9.07.2003 - Trepca.net

FRIMOND: NĖ FUND TĖ PROCESIT TĖ BISEDIMEVE DO TĖ SHFAQET ĒĖSHTJA E STATUSIT TĖ KOSOVĖS


E martė, 8. Korrik, 2003 / " Europa e lirė "
 
Zhan Frimond, drejtor i Qendrės pėr Studime Aplikative, Gjenevė
 
 
RADIO EVROPA E LIRĖ - Si e shikoni fillimin e procesit tė bisedimeve midis pėrfaqėsuesve tė Kosovės dhe Serbisė pėr ēėshtjet teknike si energjetika, pensionet etj?

ZHAN FRIMOND -
Mendoj se ėshtė e rėndėsishme tė fillohet procesi i bisedimeve. Nė tė njėjtėn kohė tė dyja palėt qė nė fillim nuk duhet tė kenė pretendime tė mėdha. Procesi i negociatave duhet tė jetė mjaft mirė i pėrgatitur si nė pėrmbajtje ashtu dhe nė mėnyrėn se si do tė ecė procesi. Nuk kam gjithė informacion tė plotė dhe thjesht supozoj se procesi do tė jetė i lehtėsuar nė njė farė pike. Do tė konsideroja se palėt pjesėmarrėse nė bisedime serbėt dhe kosovarėt duhet tė kenė njė kontroll sa mė tė madh mbi bisedimet dhe do ta kenė kėtė kontroll nėse vetė bisedimet shkojnė mirė dhe nė mėnyrė profesionale. Nėse ky proces nuk ecėn nė mėnyrė profesionale dhe nuk ėshtė i qetė, atėherė ekziston rreziku qė bashkėsia ndėrkombėtare ta marrė nė dorė procesin gjė qė nuk do tė ishte shumė e dobishme. Prandaj insistoj nė diēka. Njė pėrgatitje shumė solide e cila do pėrqėndrohet vetėm nė ēėshtjet teknike. Nė kėtė fazė nuk duhet menduar mbi ēėshtjet politike tė cilat janė shumė tė vėshtira.

 
RADIO EVROPA E LIRĖ - Kush mund ta lehtėsojė, kush duhet tė ndihmojė nė lehtėsimin e bisedimeve?

ZHAN FRIMOND -
Shpresoj qė procesi vetėm do tė lehtėsohet dhe nuk do tė ketė ndonjė rindėrmjetėsim. Lehtėsimi ka tė bėjė me procesin, ndėrmjetėsimi ka tė bėjė me pėrmbajtjen. Kush mund ta bėjė dhe do ta bėjė kėtė? Ajo qė shikoj ėshtė se kryeadministratori i Kosovės, do ta bėjė kėtė, vetė ose me ndihmėn e kėshilltarėve tė tij, por nė pėrgjithėsi do tė jetė nėn ēadrėn e bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė. Nuk shikoj qė politikisht do tė jetė ndryshe. Mund ta kishit ndryshe nėse nga ana e tyre, me iniciativėn e tyre, serbėt dhe kosovarėt do tė pajtoheshin t'i kėrkojnė dikujt tė lehtėsojė bisedimet, por kjo do tė thoshte njė marrėveshje e cila pėr mendimin tim nuk ka gjasė qė tė ndodhė.

 
RADIO EVROPA E LIRĖ - A ėshtė ky proces bisedimesh rrjedhojė e presionit gjithnjė e mtė madh nga bashkėsia ndėrkombėtare apo rezultat i vullnetit tė mirė tė palėve biseduese?

ZHAN FRIMOND -
Mendoj qė tė dyja qėndrojnė. Bashkėsia ndėrkombėtare ushtroi presion, por nė tė njėjtėn kohė ka njė interes nė rritje si nė Beograd, ashtu dhe nė Prishtinė. Nuk jam shumė i sigurt nėse sinjalet nė rritje tregojnė qė procesi i pėrgatitjes pėr bisedime tė tilla ka pėrfunduar. Ajo qė ju i quajtėt sinjale nė rritje ėshtė mė tepėr njė padurim nė rritje. Kjo duket mjaft qartė nė palėn kosovare. Por nuk ėshtė dhe aq e qartė nė anėn e Beogradit, edhe pse pas vrasjes sė Gjinxhiēit gjėrat kanė lėvizur mjaft shpejt aty, pra sinjalet qė janė dhėnė. Pra po, pėr presionin nga ana e bashkėsisė ndėrkombėtare, po pėr padurimin nė rritje, por gjithsesi patja e presionit nga njėra anė dhe padurimi nga ana tjetėr nuk do tė thotė qė ju duhet tė nxitoni nė bisedime. Vėrtet duhet tė keni disa baza para se tė shkoni nė bisedime solide.
 
 
RADIO EVROPA E LIRĖ - A mundet qė ky proces tė ēojė nė ēėshtjen e statusit final tė Kosovės, i cili pėr tė dyja palėt biseduese duket tė jetė i rėndėsisė madhore?

ZHAN FRIMOND -
Nė fund tė procesit do tė shfaqet ēėshtja e njė statusi final pėr Kosovėn. E shikoni, ka diēka qė ka munguar deri tani nė gjithēka qė kam parė. Nuk ka vizion se si do tė jetė rajoni pas 5 apo 10 vjetėsh. Nuk ka njė vizion tė pėrbashkėt dhe kur flas pėr rajonin nuk e kam fjalėn vetėm pėr njė lloj marrėdhėnie bilaterale mes Serbisė dhe Kosovės, por gjithashtu cili do tė jetė roli dhe vendi i Maqedonisė nė rajon, cili do jetė vendi dhe roli i Malit tė Zi. Ajo qė mendoj se ėshtė e domosdoshme ėshtė krijimi i njė vizioni tė pėrbashkėt pėr rajonin se si do jetė pėr 10 vjet dhe nė bazė tė kėtij vizioni dikush do tė shikojė daljen nė pah tė konceptit tė statusit final. Sepse nuk do tė ketė njė status final nė njė vakum, nėse nuk do ta dini se si rajoni do tė jetė nė njė tė ardhme. Nuk mund tė keni njė status final nėse nuk do ta dini se si do t'i menaxhoni kufijtė, lidhjet tregtare, bashkėpunimin nė fushėn e energjetikės, etj. Pra ka njė lidhje mjaft tė ngushtė mes ēėshtjeve teknike qė duhen trajtuar dhe statusit final.

Intervistoi: Lulzim Mjeku

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.