8.07.2003 - Trepca.net

Lajme

E marte 8 korrik 2003


 

Pėrmbajtja:

 • Presidenti Rugova priti gjeneral Agim Ēekun

 • Presidenti Rugova priti shefin e Zyrės italiane nė Prishtinė

 • Shtajner: Kosova ėshtė afėr zemrės dhe ajo ėshtė bėrė pjesė e imja

 • Zėdhėnėsi i OKB-sė thotė se Marrėveshja pėr tregti tė lirė ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė nė pajtim me Rezolutėn 1244

 • Shtajner i ka dėrguar njė mesazh Ilir Metės

 • Nė komunėn e Gjilanit shfaqet bruceloza - 9 qytetarė tė infektuar

 • Shqiptarėt nė rrethinėn e Nju Jorkur shėnuan 2 dhe 4 Korrikun

 • Policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i kanė konfiskuar katėr vetura pa targa

 • Banorėt e fshatit Debellde nuk lejuan hapjen e pikės kufitare mes Kosovės dhe Maqedonisė

 • Nė Prishtinė u pėrurua objekti i Qendrės rehabilituese pėr persona me aftėsi tė kufizuara

 • Serbėt kundėrshtojnė kodin e ri penal tė Kosovės

 • Zyrtarė tė lartė tė Beogradit reagojnė ashpėr ndaj nėnshkrimit tė Marrėveshjes ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė

 • Tiranė: Hetimet mbi mėnyrėn se si u administruan pasuritė e firmave piramidale

 • Nė Beograd u zhvillua njė tribunė kushtuar dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė

 • Italia do tė organizojė njė takim tė pėrbashkėt tė BE-sė me 5 vendet e Ballkanit Perėndimor nė nivel ministrash

 • Shkupi zyrtar thotė se prej sot edhe zyrtarisht do tė fillojė tė funksionojė vendkalimi kufitar nė Tanushė

 • Presidenti amerikan Bush takohet me udhėheqėsit afrikano-perėndimorė

 • Audiokasetė e re e Sadam Huseinit?

 • Nė aksidentin e aeroplanit sudanez humbėn jetė 116 udhėtarė - shpėtoi vetėm njė djalosh 12-vjeēar

 • Dy ushtarė amerikanė janė plagosur lehtė nga njė shpėrthim nė automjetin e tyre

 • Ka vdekur nga gjakderdhja e madhe njėra binjake pas operacionit tė ndarjes

 • Vershimet nė Kinė kanė shkaktuar vdekjen e 13 persona dhe kanė zhvendosur mbi njė milion njėrėz

 • Presidenti Bush fillon sot vizitėn e tij tė parė nė Afrikė

 • Shpėrthimi i djeshėm, qė shkaktoi vdekjen e njė gruaje izraelite, ėshtė kryer nga njė vetėvrasės me bombė

 • Pėrfundoi operacioni i motrave binjake

 • Pėrpjekja historike pėr ndarjen e dy motrave binjake, pėrfundoi tragjikisht me vdekjen e tyre

 • Nė njė aksident ajror nė Sudan kanė humbur jetėn 115 vetė

 • Njė valutė e re pėr Irakun


 
Presidenti Rugova priti gjeneral Agim Ēekun
 
   
Prishtinė, 8 korrik 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot komandantin Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Trupave Mbrojtėse tė Kosovės (TMK), gjeneral Agim Ēekun, me bashkėpunėtorėt.
 
Nė kėtė takim u bisedua pėr zhvillimin e mėtejshėm tė TMK-sė dhe pėr pėrkrahjen institucionale pėr TMK-nė.
 
Gjeneral Ēeku e njoftoi Presidentin e Kosovės pėr rrjedhat aktuale nė TMK dhe axhendėn e zhvillimit tė saj.
 
Presidenti Rugova i dha mbėshtetje zhvillimit dhe profesionalizimit tė mėtejshėm tė TMK-sė, e cila do tė jetė nė gjendje t'i kryejė detyrat qė janė para saj.
 
Aktualisht TMK-ja kryen detyra tė aftėsimit, tė mbrojtjes, pra detyra civle, ndėrkaq nė fazėn e ardhshme TMK-ja do tė jetė njė forcė e aftėsuar mbrojtėse e Kosovės, nėnvizoi Presidenti Rugova pas takimit me gjeneral Ēekun.
 
Por, tha ai, asaj duhet krijuar kushte e mundėsi qė tė zhvillohet edhe mė tutje, pėrmes donacioneve tė ndryshme nga bota, sidomos evropiane dhe amerikane qė edhe deri mė tash kanė ndihmuar zhvillimin e saj.
 
   
Pas takimit gjeneral Ēeku tha se me Presidentin Rugova ka pasur njė takim shumė konstruktiv. Ndonėse TMK-ja ėshtė e drejtė rezervuar e PSSP, megjithatė TMK-ja ėshtė institucion i Kosovės, tha z.Ēeku, dhe nė axhendėn e saj ėshtė ndėrtimi i marrėdhėnieve institucionale me tė gjitha institucionet e Kosovės.

"E njoftova Presidentin me ecurinė e aktiviteteve nė zhvillimet e fundit nė TMK, nė veēanti me pėrpjekjet tona qė nė kuadėr tė grupit punues pėr TMK-nė tė avancojmė rolin e TMK-sė", tha gjeneral Ēeku.
 
Ai theksoi se ka hasur nė mirėkuptim dhe nė pėrkrahje tė plotė tė Presidentit Rugova pėr pėrpjekjet qė bėjnė pjesėtarėt e TMK-sė dhe shpreson qė TMK-ja pėrherė do ta gėzojė pėkrahjen e Presidentit dhe tė institucioneve tė Kosovės.
 
Pjesėtarėve tė TMK-sė u mbetet qė tė justifikojnė besimin qė kanė institucionet e Kosovės ndaj TMK-sė dhe nė bashkėpunim me institucionet dhe qytetarėt, tha Ēeku, do t'ia arrijnė qėllimeve tė pėrbashkta.
 
 
Presidenti Rugova priti shefin e Zyrės italiane nė Prishtinė
 
   
Prishtinė, 8 korrik 2003 - Presidenti Ibrahim Rugova priti sot shefin e Zyrės italiane nė Prishtinė z.Paskuale Salcano (Pasquale Salzano), vendi i tė cilit aktualisht kryeson me Bashkimin Evropian.
 
Nė kėtė takim Presidenti Rugova foli pėr rrjedhat aktuale nė Kosovė, pėr objektivat e zhvillimit ekonomik, procesin e privatizimit dhe krijimin e vendeve tė reja tė punės pėr tė rinj si dhe integrimin e minoriteteve nė shoqėrinė kosovare. Kosova, theksoi Presidenti, do tė bėjė pėrpjekje qė me fqinjėt tė zhvillojė marrėdhėnie tė mirė.
 
Zoti Rugova ripėrsėriti qėndrimin e tij tė njohur qė Kosova tė integrohet sa mė parė nėrrjedhat evropiane dhe pavarėsia e saj tė njihet sa mė parė, sepse do tė ndikonte nė stabilizimin e situatės nė Kosovė dhe rajon dhe do ta qetėsonte kėtė pejsė tė Evropės.

Me kėtė rast Presidenti shprehu bindjen qė nėn udhėheqjen italiane BE do tė pėrshpejtojė proceset e integrimit tė Kosovės dhe tė kėsaj pjese tė Evropės nė BE, dhe falenderoi Italinė pėr ndihmat qė ka dhėnė pėr Kosovėn.

Nga ana e tij shefi i Zyrės italiane vlerėsoi pėrpjekjet qė po bėjnė institucionet e Kosovės pėr kthimin e tė shpėrngulurve, si dhe integrimin e pjesėtarėve tė pakicave.
 
Nė kėtė aspekt ai ēmoi letrėn e liderėve kosovarė drejtuar tė zhvendusurve pėr kthimin e tyre nė shtėpitė e veta. Kjo ėshtė ajo qė duhet bėrė pėr integrimin e minoriteteve nė shoqėrinė kosovare, tha ai.

Zoti Salcano premtoi se gjatė presidencės sė Italisė nė krye tė BE Ballkani Perėndimor do tė jetė nė krye tė axhendės.
 
 
Shtajner: Kosova ėshtė afėr zemrės dhe ajo ėshtė bėrė pjesė e imja
 
Prishtinė, 8 korrik 2003 - Nė pėrfundim tė misionit tė tij nė Kosovė, kryeadministratori Mihael Shtajner tha se e ka gjithnjė e mė vėshtirė tė largohet nga Kosova, por do tė arrijė ta bėjė kėtė sot nė mėngjes.
 
"Por kur u thua lamtumirė liderėve tė institucioneve dhe partive tė kėtushme e sheh se sa afėr zemrės ėshtė Kosova dhe sa ajo ėshtė bėrė pjesė imja", tha kryeadministratori i derisotėm i Kosovės, Mihael Shtajner i cili pėr 18 muaj ishte nė krye tė Misionit tė OKB-sė nė Kosovė.
 
Ai shkon nė detyrėn e ambasadorit tė Gjermanisė nė selinė e OKB-sė nė Gjenevė.
 
 
Zėdhėnėsi i OKB-sė thotė se Marrėveshja pėr tregti tė lirė ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė nė pajtim me Rezolutėn 1244
 
Nju Jork, 8 korrik 2003 - Zėdhėnėsi i Kombeve tė Bashkuara Farhan Hak thotė se Marrėveshja pėr tregti tė lirė ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė nė pajtim me Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit.
 
Fak citohet tė ketė thėnė se nėnshkrimit tė marrėvshjes i kanė paraprirė konsultimet e gjera tė cilat UNMIK-u i ka pasur me Komisionin Evropian nė Bruksel dhe me shėrbimin juridik tė Kombeve tė Bashkuara.
 
 
Shtajner i ka dėrguar njė mesazh Ilir Metės
 
Tiranė, 8 korrik 2003 - Zv/Kryeministri dhe ministėr i Punėve tė Jashtme, Ilir Meta, ka marė njė letėr falendėrimi nga kryeadministratori i Kosovės, Mihael Shtajner.
 
Shtajne nė kėtė letėr ka ēmuar lart angazhimin e ministrit shqiptar, i cili e ka frymėzuar dhe inkurajuar gjatė gjithė kohės sė misionit tė tij nė Kosovė.
 
"Marrėdhėniet e qėndrueshme rajonale qė ne arritėm tė krijojmė sė bashku, do tė sjellin nė tė ardhmen qė Kosova tė bėjė pjesė nė Evropė", shkruan mė tutje Shtajner nė kėtė letėr, duke uruar z.Meta nė pėrballimin e sfidave tė tjera pėr forcimin e bashkėpunimit rajonal, nė tė mirė tė Shqipėrisė dhe vendeve fqinje.
 
 
Nė komunėn e Gjilanit shfaqet bruceloza - 9 qytetarė tė infektuar
 
Gjilan, 8 korrik 2003 - Nė rajonin e Gjilanit, pėrsėri ėshtė shfaqur sėmundja e brucelozės. Drejtori i bujqėsisė, pylltarisė dhe shėrbimeve veterinere, Nehat Ramadani, deklaroi se kėsaj here sėmundja ėshtė paraqitur nė shatin Livoē i Epėrm dhe ėshtė shprehur i shqetėsuar pėr mundėsinė e bartjes sė bucelozės edhe tė njerėzit, pėrmes pėrdorimit tė qumėshtit ose mishit dhe prodhimeve tė tyre.

Drejtoria i udhėzon pronarėt e furrave tė bukės, mishtoret, qumėshtoret, ėmbėltoret dhe tė gjitha lokalet tjera qė pėrdorin mishin dhe qumėshtin, qė tė mos funizohen kurrsesi me kėto prodhime nga ky fshat, pėrderisa tė mos konstatohet nga ekspertėt zhdukja e plotė e sėmundjes. Pėrndryshe, shkelėsit e kėsaj urdhėrese mund tė gjobiten nė bazė tė dispozitave nė fuqi.

Ndėrkaq, nga terreni mėsohet se sėmundja e brucelozės, e cila ėshtė paraqitur para mė shumė se dy javėsh, ka atakuar deri tani edhe 9 banorė tė kėsaj lagje, 5 nga tė cilėt kanė pėrfunduar nė spital, ndėrsa pėr katėr tė tjerėt, testimi i parė ka rezultuar pozitiv.

Shėrbimet e veterinės nga Drejtoria pėr bujqėsi i kanė ndėrmarrė tė gjitha masat e duhura pėr tė penguar pėrhapjen e sėmundjes dhe po bėjnė gjithēka qė ėshtė e mundur pėr ta zhdukur sa mė parė kėtė infeksion, i cili i sulmon kafshėt dhe pėrmes mishit e qumėshtit mund tė bartet edhe tė njerėzit.
 
 
Shqiptarėt nė rrethinėn e Nju Jorkur shėnuan 2 dhe 4 Korrikun
 
Nju-Jork 8 korrik 2003 - Tė dielėn, mė 6 korrik, sipas traditės nė parkun e bukur "Anthony Wayne Recration Area" tė Nju-Jorkut, dega e LDK-sė, pėr treshtetshin Nju Jork, Nju Xhersi e Kenektiket, pėr nder tė 2 Korrikut - Ditės sė shpalljes se Deklaratės Kushtetuese tė pavarėsisė sė Kosovės, 4-vjetorit tė ēlirimit tė Kosovės, dhe, 4 Korrikut, 227-vjetorit tė Ditės sė pavarėsisė dhe shpalljes sė Kushtetutės sė Sheteve tė Bashkuara tė Amerikės, organizoi piknikun tradicional.
 
Nė kėtė piknik, sipas zotit Marijan Cubi, rreth shtatė mijė shqiptaro-amerikanė nga Nju Jork-u, Kenektikėt, Pensillvenia e Nju Xhersi, tė udhėhequr nga liderit e degės sė LDK-s, pėr treshtetshin, kryesia e saj, me sukses zhvilluan kėtė aktivitet tradicional.

Dega e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, me kėtė piknik shėnoi edhe njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme tė shqiptarėve tė Amerikės. LDK-ja, i ka vėnė si detyrė vetes, qė me njė synim mė tė madh, tė pėrgjithshėm kombėtar, pėr ta kthyer piknikun e 2 dhe 4 korrikut, nė njė manifestim mbarkombėtar nė SHBA.

Kėshtu, nė njė atmosferė festive, nė njėrėn prej ambienteve mė tė mrekullueshme natyrore tė kėtij shteti, gėzimi festiv i kaloi ndoshta parashikimet.

Pikniku i 2 dhe 4 korrikut u zhvillua me njė aktivitet tė larmishėm: kulturor-sportiv e muzikor, shoqėruar gjatė gjithė ditės deri nė orėt e mbrėmjes. Gjatė kėtij pikniku, pati dhe konkurrime tė vallėzimeve mė tė bukura, tė, tė gjitha moshave, ushqime tradicionale me specilalitete shqiptare, lojėra zbavitėse, muzikė popullore, mini volejboll, mini futboll, bejzboll dhe aktivitete tė larmishme e zbavitėse.
 
 
Policia e UNMIK-ut dhe KFOR-i kanė konfiskuar katėr vetura pa targa
 
Mitrovicė, 8 korrik 2003 - Policia e UNMIK-ut nė bashkėpunim me KFOR-in dje nė pjesėn veriore tė Mitrovicės kanė ndėrmarrė njė aksion pėr konfiskimin e veturave pa targa. Janė konfiskuar katėr vetura pa targa dhe tė pasiguruara, ndėrkohė qė pjesėtarėt e pakicės serbe kanė shprehur pakėnaqėsinė e tyre, duke bllokuar rrugėn Mitrovicė -Zveēan.

Njė zėdhėnės i UNMIK-ut tha se policia e UNMIK-ut me kėtė aksion dėshiron t'i pėrkujtojė qytetarėt pėr rėndėsinė e regjistrimit dhe tė sigurimit tė veturave tė tyre.
 
 
Banorėt e fshatit Debellde nuk lejuan hapjen e pikės kufitare mes Kosovės dhe Maqedonisė
 
Viti, 8 korrik 2003 - Banorėt e fshatit Debellde tė Vitisė gjatė tėrė ditės sė djeshme kanė bllokuar rrugėn pėr tė penguar UNMIK-un qė tė bėjė hapjen e pikės kufitare mes Kosovės dhe Maqedonisė.
 
Policia e UNMIK-ut ka tentuar tė depėrtojė nė fshatin Debellde, ku parashihet tė vendoset njė pikė kufitare mes Kosovės e Maqedonisė, por banorėt kanė lejuar tė kalojnė vetėm automjetet e KFOR-it.

Vendosjen e kėsaj pike kufitare e kundėrshtojnė banorėt e Debelldesė, pėr shkak se ajo katėr kilometra hyn nė territorin e Kosovės. Banorėt gjithashtu kėrkojnė qė t'u kthehen pronat e tyre, tė cilat u janė marrė nė bazė tė njė marrėveshjeje midis Maqedonisė dhe Serbisė.
 
Kosovės iu morėn nė mėnyrė arbitrare mbi 2500 hektarė tokė tė cilat tani kontrollohen nga autoritetet maqedonase.

Burimet e administratės sė UNMIK-ut kanė bėrė tė ditur se vendosja e njė postblloku kufitar ndėrmjet Kosovės e Maqedonisė do tė bėhet sot.
 
 
Nė Prishtinė u pėrurua objekti i Qendrės rehabilituese pėr persona me aftėsi tė kufizuara
 
Prishtinė, 8 korrik 2003 - Nė Prishtinė u pėrurua objekti i Qendrės rehabilituese pėr persona me aftėsi tė kufizuara. Donator kryesor pėr ndėrtimin e kėtij objekti ėshtė familja Strak nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės nė bashkėpunim me Organizatėn joqeveritare "Uorld vizhėn" dhe Kuvendi komunal i Prishtinės, i cili ndau njė pjesė tė tokės pėr kėtė qendėr.
 
Ky objekt do tė shėrbejė pėr iniciativa dhe koordinim tė aktiviteteve tė ndryshme qė kanė tė bėjnė me personat me aftėsi tė kufizuara nga tė gjitha komunitetet.
 
 
Serbėt kundėrshtojnė kodin e ri penal tė Kosovės
 
Mitrovicė, 8 korrik 2003 - Pėrfaqėsuesit e pakicės serbe nė Kosovė kanė kritikuar kodin e ri penal dhe tė procedurės penale, tė cilat u nėnshkruan dje nga shefi i UNMIK-ut Mihael Shtajner.

"Kodi i ri penal vendos njė sistem, i cili mbėshtet plotėsisht njė Kosovė tė pavarur sepse e shkėput sistemin ligjor tė Kosovės nga ai i Serbisė", citohet tė ketė thėnė deputeti serb Oliver Ivanoviq. Po kėshtu edhe zėvendėskryeministri serb Nebojsha Ēoviq ka kritikuar ligjet nė fjalė.
 
 
Zyrtarė tė lartė tė Beogradit reagojnė ashpėr ndaj nėnshkrimit tė Marrėveshjes ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė
 
Beograd, 8 korrik 2003 - Zyrtarė tė lartė tė Beogradit kanė reaguar ashpėr ndaj nėnshkrimit tė djeshėm tė Marrėveshjes pėr tregti tė lirė ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė. Kėshtu ministri i Tregtisė nė Qeverinė e Serbisė, Slobodan Milosavleviq, ka vlerėsuar se me nėnshkrimin e Marrėveshjes pėr tregtinė e lirė midis Shqipėrisė dhe Kosovės ėshtė shkaktuar incident i cili nė kėtė moment askujt nuk i nevojitet.
 
Sipas Milosavleviqit "marrėveshjen pėr tregtinė e lirė tė cilėn do tė duhej ta nėnshkruajė Bashkėsia shtetėrore e SMZ dhe Republika e Shqipėrisė dhe do tė vlente pėr tėrė territorin e Bashkėsisė shtetėrore, duke pėrfshirė edhe Kosovėn".
 
Nėnkryetari i Qeverisė serbe Nebojsha Ēoviq ka thėnė se Mihael Shtajner me nėnshkrimin e Marrėveshjes pėr tregtinė e lirė midis Shqipėrisė dhe Kosovės drejpėrsėdrejti e ka shkelur Rezolutėn 1244 tė OKB.

Ndėrkaq, ministri i Punėve tė Jashtme Serbi-Mali i Zi, Goran Svilanoviq ka thėnė se Marrėveshja pėr tregtinė e lirė midis Kosovės dhe Shqipėrisė ėshtė njė akt nė kundėrshtim me dokumentet ndėrkombėtare tė cilat nė Kosovė e garantojnė integritetin e SMZ.
 
E gjithė kjo ėshtė vazhdim i praktikės e cila ka filluar para mė shumė se gjashtė muajsh, qė disa shtete me Kosovėn tė nėnshkruajnė kontrata tė veēanta, ka thėnė Svilanoviq, duke paralajmėruar ankesė pranė shėrbimit juridik tė KB, sepse sipas tij, kjo ėshtė jashtė kompetencave tė organeve tė Kosovės.
 
 
Tiranė: Hetimet mbi mėnyrėn se si u administruan pasuritė e firmave piramidale
 
Tiranė, 8 korrik 2003 - Njė komisioni posaēėm i parlametitet shqiptar ėshtė duke mbyllur hetimet mbi mėnyrėn se si u administruan pasuritė e firmave piramidale vitet e fundit. Nė njė mbledhje deri pas mesnate komisioni dėgjoi mbrėmė dėshmitė e shumė zyrtarėve, mes tyre zėvėndės-kryeministrit Ilir Meta dhe kryetarit tė Partisė Demokratike, Sali Berisha.
 
 
Nė Beograd u zhvillua njė tribunė kushtuar dialogut ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė
 
Beograd, 8 korrik 2003 - Pėrfaqėsuesit e mediave dhe tė organizatave joqeveritare nė Beograd kanė disktutuar rreth dialogut mes Kosovės dhe Serbisė. Analistėt serbė janė shprehur se njėra prej ēėshtjeve mė tė rėndėsishme ėshtė ajo e sigurisė nė Kosovė.

"Nė Kosovė duhet biseduar me kundėrshtarėt e jo me bashkėmendimtarėt, ndryshe bisedimet mund tė dėshtojnė ende pa filluar", ka theksuar analisti ushtarako-politik Zoran Dragishiq.
 
Sipas tij nuk duhet pasur iluzione se dialogu do tė pėrfundojė shpejt, por dialogu ėshtė ai i cili ēon drejt zgjidhjes, pėrkatėsisht ėshtė rruga pėr pėrfundimin e luftės nė Kosovė, sepse sipas tij, kjo luftė ende nuk ka pėrfunduar.

Nė anėn tjetėr pėrfaqėsuesit e organizatės "Rezistenca", e cila ka luajtur njė rol tė madh nė rrėzimin e ish-diktatorit Sllobodan Millosheviq, kanė nėnvizuat se organizatat joqeveritare janė ato tė cilat nė vitin 2001 kanė nisur procesin e dialogut mes Prishtinės dhe Beogradit.
 
Nenad Gjurgjeviq, i kėsaj organizate, citohet tė ketė thėnė se elita politike e Beogradit dhe Prishtinės ende nuk kanė sqaruar pozicionet e tyre dhe idetė politike pėr Kosovėn.
 
"Shqiptarėt, nuk kanė pėrgjigje nė pyetjen ēfarė do tė ndodhė pas pavarėsisė, ndėrkaq serbėt, nuk kanė ndonjė strategji, si tė zgjidhet ky problem", thotė Gjorgjeviq.

Ndėrkaq Aleksandar Popov, i Qendrės pėr rajonalizim nga Vojvodina kritikoi palėn serbe pėr qėndrimet e saj ndaj kryeadministratorėve tė deritashėm tė Kosovės. Ai ka theksuar se po pėrsėriten gabimet nga koha e Millosheviqit.
 
 
Italia do tė organizojė njė takim tė pėrbashkėt tė BE-sė me 5 vendet e Ballkanit Perėndimor nė nivel ministrash
 
Bruksel, 8 korrik 2003 - Ministri i jashtėm italian Franko Fratini ka deklaruar se gjatė gjashtė muajve tė ardhshėm, Italia do tė organizojė njė takim tė pėrbashkėt tė ministrave tė drejtėsisė dhe tė punėve tė brendshme tė Bashkimit Evropian me 5 vendet e Ballkanit Perėndimor - Kroacisė, Bosnjės e Hercegovinės, Serbisė, Maqedonisė dhe Shqipėrisė.

Sipas fjalėve tė tij, takimi do t'i kushtohet luftės kundėr kriminaitetit tė organizuar dhe emigrantėve ilegalė.

Shefi i diplomacisė italiane nėnvizoi se BE patjetėr do tė kėrkojė nga vendet ballkanike qė mė shpejt tė modernizojnė ekonomitė dhe administratėn e tyre, si dhe tė kundėrshtojnė mė me vendosmėri kriminlitetin e organizuar.

"Kjo do tė thotė qė edhe shteteve tė Ballkanit Perndimor duhet t'u ofrojmė perspektivėn evropiane dhe tė konfirmojmė premtimin qė ua kemi dhėnė muajin e kaluar nė samitin e BE-sė nė Selanik", tha ministri italian Fratini para deputetėve tė Parlamentit Evropian.
 
 
Shkupi zyrtar thotė se prej sot edhe zyrtarisht do tė fillojė tė funksionojė vendkalimi kufitar nė Tanushė
 
Shkup, 8 korrik 2003 - Prej sot edhe zyrtarisht do tė fillojė tė funksionojė vendkalimi i pėrkohshėm kufitar nė Tanushė, kanė njoftuar pėrfaqėsusit e Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Maqedonisė. Sipas tyre hapja e vendkalimit kufitar bėhet me qėllim qė tė lehtėsohet komunikimi midis banorėve tė fshatrave kufitare tė Maqedonisė: Tanushė, Brezė dhe Goshincė me ata tė Kosovės.
 
 
Presidenti amerikan Bush takohet me udhėheqėsit afrikano-perėndimorė
 
Dakar, 8 korrik 2003 - Presidenti Bush u takua nė Senegal me udhėheqėsit afrikano-perėndimorė, duke filluar turneun e tij pesė ditėsh nė Afrikė.

Menjėherė pas arritjes nė kryeqytetin Dakar, Presidenti Bush zhvilloi bisedime me presidentin e Senegalit, Abdoulaye Wade dhe me udhėheqės nga 7 demokraci tė tjera tė Afrikės Perėndimore.

Udhėheqėsit e kėtyre vendeve i kanė bėrė thirrje Uashingtonit tė dėrgojė trupa pėr tė marrė pjesė nė njė forcė tė propozuar paqeruajtėse nė Liberi.
 
Presidenti Bush u tha sot gazetarėve se ai ende nuk ka vendosur se cili do tė jetė roli i Shteteve tė Bashkuara nė Liberinė e pėrfshirė nga konflikti, por ai premtoi se do tė bashkėpunojė me udhėheqėsit afrikanoperėndimorė dhe me Kombet e Bashkuara pėr kėtė ēėshtje.
 
 
Audiokasetė e re e Sadam Huseinit?
 
Doha, 8 korrik 2003 - Dy stacione televizive tė Lindjes sė Mesme transmetuan njė audiokasetė tė re qė ato thonė se ėshtė me zėrin e Saddam Husseinit.
 
Nė audiokasetėn e transmetuar sot, zėri qė thuhet se ėshtė i Saddam Husseinit, u bėn thirrje irakianėve, arabėve, kurdėve dhe turqve, tė dėbojnė nga Iraku pushtuesit e huaj agresorė, siē i quan ai.

Javėn e kaluar stacioni televiziv Al-Xhazira transmetoi njė kasetė pėr tė cilėn analistėt amerikanė thonė se pėrmbante ndoshta zėrin e vėrtetė tė Saddam Husseinit.

Por njė producent i Al-Xhazirės, i cituar nga agjencia e lajmeve Associated Press, tha se kaseta e sotme ėshtė e re.

Producenti nuk tha se nė ē’mėnyrė apo kur ishte marrė audiokaseta.
 
 
Nė aksidentin e aeroplanit sudanez humbėn jetė 116 udhėtarė - shpėtoi vetėm njė djalosh 12-vjeēar
 
Kartum, 8 korrik 2003 – Njė aeroplan sudanez menjėherė pas nisjes ėshtė rrėzuar sot (e martė) nė njė aeroport nė bregdetin verilindor tė Detit tė Kuq dhe kėshtu kanė humbur jetėn 116 udhėtarė dhe ekuipazhi, njofton AP. Vetėm njė djalosh dyvjeēar ka shpėtuar, kanė thėnė zyrtarėt.
 
Aeroplani Boing 737 sapo ėshtė nisur para agimit nga aeroporti Port Sudan pėr tė fluturuar nė kryeqytetin Kartum ka pasur probleme teknike, ndaj ka dashur tė kthehet prapa, por ėshtė rrėzuar rreth tri mila e gjysmė nga aeroporti nė njė vend tė pabanuar.
 
Fėmija i shpėtuar ėshtė dėrguar nė spital nė gjendeje tė mirė. Trupat e tė vdekurve janė djegur. Viktimat kanė qenė kryesisht malezianė dhe francezė.
 
 
Dy ushtarė amerikanė janė plagosur lehtė nga njė shpėrthim nė automjetin e tyre
 
Bagdad, 8 korrik 2003 – Dy ushtarė amerikanė janė plagosur lehtė sot (e martė) kur njė mjet shpėrthyes ka goditur automjetin e tyre nė autostradėn ndėrmjet Bagdadit dhe aeroportit ndėrkombėtar tė Bagdadit, ka bėrė tė ditur njė zyrtar ushtark amerikan, njofton Rojter.
 
 
Ka vdekur nga gjakderdhja e madhe njėra binjake pas operacionit tė ndarjes
 
Singapor, 8 korrik 2003 – Njėra binjake iraniane ka vdekur sot (e martė) pas dy ditėsh operacioni tė paprecedent tejet tė rrezikshėm kirugjjikal tė ndarjes sė kafkės dhe tė trurit tė dy motrave binjake, njofton Rojter. Pas operacionit, binjakja e dytė ka luftuar pėr tė mbetur gjallė.
 
Operacioni i 29-vjeēareve Laleh dhe Ladan Bixhani ka hyrė nė "fazėn kritikė" pasi ekipi prej 28 specialistėsh dhe 100 asistentėsh kishte arritur tė ndante indet dhe kapilarėt e gjakut nė spitalin e Singapurit.
 
 
Vershimet nė Kinė kanė shkaktuar vdekjen e 13 persona dhe kanė zhvendosur mbi njė milion njėrėz
 
Pekin, 8 korrik 2003 – Vershimet e mėdha nė Kinėn lindore kanė shkaktuar vdekjen e 13 persona dhe kanė detyruar tė zhvendosen mbi njė milion njėrėz, njofton BBCWorld.
 
Vershimet kanė qenė mė tė dėmshme nė tri provinca kineze anės lumit Huai, prej nga janė evakuar rreth 380 mijė njerėz, kurse rreth 1.15 milonė banorė kanė mbetur tė shkėputur dhe tė izoluar pėr shkak tė ngritjes sė nivelit tė ujėrave. Thuhet se kėto janė vershimet mė tė mėdha qė nga viti 1991.
 
 
Presidenti Bush fillon sot vizitėn e tij tė parė nė Afrikė
 
Uashington, 8 korrik 2003 - Presidenti amerikan Xhorxh Bush u nis dje pėr nė Afrikė, turneu i tij i parė nė kėtė kontinent, qė kur filloi detyrėn e presidentit. Zoti Bush u nis dje vonė pėr nė Senegal, ku do tė takohet me presidentin e atij vendi, Abdoulaye Wade. Ai ka nė plan gjithashtu tė vizitojė Afrikėn e Jugut, Botsvanėn, Ugandėn dhe Nigerinė.

Bush pritet tė flasė nė turneun e tij pėr ēėshtje qė kanė tė bėjnė me zhvillimin e demokracisė dhe tė ekonomisė si dhe mbi njė paketė prej 15 miliard dollarėsh pėr luftėn kundėr sidės.
 
 
Shpėrthimi i djeshėm, qė shkaktoi vdekjen e njė gruaje izraelite, ėshtė kryer nga njė vetėvrasės me bombė
 
Jerusalem, 8 korrik 2003 – Policia izraelite ka njoftuar sot (e martė) se njė shpėrthim i djeshėm, qė shkaktoi vdekjen e njė gruaje, ėshtė kryer nga njė vetėvrasės me bombė dhe ky ėshtė rasti i parė qė kur fraksionet mė tė mėdha palestineze e kanė shpallur armėpushimin para 10 ditėve, njofton Rojter.
 
Bėhet e ditur gjithashtu se njė qelulė e Xhihadit Islamik nė Bregun Perendimor e ka marrė pėrgjegjėsinė pėr kėtė incident, por udhėheqja e kėtij fraksioni me seli nė Gaza ka thėnė se njeh armėpushimin dhe nuk di asgjė pėr deklaratėn e dėrguar me faks nga Xhenini.
 
Shpėrthimi ka rrafshuar pėr tokė njė shtėpi nė qendėr tė qytetit izraelit Jabec dhe ka shkaktuar vdekjen e njė gruaje 65-vjeēare. Fillimisht policia kishte thėnė se shpėrthimin e kishte shkaktuar rrjedhja e gazit.
 
 
Pėrfundoi operacioni i motrave binjake
 
Singapur, 8 korrik 2003 - Zyrtarė nė spitalin e Singaporit ku u bė operacioni pėr ndarjen e dy motrave tė bashkuara nė kokė thonė se tani operacioni ka pėrfunduar.

Megjithatė, dy motrat 29-vjeēare - Ladan dhe Laleh Bijani- janė nė gjendje kritike ndėrsa neurokirurgėt vazhdojnė tė punojnė.

Binjaket kanė humbur shumė gjak dhe mjekėt po mundohen t'i stabilizojnė. Motrat Bijani ishin tė bashkuara nė kokė kur lindėn.
 
 
Pėrpjekja historike pėr ndarjen e dy motrave binjake, pėrfundoi tragjikisht me vdekjen e tyre
 
Singapur, 8 korrik 2003 – Pėrpjekja historike pėr ndarjen e dy motrave binjake tė rritura, tė bashkuara nė kokė, ka pėrfunduar tragjikisht, kur binjaket 29-vjeēare Ladan dhe Laleh Bixhani kanė vdekur brenda 90 minutash njėra pas tjetrės pas njė operacioni maratonik, njoftojnė AFP dhe agjencitė e tjera botėrore tė lajmeve.
 
 
Nė njė aksident ajror nė Sudan kanė humbur jetėn 115 vetė
 
Kartun, 8 korrik 2003 - Nga rrėzimi i njė avioni pasagjerėsh nė Sudan kanė humbur jetėn 115 vetė. Avioni sudanez ra menjėherė pas startit prej aeroportit Port Sudan, bėn tė ditur radioja shtetėrore sudaneze.
 
 
Njė valutė e re pėr Irakun
 
Bagdad, 8 korrik 2003 - Administrata amerikane ka bėrė tė ditur futjen e njė valute tė re pėr Irakun. Popullata mund tė shkėmbejė dinarin e vjetėr irakian deri nė 15 tetor tė kėtij viti.
 
Valuta e re do tė jetė njė variant i tė ashtuquajturit dinar zviveran, valutė qe pėrdoret nė zonat e kontrolluara nga kurdėt, bėri tė ditur Adminsitruesi civil amerikan pėr Irakun, Pol Bremer.
 
Ndėrkohė nė Uashington, shefi i CIA-s bėri tė ditur se kaseta e transmentuar nga televzioni arab Al Xhazira ka shumė mundėsi tė jetė inēizim i vėrtetė i presidentit tė rrėzuar Sadam Husein.

 

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.