6.07.2003 - Trepca.net

Nė dritė njė libėr me tregime dhe novela nga publicisti i njohur Ēerēiz Loloēi

"Hiret e prostitutave" provokojnė shkrimtarin


Askush nuk mund ta mohojė pas mijėra vjetėsh qytetėrim se talentet letrare dhe artistike e kanė njė origjinė frymore. Sepse ėshtė kėshtu, nė gjendjen e ēdokujt birilon njė ndjesi e pėrhershme pėr tė ndėrtuar njė vepėr. Njeriu rėndom merret me punėt e pėrditshme nė njė masė tė vajtueshme sa pėr tė mbytur talentin, por ai fle nė vetėdije dhe vjen e tė pickon diku nė nėnshtresat e saj ku provokohet mė shumė ndjeshmėria dhe njė zė i brendshėm tė thotė "dil".

4 korrik 2003 / Dhurata HAMZAI

Askush nuk mund ta mohojė pas mijėra vjetėsh qytetėrim se talentet letrare dhe artistike e kanė njė origjinė frymore. Sepse ėshtė kėshtu, nė gjendjen e ēdokujt birilon njė ndjesi e pėrhershme pėr tė ndėrtuar njė vepėr. Njeriu rėndom merret me punėt e pėrditshme nė njė masė tė vajtueshme sa pėr tė mbytur talentin, por ai fle nė vetėdije dhe vjen e tė pickon diku nė nėnshtresat e saj ku provokohet mė shumė ndjeshmėria dhe njė zė i brendshėm tė thotė dil.

Duhet tė jetė njė nga gjendjet qė ka provuar sė afėrmi publicisti i njohur Ēerēiz Loloēi kur mori penėn pėr tė shkruar librin "Hiret e prostitutave", duke dalė mė nė fund para lexuesit tė tij me njė libėr tė ri. Dikur nė rininė e tij, aktiv nė rrethet kulturore dhe letrare, duhet tė ketė qenė mė skeptik pėr tė dalė me vepra tė mirėfillta, kjo jo aq se i mungonte prirja, por ndoshta nga njė vetėdije mė e qartė se njė vepėr letrare duhet tė jetė e pėrkryer.

Gjatė mbi dhjetėvjetėshit tė punės sė tij si publicist pena e tij ėshtė ngatėrruar me siguri keqas me kilometra tė tėrė shkrimesh publicistike. Kjo u ndodh dendur pjesės mė tė madhe qė e kanė njė zanafillė shkrimore nga letėrsia dhe natyrisht qė kjo pjesė e kėtyre njerėzve janė publicistėt mė tė mirė. Tė flasėsh pėr shkrimet publicistike tė Ēerēiz Loloēit do tė dukej tepri, ndėrkohė qė aktualisht ai ende vazhdon tė shkruajė pėr ngjarje e probleme tė ditės dhe ėshtė njė nga emrat mė tė njohur.

Por, nė fushėn e letėrsisė me pėrjashtim tė disa shkrimeve kritike, emri i tij nuk ėshtė ndier kohėt e fundit, por kjo s'do tė thotė se ajo brendi e evidentuar herėt si prirje letrare nuk do tė gjallėrohej. I mėsuar me punė tė parreshtur siē ndodh me pjesėn mė tė mirė tė gazetarėve, ai ka rrėmbyer ndėrmjet intermexove kohėn e duhur pėr tė sjellė edhe anėn tjetėr tė gjendjes sė tij intelektuale, qė ėshtė fusha e letėrsisė. Ka botuar rreth tre katėr libra qė kanė shėnuar fillesėn e tij si shkrimtar, por tė mjaftueshėm pėr tė pasur vazhdimėsi. Pas tyre vjen libri i tij i katėrt i titulluar "Hiret e prostitutave" me tregime e novela, i cili sapo ka dalė nė dritėn e botimit nga shtėpia botuese "Kumti". 

Ajo qė pėrcakton ecurinė e Loloēit dhe nė fushėn e letėrsisė si hapin e parė tė domosdoshėm ėshtė fakti qė libri lexohet me njė frymė, me njė shpejtėsi marramendėse dhe megjithėse flitet pėr kohė, ngjarje dhe ndjenja tė pėrjetuara gati nga shumica e shqiptarėve kurrkund nuk gjen motive tė pėrsėritshme me tė tjerėt. Libri i Loloēit pėrveē tė tjerash ka edhe njė stil elegant, aq sa nuk ke nevojė tė thellosh kureshtjen nė ngjarjet fragmentare, por tė vjen tė meditosh krejt individualisht gjėra tė tjera nga sa thuhen nė vepėr. Kjo ėshtė njė mėnyrė brilante e shpėrndarjes sė mesazheve, saqė libri tė sugjeron edhe se si mund tė shkruash mirė. Veēoritė e ligjėratės letrare janė nė kėtė libėr po aq tė veēanta, sipas njė trajte tė pėrdorur nga shkrimtarėt mė modernė.

"Hiret e prostitutave", ky grup novelash e tregimesh tė shkruara nga Loloēi tė lėnė nė fund tė leximit shijen e njė romani tė vetėm. Kjo ėshtė mbarėsi pėr penėn qė zgjodhi kėto subjekte, sepse e pozicionojnė shkrimtarin nė njė gjendje vetėm pėr vetėm me veprėn e tij, qė do tė thotė se tregimet nuk janė tė stisura spontanisht ato vinė nga njė gjendje krijuese personale. Nė kohėn kur shkruhen shumė libra, botuar  nė lirinė e sotme tė kritereve, ēdokush do tė dėshtonte shpejt, nėse nuk lexohej pavarėsisht nga volumi i veprės qė do tė kishte nxjerrė nė dritė, ndėrsa paraqitja elegante e tregimeve dhe novelave me njė shtrirje  modeste e bėjnė mė tė rėndėsishėm autorin nė fushėn e letėrsisė. Ai fshin ēdo gjė qė i prish shijen narracionit, por shton ēdo gjė qė nuk ėshtė guxuar tė rrėfehet tė paktėn prej zonave tė nėnvetėdijes.

Tek e fundit duhet thėnė se libri me tregime dhe novela i Ēerēiz Loloēit ėshtė servirur gjithė shije, dhe nė gjuhėn e artit kur shijohet njėkohshėm nga lexuesi quhet gjithė sharm. Sharmi vjen nga prirja pėr njė kompozicion tė shkurtėr, gati poetik, ku subjekti nuk zhvillohet me fjalė, por barabitet me fabulėn dhe vetėm njė nėntekst i heshtur ėndėrrimtar i jep rrugė rrėfimit.

Tregimet janė fare tė shkurtra dhe nuk tė lodhin kur i lexon, as tė mėrzisin me ndonjė histori tė njohur, por ajo qė u jep  mė shumė vlerė artistike tregimeve, ėshtė se pavarėsisht stilit fragmentar, narracioni i tij, nėse nuk tė ēon shpejt tek domethėnia, tė lejon pėr ta ndier mė shpejt nėpėrmjet emocioneve tė pėrftuara. Fillesa tė tilla narrative si "Pas eskursionit magjepės tė kėrkova vazhdimisht nė fakultet dhe u bėra tepėr merak. S'mund tė rrija gjatė pa tė parė" formėsojnė atė stil tė shkruari qė largon ēdo distancė autor-lexues dhe komunikimi me kėsi ndjenjash intime e bėjnė mė tė prekshėm narracionin e Loloēit nga lexuesi.

Duhet thėnė hapur se libri i botuar me njė lloj droje a meraku tė autorit, ia ka qėlluar ose ia vlen tė jetė nė duart tona, ia ka dalė tė realizohet me mjeshtėri, dhe veē tė tjerash, teknikat gjuhėsore janė bėrė mė tė larmishme me njė fjalor tė pasur, rrėmbyer nga tė dy dialektet e shqipes gegėrishtja dhe toskėrishtja.

"Hiret e prostitutave" ėshtė njė libėr i qėmtuar fjalė pėr fjalė dhe publicisti i njohur ka lėnė me kujdes njė libėr mė shumė nė vitrinėn e letėrsisė shqipe krahas tri botimeve tė mėparshme "Tregime", "Adoleshentėt" dhe "Planet virgjėrie". 

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.