OPINIONE

   
4.07.2003 - Trepca.net

Opinion lidhur me gjendjen e komunitetit shqiptar nė Kroaci !

`I DAMUN“ apo (dhe) DEMON


4 korrik 2003 / Arian SHARRI

1.

Mbase me shumė arsye njė shkrimtar i yni i njohur, kohė mė parė, u mundua qė fjalėn demon ta nxjerrė me rrėnjė nga shqipja. Se ēfarė do ta ketė nxitur pėr njė gjė tė tillė lehtė mund tė kuptohet po vėshtruam me vėmendje se me ēfarė "fytyre" u shfaq njė pjesė e njerėzve qė na rrethon. Ndoshta dhe s`bėhet e tepėrt po u tha se sot kjo bie nė sy mė shumė se kohėve tė kaluara.

`I damun“ ėshtė domethėnia e pėrafėrt dhe rrėnja e emrit demon, sipas shkrimtarit: i damun nga jeta, i damun nga shoqėria, kėnga, gėzimi,...

Njė ndasi e llojit tė veēantė ėshtė ngjallur te shqiptarėt e Kroacisė: `Tė damun“ pėr nga rajonet prej nga vijnė, pėr nga bindjet politike e feja, pėr nga shtresat sociale tė cilave u takojnė, pėr nga niveli i arsimi mit, pėr nga profesionet e punėt qė i punojnė, pėr nga botėkuptimet... `Tė damun“ janė disa shqiptarė tė Kroacisė pėr shkak tė vetėdijes tepėr tė ulėt e shpirtngushtėsisė, pėr shkak tė kompleksit tė inferioritetit qė i bėn ta fshehin identitetin para tė huajve; pėr shkak tė lakmisė sė sėmurė e tė bajraktarizmit me elemente cubėrie tė kohėve tė largėta; pėr shkak se nuk u pėlqen, ose sė tepėrmi u pėlqen vetja e tyre. Dhe kjo nuk u mjafton, andaj vazhdojnė tė jenė `tė damun“ nė "unione", "shoqata", "parti",...

Redaksia aktuale e Informatorit (mujore e komunitetit shqiptar nė Kroaci), nuk pėrjetoi tė nxjerr as edhe njė numėr tė vetėm pa shijuar helmin e kėtyre mbrapshtive demoniane. Sepse, kėta dojnė tė jenė `tė damun“ pėr sė gjalluri, e pėr sė vdekuri! Dojnė tė jenė `tė damun“ edhe kur pėrfaqėsojnė! `Tė damun“, por `udhėheqės“, edhe pse asgjė mbi veten e tyre dhe popullin tė cilit i takojnė nuk dinė! Edhe pse, pėrveē vetes sė tyre, nuk e dojnė askend. Vazhdojnė tė ankohen pse nuk mund tė jenė `nė krye“, `udhėheqės“, nė rendin e parė, nė `delegacione“, nė pritje, nė manifestime, nė media,... Vazhdojnė, sepse mirė e njohin veten e tyre. Sepse janė tė sigurtė se dėshirojnė (dhe ėndėrrojnė) tė jenė `tė damun“: tė vetėm, `nė krye“.

Sepse, vetėm kjo i kėnaqė!

Dhe, edhe mėtej, tash e dhjetė vjet, vazhdojnė tė luajnė kėtė danse macabre me buzėqeshjen injorante nė fytyrė.

2.

Hulumtimi qė kishte bėrė njė javore e rėndėsishme kroate nxorri njė jotolerancė alarmuese (44%) tė tė anketuarve ndaj shqiptarėve si komunitet. Anketa qė, pėr lexuesit tanė, e punuam me shumė mund e kujdes, me qėllim qė tė nxjerrim nė shesh sadopak hallet qė na kanė mbuluar qyshmoti, nuk u pėlqeu `tė damunve“. Ata kishin ėndėrruar dhe shpresuar qė, edhe kėsaj here, tė jenė `tė damun“ nga tjerėt. `Tė damun“ edhe nė letėr! `Tė damun“ nga hallet e `tė tjerėve“.

Nuk ua kishim plotėsuar dėshirėn. E bėmė kėtė krejtėsisht me qėllim dhe me paramendim.

Sepse, ne nuk dojmė tė jemi `tė damun“. Sepse, dėshirojmė tė jemi pjesė e qytetėrimit tė sotėm dhe qytetarė tė denjė tė vendit ku po jetojmė, e tė shoqėrisė me tė cilėn po bashkėjetojmė.

Nuk kemi mė kohė, durim, ndiesi, e as mirėkuptim pėr `tė damunit“. Dhe nuk na vjen keq pėr kėtė.

Diēka i hapė udhė edhe dėshirės qė shkrimtarin e ēmuar ta lusim tė hulumtojė ta bėjė tė afėrt ndonjė fjalė tjetėr, mė tė mirė, me shqipen tonė. Nuk na pėlqen tė jemi `tė damun“. Ne nuk dojmė t`jemi demonė!

Nė emėr tė redaksisė: Arian Sharri, "Informatori"- Zagreb

  


Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.