti pėr Shefket Musliun nėn akuzat pėr kėrcėnim tė sigurisė sė qytetarėve nė rajon.

Musli ėshtė arrestuar mė 22 prill tė kėtij viti nga paqeruajtėsit amerikanė. Deri mė tash ai mbahej nė burgun e kampit ushtarak amerikan Bondstill afėr Ferizajt.
 
 
UNMIK-u ka hedhur poshtė kritikat serbe nė adresė tė kodit penal dhe tė procedurės penale nė Kosovė
 
Prishtinė, 9 korrik 2003 - UNMIK-u ka hedhur poshtė si tė baza kritikat e mediave serbe drejtuar shpalljes sė kodit penal dhe tė procedurės penale para dy dite nė Prishtinė. Kėto kode nuk janė shpallur qė tė pėrcaktojnė statusin final tė Kosovės, ashtu siē thuhet nė mediat serbe.
 
Ato synojnė zbatimin e ligjit nė Kosovė. Kėshtu tha ndėr tė tjera nė takimin e djeshėm me gazetarė nė Prishtinė Aleksandar Borg Olivie, kėshilltar ligjor i UNMIK-ut. Ai ka shtuar se shpallja e kėtyre dy kodeve ėshtė bėrė pas lejimit nga ana e KS tė OKB-sė.
 
 
Policia po gjurmon vrasėsin e njė familjeje pesėanėtarėshe nė Kaliforni
 
Los Angjelos, 9 korrik 2003 – Policia po gjurmon njė administrator shkolle, i cili ėshtė zhdukur pasi kishte vrarė me armė zjarri njė familje pesanėtarėshe nė qytetin Bejkersfild tė Kalifornisė qendrore, njofton Rojter. Policia ka thėnė se Vinsent Bradhers konsiderohet “i dyshimti i mundshėm” pėr vrasjen makabėr tė njė nėne, gjysheje, njė vajze, njė djali dhe tė njė foshnjeje dymuajėshe.
 
 
Ėshtė arrestuar ish-ministri i brendshėm i Sadam Hyseinit dhe njė anėtar i lartė i partisė sė tij Baath
 
Bagdad, 9 korrik 2003 – Ish-ministri i brendshėm i Sadam Hyseinit, Mahmud Dijab Al-Ahmed dhe anėtari i lartė i partisė sė tij Baath, Mizban Kadėr Al Hadi, janė arrestuar dhe janė dėrguar nė burg, ka bėrė tė ditur sot (e merkurė) Komanda qendrore amerikane, njofton AP. Tė arrestuarit gjendeshin nė listėn e 55 tė ikurve irakianė mė tė kėrkuar.
 
Al Hadi, qė kishte numrin 23 tė listės, ishte kthyer vetė nė kryeqytet, kurse Al Ahmed, qė kishte numrin 29 tė kėsaj liste, ishte zėnė gjitashtu nė Bagdad. Deri tash 34 veta nga lista e 55 mė tė kėrkuarve gjenden nė burg, por jo edhe Sadami dhe dy djemtė e tij Kusai dhe Odai.
 
 
Podujevė: Sindikata e Mjekėve tė Egjiptit i dhuron aparaturė moderne Shtėpisė sė Shėndetit
 
Podujevė, 9 korrik 2003 – Nė kuadėr tė ndihmės me mjete mjekėsore pėr Kosovėn, Sindikatat e mjekėve tė Egjiptit – HSAC - sot i dhuruan Shtėpisė sė Shėndetit nė Podujevė njė aparaturė moderne e cila sipas drejtorit dr. Bahri Thaēi nuk mund tė sigurohej me mjete vetjake.
 
"Merita i takon popullit tė Egjiptit i cili qė nga fillimi i luftės nė Kosovė bėri pėrpjekje qė tė gjejė forma dhe mėnyra pėr ta ndihmuar popullin e Kosovės", tha sekretari gjeneral i Sindikatės sė Mjekėve tė Egjiptit z. Abdl El Kader Hegazy.
 
Z. Hegazy kishte vizituar Kosovėn mė 1999 dhe kishte parė tė gjitha shkatėrrimet nga lufta kėshtu qė nė kuadėr tė ndihmės disa komunave tė Kosovės ai vizitoi edhe komunėn e Podujevės tė cilės i janė dhuruar 3 aparate tė EKG-sė, 1 ultrazė, 1 defribilator, 1 inhalator, 3 mikroskopė, peshore pėr fėmijė dhe tė rritur pėr pediatrinė dhe pajisje tjera tė nevojshme.

Sipas administratorit tė HSAC z. Bekim Mehmetaj ndihma dhuruar dia komunave si” Podujeva, Prishtina, Skėnderaji, Vushtrria, etj arrinė vlerėn e mbi 450 mijė euro.

Duke falėnderuar nė emėr tė qytetarėve tė komunės sė Podujevės zv.kryetari Agim Kikaj tha se dhurata e popullit mik tė Egjiptit dhe e Sindikatės sė Mjekėve ėshtė ndihmė e madhe pėr popullatėn e Podujevės e cila ka nevojė pėr trajtim mjekėsor nė kushtet e rėnda nė tė cilėn gjendet.

Drejtori i Shtėpisė sė shėndetit primar dr. Bahri Thaēi nė fund u dorėzoi mirėnjohje Sindikatave tė mjekėve tė Egjiptit, sekretarit Hegazy, dr. Muhamet Mustafės dhe pėrfaqėsuesit tė UNMIK-ut z. Bangash.
                                       
 
Njė burri nga Arkanzasi i SHBA-ve i ėshtė kthyer vetėdija pasi kishte kaluar 19 vjet nė komė
 
Arkanzas, SHBA, 9 korrik 2003 – Njė burri nga Arkanzasi i SHBA-ve i ėshtė kthyer vetėdija pasi kishte kaluar 19 vjet nė komė, njofton BBCnews. Teri Uallis, 39 vjeēar, kishte pėsuar aksident trafiku nė korrik tė vitit 1984, kur vetura, me tė cilėn udhėtonte me njė mik tė tij, kishte rėnė nė njė pėrrua.
 
Nė kėtė aksident kishte humbur jetėn miku i z. Uallis, i cili kishte qenė shofer i makinės, kurse ai vetė ishte gjetur njė ditė mė vonė, por kishte rėnė nė komė. Shumė ngjarje historike, qė janė zhvilluar ndėrkohė, pėr tė janė tė panjohura, pėrfshirė edhe zgjedhjet e presidentėve, Bill Kliinton dhe Xhorxh Bush.
 
 
Kryengritėsit ēeēenė vranė pesė ushtarė rusė
 
Vladikaukaz, 9 korrik 2003 - Sipas njoftimeve nga Ēeēenia, separatistėt ēeēenė janė konfrontuar dje me ushtarėt rusė nė atė republikė kryengritėse tė Rusisė, duke vrarė sė paku pesė trupa federale dhe plagosur sė paku nėntė tė tjerė.

Zyrtarėt e Kremlinit thonė se jeta nė Ēeēeni po "normalizohet" pas referendumit tė marsit nė tė cilin ata qė votuan kishin zgjedhur qė republika tė mbesė pjesė e Rusisė.
 
 
Njė person i armatosur vrau pesė veta dhe plagosi tetė tė tjerė nė Misisipi
 
Meridian, Misisipi, 9 korrik 2003 - Nė shtetin federal amerikan, Misisipi njė person i armatosur vrau pesė veta dhe plagosi tetė tė tjerė repartet e Lokid Martin, kontraktuesit mė tė madh tė Pentagonit pėr prodhimin e pjesėve tė avionėve ushtarakė.

Sipas zyrtarėve tė Lokid Martin personi qė kreu vrasjet, para se tė vrasė veten, ishte punėtor i fabrikės, por thanė se nuk janė tė qarta motivet e vrasjes.
 
 
Akuza pėr blerje uraniumi nuk qėndron
 
Uashington, 9 korrik 2003 - BBC-ja ka mėsuar se para fillimit tė luftės nė Irak, Presidenti Bush bėri njė akuzė specifike ndaj programit tė armėve bėrthamore tė Bagdadit, megjithėse CIA kishte ngritur dyshimet pėr kėtė ēėshtje.

Si Toni Bler ashtu dhe Xhorxh Bush publikisht akuzuan Irakun se po pėrpiqej tė blente uranium nė Afrikė, por dokumentet mbi tė cilat u bazuan akuzat dolėn tė ishin tė fallsifikuara dhe tashmė Shtėpia e Bardhė ka pranuar se referimi bėrė uraniumit nuk duhej tė ishte pėrfshirė nė fjalimin e presidentit nė Janar.
 
 
Ushtarėt izraelitė kanė vrarė njė burrė palestinez nė Bregun Perendimor
 
Xhenin, Bregu Perendimor, 9 korrik 2003 – Ushtarėt izraelitė kanė vrarė sot (e merkurė) njė burrė palestinez nė Bregun Perendimor nė njė kohė qė premieri palestinez po lufton me opozitėn e brendshme nė proceset paqėsore me Izraelin, e cila mund ta detyrojė atė tė jepė dorėheqje, njofton Rojter.
 
Burimet ushtarake kanė thėnė se palestinezi ėshtė vrarė pasi ai kishte hapur zjarr nė ushtarėt, qė po arrestonin njė person tė kėrkuar nė njė zonė tė Bregut Perendimor, prej nga militantėt islamistė dėrguan tė hėnėn vetėvrasėsin me bombė, qė prishi armėpushimin 10-ditėsh.
 
Burimet e sigurimit palestinez kanė thėnė se forcat iztraelite kanė hyrė para agimit nė fshatin Burqin, afėr Xheninit, kanė hyrė dhunshėm nė njė shtėpi palestineze dhe e kanė arrestuar njė militant 22-vjeēar. Disa momente mė vonė, ata kanė hapur zjarr nė shtėpinė fqinje tė vėllaut 27-vjeēar tė militantit dhe e kanė vrarė tek po shikonte nė dritare.
 
 
Parlamentarėt e BE mbėshtesin anulimin e vizės pėr qytetarėt nė Zvicėr qė nuk janė nga vendet e Bashkimit Evropian
 
Bruksel, 9 korrik 2003 - Njė delegacion i Sindikatės sė Ndėrtimtarisė dhe Industrisė dhe Forumit pėr Integrimin e Emigrantėve nė Zvicėr (SNI dhe FIM) ka qėndruar dje vėmendjen nė Bruksel.
 
Kėrkesat e kėtij delegacioni pėr anulimin e shpejtė tė detyrimit tė vizės pėr shtetasit qė jetojnė nė Zvicėr e qė nuk vijnė nga shtetet e Bashkimit Evropian do tė tematizohen nė BE.
 
Njė delegacion i Komisionit Europian dhe nėnpresidenti i Parlamentit Evropian Renco Imbeni si dhe parlametarė tė tjerė tė Bashkimit Evropian dėshirojnė anulimin e kėtij maltretimi tė njėanshėm.

Mbi pesėqindmijė shtetas me vendbanim nė Zvicėr janė tė detyruar pėr marrjen e njė vize nėse udhėtojnė nė nėpėr shtetet e Shengenit pėr nė vendlindje.

Pėr kėtė burokraci tė panevojshme duhet shumė kohė dhe mjete financiare. Ka njė vit qė vizat lėshohen me njė afat mė tė gjatė mirėpo problemi ende nuk ėshtė zgjidhur.

Sindikata e Ndėrtimtarisė & Industrisė SNI dhe Forumi pėr integrimin e Emigrantėve nė Zvicėr FIM qartėsuan edhe njėherė kėrkesėn pėr anulimin e detyrimit pėr viza.

Rregulloret e BE-sė mbi lirinė e udhėtimit tė qytetarėve nga vendet e treta e tė cilėt qėndrojnė me lejeqėndrim nė shtetet e Bashkimit Evropian duhet tė vlejnė edhe pėr bashkėkombasit e tyre nė Zvicėr me logjikėn e masave reciproke.

Zvicra ka anuluar qysh nė gusht tė vitit 2000 detyrimin e vizave pėr qytetarėve nga shtetet e treta tė cilėt jetojnė legalisht nė shtetet e Bashkimit Evropian.

Tani zgjidhja e kėtij problemi qėndron tek Bashkimi Evropian (KE) qė sa mė shpejt dhe mė qartė tė pėrgjigjet nė kėrkesat e SNI-sė dhe FIM-it.

Delegacioni i Komisionit Evropian do ta shqyrtojė kėtė kėrkesė nė muajin shtator tė kėtij viti.
 
 
Pėrmbytet nė Bangladesh njė feribot dhe zhduken 600 udhėtarė
 
Daka, Bangladesh, 9 korrik 2003 – Njė feribot i stėrngrkuar me njerėz ėshtė pėrmbytur nė ujėrat e tėrbuara nga stuhia nė Bangladeshin jugor dhe kėshtu janė zhdukur rreth 600 njerėz, pėr fatin e tė cilėve ende nuk dihet, kanė bėrė tė ditur sot (e merkurė) zyrtarėt e shpėtimit, njofton AP.
 
Feriboti, qė barte 750 njerėz ėshtė pėrmbytur mbrėmė vonė nė vendbashkimin e lumenjve Padma, Meghna dhe Dakatia, rreth 40 mila nė jug tė kryeqytetit, Daka.
 
 
Kryeministri palestinez ofroi dorėheqjen si kryetar i qeverisė
 
Gazė, 9 korrik 2003 - Kryeministri palestinez Mahmud Abaz ofroi dorėheqjen e tij si kryetar i qeverisė. Abaz e bėri kėtė deklaratė kundrejt komitetit qendror tė lėvizjes Fatah tė presidentit palestinez Jaser Arafat. Megjithatė ky i fundit e refuzoi kėrkesėn pėr dorėheqje.
 
Abaz ishte kritikuar ashpėr brenda radhėve tė veta, pasi nuk kishte arritur lirimin e tė gjithė tė burgosurve palestinezė nga burgjet izraelite.
 
 
SHBA: Shpenzimet pėr mbrojtjen rreth 369 miliardė dollarėsh pėr vitin 2004
 
Uashington, 9 korrik 2003 - Dhoma e deputetėve nė SHBA miratoi me shumicė tė madhe shpenzimet pėr mbrojtjen prej rreth 369 miliardė dollarėsh pėr vitin 2004. Nė to nuk pėrmbahen shpenzimet pėr veprimet ushtarake nė Afganistan dhe nė Irak.
 
Shuma e miratuar ėshtė tre miliardė dollarė mė e ulėt sesa ajo e kėrkuar nga presidenti amerikan George Bush. Buxheti i mbrojtjes pėrbėn rreth njė tė gjashtėn e krejt buxhetit tė SHBA-ės.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.