7.07.2003 - Trepca.net

Presidenti Rugova vlerėsoi se Shtajner ka avancuar progresin e Kosovės nė tė gjitha fushat


   
Prishtinė, 7 korrik 2003 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova priti sot nė njė takim lamtumirės kryeadministratorin e Kosovės Mihael Shtajner, i cili pėr njė vit e gjysmė ka qenė edhe Pėrfaqėsues Special i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė nė Kosovė.
 
Presidenti Rugova vlerėsoi pas takimit se zoti Shtajner ka avancuar progresin e Kosovės nė tė gjitha fushat e jetės dhe njėherit e falėnderoi pėr punėn qė ka bėrė dhe pėr gjithė atė qė ėshtė angazhuar.
 
- Presim qė edhe nė tė ardhmen zoti Shjtajner nga detyra qė do ta marrė ta ndihmojė Kosovėn si dhe vendi i tij Gjermania - tha zoti Rugova, duke shtuar se "perspektiva e Kosovės ėshtė njė vend i pavarur, i integruar nė NATO e nė Bashimin Evropian dhe nė miqėsi tė pėrhershme me SHBA-tė". Tashmė kanė filluar disa procese me BE gjatė mandatit tė zotit Shatjner, theksoi zoti Rugova.
 
   
Presidenti Rugova bėri tė ditur se sė shpejti do ta ftojė zotin Shtajner pėr t'ia dorėzuar njė medalje tė meritave pėr shėrbim civil nė Kosovė dhe do tė jetė ky njė rast i veēantė pėr kėtė ceromoni.
 
Presidenti Rugova zotit Shtajner i uroi gjitha tė mirat dhe suksese nė punėn tė ardhshme dhe nė karrierėn diplomatike.
 
Shtajner psi falenderoi Presidentin Rugova, tha se po tė shikohet progresi puna dhe progresi qė ėshtė arritur gjatė njė vit e gjysmė nė Kosovė atėherė mund thuhet se rezultatet janė evidente.
 
Gjithashtu Shtajner falenderoi institucionet e Kosovės pėr bashkėpuinim tė suksesshėm me tė, bashkėpunim ky i cili ka bėrė qė Kosova sot tė jetė ndryshe nga siē ishte mė parė, theksoi Shtajner.
 
Ai tha se qytetarėt duhet tė besojnė se Kosova ka njė tė ardhme tė ndritshme, e kjo ėshtė qė Kosova tė jetė nė Bashkimin Evropian, theksoi Mihael Shtajner, i cili i jep fund sot detyrės sė tij nė Kosovė.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.