OPINIONE

   
7.07.2003 - Trepca.net

PRESIDENTI I KOSOVĖS DR.IBRAHIM RUGOVA NDEROHET ME ĒMIME KOMBĖTARE DHE NDĖRKOMBĖTARE

DR. IBRAHIM RUGOVA PO E ĒON KOSOVĖN DREJT INTEGRIMEVE EUROATLANTIKE


  

I tėrė aktiviteti politik e diplomatik kombėtar dhe ndėrkombėtar i dr.Rugovės dhe kabinetit tė tij presidencial u pėrqėndrua dhe po pėrqėndrohet nė senzibilizimin e domosdoshmėrisė sė njohjes edhe formale tė Pavarėsisė sė Kosovės, gjė qė e argumentojnė takimet e tij gjatė periudhės sė paraluftės dhe tani tė pasluftės me personalitetet mė me ndikim nė diplomacinė ndėrkombėtare, ndėrsa falė kontributit tė tij, ne shqiptarėt sot krenohemi tė kemi miq tė tillė sikurse SHBA-nė, Britaninė e Madhe, Gjermaninė etj.

7 korrik 2003 / Shkruan: Besim KRASNIQI

Kėto ditė "Qendra Shqiptare e Studimeve Amerikane e Britanike" me seli nė Tiranė ka nderuar Presidentin e Kosovės Ibrahim Rugova me Ēmimin "Konica", Ēmim ky i cili i ėshtė dhėnė Presidentit Rugova pėr "kontribute tė veēanta nė marrėdhėniet me SHBA-tė dhe Britaninė e Madhe", ndėrsa Dega e LDK-sė nė Suedi propozoi qė Presidenti i Kosovės dr.Ibrahim Rugova tė emėrohet pėr Ēmimin Nobel tė Paqes. Janė kėto Ēmime nė vazhdimėsinė e Ēmimeve tjera kombėtare dhe ndėrkombėtare (mė 1995, Dr. Rugovės iu dha Ēmimi pėr paqe i Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė; mė 1996, Ibrahim Rugova u shpall Doktor Nderi (Honoris Causa) i Universitetit tė Parisit VIII Sorbonė, Francė; mė 1998, Rugova iu nda Ēmimi Saharov i Parlamentit Evropian; nė vitin 1999, Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė qytetit Mynster (Münster), Gjermani, ndėrsa u shpall qytetar nderi i qyteteve italiane: Venedikut, Milanos dhe Breshias (Brecscia); nė vitin 2000, Dr. Rugova mori Ēmimin pėr paqe tė Unionit Demokratik tė Katalonisė "Manuel Carrasco i Formiguera", nė Barcelonė, Spanjė.) tė cilat tregojnė qartė mbi meritat e personalitetit mė tė shquar shqiptar dr.Ibrahim Rugova, i cili i priu dhe po i prinė me sukses popullit shqiptar tė Kosovės drejt demokracisė, lirisė, mėvetėsisė sė shqiptarėve dhe drejt integrimit euroatlantik tė shtetit tė Kosovės.

Padyshim se nderimi i dr.Rugovės me Ēmime tė cilat i meritojnė njerėzit mė meritorė tė njė shoqėrie janė njėkohėsisht edhe nderim pėr mbarė popullit shqiptar tė Kosovės dhe trojeve tjera etnike, si dhe pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės qė veprimtarinė e tyre politike dhe liridashėse e mbėshtetėn tek filosofia largpamėse politike e dr.Rugovės, i cili qė nga fillimi i karrierės sė tij politike predikoi dhe i dha pėrparėsi respektimit dhe realizimit tė vullnetit politik tė popullit tė Kosovės, mesazhin e tė cilit e kanė kuptuar me kohė shumica e aktivistėve tė sė djathtės shqiptare nė Kosovė dhe diasporė. I tėrė aktiviteti politik e diplomatik kombėtar dhe ndėrkombėtar i dr.Rugovės dhe kabinetit tė tij presidencial u pėrqėndrua dhe po pėrqėndrohet nė senzibilizimin e domosdoshmėrisė sė njohjes edhe formale tė Pavarėsisė sė Kosovės, gjė qė e argumentojnė takimet e tij gjatė periudhės sė paraluftės dhe tani tė pasluftės me personalitetet mė me ndikim nė diplomacinė ndėrkombėtare, ndėrsa falė kontributit tė tij, ne shqiptarėt sot krenohemi tė kemi miq tė tillė sikurse SHBA-nė, Britaninė e Madhe, Gjermaninė etj.

Ēdo ditė e mė tepėr jemi dėshmitarė tė faktit se bashkėsia ndėrkombėtare po gjen mirėkuptim pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, qė nėnkupton se nuk do tė shkojė shumė larg kur populli shqiptar i Kosovės do t'i gėzojė frytet e njė politike largpamėse tė dr.Rugovės, e cila ishte mjaft e vėshtirė dhe me shumė sakrifica. Nuk do mend se njė personalitet i tillė, i suksesshėm nė politikėn shumėvjeēare kundrejt politikės sė egėr serbosllaviste siē ėshtė dr.Ibrahim Rugova, ka edhe kundėrshtarėt e tij politik brenda taborrit shqiptar. Kėta kundėrshtarėt tė pakėt politik nuk kanė lėnė raste dhe momente pa provuar pėr t'a zhvlerėsuar dhe denigruar skajshmėrisht figurėn e dr.Rugovės, pa zgjedhur fjalė nga kuadri i i fjalėve banale, nėnēmuese dhe patologjike kundėr tij. Megjithatė, dr.Rugova asnjėherė nuk u mor me kundėrshtarėt e tij politik, sepse para vetes kishte dhe ka detyra mė tė mėdha se sa tė merrej me propagandėn antishqiptare, propagandė kjo e ndihmuar padyshim nga propaganda serbo-rusofile e Tiranės zyrtare nanoiste.

Dr.Ibrahim Rugova me veprėn e tij politike, si udhėheqės shpirtėror dhe ideor i shqiptarėve tė Kosovės, ėshtė duke u pranuar edhe nga bashkėsia ndėrkombėtare nė vetė analet e rradhės sė figurave mė tė shquara tė kombit shqiptar qė i njeh mbarė opinioni botėror sikurse janė Gjergj Kastrioti- Skanderbeu, Nėnė Tereza, Aleksandėr Moisiu etj., tė cilėt me emrat dhe veprat e tyre si shqiptarė i shėrbyen nė forma tė ndryshme qytetėrimit botėror.

Prandaj, edhe rrespektimi qė rrjedh nga shqiptarėt ndaj figurės kombėtare tė dr.Ibrahim Rugovės ėshtė nė pėrputhje tė plotė me kontributin e deritanishėm intelektual e kombėtar tė Presidentit tė Kosovės, andaj edhe mendojmė se ēmimet e lartėpėrmendura sikurse edhe propozimi pėr emėrimin e dr.Rugovės pėr Ēmimin Nobel tė Paqes janė mirėnjohje e veēantė e bashkėsisė ndėrkombėtare ndaj popullit shqiptar, i cili popull edhe pėrkundėr vuajtjeve tė mėdha nėn thundrėn serbosllave, i tregoi botės e demokratike se shqiptarėt dhe Kosova e meritojnė tė jenė nė kuadrin e familjeve tė civilizuara tė Europės dhe nė kuadrin e organizimeve nė nivel euroatlantik. Deri ku do ta shpie dr.Rugova shtetin e Kosovės, tregon qartė edhe njė deklaratė e tij, kur shprehet: "Me Amerikėn ne jemi tė vegjėl, por miq tė mėdhenj qė mund tė bėjmė edhe punė tė mėdha".

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.