4.07.2003 - Trepca.net

Me rastin e 227-vjetorit tė Pavarėsisė sė Amerikės


Filadelfia, 4 korrik 2003 - 227-vjetori i Ditės sė pavarėsisė sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ose Ditėlindja e Amerikės! Kjo ėshtė dita kur lindi Deklarata e Pavarėsisė dhe Kushtetuta amerikane, ėshtė ditė gėzimi, jo vetėm e amerikanėve, por edhe e kombit shqiptar.
 
Sot, mė 4 Korrik 2003, u mbushėn 227 vjet nga dita, qė kur burrat mė tė ndritur tė kombit amerikan, nėnshkruan Deklaratėn e Pavarėsisė, duke u betuar, ashtu siē thuhet edhe nė deklaratė, pėr nderin e tyre, tė kombit tė cilit ata i pėrkisnin.
 
Kushtetuta amerikane, e nėnshkruar nė vitin 1787, pėrshkruan bazėn dhe strukturėn e qeverisė tė Shteteve tė Bashkuara, e cila ėshtė e ndarė nė tri degė, nė ato ekzekutive, legjislative dhe juridike, qė nė njė gjuhė mė tė thjeshtė janė Presidenti, Kongresi dhe Gjykata e Lartė.

Kur gjatė luftės pėr ēlirimin e Kosovės shtrohej pyetja pse amerikanėt duhet tė vdesin pėr Kosovėn, natyrshėm dilte pergjigjja e kėtij kombi tė madh: se burrat mė tė ndritur tė kėtij kombi, mė 4 korrik, si sot, 227 vjet mė parė, kishin vendosur tė krijojnė shtetin e bazuar nė lirinė dhe tė drejtat e barabarta tė sejcilit komb.
 
Trashėgimnia dhe porosia e tyre e ēoi Amerikėn nė luftė, pėr tė mbrojtur principet e lirisė dhe demokracisė amerikane edhe nė Kosovė. Pėr Amerikėn gjėja mė e shenjtė, e cila simbolizon edhe kėtė ditė, ėshtė fjala liri e demokraci. Pra, liria e Kosovės ishte emėr kuptimplotė pėr Amerikėn dhe kombin shqiptar.

4 Korriku kumbon thellė nė zemėr tek tri fjalėt e para tė Kushtetutės amerikane, "we the people", "ne populli", pėr tė theksuar rolin e rėndėsishėm qė shtetasit amerikanė kanė nė qeverinė e Shteteve tė Bashkuara.
 
Ato tre fjalė u bėjnė thirrje amerikanėve tė mos harrojnė se pėrveē pushtetit qė ata ushtrojnė ndaj qeverisė, nėpėrmjet tė drejtės sė tyre tė votės, ata duhet tė mbajnė edhe pėrgjegjėsinė pėr lirinė e vendit tė tyre.

Besojmė se askush mė mirė se ne shqiptarėt, nuk e ka kuptuar kėtė, askush mė mirė se ne shqiptarėt nuk e di faktin se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės janė betuar nė nderin e tyre dhe qė demokracia, liria e popujve, tė mbrohet atje ku ajo dhunohet dhe shtypet. Armiqtė mė tė mdhenj tė Amerikės, nuk janė popujt, por janė diktaturat e diktatorėt, shtypja e popujve liridashės, skamja dhe mjerimi i tyre.
 
Dhe Miku mė i Madh i Amerikės, ėshtė ai komb qė do dhe lufton pėr paqen, lirinė dhe demokracinė.

4 Korriku, Dita e pavarėsisė amerikane, aq sa i pėrket kombit amerikan, po aq u pėrket edhe shqiptarėve, kombit shqiptar. Kombi shqiptar feston 4 Korrikun, ashtu siē feston lirinė e Kosovės, e cila i ėshtė mirnjohėse pėr jetė Shteteve te Bashkuara te Amerikės.

Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, ia dedikon gjithė kėtė mrekulli amdmirimit dhe respektit qė kanė shqiptaret pėr Amerikėn, presidentėve Regan, Bush - plakut, Klintonit, qė i tha ndal genocidit nė Kosovė dhe presidentit George W. Bush, i cili i vizitoi pėr herė tė parė trupat amerikane nė Kosovė, fill pas inagurimit presidencial.

Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova, thotė: "Ne i duam amerikanėt sepse ata na dhuruan lirinė, qė ne dėshironim". Rugova vijon se "ikėrishtė pėr kėtė ka njė respekt ideal. Me Amerikėn ne jemi tė vegjel, por miq tė mėdhenj qė mund tė bėjmė edhe punė tė mėdha".

Ndėrkohė, sot mė 4 Korrik, kombi shqiptar dėshiron tė tregojė me sinqeritetin e tij se shqiptarėt, u janė mirėnjohės miqve tė tyre tė shumtė amerikanė, ndėr tė cilėt presidentit Woodrow Wilson, pėr pėrpjekjet qė kanė bėrė dhe vazhdojnė tė bėjnė pėr kombin tonė dhe pėr ruajtjen e miqėsisė shqiptaro-amerikane.

Dhe kjo ėshtė nė traditėn amerikane, me politikėn qė ka mbajtur gjithnjė kundrejt Shqipėrisė, tė filluar prej presidentit tė madh, Woodrow Wilson, kujtimi i tė cilit ka mbetur i paharruar nė zemrat e mendjet e shqiptarėve.
 
Nė Konferencėn e Paqes, nė Paris, nė fund tė Luftės sė Parė Botėrore, Presidenti Woodrow Wilson, flaku poshtė Traktatin e Fshehtė tė Londrės (1915), qė sakrifikonte tė drejtat legjitime tė Shqipėrisė dhe u kėrkoi pėrfaqėsuesve tė fuqive tė mėdha, respektimin e pavarėsisė sė plotė tė Shqipėrisė.

Nė vite u rrit e u farkėtua miqėsia shqiptaro-amerikane. Me kėtė rast shqiptarėt nuk e harrojnė presidentin Bush (plakun), nė prag tė Krishtlindjeve, i cili vendosi "vijėn e kuqe", vijė qė sinjalizoi diktatorin Millosheviq, qė kurrė Amerika s'do tė lejonte njė Bosnje tė dytė, me shqiptarėt.
 
Edhe presidenti Clinton, u qėndroi besnik fjalėve tė paraardhėsit tė tij, ai u bė njeriu mė i dashur dhe mė i besuar pėr shqiptarėt kur premtoi: "Amerika do tė jetė me Kosovėn"!

Amerika ishte me Kosovėn nė luftė, tani ajo ėshtė me Kosovėn nė paqe, me Kosovėn deri nė pavarėsi. Amerika ishte garant i ngadhėnjimit tė luftės ndaj diktaturės sė egėr tė Millosheviqit dhe tani ajo ėshtė garant qė Kosova tė ndėrtojė nė paqe shtetin demokratik tė Kosovės, pavarsinė e saj. (B.S.)

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.