OPINIONE

   
6.07.2003 - Trepca.net

Ėshtė koha qė tė krijohet e djathta kombėtare nė Kosovė


Kiel (Gjermani), 5 korrik 2003 / Nue OROSHI

Duke u nisur nga fakti se ne Kosove egziston shpirti dhe nd’jenjat d’jathtiste-nacionaliste me parimet kombetare te nderes,beses dhe burreris,pore mungon organizimi i cili ket shpirt nacionalist te shqiptarve te Kosoves ta qet ne veprim,tja tregoji rrugen dhe mos ta len qe te humbet,te neperkembet dhe te vetdeshprohet.Po si do te dukeji ky organizim i nje te d’jathte te mirfillte nacionaliste ne Kosove? Fatbardhesisht per ket e Djathta ne Kosove i ka rrenjet e saji historike. Ky bashkim i te d’jathteve ne nje organizim politik dhe ne nje Beslidhje te perbashket do ta zgjon nd’jenjen nacionaliste ne Kosove, nd’jenje e cila gjithnje e me shume po neperkembet dhe po mbulohet nga propaganda e D’jajve te kuqe te cilet gati ne teresi kane marre ne dore mjetet e informimit, dhe quditerishte te majtit jan bashkuar ne nje front te perbashket qofte te majtit Titist, qofte te majtit Enverist e qofte te majtit Stalinist.

E djathta nacionaliste e ka per obligim moral e kombetar te bashkohet,ajo e pa shum mir se te ndare nuke mund te korret kurrfar suksesi.E Djathta kombetare ne Kosove duhet te merr per baze Programet kombetare te partive te Djathta te cilate e luftuan bolshevizmin rus e komunizmin sllave e shqiptare me te gjitha mjetet qe kishine ne dispozicijon.

Me nje fjale duhet ber rishikimi i programeve te Partive te vjetra Nacionaliste siqe wsht Lidhja Shqiptare e Prizrenit ne krye me nacionalistin atdhetarin dhe politikanin largepames te popullit Shqiptare Xhafer Deven, duke rishikuar programin e Blokut Kombetare Independent te udhehequr nga kapidani i Mirdites Gjon Marka Gjoni,profesor Ernest Koliqi e Ismail Verlaci e Kapidan Ndue Gjon Marku,duke thithur edhe Nektarin e programit te Ballit Kombetar te udhehqur nga Midhat Frasheri, duke mose len anash edhe programin e Beslidhjes Kombetare Demokratike Shqiptare e cila Beslidhje ishte ide e Ate Gjergj Fishtes ne veper e realizuan Ymer Berisha e Gjon Sereqi, Ajet Gerguri e Ndue Perlleshi, Shaban Polluzha e Mehmet Gradica, Marie Shllaku e Kol Parubi, Halim Spahia e Tahir Deda, dhe qe e vazhdoji dhe e udhehoqi me plot dinjitet Emin Fazlia,Vehbi Ibrahimi Gjok Spaqi,Jusuf Gervalla Metush Krasniqi dhe   shum e shum  te tjer.

Meqense ne Kosove po egziston baza e mirfillte nacionaliste per krijimin e nje te D’jathte te mirfillte kombetare,dhe duke u nisur nga fakti qe tani Lidhja Demokratike e Kosoves si parti e Qendres se D’jatht e ka elektoratin e saji,ateher shtrohet pyetja se cilate do te ishin ato Parti apo ato organizata politike qe do te shkriheshin ne nje Beslidhje apo ne nje Parti te Djathte Nacionaliste e cila se paku te behet force e tret politike ne Kosove dhe ne nje te ardhme te afert te ket ndikim edhe ne jeten politike te  Kosoves.

Duke u nisur nga aktiviteti  i Partive apo organizatave politike qe veprojn ne Kosove ateher lirisht munde te themi se Beslidhjes apo Partis se D’jathte Kombetare ne Kosove duhet qe tju Bashkohen dhe te Shkrihen ne nje Beslidhje apo Parti te perbashket Partia Shqiptare Demokristiane e Kosoves e udhehequr nga Akademik Mark Krasniqi, Partia Liberale e Kosoves e udhehequr nga Gjergj Dedaji, Balli Kombetare i Udhehequr nga Kajtaz Fazlia, fraksioni tjeter i Ballit i udhehqur nga Mehmet Breznica, Partia Nacional Demokratike e Kosoves e Udhehequr nga Skender Berisha dhe Rexhep Avdullahu,Beslidhja Kombetare Demokratike Shqiptare e udhehequr nga Emin Fazlia, Partia Republikane e Kosoves, dhe shume e shume parti dhe organizata tjer politike qe kan veprimin,mendimin,programin ne te D’jathte pa harrar edhe kontributin e shum intelektualeve d’jathtist qe ne nje menyr apo tjeter rrethanat politike kan ber qe te qendrojne anash.

 Te djathtit shqiptare ne Kosove duhet ta kuptojn njeher e pergjithmon se me mir esht te jesh antar kryesie i nje force te vertet politike sesa kryetar i nje Partie e cila vetem dejure egziston,prandaji ju te d’jathtit shqiptar ne Kosove ne qoftese ju nuke  bashkoni mendimet, idet dhe veprimet politike ateher neser mos u ankoni ne qoftese  njerezit e priviligjuar te regjimit komunist e te shtetit okupues,vetem jan duke e pritur momentin qe ta formojn partin e tyre politike dhe te behen forc e tret politike per ket veprim ata qe nje kohe te gjat po punojn dhe po bejn propagand te mbrapesht me qellim qe shqiptareve ne Kosove tja shlyejn trurin madje edhe ti qesin ballsam me ngjyre te kuqe qe ti harrojn mekatet qe kan ber keta bastard si dhe baballaret e tyre te se njejtes ngjyre asaji te kuqe qofte Titiste qofte Enveriste qofte Staliniste.

Natyrisht se pase bashkimit te kesaji te Djathte Kombetare Demokratike nje vend te merituar ti ipeji edhe rinis shqiptare te Kosoves, ketyre djemeve dhe vajzave qe kane elan te shtuar per pune,te cilet me nje vrulle te pashoqe ju dalin puneve ne krye dhe natyrisht qe ne nje te ardhme te afert krijohet edhe nje plejad e politkaneve te rinje me parimet kombetare te respektit per vellain,dhe mikun,qe padyshim kjo plejad e politkaneve te rinje te brumosur me nacionalizem shqiptare dhe,“nuk do te harroji qe ket nacionalizem tja  pershtate kohes ne te cilen jetojm dhe veprojm.

 Ne qoftese deshironi qe edhe ,me tutje ti ruani ne nje menyre apo tjeter emrat e Partive apo organizatave qe egzistojn provoni ju te d’jathtit shqiptar te Kosoves qe se paku ne keto zgjedhje kombetare qe do te mbahen vitin  e ardhshem ta beni nje koalicion te perbashket dhe ne zgjedhje te dilni te bashkuar, dhe ky bashkim i juaji ne ate moment qe ta qitni zanin ne Kosove do te degjoji rrafshi i Dukagjinit e Rrafshi i Kosoves, bjeshket e Pashtrikut dhe ato te Rugoves, Malet e Sharrit e Bjeshket e Qiqavices zeri i juaji do te depertoji kudo thell ne malesin e Llapit e te Gollakut, ne Mitrovicen e Xhafer Deves dhe ne Drenicen e Adem Jasharit ne  Prishtin, Prizren, Pej, Gjakove, Ferizaji, Gjilan,me nje fjal ne ter Kosoven.

Te d’jathte shqiptare zeri i bashkimit ju therret ne qoftese  nuke e degjoni dhe rrini te shurdher duhet te pajtohi me faktin qe si forc politike te behen te besuarit e komunizmit dhe bijte e tyre, dhe mos u habitni kur te degjoni ide te qmendura qe kuislinget komunist te Kosoves te rehabilitohen neper elaboratet e  bijeve te tyre te cilet sot e gjith diten mburren me veprimet kolaboracioniste te baballarve te tyre  te cilet jo vetem qe e shiten shpirtin dhe gjakun pore

Shkuan edhe me larg duke vrare, burgosur e maltretuar vellezerit e tyre te gjakut per te vetmin shkake qe e deshiruan Shqiperin e Shqiptareve .

Ket shkrim po e perfundoji me fjalet e atdhetarit Halim Spahis te cilit ne Procesin e Prizrenit njeri nga gjykatesit ju drejtua me keto fjale “Qka don tani ti Halim Spahia, ne Kohen e Mbreteris Jugosllave su bere rahat, ne kohen e luftes se dyte su bere rahate, e tani prape spo behesh rahat”, ndersa atdhetari Halim Spahija ju pergjigj “ende nuke e dini se qpo kerkoji qka kam kerkuar ateher po kerkoji edhe sote e kerkoji Kosoven te Bashkuar me Shqiperin”, e Halim Spahin e denuan me vdekje ata qe nuke e deshten Kosoven te bashkuar me Shqiperin por e bashkuan Kosoven me Serbin, mos harroni se bijte e ketyre baballareve te kuqe edhe sote e gjithe diten nuk e deshirojn Kosoven te Bashkuar me Shqiperin, pore deshirojn dhe endrrojn te gjoret qe serish ta bashkojn me Serbin. Prandaji esht koha e fundit qe ketyre kolaboracionisteve mos tju lihet ne dor fati i Kosoves, por ate ta marrin ne dor djemet e Shqiperis Etnike.

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.