OPINIONE

   
3.07.2003 - Trepca.net

Kur RTK-ja do ta njeh Kosovėn si Shtet dhe Dr. Rugovėn si President


   
3 korrik 2003 / A. DUKA
 
Radio Televizioni i Kosovės ėsht njė institucion i rėndėsishem nė jeten e pėrditshme e Kosovarve, si medium ndoshta mė i madhi. Ky institucion pretendon tė jet i pavarur, kėt e reklamon ēdo here nė lajme psh. Mu pėr kėtė fakt se kinse ėsht medium publik ka njė dėtyrė tė madhe qė tė jet vėrtet e pavarur. Duhet tė jet i pavarur sepse sot ėsht nėnshkruar marrėveshja qė ēdo qytetar i Kosovės ēdo muaj tė paguan 3,5 euro pėr kėt televizion “publik”.
 
Por pse ky institucion nuk e njeh presidentin e zgjedhur me votė tė lirė? Dr. Ibrahim Rugova ėsht Presidenti i Kosovės, kjo ėsht e pamohueshme! Esht mbi njė dekadė Presidenti i Kosovės dhe tashti e dy vjet edhe i njohur ndėrkombėtarisht si Presidenti i Kosovės. Pra me ēfarėdo vepre kėrkush pėrfshirė kėtu edhe RTK-nė, mė gjithė shikueshmėrine e saj, nuk mund ta ndryshon kėt fakt. Edhe pse brenda kėtij instuticion ka njerėz tė tillė tė cillet po tė ju kish dhanė rasti Dr. Rugoven jo qė vetem nuk e kishin lane president por gjakun ja kishin pije.
 
Ku mund tė jet ky institucion i pavarur? Kur do bėhet Kosova shtet i pavarur kur kemi psh. njė institucion tė tillė i cili nuk dėshiron ta njeh presidentin e vet?! Kur do pėrparojm kurė nuk e njohim presidentin tonė?!
 
Ku shihet qė ky institucion nuk e njeh Presidentin e zgjedhur mė votė tė lirė si President i Kosovės? Pikė e parė ėsht fakti qė Demaēi ka njė pozocion tė lart brenda kėtij institucioni. Tė gjithė e dim se Demaēi mė parė do e pushkatonte Dr. Rugoven se ish-presidentin e Jugoslavisė, i cili sot gjendet nė Hagė apo cilin do serb tjetėr! Si Demaēi ka edhe shumė njerez tė tillė nė kėt organizatė.
 
Punėtorėt e TVP nuk u punėsuan por erdhen njerez tė cilet ishin shpėrngul nė Shqipėri etj. kur puna u nxeh (kujto bastisjen nė TVP disa ditė mbas shpalljes sė pavarsisė sė Kosovės sot para 13 vjetesh). Ata punėtorė tė cilet mbeten nė Kosovė e ata tė cilet punon nė tjera shtete. Kėta punėtore tė TVP nuk u punėsuan mu pėr kėt ēeshtje!
 
Pikė e dytė ėsht se nė lajme shumė pak pėrmendet Presidenti, nė minimum. Me njėher pas njė lajmi pėr Presidentin e Kosovės, japet njė lajmė pėr kryetarin e partisė sė dytė tė Kosovės. Kjo ndodh edhe nese ky lajm nuk ėsht i rėndėsishem. Po mos tė kan far lajmi pėr ket kryetar partie vjen lajmi pėr kryetarin e partise sė tretė tė Kosovės. Po mos tė ket edhe lajm pėr ket tė dytin, ēka tė bejn atėhere gazetaret e RTK-sė?
 
Tjeter kur behet fjalė pėr kryeministrin ka film tė xhiruar mu nė atė ditė tė lajmit. Te Presidenti pritojn tė shkojn dhe tė xhirojn ēdo herė tė rrallė kur ėsht nje takim nė rezidencėn e Presidentit tė Kosovės. Pėr kėto lajme mjafton njė xhirim nga arkivi.
 
Dhe pika e tretė, shumė e nėnēueshme dhe e pėrsėritur ēdo ditė ėsht pėrdorimi i fjalės “kryetar”. Fjala shqip pėr President ėsht kryetar, nuk ka as qė tė keqe tė kjo fjalė. Por nese fjala “president” pėrdoret pėr “kryeshtetasin” e njė shteti pse RTK-ja pėrdore fjalen “kryetar” pėr Dr. Ibrahim Rugova?!
 
Kjo ndodh nė tė njejten fjali edhe shpesh herė! Psh.: “Presidenti Moisiu dergoj leter urimi Kryetarit Rugova me rastin e 125 vjetorit tė lidhjes sė Prizrenit.” Ose sot me 3 korrik kur Dr. Rugova dėrgon njė mesazh pėrurimi Presidentit Bush kjo ėsht cka thuhet:
 
“Kryetari Rugova sot i dėrgoj njė letėr urimi Presidentit Bush pėr rastin e ditės sė pavarsisė sė SHBA-ve.”
 
Nė tė njejten fjali dy fjalė tė ndryshme pėr tė njetin personalitet, dmth pėr kryeshtetasin e njė shteti. Pse kjo nuk ndodh psh. tek RTV21??? RTV21 gjithė Dr. Rugovės i referohet si Presidenti i Kosovės e jo Kryetari i Kosovės. Tė pėrdorim njė fjalė pėr njė kryeshtetas ose kryetar ose president, e vetem atėher kur na formatet ta pėrdorim njėren apo tė tjetren.
 
Kryetar ka shumė pėrbrenda njė shteti: kryetar partie, kryetar tė sindikates, kryetar tė shoqatave etj etj. Dr. Rugova nuk ėsht kryetar i “rėndomt”, sepse ėsht mbi tė gjithė kėtyre tjerė kryetarve! Sepse Dr. Rugova ėsht PRESIDENTI I KOSOVES, i zgjedhur 3 herė me rradhė nga vota e lirė tė popullit tė Kosovės. Zgjedhjen e fundit e njohi edhe e mbarė bota, kur do ta njeh edhe RTK-ja!!!

Copyright©2000-2003 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.