6.07.2003 - Trepca.net

Numri i studentėve tė huaj mund tė bjerė nė SHBA


5 korrik 2003 “Zėri i Amerikės”

  

Studentėt e huaj kanė rėndėsi nė Shtetet e Bashkuara. Shumė prej tyre marrin pjesė nė studime tė rėndėsishme. Shumica duhet tė paguajė kostot e plota pėr arsimi m, gjė qė ndihmon universitetet qė tė pėrmbushin detyrimet e tyre buxhetore. Vitin e kaluar, studentėt e huaj dhe familjet e tyre futėn 12 milion dollarė nė ekonominė amerikane, shifėr kjo e dhėnė nga Instituti i Arsimit Ndėrkombėtar me seli nė New York.

Tani shumė zyrtarė tė fushės sė arsimi t thonė se janė tė shqetėsuar se njė numėr mė i vogėl studentėsh do tė vijnė nė Shtetet e Bashkuara vitin e ardhshėm akademik. Universitetet hapen pėrsėri nė gusht ose nė shtator. Zyrtarėt i bazojnė shqetėsimet e tyre pjesėrisht nė rėnien e numrit tė studentėve, qė ndjekin programe intensive tė gjuhės angleze gjatė verės.

Vetėm pak mė shumė se 50 pėrqind tė shkollave tė Shoqatės Amerikane tė Programeve Intensive pėr Gjuhėn Angleze iu kėrkua nė muajin maj informacion nė internet pėr studime. Anėtarėt e kėsaj shoqate thonė se parashikojnė 19 pėrqind mė pak studentė se sa verėn e vitit tė kaluar dhe mbi 30 pėrqind mė pak se sa verėn e vitit 2001.

Anėtarėt thonė se njė prej arsyeve pėr mundėsinė e rėnies sė numrit tė studentėve ėshtė procesi mė i ngadalshėm dhe mė i kufizuar pėr dokumentat e udhėtimit nė Shtetet e Bashkuara. Siguria ėshtė shtuar qė prej sulmeve terroriste tė 11 shtatorit 2001. Shkollat fajėsojnė gjithashtu problemet e udhėtimit tė shkaktuara nga sindromi i sėmundjes akute tė rrugėve tė frymėmarrjes, Sarsi.

Gjatė viteve tė fundit, njė numėr nė rritje studentėsh tė huaj kanė ardhur nė Shtetet e Bashkuara. Instituti i Arsimit Ndėrkombėtar thotė se kėta studentė pėrbėjnė mė shumė se 4 pėrqind tė tė gjithė studentėve nė kolegjet dhe universitetet amerikane. Sipas kėtij instituti, numri i studentėve tė huaj arriti njė shifėr rekord vitin e kaluar: mbi 580 mijė. Numri mė i madh i studetėve erdhi nga India, por para vitit tė kaluar numri mė i madh i studentėve tė huaj vinin nga Kina.

Pėr disa vjet me radhė, studentėve tė huaj u ėshtė bėrė e mundur tė vazhdojnė studimet nė njė kolegj apo universitet amerikan pa qenė nevoja qė tė largohen nga vendi i tyre. Shumė shkolla ofrojnė studime akademike nė internet. Mes tyre janė Universiteti Ndėrkombėtar Jones nė Englewood, tė shtetit Kolorado dhe Universiteti i Feniksit nė Arizona.

Universiteti George Washington kėtu nė Washington po krijon aktualisht njė program studimor nė internet pėr anėtarėt e familjet mbretėrore nė Arabinė Saudite.//kk//

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.