OPINIONE

   
5.07.2003 - Trepca.net

LETER E HAPUR PER LIRIMIN NGA BURGU TE GAFURR ADILIT!


Besiana, 4 korrik 2003 / Kujtim KONUSHEFCI
  
LETĖR E HAPUR
 
KRYETARIT TĖ REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ, ALFRED MOISIU,
KRYEMINISTRIT TĖ QEVERISĖ SĖ REPUBLIKĖS  SĖ SHQIPĖRISĖ, FATOS NANO,
KRYETARIT TĖ KUVENDIT TĖ REPUBLIKĖS SĖ SHQIPĖRISĖ, SERVET PĖLLUMBI
 
TĖ NDERUAR SHTETARĖ TĖ SHQIPĖRISĖ DEMOKRATIKE,
 
Kėrkesė pėr lirimin me procedurė tė shkurtėr tė Gafurr Adilit, Kryetar i Frontit pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar(FBKSH)
 
I nisur nga bindja dhe besimi i thellė se, Programi strategjik kombėtar dhe politik i Frontit pėr Bashkimin Kombėtar Ēlirimtar(FBKSH) dhe i strukturės sė tij ushtarake tė Armatės Kombėtare Shqiptare(AKSH), ėshtė nė funksion tė drejtpėrdrejtė tė  mbrojtjes sė interesit tė pėrgjithshėm kombėtar shqiptar brenda kujfijve tė tė gjitha territoreve tė Shqipėrisė Etnike, si dhe nė pėrputhje tė plotė me Kushtetutėn e sotme tė Shqipėrisė demokratike, ku nė preambulėn e saj thuhet: “ Ne, populli i Shqipėrisė, krenar dhe i vetėdijshėm pėr historinė tonė..., me aspiratėn shekullore tė popullit shqiptar pėr identitetin dhe bashkimin kombėtar,...”(Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė, Tiranė, 2002, f.5), po iu drejtohem me lutje vėllazėrore dhe shqiptare, qė tė pėrdorėni  autoritetin, kompetencat dhe autorizimet e Juaja ligjore dhe kushtetuese pėr ta liruar me procedurė tė shkurtėr nga burgu i hetuesisė, Gafurr Adilin, Kryeatar i Frontit pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar(FBKSH).
 
Iu vėmė nė dijeni se, Gafurr Adili ėshtė arrestuar mė 1 qershor, 2003 nga organet e Ministrisė sė Rendit Publik tė Shqipėrisė, me motivacion se ka hyrė  brenda kufirit shqiptar nė mėnyrė jo tė ligjshme, dhe se ėshtė njėri nga organizatorėt kryesorė tė AKSH-sė, “qė nxit urrejtje ndėrracore dhe ndėretnike etj.”. Kjo akuzė, dhe akuzat e tjera, qė i janė bėrė Kryetarit tė FBKSH-sė, Gafurr Adilit janė tė atribuara, tė paqėndrueshme, dhe nuk kanė kurrfarė baze ligjore dhe kushtetuese tė rendit dhe tė drejtėsisė shqiptare, qė ai tė ndiqet si person i dyshuar dhe tė  mbahet nė burgun hetues tė Tiranės, sepse as de facto, as de jure nuk ka kryerė kurrfarė vepre kundėrvajtėse ose penale, qė ka rrezikuar jetėn, pasurinė, lėvizjen  apo sigurinė e qytetarėve apo tėrėsinė territoriale tė Republikės sė Shqipėrisė.
 
Iu rikujtojmė se, arrestimi dhe burgosja e kryeliderit tė FBKSH-sė, Gafurr Adili nga ana organeve tė Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Shqipėrisė nė asnjė aspekt nuk pėrbėn akt antiligjor as antijuridik, sipas tė cilit do tė cenoheshin interesat e brendshme apo tė jashtme tė Republikės sė Shqipėrisė, por thjesht ka karakter dhe  prapavijė politike “tė padeshifruar”, qė bie ndesh si me qėllimet dhe me  interesat e politikės sė brendshme, ashtu edhe asaj tė jashtme tė Shqipėrisė.
 
Iu rikujtojmė se, arrestimi dhe burgosja e Gafurr Adilit, ėshtė nė kundėrshtim edhe me normat dhe me  rregullat e konventave dhe traktateve ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e tė drejtave dhe lirive  themelore tė njeriut. Duke qenė se ju si shtet, e quani “shtetas tė huaj” Gafurr Adilin (gjė qė unė, nuk pajtohem me njė kualifikim tė tillė, sepse Gafurr Adili mbi asnjė bazė nuk ėshtė “apatrid” i huaj, por shtetas me tė drejta tė plota si ēdo shqiptar tjetėr i Shqipėrisė Etnike. Natyrisht, kėtė tė drejtė iu ia keni mohuar Gafurrit, por gabimisht dhe antiligjėrisht, sepse Gafurr Adili, as unė, tjetėr shtet, as  shtetėsi  nuk kemi, pėrpos tė Shqipėrisė Nėnė. Pėr kėtė gabim tė pafalshėm, nuk po iu mallkoj me thėnien popullore kosovare: Zoti i marroftė, por Zoti iu pruftė nė mend, se qe 13 vjet, kinse nė njė sistem demokratik, mjerisht nuk jeni as nė tokė, as nė qiell, por jeni duke “notuar, kush nga po iu fishkėllon”, e fatkeqėsisht shtetasit e juaj i keni shndėrruar nė gjėsende, nė nomadė dhe nė apatridė tė njėmendtė), keni bėrė shkelje flagrante tė rregullave tė sė drejtės ndėrkombėtare, sepse, nė vend qė shteti juaj, ta marrė nė mbrojtje si shtetas tė huaj (due diligence), ju e keni arrestuar, dhe burgosur pa pasur kurrfarė tė drejte, as argumenti valid, edhe pse keni dyshuar (dhe paraprakisht, me paramendim, dhe me rekomandime tė agjenturave tė huaja sllave dhe shqiptare) qė ai ėshtė “persona non grata”, organet policore tė shtetit tė juaj kanė qenė, tė detyruara, qė Gafurr Adilit t’ia shkurtojnė tė drejtėn e lejeqėndrimit nė territorin e Shqipėrisė, ashtu siē kanė vepruar herėn e parė (nė tetor tė vitit 2002) nė Aeroportin e Rinasit. Pra, pavarėsisht nga bazueshmėria ligjore si tė rastit paraprak, ashtu edhe tė 1 korrikut, 2003, sikur ēdo shtet tjetėr, Shqipėria ka pasur tė drejtė qė Gafurr Adilin ta rikthejė prapa nė Zvicėr, shtetas i sė cilės ėshtė qe mė se 15 vjet, e jo ta arrestojė dhe ta burgosė nė “stilin” e paramilitarėve tė ēetnikėve tė Vojislav Sheshelit dhe tė Arkanit, siē vepronin me shqiptarėt nė Kosovė gjatė luftės dhe agresionit serboēetnik(1997-1999).
 
Iu rikujtojmė se, sjellja brutale dhe qėndrimi neurotik i organeve dhe i politikės sė juaj ndėshkuese si ndaj kryeatrit tė FBKSH-sė, Gafurr Adilit, ashtu  edhe veprimtarėve tė tjerė tė AKSH-sė, ėshtė nė kundėrshtim me Kushtetutėn e Shqipėrisė dhe me ligjet ndėrkombėtare tė Lėvizjeve ēlirimtare kombėtare (siē janė FBKSH-ja dhe AKSH-ja), tė cilat e luftojnė kolonializmin e huaj, sikurse nė rastin tonė konkret qė janė FBKSH dhe AKSH, tė cilat politkisht dhe ushtarakisht e luftojnė, dhe do ta luftojnė ēdo kolonializėm serbosllav dhe tė huaj nga tokat e veta autoktone, qė gjenden brenda kufijve gjeografikė-natyrorė tė Shqipėrisė Etnike. Kėtė luftė tė strategjisė politike dhe kombėtare tė FBKSH-sė dhe tė AKSH-sė kundėr armiqėve tė pandreqshėm kolonialistė serbosllavė, Shqipėria e Alfed Moisiut dhe e Fatos Nanos (iu pėlqeu nuk iu pėlqeu) ėshtė detyrueshme ta mbėshtet me mjete diplomatike dhe me analizė tė fundit edhe me forcė ushtarake, sepse ēėshtja e revolucionit antikolonial tė FBKSH-sė dhe tė AKSH-sė, nuk ėshtė e drejtė dhe detyrė “e rezervuar” vetėm pėr kėto tė dy struktura politiko-ushtarake, por, para sė gjithash ėshtė e drejtė dhe detyrė mbi detyra e Republikės sė Shqipėrisė, sepse gjysma e trupit tė saj tė kolonizuar nėn “kurorėn biznatine” tė Stefan Dushanit (1343-2003), ėshtė territor i saj, e jo vetėm i kryetarit tė Fronitit pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar(FBKSH) dhe i tė Armatės Kombėtare Shqiptare(AKSH) tė Gjeneral Vigan Gradicės. Prandaj, tė drejtėn morale, historike, kombėtare dhe juridike ndėrkombėtare, qė tė bashkohemi dhe tė zhvillojmė luftėn antikoloniale, e gėzojmė tė gjithė shqiptarėt anembanė botės. Mirėpo, Shqipėria , duhet tė jetė leva kryesore organziuse dhe mobilizuese pėr arritjen e kėtij qėllimi tė shenjtė dhe tė pashmangshėm as sot e as nesėr, ashtu sikurse qė ka ndodhur nė historinė e deritashme kombėtare shqiptare tė krijimit tė shtetit tė pavarur shqiptar.
 
Duke mbajtur parasysh interesin e pėrbashkėt tė kombit dhe tė shtetit shqiptar, kam nderin e posaēėm qė, nė emėr tė gjakut tė derdhur tė tė gjitha viktimave shqiptare, tė martirizuara nė logun e nderit pėr ēlirimin dhe pavarėsimin e kombit dhe tė shtetit shqiptar, pėrkatėsisht tė Shqipėrisė Etnike, t’iu lus me sinqeritetin dhe me ndershmėrinė mė tė lartė vėllazėrore dhe shqiptare, qė me procedurė tė shkurtėr ta lironi nga burgu shokun tonė tė idealit, patriotin dhe atdhetarin e devotshėm tė Shqipėrisė Etnike, Gafurr Adilin,Kryetar i Frontit pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar (FBKSH).
 
Kemi shpresėn dhe besimin e patundur te Ju, se do tė hasim nė mirėkuptim  tė plotė pėr pėrmbushjen e kėrkesės sonė kombėtare atdhetare.
 
Rroftė Fronti pėr Bashkimin Kombėtar Shqiptar me Gafurr Adilin nė krye!
Rroftė Armata Kombėtare Shqiptare me Gjeneral Vigan Gradica nė krye!
Rroftė Shqipėria Etnike!
Rroftė  Uniteti dhe mendja e urtė shtetare shqiptare!
 
Me pėrshėndetje tė sinqerta revolucionare e atdhetare,
KUJTIM KONUSHEFCI,
Besiana, mė 4 korrik, moti 2003

 


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.