4.07.2003 - Trepca.net

Benjamin Franklin, njė jetė amerikane


   

4 korrik 2003 / "Zėri i Amerikės"

Njė nga personalitetet e shquara qė dha kontributin e tij pėr pavarėsinė e Shteteve tė Bashkuara ėshtė edhe diplomati, aktivisti politik, shkrimtari, shpikėsi dhe shkencėtari Benjamin Franklin. Autori Ualter Isakson ka shkruar njė biografi pėr jetėn dhe dhe veprimtarinė e kėtij personaliteti tė titulluar “Benjamin Franklin, Njė Jetė Amerikane.”

Benjamin Franklin, thotė zoti Isaacson, ishte njė personalitet i shumėanshėm. Ai ishte shkencėtari mė i madh i kohės. Ai shpiku syzet bifokale dhe sobėn Franklin.

Benjamin Franklin

Ai kishte prirjen tė arrinte zgjidhje pragmatike. Ai besonte nė rėndėsinė e respektimit tė vlerave tė qytetarėve dhe shprehej se demokracia dhe kombi amerikan duhet tė ndėrtohet mbi kėto vlera.

Mendimet e njerėzve gjejnė shprehje nė gazetėn e botuar prej tij. Si pėrgjegjės poste Banjamin Franklin kishte aftėsinė tė kuptonte kolonitė. Ai u bėnte thirrje kolonive qė tė bashkoheshin dhe tė dilnin me njė qėndrim tė pėrbashkėt, thotė zoti Isakson.

“Benjanim Franklin sė bashku me Xhon Adamsin botuan Deklaratėn e Pavarėsisė, e cila u shkruajt nga Tomas Xhefersoni. Benjanim Franklin shquhet pėr rolin e tij nė drejtim tė formulimit tė njė dokumenti sa mė tolerant. Atij i tėrhoqi vėmendjen shprehja ‘Kėto tė drejta janė tė shenjta dhe tė pamohueshme’ dhe i ndryshoi tre fjalėt e fundit ‘tė shenjta e tė pamohueshme’ nė ‘tė drejta janė tė qenėsishme’. Ai dėshironte qė ky vlerėsim tė bėhej mbi bazat e arsyes dhe jo tė fesė. Ai luajti rol edhe nė drejtim tė politikės sė jashtme. Ai arriti tė bindte Francėn tė pėrkrahte shtetin e ri tė porsa krijuar sepse kjo do tė ishte nė interes tė Francės dhe balancimit tė pushtetit ndėrmjet fuqive tė mėdha tė kohės si Britania, Holanda dhe Spanja. Benjamin Franklin u bė predikuesi i idealizmit amerikan kur ai ju drejtua idealeve tė revolucionit francez dhe theksoi se populli amerikan po pėrpiqet tė ndėrtojė lirinė, barazinė dhe drejtėsinė.” Ndonėse nė njė moshė tė thyer, rreth 80-ve, Benjamin Franklin u bėri thirrje kandidatėve tė Kuvendit Kushtetues, pėr domosdoshmėrinė e arritjes sė kompromisit.

Ndėrsa delegatėt debatonin lidhur me bazat e qeverisė sė re, nėse ajo do tė mbėshtetej mbi demokracinė ose vullnetin e shteteve pėrbėrėse tė bashkimit, Benjanim Franklin u bėri thirrje delegatėve tė krijonin dy dhoma: Dhomėn e Pėrfaqėsuesve dhe Senatin qė do siguronin pėrfaqėsimin e interesave tė popullit amerikan dhe barazinė e shteteve pėrbėrėse tė shtetit tė ri. Ai e dinte se personat qė arrijnė kompromise mund tė mos bėhen heronj tė mėdhenj, por ai ishte i bindur se njerėzit e kompromisit ndėrtojnė demokraci tė mėdha.

Ai ėshtė personi, i cili edhe pse jetoi dhe dha kontributin e tij nė njė kohė tė vėshtirė pėr fatet e kombit amerikan, do t’i pėrshtatej vrullit tė jetės tė kohės sė sotme. Kjo sepse ai kishte shpirt sipėrmarrės, donte teknologjinė dhe informacionin. Vlerat dhe idealet e Benjamin Franklinit janė udhėrrėfyese Tė premten Shtetet e Bashkuara festuan ditėn e pavarėsisė, e cila bashkoi amerikanėt rreth vlerave dhe idealeve tė lirisė, demokracisė dhe drejtėsisė pėr tė cilat punoi dhe luftoi Benjamin Franklin. //kk//

  


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.